Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Θαλασσόλυκους Β, Filoi Adelfia 76ers!

Νίκες για Θαλασσόλυκους Β, Filoi Adelfia 76ers!

Οι Θαλασσόλυκοι Β έκαναν την πρώτη τους νίκη με το 46-36 επί των New York PicKnicks για την 3η αγωνιστική του 3ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 50-37 τους Faiters, ενώ οι Filoi Adelfia 76ers κέρδισαν με 55-35 τους Halia Mavericks. Οι Νεροχύτες επικράτησαν με 73-44 των Νότιων, ενώ οι Ballbusters νίκησαν με 80-44 τους All Stars. Τέλος, η Τιρινίνι επικράτησε στην παράταση με 60-53 της Χοντρίμ Τιμ.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΧΟΝΤΡΙΜ ΤΙΜ 60-53παρ.
(11-16, 21-21, 36-34, 47-47, 60-53)

Η Τιρινίνι κέρδισε με 60-53 τη Χοντρίμ Τιμ με το ματς να κρίνεται στην παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Γιαννιτσιώτη, αλλά η Χοντρίμ Τιμ απάντησε με τον Καλόγηρο, τον Γουρζουλίδη και τον Μανιάτη για το 5-14. Ο Πετρόπουλος απάντησε, με τον Μανιάτη να φέρνει το ματς στο 7-16, για να κλείσει η περίοδος στο 11-16 από τον Τσάπαλο και τον Λεγάκη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαχινίδης μείωσε σε 13-16, με τον Καλόγηρο να απαντά. Ο Λεγάκης έφερε το ματς στο 17-19, με τον Σαρρή να ισοφαρίζει και τον Αντωνόπουλο να γράφει το 21-19, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Παπαγεωργίου στο 21-21.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Καλόγηρου, ο Αντωνόπουλος με δύο τρίποντα και ο Σαρρής έφεραν το ματς στο 29-23, αλλά η Χοντρίμ Τιμ με τον Μανιάτη και τον Γουρζουλίδη απάντησε ισοφαρίζοντας σε 30-30. Ο Πετρόπουλος έφερε το ματς στο 35-30, με τον Σιδερή να μειώνει και τον Κούδουνα να γράφει το 35-34. Η Τιρινίνι με τον Πετρόπουλο, τον Σαρρή και τον Τσάπαλο ξέφυγε με 43-34, αλλά η Χοντρίμ Τιμ απάντησε, ο Καλόγηρος με τον Γουρζουλίδη μείωσαν, ενώ ο Μανιάτης έγραψε το 46-43. Ο Καλόγηρος έφερε το ματς στον πόντο, ενώ μετά από 1/2 βολές του Λεγάκη, ο Σιδερής ισοφάρισε για να στείλει το ματς στην παράταση, αφού η Τιρινίνι έχασε την τελευταία επίθεση.

Στην παράταση, Λεγάκης και Γουρζουλίδης έγραψαν το 49-49, με τον Μανιάτη να φέρνει την ομάδα του στο 50-52. Όμως, 5 συνεχόμενοι πόντοι του Λεγάκη έγραψαν το 55-52, με τον Γιαννιτσιώτη να φέρνει το ματς στο 58-53 και τον Λεγάκη να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 18 πόντους, ο Αντωνόπουλος 12 και ο Πετρόπουλος 9. Για τη Χοντρίμ Τιμ ο Καλόγηρος είχε 16, ο Μανιάτης 13 και ο Γουρζουλίδης 10.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Παχύγιαννης Ν., Γιαννιτσιώτης Β. 6 (1), Πετρόπουλος Π. 9 (2), Αντωνόπουλος Α. 12 (2), Λεγάκης Γ. 18 (1), Τσάπαλος Φ. 4, Σαρρής Π. 6, Φρούσιος Τ., Σαχινίδης Π. 5, Σκόρδος Μ..

Χοντρίμ Τιμ (Γουρζουλίδης Γ.): Κουδούνας Π. 4, Μανιάτης Ι. 2, Λάφε Γ., Γουρζουλίδης Γ. 10, Σιδερής Θ. 6, Μανιάτης Κ. 13, Μάστορας Χ., Παπαγεωργίου Β. 2, Καλόγηρος Δ. 16.

FILOI ADELFIA 76ERS – HALIA MAVERICKS 55-35
(19-15, 28-19, 43-25, 55-35)

Οι Filoi Adelfia 76ers κέρδισαν με 55-35 τους Halia Mavericks. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 από τον Αγγελιδέλη και τον Κληρονόμο, για να απαντήσουν οι Filoi Adelfia 76ers με τον Ρώμα και τον Μπελιώτη για το 7-5. Μετά το καλάθι του Αγγελιδέλη, ο Διαμαντής με τον Καύκα έφεραν την ομάδα τους στο 17-7. Ο Κοκκαλιάρης απάντησε, με τον Σακελλαρόπουλο και τον Αρκουμάνη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 19-15. Στη 2η περίοδο ο Μπελιώτης με τον Ρώμα έγραψαν το 23-15, με τον Αγγελιδέλη και τον Κοκκαλιάρη να απαντούν για το 25-19 και το ημίχρονο να κλείνει από τρίποντο του Καύκα στο 28-19.

Στην επανάληψη ο Διαμαντής έφερε το ματς στο 30-19 με τον Κληρονόμο να απαντά. Ζιάγκας και Βρεττός έγραψαν το 36-23, ενώ ο Καύκας έφερε το ματς στο 40-24, με τον Διαμαντή να κλείνει την περίοδο στο 43-25. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοκκαλιάρης με τον Αγγελιδέλη μείωσαν σε 43-30, για να απαντήσει ο Μπελιώτης. Μετά το καλάθι του Αγγελιδέλη για το 46-34, οι Filoi Adelfia 76ers με τον Διαμαντή και τον Ρώμα έκλεισαν το ματς στο 55-35 με σερί 9-1.

Για τους νικητές ο Διαμαντής είχε 13 πόντους, ο Καύκας με τον Ρώμα από 12 και ο Μπελιώτης 10. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης με τον Κοκκαλιάρη είχαν από 12.

Filoi Adelfia 76ers (Λουγιάκης Κ.): Ζιάγκας Α., Ρώμας Η. 12 (2), Βρεττός Κ. 3, Καύκας Δ. 12 (3), Ζιάγκας Β. 3 (1), Σακελλαρόπουλος Ν. 2, Πάλλας Π., Διαμαντής Β. 13 (1), Μπελιώτης 10, Πριτσιούλης, Μαζωνάκης Δ..

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης Μ.): Κοκκαλιάρης Χ. 12, Κληρονόμος Χ. 6 (1), Χριστοδουλάκης Γ. 1, Αγγελιδέλης Τ. 12, Μανούσος Α., Αγγελωνίτης Α. 1, Αρκουμάνης Γ. 3 (1), Μαρίνος Δ..

ATHENS SUPERGRUNGERS – FAITERS 50-37

(14-11, 24-25, 41-30, 50-37)

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Faiters με 50-37. Το ματς ξεκίνησε με τον Κατσαμπάνη και τον Αράπογλου να γράφουν το 4-4, για να σκοράρουν ο Θεοδώρου με τον Δουκλιά για το 6-6. Ο Καλατζής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 7-8, αλλά ο Λιούτας με τον Βαρβαρίγο έφεραν το ματς στο 14-8 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Στόλης στο 14-11. Με καλάθι του Καλατζή και δύο τρίποντα του Χατζή οι Faiters προσπέρασαν με 17-19 στη 2η περίοδο για να απαντήσουν οι Athens Supergrungers με τον Χίμο. Ο Χατζής με τον Στόλη έφεραν το ματς στο 21-23, με τον Βαρβαρίγο να απαντά με τρίποντο και το ημίχρονο να κλείνει από τον Αράπογλου στο 24-25.

Στην επανάληψη οι Faiters με τον Χατζή και τον Στόλη πήραν για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 28-30 μετά το καλάθι του Κατσαμπάνη, για να απαντήσουν Κατσαμπάνης και Βαρβαρίγος για το 35-30 με τον Τσίπρα να γράφει το 37-30 και τον Λιούτα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 41-30 με σερί 13-0 για τους Athens Supergrungers. Το σερί συνεχίστηκε ως το 17-0 από τον Βαρβαρίγο και τον Θεοδώρου στην 4η περίοδο για να το διακόψει ο Φιλακουρίδης. Οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 49-32 με τον Κατσαμπάνη και τον Αμπντελάλ, για να απαντήσει ο Στόλης για το 49-37 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 18 πόντους, ο Κατσαμπάνης 11 και ο Θεοδώρου 7. Για τους Faiters ο Στόλης είχε 15 πόντους και ο Χατζής 10.

Athens Supergrungers (Αμπντελάλ Μ.): Κατσαμπάνης 11, Τσίπρας Α. 2, Βαρβαρίγος Ε. 18 (2), Θεοδώρου Χ. 7, Κρατημένος Ν., Χίμος Ι. 3, Ντεμίρης Σ. 1, Λιούτας Γ. 6, Αμπντελάλ Μ. 2.

Faiters (Φιλακουρίδης Μ.): Φιλακουρίδης Μ. 2, Καλατζής Β. 4, Δουκλιάς Σ. 2, Παπαϊωάννου Δ., Χατζής Τ. 10 (2), Χούτος Κ., Αράπογλου Π. 4, Στόλης Χ. 15 (2).

NEW YORK PICKNICKS – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ Β 36-46
(6-13, 13-22, 30-35, 36-46)

Οι Θαλασσόλυκοι Β κέρδισαν με 36-46 τους New York PicKnicks με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Καραγιαννίδη, τον Μανάι και τον Αδαμίδη για να απαντήσει ο Αρκουδάκος και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 6-13 ο Γκότσης με τον Τσιάκα. Ο Τσιάκας με τον Μανάι σκόραραν για το 6-17, ενώ μετά την απάντηση του Ρούσσου, ο Καραγιαννίδης έγραψε το 8-21. Ο Αρκουδάκος έγραψε τρίποντο, με τον Ασίκη και τον Λεκαράκο να κλείνουν το ημίχρονο στο 13-22.

Στην επανάληψη ο Λεκαράκος μείωσε σε 15-22, με τον Τσιάκα να απαντά για το 17-27. Με τον Αρκουδάκο και τον Σαρδή οι New York PicKnicks πλησίασαν σε 20-27, για να απαντήσει ο Μανάι για το 20-31. Ο Σαρδής ήταν που μαζί με τον Ζωγράφο έφερε την ομάδα του στο 28-33, ενώ ο ίδιος μετά το καλάθι του Καραγιαννίδη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 30-35. Στην 4η περίοδο ο Γκότσης με τον Μαλτέζο έφεραν το ματς στο 30-40, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Ασίκη σκόραραν για το 31-46 των Θαλασσόλυκων Β. Με 5 πόντους του Μαριροσιάν για τους New York PicKnicks το ματς έκλεισε στο 36-46.

Για τους νικητές ο Καραγιαννίδης είχε 10 πόντους, ο Τσιάκας 9 και ο Μανάι 8. Για τους New York PicKnicks ο Αρκουδάκος είχε 12 πόντους και ο Σαρδής 8.

New York PicKnicks: Αρκουδάκος Α. 12 (1), Σαρδής Σ. 8, Ζωγράφος Π. 4, Λεκαράκος Χ. 4, Ρούσσος Ι. 2, Μαρτιροσιάν Α. 6 (1).

Θαλασσόλυκοι Β.: Καραγιαννίδης Τ. 10, Παπαδόπουλος Α. 3, Μαλτέζος Δ. 2, Μπονές Θ., Πανόπουλος Α., Παπανικολάου Δ., Τσιάκας Κ. 9 (1), Γκότσης Γ. 6, Αδαμίδης Ν. 3, Βελέντζας Γ., Ασίκης Δ. 5, Μανάι Δ. 8.

BALLBUSTERS – ALL STARS 80-44
(29-2, 43-15, 64-28, 80-44)

Οι Ballbusters κέρδισαν τους All Stars με 80-44 με το ματς να ξεκινά με 17-0 για τους νικητές από τον Πλατή, τον Μαυράκη, τον Μπαρνς και τον Ντουλαβέρη. Ο Καζάζης διέκοψε το σερί για το 17-2, αλλά ένα νέο 12-0 από τον Μαυράκη και τον Αρβανιτάκη έφερε τον αγώνα στο 29-2 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Παπαγεωργίου σκόραρε για το 31-3, με τον Χαλδαίο να απαντά για το 33-7. Μετά το καλάθι του Σοφιανόπουλου, ο Χαλδαίος με τον Καζάζη έφεραν το ματς στο 35-11. Οι Ballbusters απάντησαν με τον Ντουλαβέρη και τον Κολιοφώτη για το 39-11. Ο Καζάζης μείωσε σε 39-15, με το ημίχρονο να κλείνει από Αρβανιτάκη και Μαυράκη στο 43-15.

Στην επανάληψη δύο τρίποντα από Σοφιανόπουλο και Χαλδαίο έγραψαν το 46-18 με τον Καζάζη να μειώνει σε 46-20. Ο Κατιάι με τον Μαυράκη έφεραν το ματς στο 54-20, για να απαντήσει ο Καζάζης. Ο Ντουλαβέρης με τον Παπαγεωργίου σκόραραν για το 62-23, με τον Γιάλη και τον Καλόγηρο να μειώνουν σε 64-28 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αρβανιτάκης με τον Πετράκη σκόραραν για το 70-32, με τον Γιάλη, τον Αθανασιάδη και τον Καλόγηρο να απαντούν για το 70-38. Μετά το καλάθι του Παπαγεωργίου, ο Αθανασιάδης με τον Καλόγηρο απάντησαν για το 74-42. Ο Πλατής με τον Σοφιανόπουλο απάντησαν και ο Γιάλης έκλεισε το ματς στο 80-44.

Για τους νικητές ο Μαυράκης είχε 21 πόντους, ο Σοφιανόπουλος 11 και ο Αρβανιτάκης 10. Για τους All Stars ο Καζάζης είχε 12, ο Καλόγηρος 9 και ο Χαλδαίος 8.

Ballbusters: Κατιάι Ε. 2, Σοφιανόπουλος Π. 11 (1), Αρβανιτάκης Δ. 10, Χατζηβασίλογλου 2, Κολιοφώτης Σ. 6, Μαυράκης Α. 21, Ντουλαβέρης Γ. 6, Παπαγεωργίου Α. 6, Κάπελλας Μ. 2, Μπαρνς Ι. 6, Πλατής Π. 6, Πετράκης Σ. 2.

All Stars (Αθανασιάδης): Ρούμπος Χ., Γκόβας Π. 3, Καλόγηρος Δ. 9, Καζάζης Γ. 12, Αθανασιάδης Κ. 6, Χαλδαίος Κ. 8 (1), Γιάλης Γ. 6.

ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ – ΝΟΤΙΟΙ 73-44
(12-15, 29-27, 53-36, 73-44)

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 73-44 τους Νότιους με το ματς να ξεκινά με 0-7 από τον Μκρή, τον Τάγκαλο και τον Κωνσταντακόπουλο. Οι Νεροχύτες απάντησαν με 10-0 από τον Κωστόπουλο, τον Νίνα και τον Βρέλλη για το 10-7, με τον Θεοφανόπουλο να ισοφαρίζει με τρίποντο, 10-10. Μετά το καλάθι του Βρέλλη, το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Τάγκαλο και τον Κρικά Α. στο 12-15. Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Μασαούτη οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο και τον Μπουρογιαννόπουλο προσπέρασαν με 19-17. Οι Νότιοι ισοφάρισαν για τελευταία φορά στο ματς σε 19-19 με τον Σπυριδωνίδη, αλλά ο Βρέλλης με τον Ορλώφ έφεραν το ματς στο 29-21, με το ημίχρονο να κλείνει από Τάγκαλο, Κωνσταντόπουλο και Κρικά Α. στο 29-27.

Στην επανάληψη ένα 9-0 από τον Βρέλλη και τον Ορλώφ έγραψε το 38-27, με τον Μακρή να απαντά για το 38-30. Ο Κωστόπουλος έφερε το ματς στο 42-30, ενώ μετά την απάντηση από Σπυριδωνίδη και Κρικά Α. ο Κωστόπουλος με τον Κιούση έφεραν το ματς στο 51-34. Ο Τάγκαλος απάντησε, με τον Κωστόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 53-36. Στην 4η περίοδο ένα 8-0 από Κωστόπουλο και βρέλλη έφερε το ματς στο 61-36 με τον Τάγκαλο να το διακόπτει. Ο Ορλώφ με τρίποντο έγραψε το 64-38, αλλά ο Κρικάς Α. με τον Μακρή μείωσαν σε 65-42. Ο Νίνας έφερε το ματς στο 69-42, ενώ μετά την απάντηση του Μακρή ο Κιούσης με τον Κωστόπουλο έκλεισαν τον αγώνα στο 73-44.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 29 πόντους, ο Βρέλλης 22 και ο Ορλώφ 9. Για τους Νότιους ο Τάγκαλος είχε 12, ο Κρικάς Α. 10 και ο Μακρής 9.

Νεροχύτες (Μπουρογιαννόπουλος Φ.): Βρέλλης Β. 22 (1), Κωστόπουλος Χ. 29 (1), Κιούσης Α. 4, Μπουρογιαννόπουλος Γ. 3 (1), Ορλώφ Β. 5 (1), Νίνας Γ. 6.

Νότιοι: Μακρής Ν. 9, Βασιλειάδης Μ., Θεοφανόπουλος Ε. 3 (1), Ζελεζίδης Κ., Κρικάς Α. 10, Μασαούτης Γ. 2, Τάγκαλος Π. 12 (1), Κωνσταντακόπουλος Κ. 4, Σπυριδωνίδης Α. 4, Φάσιος Μ., Κρικάς Κ., Κίτσος Κ..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …