Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Θεαματικά οι Δ.Η.Α.Σ., νίκη για Havana Rum!

Θεαματικά οι Δ.Η.Α.Σ., νίκη για Havana Rum!

Οι Δ.Η.Α.Σ. έκαναν καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, επικράτησαν με 80-51 των Ρούκουνων στην 1η αγωνιστική του Β ομίλου του 1ου γκρουπ. Με νίκη μπήκαν και οι Streetballers στο πρωτάθλημα, 62-53 τον Γ.Σ. Κυψέλης. Νίκες για τη Havana Rum, 69-45 τους New World Dons, τους Desperado, 49-47 την Gauls Team, αλλά και τους Gademians, που επικράτησαν με 64-56 των Ασυμβίβαστων Γαλατών.

Δ.Η.Α.Σ. – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 80-51
(16-13, 40-25, 61-40, 80-51)

Νίκη για τους Δ.Η.Α.Σ. με 80-51 επί των Ρούκουνων, παίρνοντας τον έλεγχο από το 2ο δεκάλεπτο και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κανελλόπουλο και τον Μακρή να πηγαίνουν τους Ρούκουνες στο 0-4 για να απαντήσουν ο Ζεάκης με τον Καρκανιά για το 7-6 των Δ.Η.Α.Σ.. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες ως το 11-11 από τον Κανελλόπουλο και τον Μητρομελέτη, για να έρθει ο Καρκανιάς και να κλείσει την περίοδο στο 16-13 για τους Δ.Η.Α.Σ..

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες σκόραραν για το 21-16 με τον Παρασκευόπουλο, αλλά ακολούθησε ένα 5-0 των Δ.Η.Α.Σ. που έφερε το ματς στο 26-16 και την πρώτη διψήφια διαφορά. Ο Παπακωνσταντίνου με τον Μητρομελέτη σκόραραν για το 31-18, για να απαντήσει ο Κανελλόπουλος, αλλά ο Ζεάκης με τον Κοζαδίνο έγραψαν το 38-24 για τους νικητές, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Καραγιαννίδη, 40-25.

Στην επανάληψη ο Τρουλάκης με τον Καραγιαννίδη και τον Παπακωνσταντίνου ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 49-27, με τον Τοπαλίδη και τον Βαρβερόπουλο να απαντούν για τους Ρούκουνες, 50-33. Ο Κοζαδίνος με τον Ζεάκη έγραψαν το 58-37, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τρίποντα του Βαρβερόπουλου και του Παπακωνσταντίνου στο 61-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τρουλάκης με τον Παπακωνσταντίνου συνέχισαν ως το 70-45, με τους Ρούκουνες να τρέχουν μικρό 0-6 με τον Τσερπέ και τον Παπαδόπουλο για το 70-51, αλλά το παιχνίδι έκλεισε με σερί 10-0 των νικητών, ο Τρουλάκης, ο Κοζαδίνος και ο Καραγιαννίδης σκόραραν για το 80-51.

Για τους νικητές ο Παπακωνσταντίνου είχε 19 πόντους, ο Ζεάκης 15, ο Μητρομελέτης 12, ο Τρουλάκης 11, ο Καραγιαννίδης 8 και ο Καρκανιάς 7. Για τους Ρούκουνες ο Κανελλόπουλος είχε 15 πόντους, ο Βαρβερόπουλος 9 και ο Τοπαλίδης 7.

Δ.Η.Α.Σ. (Τρουλάκης Δ.): Παπακωνσταντίνου Γ. 19 (4), Τρουλάκης Δ. 11 (1), Μητρομελέτης Π. 12, Σιπετζής Σ. 2, Ζεάκης Κ. 15 (3), Παπάζης Κ., Καρκανιάς Χ. 7 (1), Κοζαδίνος Α. 6, Καραγιαννίδης Α. 8.

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Κανελλόπουλος Α. 15 (1), Στασινός Κ. 4, Κολτσίδας Κ., Μακρής Ε. 5, Τσερπές Η. 4, Βαρβερόπουλος Γ. 9, Καζάκης Δ., Πανόπουλος Α. 2, Παπαδόπουλος Σ. 2, Τοπαλίδης Δ. 7, Τουμπακάρης Α., Παρασκευόπουλος Π. 3.

DESPERADO – GAULS TEAM 49-47
(19-9, 31-18, 40-28, 49-47)

Οι Desperado κέρδισαν την Gauls Team με 49-47 μπαίνοντας καταπληκτικά στο ματς, αλλά βλέποντας τους αντιπάλους τους να κάνουν σκληρό ντέρμπι το παιχνίδι στη συνέχεια. Οι Desperado μπήκαν με τρίποντα από Κορκονδείλα και Ράγγα για το 10-0 στο ξεκίνημα, με την Gauls Team να απαντά για το 10-4 με τον Μίχο. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 10 πόντους από τον Καβρουδάκη, 14-4, ενώ αρά τις προσπάθειες του Ζωγόπουλου, ο Καβρουδάκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-9 για τους Desperado.

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, ο Κορκονδείλας με τον Κατσιαβάρα έκαναν το 23-9. Η Gauls Team προσπάθησε να αντιδράσει, ο Μυράτ με τον Ζωγόπουλο μείωσαν σε 23-16, αλλά ο Κορκονδείλας με τον Καβρουδάκη έφεραν τους Desperado στο 31-18 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καβρουδάκης με νέο τρίποντο έκανε το 34-20, ενώ μετά την απάντηση του Χούτα ο Σαλιμένος έφερε το ματς στο 38-23 για τη μεγαλύτερη διαφορά των Desperado. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Gauls Team, με τον Ιακωβάκη και τον Μυράτ μείωσε σε 38-27, ενώ μετά το 40-28 στο τέλος της περιόδου, ο Ιακωβάκης με τρίποντο έκανε το 40-31.

Οι Desperado απάντησαν με τον Μουρούτη και τον Σαλιμένο για το 45-31, αλλά ο Ζωγόπουλος και ο Χούτας έφεραν το ματς στους 10 πόντους για να γράψει τρίποντο ο Ζωγόπουλος για το 45-40 λίγο αργότερα. Μάλιστα, ο Μυράτ ήταν που μείωσε σε 45-42, φτάνοντας το σερί της Gauls Team στο 0-11, ενώ μετά από 1/2 βολές του Ράγγα ο Midulla με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 46-46. Το καλάθι του ματς ήρθε από τον Κορκονδείλα, 48-46, με τον Midulla να απαντά με 1/2 βολές για το 48-47. Οι Desperado έγραψαν κι αυτοί 1/2 βολές με τον Κορκονδείλα, ενώ στην τελευταία επίθεση του ματς η Gauls Team είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά είχε 0/2 βολές.

Για τους νικητές ο Καβρουδάκης είχε 15 πόντους, ο Κορκονδείλας 12 και ο Ράγγας 7. Για την Gauls Team ο Ζωγόπουλος είχε 15 πόντους και ο Μυράτ 7.

Desperado (Καραλής Α.): Καβρουδάκης Ν. 15 (3), Σαλιμένος Β. 6, Κόκκινος Ο. 2, Εμμανουηλίδης Α., Μαρκούλης Γ., Ράγγας Φ. 7 (2), Κορκονδείλας Β. 12 (2), Μουρούτης Ι. 3 (1), Δάφνος Δ., Κατσιαβάρας Π. 4, Βαβίζος Θ..

Gauls Team (Ζωγόπουλος Κ.): Ιακωβάκης Χ. 6 (1), Δούσκος Γ. 2, Χούτας Α. 4, Μίχος Φ. 6, Μυράτ Α. 7, Κλίμης Ν., Midulla G. 4 (1), Ζωγόπουλος Κ. 15 (3), Παούρης Δ. 3.

HAVANA RUM – NEW WORLD DONS 69-45
(16-12, 31-24, 43-37)

Εύκολη και θεαματική νίκη για τη Havana Rum επί των New World Dons, παρότι χρειάστηκε να επανέλθει από το -8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με τους New World Dons να πηγαίνουν στο 2-10 με τον Πάντζο, τον Αθανασιάδη και τον Μπολλάτι. Η απάντηση ήταν άμεση για τη Havana Rum, ο Μπακαυγάς Γ. και ο Μπακαυγάς Α. ισοφάρισαν το ματς σε 10-10, ενώ ο Χιώτης έκανε το 12-12 για να φέρει μπροστά την ομάδα του, 16-12, ο Μπακαυγάς Γ..

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σιδηρόπουλος μείωσε σε 18-15, αλλά ο Μανίκας με τρίποντο έκανε το 23-15. Ο Χιώτης με τον Μαγιάτη έφεραν το ματς στο 31-21, με τον Πάντζο να απαντά για το 31-24 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι New World Dons μείωσαν σε 31-29 με τον Αθανασιάδη, για να απαντήσει ο Μπακαυγάς Α. για το 37-29. Οι New World Dons ισοφάρισαν τον αγώνα σε 37-37 με τον Τσώλη και τον Σιδηρόπουλο, αλλά η Havana Rum με τον Παπαδάκη και τον Χιώτη ξέφυγαν με 43-37 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο και μετά το καλάθι του Σιδηρόπουλου για το 43-39, η Havana Rum με τον Κοντοδιό και τον Μποτόζη ξέφυγε με 53-41. Ο Μύρτου Αλ. και ο Αθανασιάδης έκαναν το σκορ 56-43, για να ακολουθήσει ένα 13-0 από τη Havana Rum, που έφερε το ματς στο 69-43 με τον Μποτόζη, τον Μανίκα και τον Κοντοδιό, για να κλείσει το ματς από βολές του Αθανασιάδη στο 69-45.

Για τους νικητές ο Μποτόζης, ο Μπακαυγάς Γ. και ο Χιώτης είχαν από 10 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 9, ο Κοντοδιός, ο Παπαδάκης και ο Παπαδημητρίου είχαν από 7. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 22 πόντους και ο Σιδηρόπουλος 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 10, Μαγιάτης Γ. 2, Γιαννούτσος Π. 2, Μπακαυγάς Α. 9, Σταματάκος Σ., Κοντοδιός Γ. 7 (1), Παπαδάκης Ε. 7, Παπαδημητρίου Γ. 7 (1), Μανίκας Β. 5 (1), Χιώτης Σ. 10, Μποτόζης Μ. 10 (1).

New World Dons (Μύρτου Αλ.): Λεκάκος Α., Αθανασιάδης Κ. 22, Σιδηρόπουλος Μ. 7, Μπολλάτι Β. 4, Μύρτου Αλ. 2, Μύρτου Αθ. 1, Κουνάδης Θ., Τσώλης Β. 4, Πάντζος Θ. 5.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – STREETBALLERS 53-62
(10-12, 24-30, 37-47, 53-62)

Οι Streetballers μπήκαν στο πρωτάθλημα με νίκη, επικρατώντας με 53-62 του Γ.Σ. Κυψέλης. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τον Γακόπουλο για τον Γ.Σ. Κυψέλης, με τους Streetballers να απαντούν με τον Μπουγιούκο και τον Καπανιάρη για το 6-7. Ο Μαστορακάκης και ο Νάσιος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 10-12 για τις δύο ομάδες.

Στη 2η περίοδο οι δυο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάσουν καλάθια ως το 19-20, με τον Δασκαλάκη να βάζει 9 συνεχόμενους πόντους για τον Γ.Σ. Κυψέλης και τους Κυραντζούλη και Καπανιάρη να σκοράρουν για τους Streetballers. Στη συνέχεια, ο Νάσιος με τον Μπουγιούκο και τον Καπανιάρη ανέβασαν τη διαφορά για τους Streetballers ως το 24-30 του ημιχρόνου.

Οι Streetballers κράτησαν τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, ο Νάσιος έγραψε το 24-32, ενώ μετά την απάντηση του Τραντζά ο Καπανιάρης με τρίποντο έκανε το 28-35. Ο Δράκος προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Μπουγιούκος με τον Βασιλούνη έφεραν το ματς στο 32-41. Οι Streetballers με τον Νάσιο να κάνει τη διαφορά και να πετυχαίνει 6 πόντους, μετά το τρίποντο του Τραντζά, έφτασαν στο 37-47 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 50-56 με τρίποντα από τον Παπακώστα και τον Τραντζά και καλάθι του Δασκαλάκη, την ώρα που ο Βήχος με τον Καπανιάρη κρατούσαν μπροστά την ομάδα τους, αλλά ο Κατσουλίδης με τον Νάσιο έγραψαν το τελικό 53-62 χωρίς να κινδυνεύουν οι Streetballers στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Νάσιος είχε 16 πόντους, ο Καπανιάρης με τον Μπουγιούκο από 13, ο Βήχος 9 και ο Βασιλούνης 8. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Δασκαλάκης είχε 18 πόντους, ο Τραντζάς 11.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Γακόπουλος Ν.): Παπακώστας Α. 5 (1), Δημητράκης Ν. 4, Δράκος Θ. 2, Τραντζάς Π. 11 (3), Δασκαλάκης Π. 18 (1), Τριαντάφυλλος Θ., Σταθόπουλος Κ. 5 (1), Γακόπουλος Ν. 6 (2), Μαστορακάκης Π. 2.

Streetballers (Χρυσικός Δ.): Νάσιος Π. 16 (1), Καπανιάρης Γ. 13 (2), Βήχος Γ. 9 (2), Κυραντζούλης Α., Βασιλούνης Γ. 8, Μπουγιούκος Β. 13, Κατσουλίδης Ν. 3, Μαντούβαλος Κ..

GADEMIANS – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 64-56
(11-8, 31-17, 45-36, 64-56)

Οι Gademians κέρδισαν τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες μπαίνοντας στο ματς με τον Αδαμόπουλο και τον Κορδά να γράφουν το 9-3. Ο Ανδρικόπουλος Τζ. μείωσε σε 9-6, με την περίοδο να λήγει από Ζέρη και Λεβεντούρη στο 11-8. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ανδρικόπουλος Τζ. μείωσε σε 11-10, με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να μείνουν κοντά με τον Κοντογιάννη και τον Ράμμο για το 15-14 και το 17-16, χωρίς όμως να προσπερνούν, αφού ο Αντύπας με τον Κατιάκο κρατούσαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ.

Μετά το 19-17 οι Gademians έτρεξαν σερί 12-0 με τον Αντύπα, τον Ζέρη και τον Αδαμόπουλο για το 31-17 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, ο Καραγγέλης με τον Παπασγουρίδη έφεραν το ματς στο 35-17. Μετά την απάντηση του Κοντογιάννη για το 35-21, ο Αρμαός με τον Κατιάκο έφεραν το ματς στο 40-25. Ο Ράμμος με τον Ανδρικόπουλο Τ. μείωσαν σε 40-30, αλλά το τρίποντο του Κατιάκου έφερε το ματς στο 43-30, για να κάνει ο Μισιακός το 45-31. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Ράμμο και τον Κοντογιάννη πλησίασαν ως το 45-36 στο τέλος της περιόδου.

Μάλιστα, το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Λεβεντούρη να σκοράρει για το 45-38. Όμως, ο Κατιάκος με τον Αντύπα και τον Καραγγέλη έφεραν τον αγώνα στο 51-38. Η απάντηση από τα τρίποντα του Ράμμου και του Λεβεντούρη έριξαν τη διαφορά στους 7 πόντους, με τον Ανδρικόπουλο Τζ. να σκοράρει για το 53-48 με 3:10 για το τέλος. Όμως, ο Κατιάκος με 5 μαζεμένους πόντους έκαναν το σκορ 58-50 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και συνέχισε μετά το καλάθι του Κοντογιάννη, με καλάθι και φάουλ έγραψε το 61-52. Οι βολές του Λεβεντούρη για το 61-54 ήρθαν πολύ αργά με το ματς να κλείνει από τις βολές του Ράμμου και το καλάθι του Ανδρικόπουλου Τζ., 64-56.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 19 πόντους, ο Αντύπας 12, ο Αδαμόπουλος 8 και ο Κορδάς 7. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Ράμμος είχε 13 πόντους, όσους και ο Ανδρικόπουλος Τζ., ενώ ο Λεβεντούρης με τον Κοντογιάννη είχαν από 12.

Gademians (Βέρρας Ν.): Καραγγέλης Ι. 4, Ζέρης Α. 4, Κορδάς Α. 7 (1), Αρμαός Π. 3 (1), Παπασγουρίδης Ε. 2, Αντύπας Θ. 12, Βέρρας Ν., Μισιακός Κ. 2, Κατιάκος Α. 19 (2), Βασιλείου Μ. 2, Αδαμόπουλος Α. 8, Παπαδόπουλος Β. 1.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής Α.): Ανδρικόπουλος Τ. 2, Λεβεντούρης Κ. 12 (1), Ράμμος Α. 13 (1), Κοντογιάννης Χ. 12, Τερζής Α., Κοντογιάννης Ε. 2, Σιμιτζής Γ. 2, Ανδρικόπουλος Τ. 13.