Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα Miners, Κουμπάροι!

Εύκολα Miners, Κουμπάροι!

Οι Miners κέρδισαν με 60-40 τους Cleveland Paraliers για να παραμείνουν αήττητοι μετά την 9η αγωνιστική του A ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Κουμπάροι επικράτησαν με 50-91 της B.C. Abla, ενώ οι Mentores κέρδισαν με 35-25 την Charles Bronson. Τέλος, οι Kibars νίκησαν με 47-37 τη Laser Derm.

B.C. ABLA – ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ 50-91
(6-26, 19-41, 35-71, 50-91)

Οι Κουμπάροι κέρδισαν με 50-91 την B.C. Abla με το ματς να ξεκινά με 1-8 από τον Μιχαηλίδη και τον Σιμητά, για να απαντήσει ο Ρενιέρης. Ο Μιχαηλίδης με τον Σιμητά συνέχισαν με τη βοήθεια του Μπρκιτς, ένα νέο 0-18 έφερε το ματς στο 3-26 για να κλείσει η περίοδος από τρίποντο του Ορνεράκη στο 6-26. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σωτηρόπουλος με τον Χαναβέρη σκόραραν για το 13-26, με τους Κουμπάρους να απαντούν με σερί 0-13 με τρίποντα από Αντωνάτο, Μπουτσικάκη και Τσίτση και 4 πόντους του Καραγιάννη για το 13-39. Ο Βουρλάκος με τον Ορνεράκη απάντησαν, για να τελειώσει το ημίχρονο στο 19-41.

Στην επανάληψη ο Μιχαηλίδης με τον Κοφινάτο έφεραν το ματς στο 20-47, για να σκοράρουν ο Χαναβέρης με τον Ορνεράκη για το 24-49. Ο Μπρκιτς με τον Σιμητά απάντησαν για το 24-54, με τον Κατσάτσο να φέρνει το ματς στο 29-56. Μετά τις βολές του Σωτηρόπουλου, ο Μιχαηλίδης ήταν που σκόραρε για το 31-64, με τον Σωτηρόπουλο να απαντά και τον Μπρκιτς να φέρνει το ματς στο 35-67, για να κλείσει το δεκάλεπτο από Σωτηρόπουλο και Μπρσκιτς στο 35-71.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Κουμπάροι έτρεξαν ένα σερί 0-15, ο Μαρούσος με τον Αντωνάτο και τον Μπουτσικάκη ήταν που έφεραν το ματς ως το 35-86, με τον Αντωνάτο να γράφει το 37-89 μετά το καλάθι του Σωτηρόπουλου. Ο Καραγιάννης έφερε τους Κουμπάρους στο 39-91, με την B.C. Abla να μειώνει στο τέλος με σερί 11-0 από τον Ρενιέρη, τον Χαναβέρη και τον Κατσάτσο για το 50-91.

Για τους νικητές ο Μιχαηλίδης είχε 30 πόντους, ο Μπρκιτς με τον Σιμητά και τον Αντωνάτο από 12 και ο Μαρούσος 7. Για την B.C. Abla ο Σωτηρόπουλος είχε 14, ο Χαναβέρης 13 και ο Ορνεράκης 9.

B.C. Abla (Μονέος Μ.): Ρενιέρης Π. 6, Ορνεράκης Γ. 9 (1), Σωτηρόπουλος Γ. 14, Σάββας Ε., Κατσάτσος Ν. 6 (2), Χαναβέρης Μ. 13 (1), Βουρλάκος Σ. 2.

Κουμπάροι (Αντωνάτος Μ.): Καραγιάννης Β. 8, Κοφινάτος Π. 2, Αντωνάτος Μ. 12 (4), Μπουτσικάκης Δ. 5 (1), Μιχαηλίδης Ν. 30, Μαρούσος Α. 7 (1), Σιμητάς Σ. 12, Μπρκιτς Σ. 12 (2), Τσίτσης Γ. 3 (1), Καραγιάννης Δ..

LASER DERM – KIBARS 37-47
(11-10, 13-16, 21-30, 37-47)

Οι Kibars κέρδισαν τη Laser Derm με 37-47. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καψοκόλη και τον Τζανό να γράφουν το 4-4 για να φέρουν τη Laser Derm στο 11-5 ο Τολιάς με τον Καψοκόλη. Η απάντηση ήρθε από τον Οικονόμου, που ως το τέλος της περιόδου είχε μειώσει σε 11-10 για τους Kibars. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φιλίππας με τρίποντο έγραψε το 11-13, για να ισοφαρίσει το ματς ο Μπέμπελος. Όμως η Laser Derm δεν μπόρεσε να πάρει άλλο σκορ ως το ημίχρονο, με τον Οικονόμου να γράφει το 13-16 με τρίποντο.

Στην επανάληψη ο Μπέμπελος μείωσε σε 15-16, για να απαντήσουν ο Φιλίππας με τον Στρογγύλη για το 15-21 των Kibars. Στους 8 πόντους έφερε ο Φιλίππας τη διαφορά, με τον Καψοκόλη να απαντά και τον Τολιά να γράφει το 19-25. Όμως, ο Στρογγύλης απάντησε και ο Φιλίππας με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 21-30 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Στασινός με τον Τολιά μείωσαν σε 25-30, για να απαντήσει με τρίποντο ο Οικονόμου. Ο Στασινός με τον Τολιά ψαλίδισαν κι άλλο τη διαφορά, 30-33, ενώ μετά το καλάθι του Τζανού, ο Τολιάς σκόραρε τρίποντο για το 33-35. Ο Τζανός απάντησε για το 33-38, με τον Μπέμπελο να μειώνει και πάλι με 3:00 για το τέλος σε 35-38. Ο Χαλουλάκος με τον Οικονόμου, όμως, σκόραραν για το 35-42, με τον Στρογγύλη να σκοράρει τρίποντο για να φέρει με 1:06 για το φινάλε το ματς στο 36-45 με το καλάθι του Χαλουλάκου στα 47 δευτερόλεπτα να σφραγίζει οριστικά τη νίκη των Kibars.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, ο Φιλίππας 12, ενώ Τζανός και Στρογγύλης είχαν από 7. Για τη Laser Derm ο Τολιάς είχε 13 πόντους, ο Καψοκόλης 10 και ο Μπέμπελος είχε 8.

Laser Derm (Νεαμονιτός): Τολιάς Κ. 13 (3), Αυγουστίδης Π., Στασινός Κ. 5, Παπαϊωάννου Π., Καψοκόλης Σ. 10, Μιχαηλίδης Γ. 1, Μπέμπελος Α. 7, Νεαμονιτός.

Kibars (Κάκκας Σ.): Χαλουλάκος Β. 5, Χαλουκάκος Κ., Λάμπρου Δ., Μακρέλλης Α., Οικονόμου Γ. 16 (3), Τζάνος Σ. 7, Γκρούμας Χ., Αγαθάγγελος, Φιλίππας Β. 12 (2), Στρογγύλης Ν. 7 (1).

CHARLES BRONSON – MENTORES 25-35
(3-6, 14-11, 21-23, 25-35)

Οι Mentores κέρδισαν την Charles Bronson με 25-35, με το παιχνίδι να κρίνεται στο 4ο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με τον Τσιάκαλο να σκοράρει για την Charles Bronson για να απαντήσουν ο Τάτσης με τον Γεωργιόπουλο για το 2-4 και να κάνει το 2-6 ο Αβραμίδης. Ο Μητροφάνης μείωσε στο δεκάλεπτο για να έρθει ο Τάτσης για το 3-8, με τον Καρανικολόπουλο να απαντά με τρίποντο, 6-8. Ο Σαρρής έφερε τους Mentores στο 6-10 για να απαντήσουν ο Πολίτης με τον Δούκα για το 10-10. Μάλιστα, η Charles Bronson πέρασε μπροστά με το καλάθι του Μητροφάνη, για να κλείσει το ημίχρονο ο ίδιος στο 14-11.

Στην 3η περίοδο ο Τάτσης ισοφάρισε με τρίποντο για να έρθουν ο Αβραμίδης με τον Καζάντζη για το 14-18 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε με τρίποντο ο Δούκας, ενώ ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 19-18. Μετά την τρίποντη απάντηση του Τάτση, ο Δούκας ισοφάρισε σε 21-21 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-23 από τον Τάτση και πάλι.

Στην 4η περίοδο οι Mentores μπήκαν με σερί 0-9 το οποίο και έκρινε τον αγώνα. Ο Αντωνακόπουλος με τον Σαρρή έφεραν το ματς στο 21-27, για να συνεχίσει ο Τάτσης με νέο τρίποντο και να φέρει το ματς στο 21-32 ο Καζάντζης. Η Charles Bronson απάντησε με τον Καρανικολόπουλο για το 23-32, με τον Αντωνακόπουλο να γράφει τρίποντο για το 23-35 και το ματς να κλείνει από τον Καρανικολόπουλο.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 15 πόντους. Για την Charles Bronson ο Δούκας είχε 9 πόντους και ο Καρανικολόπουλος 7.

Charles Bronson (Φύκαρης Π.): Πολίτης Γ. 2, Μητροφάνης Γ. 5, Καρανικολόπουλος Γ. 7 (1), Δούκας Β. 9 (1), Τσιάκαλος Ε. 2, Αλεξάκης Λ., Κοντός Χ., Νικολόπουλος Κ., Λιάσκος Π..

Mentores (Βασιλειάδης Θ.): Σαρρής Δ. 4, Αντωνακόπουλος Γ. 6 (1), Αβραμίδης Γ. 4, Καζάντζης Γ. 4, Βασιλειάδης Θ., Τάτσης Ν 15 (3), Γεωργιόπουλος Β. 2.

MINERS – CLEVELAND PARALIERS 60-40
(21-9, 30-17, 43-31, 60-40)

Οι Miners κέρδισαν με 60-40 τους Cleveland Paraliers για να παραμείνουν πρώτοι και αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους Cleveland Paraliers με τρίποντο του Πίτλογλου και καλάθι του Κωνσταντίνου, για να απαντήσει ο Παπάζογλου. Ο Κωνσταντίνου με τον Ντάσκα Φ. έφεραν το ματς στο 4-9, αλλά από εκεί και πέρα οι Miners έτρεξαν ένα σερί 17-0 για να κλείσουν την περίοδο στο 21-9. Σκορ πήραν από τον Τζαβάρα, τον Παπάζογλου, τον Φανό και τον Σιούτη ως το 21-9 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Παπαδόγιαννης έγραψε το 23-9 για να διακόψει εν τέλει το σερί ο Ντάσκας Φ. Οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα πλησίασαν στο 24-16, αλλά ο Παπάζογλου με τον Παπαπαναγιώτου έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-17 για τους Miners. Στην 3η περίοδο ο Τζαβάρας και ο Σιούτης έφεραν το ματς στο 34-19, με τον Παπάζογλου να γράφει το 37-20. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Τζαβέλα και τον Ντάσκα Φ. για το 37-25, αλλά ο Παπάζογλου με τον Τζαβάρα έφεραν το ματς στο 41-25. Ο Σύρμος Χ. με τον Τζαβέλα μείωσαν στους 12 πόντους, για να απαντήσει ο Κωτσίδης και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 43-31 ο Ντάσκας Φ..

Στην 4η περίοδο ο Κωνσταντίνου με τον Τζαβέλα έφεραν το ματς στους 9 πόντους, 45-36, αλλά οι Miners απάντησαν με σερί 10-0 από τον Κωτσίδη, τον Παπαδόγιαννη και τον Τζαβάρα ως το 55-36. Ο Πίτσλογλου απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Τζαβάρας έφερε το ματς στο 58-39, πριν ο Κωτσίδης κλείσει τον αγώνα στο 60-40.

Για τους νικητές ο Παπάζογλου είχε 15 πόντους, ο Τζαβάρας 13, ο Κωτσίδης 9 και ο Παπαδόγιαννης 8. Για τους Cleveland Paraliers ο Κωνσταντίνου και ο Τζαβέλας είχαν από 11 πόντους και ο Ντάσκας Φ. 10.

Miners (Παπαπαναγιώτου Β, Παπαδόγιαννης Ε.): Παπαπαναγιώτου Β. 2, Παπαδόγιαννης Ε. 8, Κυνηγόπουλος Σ. 2, Παπάζογλου Ε. 15, Χρονόπουλος Μ., Τζαβάρας Ν. 13 (1), Σιούτης Δ. 6, Κωτσίδης Κ. 9, Ράπτης Σ., Φανός Θ. 5.

Cleveland Paraliers (Σύρμος Χ., Γεώργαρος Ε.): Τζαβέλας Ν. 11 (1), Ιωαννίδης Α., Ντάσκας Φ. 10 (1), Σύρμος Χ. 2, Σακελλαρίου Δ., Ντάσκας Γ., Πριτσιούλης Δ., Πίτλογλου Ν. 6 (2), Κωνσταντίνου Β. 11, Κάτσενος Μ., Γρηγορόπουλος Σ..