Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με νίκες Αττική και Κουλουβάχατα!

Με νίκες Αττική και Κουλουβάχατα!

Η Αττική μπήκε με νίκη στην 1η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, επικρατώντας με 77-41 των North Side Kings. Νίκη και για τα Κουλουβάχατα που κέρδισαν τους Wanted με 87-35. Οι Δικαστές επικράτησαν με 64-36 επί της Μαύρης Θύελλας, ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 67-48 τους Remal Madri. Όμως, είχαμε και ντέρμπι, οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 60-54 τους Ατρόμητους, ενώ οι Nothing But Net νίκησαν με 54-51 τους Θαλασσόλυκους.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ 64-36
(10-8, 27-23, 49-25, 64-36)

Οι Δικαστές κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 64-36 ελέγχοντας το ματς μετά το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα η Μαύρη Θύελλα με τον Μυλωνά Δ. και τον Κοντοπάνο προηγήθηκε με 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 8-8 οι Δικαστές με τον Βλαζάκη, τον Συκαρά και τον Σαραντάκο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε από τον Συκαρά στο 10-8 για τους Δικαστές με τη Μαύρη Θύελλα να ισοφαρίζει με τον Μυλωνά Δ. και να προσπερνά με τον Κοντοπάνο και τον Σταθόπουλο Π., 14-15.

Ο Τούμπας σκόραρε για τους Δικαστές, αλλά ο Αλεξόπουλος κράτησε μπροστά την ομάδα ως το 17-19, με τον Στρατηγάκο και τον Τζήμα να γράφουν το 27-23 του ημιχρόνου, μετά το τρίποντο του Κοντοπάνου.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Τζήμα έφερε το ματς στο 30-23 με τους Δικαστές να συνεχίζουν το σερί τους, ο Τζήμας (12 πόντοι στην περίοδο) με τον Συκαρά έγραψαν το 43-23 για το +20 της ομάδας τους. Μετά το καλάθι του Αλεξόπουλο, το μοναδικό της Μαύρης Θύελλας στο δεκάλεπτο, ο Στρατηγάκος με τον Βαζαίο έκλεισαν την περίοδο στο 49-25.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα τρίποντα από Πανουργιά και Λεντή κράτησαν τη διαφορά χηλά, με τον Σταθόπουλο Π. και τον Μυλωνά Δ. να σκοράρουν για τη Μαύρη Θύελλα. Ο Ιωάννου και 4 πόντοι του Πανουριά απ’ τη μία, με τον Κοντοπάνο απ’ την άλλη ήταν που διαμόρφωσαν το τελικό 64-36 στον αγώνα.

Για τους νικητές ο Τζήμας είχε 17 πόντους, ο Συκαράς 9, ο Βλαζάκης 8, ενώ Πανουριάς και Στρατηγάκος 7. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κοντοπάνος είχε 15 πόντους, ο Μυλωνάς Δ. 8 και ο Αλεξόπουλος 7.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 2, Στρατηγάκος Π. 7 (1), Βλαζάκης Κ. 8, Συκαράς Σ. 9, Σαραντάκος Π. 4, Κρεπαπάς Σ., Βαζαίος Γ. 2, Λεντής Μ. 3 (1), Τζήμας Γ. 17 (1), Πανουργιάς Δ. 7 (1), Ιωάννου Α. 3, Καμμένος Σ. 2.

Μαύρη Θύελλα (Σταθόπουλος Π., Τόμπρος Π.): Σταθόπουλος Α., Κοντοπάνος Σ. 15 (2), Αλεξόπουλος Σ. 7, Σουρέλης Χ., Θεοχάρης Κ., Μυλωνάς Δ. 8, Πετρόπουλος Δ., Πετρόπουλος Χ. 1, Μακρηγιάννης Γ., Σταθόπουλος Π. 5 (1),

ZEPPELIN – REMAL MADRI 67-48
(17-15, 40-29, 51-42, 67-48)

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Remal Madri με 67-48 ξεφεύγοντας αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους Zeppelin με τον Παπαδάτο, αλλά ο Μαζιώτης με τον Κουτάλα έφεραν τους Remal Madri στο 5-11. Οι Zeppelin απάντησαν με σερί 10-0 από τον Παπαδάτο και τον Ράντζο για το 15-11, με την περίοδο να κλείνει στο 17-15 από τον Ράντζο και τον Μηλογιάννη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ράντζος με τον Παπαδάτο έγραψαν το 24-17, για να απαντήσουν ο Κουτάλας με τον Λαμπρούκο μειώνοντας σε 27-23. Το τρίποντο του Τσαντζαλή και 2/2 δικές του βολές έφεραν το ματς στο 32-23, αλλά μετά το 34-25 του Ράντζου, οι Remal Madri μείωσαν με τον Μαζιώτη και τον Μανίνα σε 34-29, για να κλείσουν οι Zeppelin το ημίχρονο στο 40-29 με τον Ρήγα.

Το τρίποντο του Μαζιώτη μείωσε σε 40-32 στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ ο Μηλογιάννης ήταν που έφερε το ματς στο 44-38 λίγο μετά. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Τσαντζαλή, αλλά ο Μαζιώτης με τον Θεοφίλου μείωσαν σε 46-42. Όμως, ξανά στο τέλος της περιόδου, ο Μυρίτσης με τον Ρήγα ανέβασαν τη διαφορά, 51-42.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πατεράκη να πετυχαίνει τρίποντο για το 51-45, αλλά από εκεί και πέρα οι Zeppelin έτρεξαν σερί 16-1 για να καθαρίσουν το ματς. Ο Παπαδάτος με τον Θωμά έφεραν το ματς στο 56-45, ο Τσαντζαλής με τον Αντωνίου έγραψαν το 63-46 για να ανεβάσει ο Θωμάς τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 67-46, πριν ο Μηλογιάννης κλείσει τον αγώνα με 67-48.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, ο Ράντζος 15, ο Τσαντζαλής 12. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 18 πόντους και ο Μηλογιάννης 10.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 18 (2), Ρήγας Γ. 6, Μυρίτσης Μ. 3, Ράντζος Χ. 15, Κουτσός Α. 3, Θωμάς Θ. 6, Τσαντζαλής Θ. 12 (2), Ποζιόπουλος Λ., Αντωνίου Χ. 4.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Μεσσάδος Κ., Καλός Γ., Σιδηρόπουλος Γ. 4, Κουτάλας Γ. 5, Πατεράκης Μ. 3 (1), Θεοφίλου Τ., 4, Μηλογιάννης Α. 10, Λαμπρούκος Χ. 2, Μανίνας Γ. 2, Βιλλιώτης Δ., Μαζιώτης Κ. 18 (1), Μεταξάς Μ..

NORTH SIDE KINGS – ΑΤΤΙΚΗ 41-77
(12-17, 19-36, 29-58, 41-77)

Η Αττική κέρδισε τους North Side Kings με 41-77, καθαρίζοντας το ματς μετά το 1ο δεκάλεπτο. Εκεί μπήκε με 0-4 με τον Τρικαλιώτη, αλλά ο Κολλιόπουλος με τον Μποτσάκο απάντησαν για το 6-9 ύστερα από το τρίποντο του Ξερέα. Ο Κωστούλας έφερε την Αττική στο 6-12, αλλά ο Βαζαίος μείωσε σε 9-12, με τον Κολλιόπουλο να φέρνει το ματς στο 12-14, με την περίοδο να κλείνει από καλάθι και φάουλ του Τρικαλιώτη στο 12-17.

Ο Μποτσάκος ήταν που μείωσε σε 14-20 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά ο Λαζάκης με τον Μαγκαφά έφεραν το ματς στο 14-24. Μετά το καλάθι του Μποτσάκου ο Ξερέας με τον Καρατσαρέα ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 16-33 για να γράψει το 16-36 ο Αλάντιν φτάνοντας το σερί της Αττικής στο 0-12, πριν το τρίποντο του Κολλιόπουλου κλείσει το ημίχρονο στο 19-36.

Στο 3ο δεκάλεπτο με το καλάθι του Βαζαίου η Αττική με τον Λαζάκη και τον Κωστούλα έφτασε στο 21-44. Ο Ρούσσος απάντησε για το 25-46, αλλά ο Μαγκαφάς με τρίποντο, ο Χατζής και ο Καρατσαρέας έκαναν το σκορ 27-55 για την Αττική. Μετά από 2/2 βολές του Μποτσάκου ο Γαλάνης με τρίποντο έφερε το ματς στο 29-58 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τρικαλιώτης έγραψε το 31-60 με τον Μποτσάκη να απαντά. Η Αττική πήγε στο 35-69 με τον Χατζή και τον Μαγκαφά, ο Μποτσάκος και πάλι απάντησε, για να έρθουν ο Γαλάνης με τον Κοντό και να σκοράρουν για το 38-75. Το καλάθι του Βαζαίου και εκείνο του Λαζάκη, μαζί με μία βολή του Μαριάκη έκλεισαν τον αγώνα στο 41-77.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 13 πόντους, ο Ξερέας 11, ο Λαζάκης 10, ενώ Χατζής και Αλάντιν είχαν από 8 και ο Τρικαλιώτης 7. Για τους North Side Kings ο Μποτσάκος είχε 16, ο Κολλιόπουλος 10 και ο Βαζαίος 7.

North Side Kings (Αλεξίου Κ.): Αλεξίου Κ., Μποτσάκος Χ. 16, Κολλιόπουλος Γ. 10 (1), Ρούσσος Λ. 4, Βαζαίος Γ. 7, Μαριάκης Α. 1, Βάσκος Ε. 1, Καλιγιάννης Μ., Δερμάτης Δ. 2, Ρούσσος Τ..

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Χατζής Μ 8, Λαζάκης Ν. 10, Αλάντιν Δ. 8, Κοντός Ι. 2, Τρικαλιώτης Α. 7, Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 11 (1), Καρατσαρέας Α. 6, Μαγκαφάς Σ. 13 (1), Γαλάνης Δ. 5 (1), Κωστούλας Δ. 6, Σταυρόπουλος Α. 1.

WANTED – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 35-87
(6-20, 20-41, 29-56, 35-87)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 35-87 τους Wanted για να πετύχουν την πιο ευρεία νίκη ως τώρα στο πρωτάθλημα, με 52 πόντους διαφορά. Με καλάθια του Κουβάτσου Π. και του Παπαδαντωνάκη Γ. το ματς πήγε στο 4-7 στο ξεκίνημα, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-11 για τα Κουλουβάχατα, ο Κουμεντάκης, με τον Κοκονίδη και τον Χρυσικόπουλο έφεραν το παιχνίδι στο 4-18. Μετά το καλάθι του Παπαδαντωνάκη Μ. που διέκοψε το σερί, ο Καραγιάννης ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 6-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδαντωνάκης Μ. σκόραρε για το 10-26, με τον Κουμεντάκη και τον Χρυσικόπουλο να φέρνουν το ματς στο 12-30. Ο Παπαστσίκης με τον Κουβάτσο Δ. σκόραραν για το 15-34, αλλά τα Κοουλουβάχατα με τον Παπαδόπουλο και τον Κοκονίδη πήγαν στο 20-41 μετά το καλάθι του Σαρικάκη.

Στην επανάληψη ο Καλλιγάς με τον Χρυσικόπουλος έφεραν το ματς στο 20-46 για να απαντήσει με τρίποντο ο Παπαδαντωνάκης Μ. για τους Wanted. Ο Παπαδαντωνάκης Γ. με τον Κουβάτσο Δ. μείωσαν σε 29-48 αλλά ο Κουμεντάκης με τον Παπαδόπουλο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 29-56 για την ομάδα τους.

Οι Wanted σκόραραν μόλις 6 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 4 ο Βουτσινός και 2 ο Κουβάτσος Π., με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν επιμέρους 6-31 στην περίοδο. Ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της περιόδου, μαζί με τον Καραγιάννη (8 πόντοι) και τον Κοκονίδη (5 πόντοι) πήγαν την ομάδα τους, μαζί με ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου ως το τελικό 35-87.

Για τους νικητές ο Χρυσικόπουλος είχε 24 πόντους, ο Καραγιάννης 19, ο Κοκονίδης 15, ο Κουμεντάκης 14, ο Παπαδόπουλος 12. Για τους Wanted ο Παπαδαντωνάκης Μ. είχε 13 πόντους και ο Κουβάτσος Π. 7.

Wanted (Σαρικάκης Μ.): Ρούσσος Σ., Κουβάτσος Π. 7, Ποντικέας Ν., Κουβάτσος Δ. 3, Σαρικάκης Γ. 2, Παπαστσίκης Θ. 2, Παπαδαντωνάκης Γ. 4, Βαλούρδος Π., Ρίζος Τ., Παπαδαντωνάκης Μ. 13 (1), Παπαδαντωνάκης Ν., Βουτσινός Α. 4.

Κουλουβάχατα (Μαραβέγιας Α.): Κουμεντάκης Ν. 14, Καραγιάννης Σ. 19, Καλλιγάς Π. 3, Χρυσικόπουλος Τ. 24 (3), Παπαδόπουλος Α. 12 (2), Κοκονίδης Δ. 15 (1).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – RED HOT CHILI HOOPERS 54-60
(8-12, 22-26, 36-37, 54-60)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Ατρόμητους με 54-60 μετά από ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Βενέτη και τον Χλη για να πάνε στο 4-12 με τον Φραγκογιάννη, πριν ο Φουνταδάκης και ο Κελαϊδής κλείσουν την περίοδο στο 8-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φραγκογιάννης με τον Κεφαλόπουλο έφεραν το ματς στο 8-16, ο Χλης έκανε το 10-18, αλλά ο Σιόλας με τον Χαρατσάρη σκόραραν για το 16-18, με τον Καραχάλιο να κάνει το 18-20. Οι Red Hot Chili Hoopers κράτησαν το προβάδισμα, πήγαν στο 18-24 με τον Βενέτη και το 20-26 με τον Χλη, για να κλείσει ο Σιόλας το ημίχρονο στο 22-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σιόλας με τον Κελαϊδή μείωσαν σε 26-28, ο Κεφαλόπουλος κράτησε μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Φουνταδάκης έγραψε το 30-31. Οι Ατρόμητοι, μάλιστα, πήραν και το πρώτο προβάδισμα του αγώνα με τον Σιόλα στο 35-34, για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers με τον Φραγκογιάννη και να κλείσουν την περίοδο στο 36-37.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φουνταδάκης με τρίποντο έγραψε το 39-37, ενώ οι Ατρόμητοι παρά τις προσπάθειες του Φραγκογιάννη για τους Red Hot Chili Hoopers κράτησαν με τον Κελαϊδή και τον Παπαδοπετράκη το προβάδισμα, πήγαν στο 45-41 με 6:28 για το φινάλε. Ο Κελαϊδής έγραψε και το 47-43, αλλά η συνέχεια ανήκε στους νικητές, που με τον Χλη ισοφάρισαν το ματς σε 47-47. Οι Ατρόμητοι πήραν τελευταίο προβάδισμα στο 49-48 με τον Παύλου με 3:10 για το τέλος, αλλά ο Φραγκογιάννης και ο Χλης σκόραραν για το 49-52 στο 2:32.

Ο Κυριακόγλου έγραψε το 49-54, με τον Σιόλα να απαντά με τρίποντο 1:56 πριν το φινάλε για το 52-54. Όμως, το καλάθι του Χλη έδωσε ξανά ασφάλεια στους Red Hot Chili Hoopers που μετά το άστοχο τρίποντο των Ατρόμητών πήγαν με τον Μάμαλη στο 52-58. Οι Ατρόμητοι αστόχησαν και πάλι, έτσι ο Μάμαλης στα 16 δευτερόλεπτα έγραψε το 52-60 για να κλείσει το ματς ο Φουνταδάκης.

Για τους νικητές ο Χλης είχε 19 πόντους, ο Φραγκογιάννης 13, ο Βενέτης 10 και ο Τσέκος 8. Για τους Ατρόμητους ο Σιόλας και ο Φουνταδάκης είχαν από 15 πόντους, ο Χαρατσάρης με τον Κελαϊδή από 8.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β., Γιάχος Γ.): Παύλου Μ. 2, Τσαλδάρης Β., Καραχάλιος Γ. 4, Χαρατσάρης Κ. 8 (2), Σιόλας Ν. 15 (2), Κούρτης Ν., Κελαϊδής Χ. 8, Παπαδοπετράκης Γ. 2, Φουνταδάκης Γ. 15 (1).

Red Hot Chili Hoopers (Κυριακόγλου Σ.): Χλης Η. 19, Κεφαλόπουλος Τ. 4, Φραγκογιάννης Ι. 13, Κυριακόγλου Σ. 2, Βενέτης Χ. 10, Χατζηγιαννάκης Ν., Τσέκος Κ. 8, Μάμαλης Ν. 4.

NOTHING BUT NET – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 54-51
(17-12, 29-24, 41-36, 54-51)

Οι Nothing But Net μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από ένα σκληρό ντέρμπι με τους Θαλασσόλυκους, το οποίο κέρδισαν με 54-51. Το ματς ξεκίνησε με τους Nothing But Net να προηγούνται με 4-0 και 7-3 με τον Σαπλατέρα και τον Καραμανή. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τρίποντο του Δασκαλάκη, αλλά ο Μπρότης με τον Καραμανή και τον Παλμό κράτησαν μπροστά τους Nothing But Net, 17-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-12 από Δασκαλάκη και Λέντζο Γ..

Στη 2η περίοδο ο Καραγιαννίδης Τ. μείωσε σε 18-14 με τους Nothing But Net να απαντούν και με τον Σαπλατέρα και τον Κερχούλα να πηγαίνουν στο 25-15 για να ανεβάσει ο Καραμανής τη διαφορά στους 12 πόντους. Η διαφορά έμεινε εκεί ως το 29-17 του Καραγεωργάκη, αλλά ο Τεντόμας με τον Σκαρμέα και τον Γερμενή μείωσαν στο 29-24 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Δασκαλάκης έφερε το ματς στο 31-26 με τον Καραγεωργάκη να απαντά για το 34-26. Όμως, οι Θαλασσόλυκοι με τρίποντο του Μαράκη και καλάθι του Λέντζου Φ. μείωσαν σε 36-31 για να φέρει το ματς στο 36-33 ο Λέντζος Γ.. Ο Δασκαλάκης με τρίποντο μείωσε στο καλάθι, 38-36, αλλά ο Καραγεωργάκης με καλάθι και φάουλ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 41-36 για την ομάδα του.

Στην 4η περίοδο Ο Μαράκη μείωσε σε 43-40 στο ξεκίνημα, με τον Καραμανή να γράφει το 46-40. Η απάντηση ήρθε από τον Γερμενή για το 46-44, ενώ μετά τις βολές του Καραγεωργάκη ο Γερμανής με τρίποντο έριξε τη διαφορά τον πόντο, 48-47. Ο Καραμανής έγραψε το 50-47, ο Γερμενής έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους ισοφαρίζοντας τον αγώνα, 50-50, αλλά το καλάθι του Σαπλατέρα και οι 2/2 βολές του Καραμανή έδωσαν τη νίκη στους Nothing But Net στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 16 πόντους, ο Καραγεωργάκης 15, ο Σαπλατέρας 10 και ο Παλμός 7. Για τους Θαλασσόλυκους ο Γερμενής είχε 14 πόντους, ο Δασκαλάκης 10, ο Μαράκης 8 και ο Λέντζος Γ. 7.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης Π., Κερχούλας Β. 2, Καραμανής Ν. 16, Παλμός Φ. 7, Κοτσίφης Β., Μπρότης Φ. 4, Καραγεωργάκης Μ. 15, Σαπλατέρας Θ. 10 (1).

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 4, Γερμενής Χ. 14 (2), Τεντόμας Ν. 4 (1), Βελέντζας Γ., Δασκαλάκης Π. 10 (2), Λέντζος Γ. 7 (1), Σκαρμέας Κ. 2, Παπαδόπουλος Α., Ασίκης Δ., Μαράκης Α. 8 (1).