Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Red Hot Chili Hoopers και Remal Madri!

Νίκες για Red Hot Chili Hoopers και Remal Madri!

Οι Remal Madri κέρδισαν με 61-51 τους North Side Kings για την 7η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Red Hot Chili Hoopers επικράτησαν με 55-49 των Zeppelin, ενώ οι Δικαστές κέρδισαν με 59-47 τους Ατρόμητους. Οι Nothing But Net νίκησαν με 65-41 τους Wanted, με την Αττική, 65-52 τους Θαλασσόλυκους, και τα Κουλουβάχατα, 68-58 τη Μαύρη Θύελλα, να συνεχίζουν απτόητες.

REMAL MADRI – NORTH SIDE KINGS 61-51
(18-12, 31-19, 43-36, 61-51)

Οι Remal Madri κέρδισαν με 61-51 τους North Side Kings με το παιχνίδι να είναι κλειστό στο ξεκίνημα. Ο Κουτάλας με τον Μαριάκη έφεραν το ματς στο 5-5, ενώ ο Ρούσσος Β. με τον Κολλιόπουλο έκαναν το 7-7. Το τρίποντο του δεύτερου έφερε τους North Side Kings στο 9-10, για να απαντήσουν ο Ρούσσος Β. με τον Σιδηρόπουλο για το 15-10. Μετά το καλάθι του Ρούσσου Λ. για τους North Side Kings το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ρούσσος Β. στο 18-12. Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους από τον Λαμπρούκο και τον Παπάζογλου, 23-13, με τον Ρούσσο Λ. να απαντά. Ο Μαριάκης έκανε το 25-17, για να γράψουν ο Ρούσσος Β. με τον Σιδηρόπουλο το 29-17 για τους Remal Madri, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Σιδηρόπουλο στο 31-19.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Μποτσάκου ο Πατεράκης με τον Βιλλιώτη έφεραν το ματς στο 36-23. Οι North Side Kings απάντησαν με τον Μποτσάκο και τον Κολλιόπουλο να γράφουν σερί 0-6 για το 36-29, ενώ μετά το καλάθι του Σιδηρόπουλου, ο Ρούσσος Τ. ήταν που έφερε το ματς στο 38-33. Ο Μποτσάκος σκόραρε για το 40-35, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Κουτάλα στο 43-36.

Στην 4η περίοδο ο Λαμπρούκος με τον Ρούσσο Β. και τον Βιλλιώτη έφεραν το ματς στο 49-36 για τους Remal Madri, με τον Βιλλιώτη να γράφει το 51-38. Οι North Side Kings προσπάθησαν να μειώσουν, με 6 πόντους του Ρούσσου Λ. και ένα καλάθι του Μποτσάκου πλησίασαν σε 53-45, αλλά ο Κουτάλας έγραψε το 57-45 και ο Σιδηρόπουλος το 59-47, με τον Μαριάκη και τον Μποτσάκο να καταφέρνουν απλώς να μειώσουν στο τέλος.

Για τους νικητές ο Σιδηρόπουλος με τον Ρούσσο Β. είχαν από 14 πόντους, ο Κουτάλας 13 και ο Λαμπρούκος 7. Για τους North Side Kings ο Κολλιόπουλος είχε 15 πόντους, ο Μποτσάκος Χ. 13, ο Ρούσσος Λ. 9 και ο Μαριάκης 7.

Remal Madri (Ρούσσος): Καλός Γ., Γιαννουκάς Α., Σιδηρόπουλος Ι. 14 (1), Πατεράκης Μ. 3 (1), Βιλλιώτης Δ. 6, Παπάζογλου Σ. 2, Λαμπρούκος Χ. 7, Μανίνας Ι. 2, Ρούσσος Β. 15, Κουτάλας Ι. 13.

North Side Kings
(Αλεξίου Κ.): Μποτσάκος Χ. 13, Αλεξίου Κ. 1, Κολλιόπουλος Γ. 15 (1), Ρούσσος Λ. 9, Μαριάκης Α. 7, Κατσαούνης Δ. 2, Καλλιγιάννης Μ., Δερμάτης Δ., Ρούσσος Τ. 4.

ZEPPELIN – RED HOT CHILI HOOPERS 49-55
(18-6, 27-19, 41-39, 49-55)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Zeppelin με 49-55 παρά το κακό ξεκίνημα. Το ματς άρχισε με τους Zeppelin να προηγούνται με 13-2 με τον Θωμά, τον Τσαντζαλή, τον Μυριτζή και τον Παπαδάτο, για να απαντήσει ο Χλης Θ., αλλά ο Παπαδάτος να φέρει την ομάδα του στο 18-4, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Ζυγούμης. Στη 2η περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers πλησίασαν, με τον Χλη Η. και τον Βενέτη έγραψαν το 18-10 για να τους φέρουν ο Μάμαλης με τον Χλη Θ. στο 18-14. Οι Zeppelin κράτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Παπαδάτου, αλλά ο Ζυγούμης μείωσε σε 21-18. Όμως, ο Ποζιός με τον Θωμά έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 27-19 για τους Zeppelin.

Στην επανάληψη ο Τσαντζαλής με τρίποντο έφερε το ματς στο 30-19, ενώ μετά την απάντηση από τον Φραγκογιάννη, ο Παπαδάτος έγραψε το 33-23. Όμως, οι Red Hot Chili Hoopers είχαν απάντηση, με τον Χλη Η. και τον Ζυγούμη πλησίασαν σε 36-31, ενώ μετά τις βολές του Παπαδάτου, ο Χατζηγιαννάκης έφερε το ματς στο 39-37 για να ισοφαρίσει ο Ζυγούμης με 11 δευτερόλεπτα φια το τέλος της 3ης περιόδου και να κλείσει το δεκάλεπτο ο Παπαδάτος στο 41-39.

Στην 4η περίοδο οι Zeppelin πήραν και πάλι διαφορά όταν ο Τσαντζαλής τους έφερε στο 47-40, αλλά γρήγορα είδαν τον Χλη Θ. με τον Ζυγούμη να μειώνουν για το 47-46 με 3:35 για το τέλος, για να έρθει στο 1:57 ο Ζυγούμης με βολές για το 47-48 και το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς! Οι Zeppelin δεν σκόραραν και ένα δίποντο του Χλη Η. και ένα τρίποντο του Σακλαρίδη έφεραν το ματς στο 47-53 για τους Red Hot Chili Hoopers στο τελευταίο λεπτό. Ο Θωμάς σκόραρε για το 49-53, αλλά οι Zeppelin δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο και με βολές έκλεισε το ματς στο 49-55.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 18 πόντους, ο Χλης Θ. 8 και ο Βενέτης 7. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 22 πόντους, ο Τσαντζαλής 12 και ο Θωμάς 9.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 22 (3), Μανίκας Β., Μυριτζής Μ. 2, Θωμάς Θ. 9, Ποζιός Γ. 3, Τσαντζαλής Θ. 12 (2), Ποζιόπουλος Λ. 1.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Χλης Η. 6, Γκέλερης Ν., Ζυγούμης Θ. 18, Κυριάκογλου Σ. 2, Σακλαρίδης Θ. 4 (1), Κεφαλόπουλος Τ., Φραγκογιάννης Ι. 3, Χατζηγιαννάκης Μ. 4, Βενέτης Χ. 7, Χλης Θ. 8, Μάμαλης Ν. 3.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ 68-58
(15-23, 31-29, 50-38, 68-58)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 68-58 παρά το κακό τους ξεκίνημα στο ματς. Το παιχνίδι άρχισε με 0-8 για τη Μαύρη Θύελλα από Σταθόπουλο Π., Κοντοπάνο και Αναστασόπουλο, για να απαντήσει ο Καλλιγάς και η Μαύρη Θύελλα να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά της, 4-19 από τον Αλεξόπουλο, τον Σταθόπουλο Π. και τον Πλάγο. Τα Κουλουβάχατα προσπάθησαν να μειώσουν, ο Κουμεντάκης με τον Καλλιγά έφεραν το ματς στο 13-23, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καπέλη στο 15-23.

Στη 2η περίοδο το τρίποντο του Σταθόπουλου έκανε το ματς 15-26, με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν σερί 11-0 με τον Κοτίνη και τον Κοκονίδη για το 24-26 για να το κλείσει και να ισοφαρίσει ο Τσιλάβης. Όμως, δεν πήραν τότε το προβάδισμα, αφού ο Αλεξόπουλος έφερε την ομάδα του στο 26-29, για να έρθουν Κοκονίδης και Κοτίνης στο τέλος του ημίχρονου για το 31-29. Στην επανάληψη το τρίποντο του Κοτίνη έγραψε το 34-29, με τον Αναστασόπουλο να απαντά. Μετά το 36-33 από τον Κοντοπάνο, τα Κουλουβάχατα έτρεξαν σερί 8-0 με τον Καπέλη τον Κουμεντάκη και τον Χρυσικόπουλο ως το 44-33, ενώ στο τρίποντο του Σταθόπουλου Π., απάντησε ο Χρυσικόπουλος κρατώντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 46-36 και 50-38 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Αναστασόπουλος έφερε το ματς στο 50-41, για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα με τον Κοτίνη, τον Κοκονίδη και τον Καπέλη για το 58-43. Μετά το καλάθι του Σταθόπουλου, ο Κοτίνης έφερε την ομάδα του στο 60-45. Η Μαύρη Θύελλα πλησίασε με τον Κοντοπάνο και τον Πλάγο σε 60-51, αλλά ο Καραγιάννης με τον Μαραντίνη απάντησαν για το 64-51 και το 66-53. Μετά το καλάθι του Κοντοπάνου, ο Καραγιάννης έφερε το ματς στο 68-56, με τον Κοντοπάνο να κλείνει την αναμέτρηση.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 18 πόντους, ο Καραγιάννης 10, ο Καπέλης 8. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος Π. είχε 16, ο Κοντοπάνος είχε 15, ο Πλάγος 14 και ο Αναστασόπουλος 9.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Κουμεντάκης Ν. 6, Καλλιγάς Π. 6 (1), Τσιλάβης Α. 3, Καπέλης Θ. 6, Χρυσικόπουλος Τ. 8, Μαραντίνης Θ. 3, Κοτίνης Ν. 18 (4), Μαραβέγιας Δ. 2, Κοκονίδης Δ. 6, Καραγιάννης Σ. 10.

Μαύρη Θύελλα (Γεωργιόπουλος Π.): Πετρόπουλος Χ., Σταθόπουλος Α., Σταθόπουλος Π. 16 (3), Αλεξόπουλος Σ. 4, Αναστασόπουλος Κ. 9 (1), Γεωργιόπουλος Π., Κοντοπάνος Σ. 15, Πλάγος Μ. 14.

WANTED – NOTHING BUT NET 41-65
(6-18, 13-28, 31-46, 41-65)

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Wanted με 41-65 μπαίνοντας από την αρχή δυνατά. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 από τον Καραμανή και τον Κοτσίφη, ενώ μετά την απάντηση του Παπαδαντωνάκη Μ. στο πεντάλεπτο, ο Κοτσίφης με κολλητά τρίποντα έφερε το ματς στο 2-16 με τη βοήθεια του Βασιλείου. Ο Παπαδαντωνάκης Μ. με τον Μαυριτσάκη σκόραραν, αλλά ο Καραμανής έκλεισε την περίοδο στο 6-18 για τους Nothing But Net.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαυριτσάκης με τον Βουτσινό σκόραραν για το 11-21, αλλά οι Nothing But Net δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο, Καραμανής, Κερχουλάς και Κοτσίφης έφεραν το ματς στο 11-28, πριν ο Παπαδαντωνάκης Γ. κλείσει το ημίχρονο στο 13-28. Στην επανάληψη ο Μαυριτσάκης σκόραρε για το 16-30, με τον Κοτσίφη να απαντά με τρίποντο και τον Λαμπετίδη να σκοράρει για το 16-37. Ο Βουτσινός με δύο τρίποντα έφερε το ματς στο 22-37, αλλά ο Καραμανής με τον Λαμπετίδη έγραψαν το 22-41. Ο Παπαδαντωνάκης Γ. με τον Ρίζο μείωσαν σε 28-41, όμως ο Λαμπετίδης με τον Κοτσίφη πήγαν το ματς στο 28-46, για να κλείσει την περίοδο ο Βουτσινός με τρίποντο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βουτσινός με τρίποντο μείωσε στους 12 πόντους, για να τον μιμηθεί ο Παπαδαντωνάκης Μ., 36-48. Όμως, ο Καραμανής με τον Τσαούση απάντησαν για το 36-52, με τον Λαμπετίδη και τον Κερχουλά να φέρνουν το ματς στο 36-57. Ο Κοτσίφης με τον Καραμανή έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 0-13 για το 36-61, με τον Ρούσσο να απαντά, τον Κοτσίφη και τον Βασιλείου να γράφουν το 38-65 και τον Βουτσινό να κλείνει το ματς με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Κοτσίφης είχε 22 πόντους με 6 τρίποντα, ο Καραμανής 20 και ο Λαμπετίδης 11. Για τους Wanted ο Βουτσινός είχε 18 πόντους με 6 τρίποντα.

Wanted (Βουτσιός Α.): Ρούσσος Σ. 2, Παπαδαντωνάκης Γ. 4, Μαυριτσάκης Α. 6, Ρίζος Τ. 5, Παπαδαντωνάκης Μ. 6, Παπαδαντωνάκης Ν., Βουτσινός Α. 18 (6).

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κερχουλάς Β. 5 (1), Βασιλείου Α. 5, Καραμανής Ν. 20, Λαμπετίδης Φ. 11, Τσαούσης Β. 2, Κοτσίφης Β. 22 (6).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 47-59
(8-18, 23-27, 38-44, 47-59)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους Ατρόμητους με 47-59, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, μετά το 6-3 από Τσαλδάρη και Φουνταδάκη, απάντησαν με τον Σαραντάκο και τον Συκαρά για να προσπεράσουν με 6-8, και μετά το καλάθι του Κομνινού, ο Συκαράς με τον Ιωάννου τους έφεραν στο 8-18. Η διαφορά μεγάλωσε από τον Καμμένο, 8-20, με τους Ατρόμητους να απαντούν με τον Φουνταδάκη και τον Καραχάλιο για το 14-21, πριν ο Φουνταδάκης και ο Κελαϊδής φέρνουν το ματς στο 19-23. Μετά την απάντηση του Στρατηγάκου, ξανά Κελαïδής και Φουνταδάκης σκόραραν για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-27 από τον Τζίμα για τους Δικαστές.

Στην επανάληψη ο Φουνταδάκης μείωσε στο καλάθι, ενώ ο Κελαϊδής αμέσως μετά έφερε το ματς στο 28-29. Οι Δικαστές απάντησαν με τον Τζίμα για το 28-35, ενώ μετά το καλάθι του Γιάχου, ο Τούμπας έκανε το 30-38. Στο 32-41 έφερε το ματς ο Συκαράς, με τον Τζίμα να σκοράρει τρίποντο για το 32-44, αλλά την περίοδο να κλείνει στο 38-44 από δύο τρίποντα του Τσαλδάρη και του Φουνταδάκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τούμπας έφερε το ματς στο 38-46, με τον Κομνινό να απαντά για το 41-46. Εκεί κρίθηκε το ματς, καθώς ακολούθησε ένα 0-9 των Δικαστών από τον Τούμπα, τον Συκαρά και τον Τζίμα για το 41-55 με 3:20 για το τέλος. Οι Ατρόμητοι προσπάθησαν και πάλι, με τον Καραχάλιο και τον Κελαϊδή για το 47-55, αλλά οι 2/2 βολές του Ιωάννου μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό έκριναν οριστικά το ματς.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 17 πόντους, ο Τζίμας 14, ο Τούμπας 11 και ο Ιωάννου 7. Για τους Ατρόμητους ο Φουνταδάκης είχε 18 πόντους, ο Κελαϊδής με τον Καραχάλιο από 8.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β.): Κελαϊδής Χ. 8, Παύλος Μ., Τσαλδάρης Β. 5 (1), Καραχάλιος Γ. 8, Κούρτης Ν., Χαρατσάρης Κ., Γιάχος Γ. 4, Κομνινός Π. 4, Φουνταδάκης Γ. 18 (2).

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Κρέπαπας Σ., Στρατηγάκος Π. 4, Συκαράς Σ. 17, Καμμένος Σ. 2, Βαζαίος Γ., Τούμπας Γ. 11, Βλαζάκης Κ., Σαραντάκος Π. 4, Τζίμας Γ. 14 (1), Ιωάννου Α. 7 (1).

ΑΤΤΙΚΗ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 65-52
(19-14, 37-26, 50-40, 65-52)

Η Αττική κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 65-52 καθαρίζοντας το ματς στο τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά για την Αττική, που μπήκε στο παρκέ με 12-2 με τον Μαγκαφά και τον Αλαντίν να σκοράρουν, αλλά γρήγορα ο Λέντζος Γ. με τον Τεντόμα απάντησαν για το 12-9. Μετά το καλάθι του Χατζή, ο Δασκαλάκης ισοφάρισε τον αγώνα σε 14-14 με την Αττική να απαντά με τρίποντο του Αναγνωστόπουλου και καλάθι του Καλικούρδη για το 19-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κυριάκος έφερε το ματς στο 21-16, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με τον Λέντζο Γ. και τον Δασκαλάκη ως το 23-20. Νέο 12-0 της Αττικής με τον Καλικούρδη, τον Αλαντίν και τον Γαλάνη την έφερε ως το 32-20 για να το κλείσει ο Μαγκαφάς με τρίποντο για το +15 της ομάδας του. Ο Σκαρμέας απάντησε, ο Αναγνωστόπουλος έγραψε το 37-23 και το ημίχρονο έκλεισε από το τρίποντο του Δασκαλάκη στην εκπνοή, 37-26.

Στην επανάληψη ο Λέντζος Γ. μπήκε καυτός και μείωσε αρχικά σε 37-31 και μετά το τρίποντο του Ξερέα σε 40-34 δίνοντας την ευκαιρία στον Τεντόμα να κάνει το 40-36. Η Αττική απάντησε με νέο τρίποντο του Ξερέα για το 43-36, ενώ μετά το καλάθι του Λέντζου Φ. ο Καλικούρδης με τον Ξερέα έγραψαν το 47-38 της ομάδας τους για να φέρει ο Κυριάκος την Αττική στο 50-38, πριν ο Λέντζος Γ. κλείσει την περίοδο στο 50-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι με τον Σκαρμέα και τον Τεντόμα πλησίασαν σε 50-47 στο πεντάλεπτο, με την Αττική να πετυχαίνει τους πρώτους της πόντους μετά από σχεδόν 6 λεπτά με τον Χατζή. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν για το 52-49 με τον Σκαρμέα, αλλά 3/6 βολές της Αττικής την έφεραν στο 55-49 και από την τελευταία χαμένη, ο Καλικούρδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 57-49. Με κλέψιμο αμέσως μετά ο Μαγκαφάς σκόραρε για το 59-49 με 1:40 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Αλαντίν έφερε το ματς στο 61-49, ο Τεντόμας απάντησε με τρίποντο, με τον Μαγκαφά και τον Αλαντίν να γράφουν το τελικό 65-52.

Για την Αττική ο Μαγκαφάς είχε 16 πόντους, ο Αλαντίν 13, ο Καλικούρδης 11, ο Ξερέας 8. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 18, ο Τεντόμας 12, ο Σκαρμέας 10 και ο Δασκαλάκης 8.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Χατζής Μ. 4, Κοντός Γ., Μαγκαφάς Σ. 16 (3), Ξερέας Μ. 8 (2), Αλαντίν Δ. 13, Καλικούρδης Γ. 11, Γαλάνης Δ. 3, Κυριάκος Φ. 4, Αναγνωστόπουλος Α. 6 (1).

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 4, Γκότσης Γ., Τεντόμας Ν. 12 (2), Λέντζος Γ. 18 (2), Αδαμίδης Ν., Δασκαλάκης Π. 8 (2), Σκαρμέας Κ. 10, Παπαδόπουλος Α..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …