Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρώτη ήττα αλλά πρόκριση για Gastone!

Πρώτη ήττα αλλά πρόκριση για Gastone!

Οι Gastone πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά των Playoffs του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης κερδίζοντας με 2-1 τη σειρά με τη Δ.Η.Α.Σ., που έγινε η πρώτη ομάδα που τους παίρνει φέτος ροζ φύλλο μετά από 28 συνεχόμενες νίκες, αλλά αρκέστηκε σε αυτό το μικρό, σε σχέση με την πρόκριση, παράσημο. Το πρώτο παιχνίδι έληξε με 75-70 για τους Gastone, με τη Δ.Η.Α.Σ. να απαντά με 68-70 στο δεύτερο παιχνίδι για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1. Όμως, στο 3ο ματς με ένα θεαματικό δεύτερο ημίχρονο, οι Gastone πήραν το εισιτήριο για την οκτάδα με 88-58.

Δ.Η.Α.Σ. – GASTONE 70-75
(18-13, 30-27, 51-45, 70-75)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Στο πρώτο ματς οι Gastone κέρδισαν με 70-75 τη Δ.Η.Α.Σ. για να ανοίξουν το σκορ στη σειρά. Με τον Καραγιαννίδη και τον Μητρομελέτη να μπαίνουν πολύ καλά η Δ.Η.Α.Σ. προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-13, με τον Πανδή και τον Καραλή να κρατάνε τους Gastone. Στη 2η περίοδο ο Κουζουβουνάς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους Gastone και με τον Καραλή και τον Παράσχο προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Όμως, ο Δέτσης με τον Ιωάννου και τον Ζεάκη ήταν που στο ημίχρονο κράτησαν τη Δ.Η.Α.Σ. μπροστά στο σκορ, 30-27.

Στην 3η περίοδο η Δ.Η.Α.Σ. με τον Μητρομελέτη, τον Δέτση και τον Παπακωνσταντίνου έμεινε μπροστά όταν ο Αντωνίου με τον Πανδή προσπάθησαν να μειώσουν, για να έρθουν ο Καραγιαννίδης με τον Ιωάννου και να γράψουν το 51-45 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μακρίδης μπήκε καυτός, έβαλε 9 πόντους με 3 τρίποντα, με τον Κουζουβουνά να βοηθά με 4 δικούς του για να αρχίσει να ανατρέπεται το σκηνικό. Ο Καραγιαννίδης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του μπροστά με 8 πόντους μαζεμένους, αλλά ο Καραλής με τον Κατσιώλη και τον Πανδή σκόραραν για τους Gastone. Ο Μακρίδης ήταν καυτός, άλλοι 5 πόντοι με ένα τρίποντο, με τον Πανδή να κλείνει το ματς, παρά τις προσπάθειες του Παπακωνσταντίνου και του Μητρομελέτη, στο 70-75.

Για τους νικητές ο Μακρίδης είχε 18 πόντους, ο Κουζουβουνάς 17, ο Καραλής 16 και ο Πανδής 13. Για τη Δ.Η.Α.Σ. ο Καραγιαννίδης είχε 21 πόντους, ο Μητρομελέτης 14, ο Παπακωνσταντίνου 10 και ο Δέτσης 8.

Δ.Η.Α.Σ. (Κοζαδίνος Α.): Κοζαδίνος Α. 2, Παπακωνσταντίνου Γ. 10 (2), Παπαδόπουλος Η., Μητρομελέτης Π. 14, Δέτσης Ν. 8, Σιπετζής Σ., Ζεάκης Κ. 4, Ιωάννου Μ. 11 (1), Καραγιαννίδης Α. 21.

Gastone (Παπαδόπουλος Τ., Παπαδόπουλος Α.): Μακρίδης Δ. 18 (3), Κατσιώλης Ν. 4, Περρής Α. 1, Αντωνίου Α. 4, Καραλής Γ. 16, Παράσχος Γ. 2, Πανδής Γ. 13 (1), Κουζουβουνάς Μ. 17, Ρήγας Χ..

Δ.Η.Α.Σ. – GASTONE 70-68

(18-13, 35-31, 55-49, 70-68)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Στο δεύτερο παιχνίδι η Δ.Η.Α.Σ. κέρδισε τους Gastone με 70-68 για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και να γίνει η πρώτη ομάδα της σεζόν 2013-14 που κερδίζει τους Gastone, μετά από 28 παιχνίδια. Το ματς ξεκίνησε από τον Καραγιαννίδη και τον Τρουλάκη στο 4-2, για να απαντήσει ο Πανδής, με τον Αντωνίου να γράφει το 4-6. Μετά το καλάθι του Καραλή, η Δ.Η.Α.Σ. πήρε το προβάδισμα, με τον Μητρομελέτη και τον Καραγιαννίδη έγραψε το 15-10 για να τη φέρει με τρίποντο ο Τρουλάκης στο 18-11, για να κλείσει την περίοδο ο Ρήγας στο 18-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρήγας με τον Παράσχο και τον Καραλή μείωσαν τον αγώνα σε 22-20, αλλά η Δ.Η.Α.Σ. και πάλι αντέδρασε, ο Ζεάκης με τον Καραγιαννίδη απάντησαν για το 29-22. Οι Gastone προσπάθησαν να μειώσουν αλλά ο Καραγιαννίδης έφερε την ομάδα του στη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά της στο ματς, 33-24. Ο Ζεάκης έκανε το 35-26, με τον Μακρίδη να βάζει 5 πόντους για να μειώσει το σκορ σε 35-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Καραλής ισοφάρισε τον αγώνα σε 35-35, αλλά και πάλι η Δ.Η.Α.Σ. ανέκτησε το προβάδισμα, ο Δέτσης με τον Ζεάκη την έφεραν στο 40-35. Ο Παπακωνσταντίνου με τρίποντο έγραψε το 43-37, για να απαντήσει ο Πανδής. Ο Καραγιαννίδης έγραψε 5 πόντους για το 48-39, με τον Καραλή να απαντά με 4 δικούς του για το 48-43. Ένα καλάθι του Δέτση κι ένα τρίποντο του Ζεάκη έφεραν τον αγώνα στο 53-43 και το +10 για τη Δ.Η.Α.Σ., ο Τρουλάκης το επανέλαβε για το 55-45, με τον Πανδή και τον Καραλή να μειώνουν σε 55-49 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Καραγιαννίδης με τον Κοζαδίνο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, στο 62-49 μετά το πρώτο δίλεπτο. Οι Gastone προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Αντωνίου, αλλά ο Κοζαδίνος με τον Παπακωνσταντίνου έφεραν το ματς στους 16 πόντους, 67-51. Ο Αντωνίου σκόραρε τρίποντο για το 67-54, αλλά ο Καραγιαννίδης ανέβασε τη διαφορά στο 69-54 με 6 λεπτά για το τέλος. Κι εκεί που οι Gastone έμοιαζαν να έχουν χάσει την επαφή τους με το σκορ, ξεκίνησαν αντεπίθεση, με το έναυσμα να προέρχεται από τον Μακρίδη, που με 5 πόντους έγραψε το 69-59. Η Δ.Η.Α.Σ. δεν μπόρεσε να απαντήσει και ο Αντωνίου έφερε το ματς στο 69-62 με 2:27 για το τέλος. Η Δ.Η.Α.Σ. είχε μπλοκάρει στην επίθεση, για να έρθει ο Καραλής για το 69-64 και ο Αντωνίου για το 69-66 με 1:13 για το φινάλε. Το 0-12 σερί των Gastone διέκοψε με 1/2 βολές ο Δέτσης στο 1:09 με τον Καραλή αμέσως μετά να γράφει 2/2 βολές για το 70-68. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφου οι δυο ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις, για να φτάσουμε στα 12 δευτερόλεπτα όταν η Δ.Η.Α.Σ. αστόχησε σε τρίποντο, με τους Gastone όμως να τη μιμούνται στα 4 δευτερόλεπτα, να παίρνουν επιθετικό ριμπάουντ και να αστοχούν και στην εκπνοή για την πρώτη τους ήττα φέτος.

Για τους νικητές ο Καραγιαννίδης είχε 22 πόντους, ο Ζεάκης 13, ο Παπακωνσταντίνου 9 και ο Τρουλάκης 7. Για τους Gastone ο Καραλής είχε 24 πόντους, ο Αντωνίου 15, ο Μακρίδης 10 και ο Πανδής 8.

Δ.Η.Α.Σ. (Κοζαδίνος Α.): Κοζαδίνος Α. 6, Παπακωνσταντίνου Γ. 9 (3), Παπαδόπουλος Η. 2, Τρουλάκης Δ. 7 (1), Δέτσης Ν. 5, Ζεάκης Κ. 13 (3), Μητρομελέτης Π. 6, Δαλιάνης Δ., Καραγιαννίδης Α. 22 (1).

Gastone (Πανδής Γ., Παπαδόπουλος): Μακρίδης Δ. 10 (2), Περρής Α. 2, Αντωνίου Α. 15 (1), Καραλής Γ. 24, Ρήγας Χ. 4, Πανδής Γ. 8, Παράσχος Γ. 5 (1).

GASTONE – Δ.Η.Α.Σ. 88-58
(21-15, 42-36, 68-46, 88-58)
(Σκορ σειράς: 2-1)

Το tie-breaker της σειράς ξεκίνησε με τον Καραλή να βάζει τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του, για να απαντήσουν ο Τρουλάκης με τον Μητρομελέτη για το 5-10 της Δ.Η.Α.Σ.. Οι Gastone έτρεξαν ένα 9-0 για το 14-10 με τον Πανδή, τον Μακρίδη και τον Περρή, με τον Παπακωνσταντίνου να απαντά με τρίποντο. Στο 18-15 έφερε το ματς ο Καραγιαννίδης, αλλά ο Κουζουβουνάς έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-15 για τους Gastone.

Στη 2η περίοδο ο Αντωνίου πήγε το ματς στο 23-15, ενώ μετά την απάντηση του Δέτση, ο Πανδής με τον Καραλή έδωσαν διαφορά 10 πόντων στους Gastone, 27-17. Ο Καραγιαννίδης έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους για τη Δ.Η.Α.Σ., μείωσε σε 29-28 το παιχνίδι με το προσωπικό του ξέσπασμα να βάζει την ομάδα του ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, για να έρθει ο Παπακωνσταντίνου να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 31-31 με τρίποντο. Ο Καραγιαννίδης το επανέλαβε στο 33-33, με τον Παράσχο και τον Πανδή να σκοράρουν για το 38-33. Το 4ο τρίποντο στο δεκάλεπτο για τη Δ.Η.Α.Σ. ήρθε από τον Ζεάκη για το 38-36, με τον Κουζουβουνά και τον Πανδή να κλείνουν το ημίχρονο στο 42-36.

Στην επανάληψη οι Gastone μπήκαν διευρύνοντας το σερί τους στο 11-0 με τον Περρή και τον Κατσιώλη για το 49-36. Ο Τρουλάκης το διέκοψε, Καραλής με τον Κουζουβουνά έφεραν το ματς στο 55-40. Από τη διπλή τεχνική ποινή και το ντεσκαλιφιέ στη Δ.Η.Α.Σ. ο Καραλής είχε 6/6 βολές για το 61-40, με τον Αντωνίου να φέρνει το ματς στο 63-40, το σερί των Gastone έφτασε στο 25-4. Ο Ζεάκης διέκοψε το σερί για το 63-43, αλλά ο Καραλής με τον Κουζουβουνά απάντησαν για το 68-43.

Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Καραγιαννίδη στο 68-46, για να πλησιάσει περισσότερο η Δ.Η.Α.Σ. με τον Μητρομελέτη, τον Ζεάκη και τον Δέτση ως το 68-55, τρέχοντας ένα σερί 0-12! Ο Πανδής με τον Καραλή απάντησαν για το 74-55 με 4:26 για το τέλος, για να απαντήσει ο Καραγιαννίδης με τρίποντο για το 74-58 με 4:06. Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι της Δ.Η.Α.Σ. στο ματς, με τους Gastone να την κρατούν άποντη στα τελευταία 4 λεπτά και να κλείνουν το ματς με σερί 14-0, ο Πανδής με τον Καραλή, τον Παράσχο και τον Κουζουβουνά σκόραραν για το 88-58 που σφράγισε την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 28 πόντους, ο Κουζουβουνάς 20, ο Πανδής 17 και ο Περρής 7. Για τη Δ.Η.Α.Σ. ο Καραγιαννίδης είχε 28 πόντους, ενώ Ζεάκης και Τρουλάκης από 8.

Gastone (Παπαδόπουλος): Μακρίδης Δ. 5 (1), Κατσιώλης Ν. 2, Περρής Α. 7 (1), Αντωνίου Α. 4, Καραλής Γ. 28 (1), Παράσχος Γ. 5 (1), Πανδής Γ. 17 (1), Κουζουβουνάς Μ. 20.

Δ.Η.Α.Σ. (Κοζαδίνος Α.): Τρουλάκης Δ. 8 (1), Δαλιάνης Δ., Παπαδόπουλος Η., Μητρομελέτης Π. 4, Δέτσης Ν. 4, Παπακωνσταντίνου Γ. 6 (2), Ζεάκης Κ. 8 (2), Κοζαδίνος Α., Καραγιαννίδης Α. 28 (4).