Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Μεγάλες νίκες για Big Ballers, S-Parta B.C.!

Μεγάλες νίκες για Big Ballers, S-Parta B.C.!

Οι Big Ballers κέρδισαν με 56-53 τους Black Hawks για την 8η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η S-Parta B.C. επικράτησε με 61-60 της Saint Longinus B.C. για να σπάσει το αήττητό της. Οι Friends συνέχισαν με το 62-33 επί της Hangover Team, ενώ οι Byron Celtics κέρδισαν με 62-56 την ΑΕΚ Περιστερίου, με τους Απρόβλεπτους να επικρατούν των Aces με 87-39.

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – ACES 87-39
(21-8, 35-21, 59-31, 87-39)

Οι Απρόβλεπτοι κέρδισαν τους Aces με 87-39, μπαίνοντας στο ματς με 14-3. Μετά το τρίποντο του Βασιλακόπουλου, ο Λόντος με τον Αμαξόπουλο και τον Αντωνακάκη έφεραν το ματς στο 12-3 για να κάνει το 14-3 ο Καραχάλιος. Οι Aces με τρίποντο από τον Φελεμέγκα απάντησαν, αλλά ο Αμαξόπουλος με τον Αντωνακάκη έφεραν την ομάδα τους στο 19-6 για να κλείσουν την περίοδο ο ίδιος με τον Φελεμέγκα στο 21-8. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φελεμέγκας με τον Καλοπήτα μείωσαν σε 23-12, για να απαντήσουν ο Λόντος με τον Γαλήτη για το 29-12 της ομάδας τους. Ο Βασιλακόπουλος έφερε το ματς στο 31-16, με τον Κούπα να σκοράρει τρίποντο μετά το καλάθι του Αντωνακάκη, για να κλείσουν το ημίχρονο Δημόπουλος και Βασιλακόπουλος στο 35-21.

Στην επανάληψη ένα 8-0 από τον Καραχάλιο, τον Ξιγκάκη και τον Μιζεράκη έφερε τους Απρόβλεπτους στο 43-21, με τον Βασιλακόπουλο να απαντά για το 45-25 (έβαλε και τους 10 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο). Ο Αμαξόπουλος με τον Λόντο έφεραν το ματς στο 50-25, με τον Βασιλακόπουλο να γράφει το 50-29, αλλά τον Ξιγκάκη με τον Δημόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 59-31 στο 30ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Αντωνακάκης με τον Λόντο σκόραραν για το 65-31, με τον Λόντο και τον Δημόπουλο να φτάνουν το σερί της ομάδας τους στο 12-0 ως το 71-31. Ο Φελεμέγκας με τον Μωράκη απάντησαν για το 71-36, με τον Λόντο και τον Γαλήτη να σκοράρουν για το 78-36. Οι Aces με τον Φελεμέγκα έφτασαν στο 78-39, αλλά ο Γαλήτης με τον Καραχάλιο και τον Ξιγκάκη σκόραραν για το 85-39 με τον Λόντο να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 22 πόντους, ο Ξιγκάκης 14, ο Αντωνακάκης 13, ο Δημόπουλος με τον Γαλήτη από 10 και ο Αμαξόπουλος 8. Για τους Aces ο Βασιλακόπουλος είχε 18 πόντους και ο Φελεμέγκας 14.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Αμαξόπουλος Δ. 8, Αντωνακάκης Σ. 13 (3), Καραχάλιος Δ. 8, Μιζεράκης Δ. 2, Γαλήτης Θ. 10, Ξιγκάκης Φ. 14 (2), Δημόπουλος Β. 10, Λόντος Φ. 22 (1).

Aces (Καλοπήτας Μ.): Κούπας Π. 3 (1), Μαυρογιώργης Κ., Καλοπήτας Μ. 2, Βασιλακόπουλος Ι. 18 (1), Μωράκης Μ. 2, Φελεμέγκας Ι. 14 (2).

HANGOVER TEAM – FRIENDS 33-62
(8-20, 14-30, 27-48, 33-62)

Οι Friends κέρδισαν τη Hangover Team με 33-62 με τον αγώνα να ξεκινά με 4-14. Μετά τα καλάθια του Λουρανδάκη και του Τσιντιρή, ο Καλογρίδης με τον Μάρκο και τον Κούλουμπο έφεραν την ομάδα τους στο +10, για να απαντήσει ο Ρόζος και να μειώσει σε 8-16 ο Λουρανδάκης. Όμως, ο Μάρκος με τον Ζήση Δ. ήταν που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 8-20. Στη 2η περίοδο ο Κόρδαλης με τρίποντο έκανε το 11-20 με τον Κωνσταντίνου και τον Βαμβακά να απαντούν για το 11-26. Ο Τουμαζάνης σκόραρε για το 13-26, με το ημίχρονο να κλείνει στο 14-30 από Καλογρίδη και Κιούση για Friends.

Στην επανάληψη ο Κιούσης έφερε την ομάδα του στο 14-33 με τον Τσιντιρή να απαντά για το 18-33. Οι Friends δεν έχασαν τον έλεγχο και με τον Καλογρίδη και τον Κωνσταντίνου πήγαν στο 20-40 για να απαντήσουν ο Δρογώσης με τον Ρόζο για το 24-40. Ο Δρογώσης έφερε την ομάδα του στο 26-42, με τους Friends να κλείνουν το δεκάλεπτο με Ζήση Γ., Βαμβακά και Μάρκο για το 27-48.

Στην 4η περίοδο ο Κιούσης με τον Κωνσταντίνου και τον Βαμβακά σκόραραν για το 28-54, με τον Ρόζο να απαντά και τον Ζήση Δ. να φέρνει το ματς στο 30-58. Ένα τρίποντο από τον Τσιντιρή και ένα καλάθι του Κιούση έφεραν το ματς στο τελικό 33-62.

Για τους νικητές ο Καλογρίδης είχε 19 πόντους, ο Μάρκος 11, ο Κιούσης 9 και ο Κωνσταντίνου 7. Για τη Hangover Team ο Τσιντιρής είχε 9 πόντους.

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης Ο.): Καστρικάς Γ., Τσιντιρής Ν. 9 (1), Δρογώσης Α. 6, Ρόζος Κ. 6, Κανάκης Ο., Τουμαζάνης Β. 3, Δρόσης Π. 1, Λουρανδάκης Κ. 5, Κόρδαλης Δ. 3 (1).

Friends (Μητσάκης Γ.): Καλογρίδης Π. 19, Κωνσταντίνου Α. 7, Μάρκος Η. 11, Ζήσης Γ. 2, Κιούσης Θ. 9, Κούλουμπος Ν. 4, Ζήσης Δ. 4, Βαμβακάς Μ. 6.

S-PARTA BC – SAINT LONGINUS BC 61-60
(13-13, 30-29, 49-42, 61-60)

Η S-Parta B.C. κέρδισε τη Saint Longinus B.C. μετά από σκληρό ντέρμπι με 61-60. Το ματς άνοιξε στο 2-5 από τον Γιαννόπουλο και τον Καγιάφα, για να απαντήσει ο Σακκάς. Ο Φωτίου με τον Χατζηνικολάου έφεραν το ματς στο 6-9 για να ισοφαρίσει τον αγώνα ο Φωτόπουλος με τον Κλεμέντοφ να γράφει το 11-11 και τον Τσικλό να δίνει προβάδισμα στην S-Parta B.C. για να ισοφαρίσουν ο Φωτίου με τον Λαουτατζή σε 13-13 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Κλεμέντοφ με τον Κοτρώνη Κ. έφεραν το ματς στο 17-13, όμως ο Γαλανάκης απάντησε με τρίποντο, πριν τον μιμηθεί ο Κουρέβελης για το 20-16. Τον αγώνα ισοφάρισαν ο Λοράνδος με τον Γαλανάκη σε 20-20, ενώ η Saint Longinus B.C. πήρε προβάδισμα με τρίποντο του Λοράνδου και καλάθι του Καγιάφα με 22-25. Ο Κλεμέντοφ απάντησε για την ισοφάριση, ενώ μετά τις βολές του Γαλανάκη, ο ίδιος με τον Τσικλό έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-29 για την ομάδα τους.

Στην επανάληψη ο Γαλανάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 30-32, με την S-Parta B.C. να προσπερνά με τον Κλεμέντοφ και τον Ορνιθόπουλο, για το 36-33. Η Saint Longinus B.C. έμεινε κοντά με τον Καγιάφα, αλλά ένα ξέσπασμα της S-Parta B.C. με τον Κλεμέντοφ και τον Κοτρώνη Κ. την έφεραν στο 44-35. Ο Saint Longinus B.C. απάντησε με τρίποντο του Φωτίου, αλλά ο Ορνιθόπουλος με τον Κλεμέντοφ έδωσαν τη μία από τις δύο διψήφιες διαφορές στο ματς στην ομάδα τους, 49-38. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Καγιάφα και τον Χατζηνικολάου να ρίχνουν τη διαφορά στο 49-42.

Η 2η διψήφια διαφορά για την S-Parta B.C. ήρθε από το τρίποντο του Τσικλού στο 4ο δεκάλεπτο, 52-42, με τη Saint Longinus B.C. να απαντά για το 52-46 με τρίποντο του Φωτίου. Μετά το καλάθι του Τσικλού, ο Φωτίου με τον Γαλανάκη μείωσαν σε 54-52, για να έρθουν ο Φωτόπουλος με τον Τσικλό ξανά για το 58-52 της S-Parta B.C.. Το καλάθι του Χατζηνικολάου έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους στα 35 δευτερόλεπτα, 58-55, με τον Καγιάφα να γράφει στα 19 δευτερόλεπτα το 59-57. Η S-Parta B.C. απάντησε με 2/4 βολές πλησιάζοντας στα 10 δευτερόλεπτα για το 61-57 που της έδωσε και τη νίκη, καθώς ο Καγιάφας μπόρεσε στα 5 δευτερόλεπτα να μειώσει σε 61-60, αλλά η ομάδα του δεν είχε άλλο χρόνο.

Για τους νικητές ο Κλεμέντοφ είχε 25 πόντους, ο Τσικλός 13. Για τη Saint Longinus B.C. ο Καγιάφας είχε 16 πόντους, ο Γαλανάκης 14, ο Φωτίου 13 και ο Χατζηνικολάου 8.

S-Parta B.C. (Σωμαράκης, Πορτσίδης): Κλεμέντοφ Μ. 25 (1), Σωμαράκης Α. 1, Ορνιθόπουλος Π. 5 (1), Αρβανιτάκης Σ. 2, Σακκάς Θ. 2, Κοτρώνης Κ. 4, Φωτόπουλος Ι. 6, Κουρέβελης Μ. 3 (1), Τσικλός Χ. 13 (1), Μυλωνάς Γ., Διαμαντόπουλος Μ..

Saint Longinus B.C. (Λοράνδος Γ.): Γιαννόπουλος Α. 2, Καγιάφας Π. 16, Γαλανάκης Α. 14 (1), Φωτίου Λ. 13 (2), Χατζηνικολάου Ι. 8, Λαουτατζής Μ. 1, Λοράνδος Γ. 6 (1), Μολυβάτος Θ..

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – BYRON CELTICS 56-62
(11-16, 21-30, 36-42, 56-62)

Οι Byron Celtics κέρδισαν την ΑΕΚ Περιστερίου με 56-62 με το ματς να μπαίνει ισόπαλο στο τελευταίο δίλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για την ΑΕΚ Περιστερίου με τον Κουφογιάννη, για να απαντήσουν ο Γιανναλέτσος με τον Σαχινίδη για το 4-6. Ο Καραθανάσης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά οι Byron Celtics απάντησαν με συνεχόμενα τρίποντα για ένα 0-8, Γιανναλέτσος και Σαχινίδης έγραψαν το 8-12 για να φέρει ο Μανιατόπουλος το ματς στο 8-14. Η περίοδος από το τρίποντο του Τεπενκιόζη και το καλάθι του Μανιατόπουλου έκλεισε στο 11-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Ρήγος μείωσε σε 13-17, με τον Τεπενκιόζη να σκοράρει για το 15-18. Στο 15-22 έφερε τον αγώνα ο Γκίκας, με τον Σπύρου να απαντά. Ο Βανταράκης με 5 πόντους έγραψε το 19-27, μετά το καλάθι του Δήμα, ο Σαχινίδης με τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο στο 21-30. Η επανάληψη ξεκίνησε με τρίποντο του Γιανναλέτσου για το 21-33, με τον Θεοδώρου να απαντά, αλλά τον Καλογεράκη και τον Γιανναλέτσο να γράφουν το 23-37. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με μεγάλο σερί 13-0, ο Τεπενκιόζης με τον Κουφογιάννη και τον Θεοδώρου ήταν που μείωσαν σε 37-37, αλλά το τρίποντο του Σαχινίδη διέκοψε το σερί και κράτησε μπροστά τους Byron Celtics, με την περίοδο να κλείνει από τον Γιανναλέτσο στο 36-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ανανίδης με νέο τρίποντο έγραψε το 36-45, ενώ μετά την απάντηση του Κουφογιάννη ο Μανιατόπουλος έφερε τους Byron Celtics στο 38-48. Η διαφορά από τον Γιανναλέτσο ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους, 42-53, με την ΑΕΚ Περιστερίου να τρέχει ξανά μεγάλο σερί, 11-0 από τον Τεπενκιόζη και τον Καραθανάση ως το 49-53, με τον Σπύρου και τον Κουφογιάννη να ισοφαρίζουν σε 53-53 με 1:55 για το τέλος. Μάλιστα, του Σπύρου ήταν καλάθι και φάουλ και η άστοχη βολή στέρησε από την ομάδα του την ευκαιρία να προσπεράσει. Οι Byron Celtics απάντησαν με τρίποντο του Γιανναλέτσου για το 53-56, ενώ μετά από 0/2 βολές και 2 χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ Περιστερίου ο Μανιατόπουλος έφερε το ματς στο 53-59 στα 19 δευτερόλεπτα. Στα 15 δευτερόλεπτα απάντησε ο Τεπενκιόζης με τρίποντο για το 56-59, με τον Μανιατόπουλο να βάζει αμέσως μετά τη μία βολή που χρειαζόταν η ομάδα του, 56-60. Η ΑΕΚ Περιστερίου αστόχησε σε τρίποντο στο 8 δευτερόλεπτα και ο Μανιατόπουλος έκλεισε το ματς στο 56-62.

Για τους νικητές ο Γιανναλέτσος είχε 26 πόντους, ο Σαχινίδης 12, ο Μανιατόπουλος 11. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Τεπενκιόζης είχε 18 πόντους και ο Κουφογιάννης 14.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Πλατάκος Θ., Κουφογιάννης Ν. 14, Τεπενκιόζης Μ. 18 (2), Καραφύλλης Ν. 3, Καραθανάσης Θ. 6 (2), Θεοδώρου Μ. 5 (1), Ρήγος Γ. 2, Σπύρου Κ. 4, Δήμας Η. 4.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Ανανίδης Ν. 3 (1), Σαχινίδης Π. 12 (3), Βανταράκης Γ. 6 (1), Γιανναλέτσος Μ. 26 (4), Μανιατόπουλος Γ. 11, Μακρυμίχαλος, Κυρούσης, Λοΐζος, Αθανασόπουλος Κ., Καλογεράκης Β. 2, Γκίκας Π. 2.

BIG BALLERS – BLACK HAWKS 56-53
(16-12, 29-26, 40-40, 56-53)

Οι Big Ballers κέρδισαν τους Black Hawks με 56-53 με το ματς να ξεκινά από τον Γιαννιό και τον Μπιζίκο στο 4-0 για να απαντήσουν ο Παραδεισάς με τον Χρυσόστομο για το 4-7. Ο Γιαννιός και ένα τρίποντο του Χερουβείμ έφεραν την αναμέτρηση στο 11-7, ενώ μετά το καλάθι του Μητρόπουλου ο Μπιζίκος με τον Γιαννόπουλο σκόραραν για το 16-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χρυσόστομο στο 16-12.

Στη 2η περίοδο ο Μητρόπουλος έκανε το 16-14, για να βοηθήσει ο Παραδεισάς την ομάδα του να προσπεράσει με 17-20. Ο Βασιλάκης με τον Βασιλειάδη απάντησαν για το 21-20, με τον Χρυσόστομο να κάνει το 22-25. Ο Βασιλειάδης μείωσε, ο Παπαβασιλείου με τρίποντο έγραψε το 27-25 για να φέρει το ματς ο Μπιζίκος στο 29-25 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Χρυσόστομος με προσωπικό σερί 0-7 έφερε το ματς στο 29-33, για να γράψει το 30-35 ο Παραδεισάς. Οι Big Ballers απάντησαν με τον Βασιλάκη, με τον Αρτόπουλο να γράφει τρίποντο για το 32-38. Στη συνέχεια, μετά το 34-40 από τον Χρυσόστομο, ένα σερί 9-0 έφερε τους Big Ballers μπροστά, ο Γιαννόπουλος με τον Μπιζίκο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 40-40 για να γράψει ο δεύτερος τρίποντο για το 43-40 στην 4η περίοδο.

Οι Black Hawks απάντησαν με τον Παραδεισά για το 43-45, για να έρθει τρίποντο του Γιαννόπουλου, 46-45. Ο Αρτόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 46-48, για να ισοφαρίσει ο Γιαννόπουλος το ματς σε 48-48 με 5:56 για το τέλος. Ο Χερουβείμ έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ο Παραδεισάς ισοφάρισε με 3:55, με τον Βασιλάκη να σκοράρει για το 52-50 στο 3:37. Με 1:36 για το τέλος ο Βασιλάκης σκόραρε για το 54-50 με τους Black Hawks να αστοχούν σε δύο επιθέσεις και να έχουν και 0/2 βολές στα 35 δευτερόλεπτα για να τους μιμηθούν οι Big Ballers στα 21 δευτερόλεπτα, αλλά το τρίποντο των Black Hawks στα 11 δευτερόλεπτα ήταν άστοχο και ο Βασιλάκης σκόραρε για το 56-50 και το οριστικό τέλος, πριν ο Παραδεισάς απαντήσει στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Μπιζίκος είχε 14 πόντους, ο Γιαννόπουλος 13, ο Βασιλάκης 8 και ο Γιαννιός 7. Για τους Black Hawks ο Παραδεισάς είχε 21 πόντους και ο Χρυσόστομος 18.

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε.): Γκουγιάννος Θ. 2, Βασιλειάδης Χ. 4, Αυγερινός Γ., Παπαβασιλείου Π. 3 (1), Χερουβείμ Σ. 5 (1), Γιαννόπουλος Δ. 13 (1), Βασιλάκης Σ. 8, Γιαννιός Χ. 7, Μπιζίκος Ν. 14 (2), Μπουκουβάλας Γ..

Black Hawks
(Μπόλλης Λ.): Γιάνναρης Τ. 2, Μακρής Κ., Παραδεισάς Α. 21 (2), Κολλιάτσας Φ., Αρτόπουλος Γ. 6 (2), Βλαχάκης Γ., Μητρόπουλος Σ. 6, Χρυσόστομος Δ. 18 (2).