Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολες νίκες για Ήρεμη Δύναμη, Supergrungers!

Δύσκολες νίκες για Ήρεμη Δύναμη, Supergrungers!

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 49-45 την Oklaχώμα Thunder στην παράταση για την 5η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε επίσης στην παράταση με 71-67 των Remal Madri. Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Aces με 54-48, με τους Raptors να νικούν με 74-40 τους Mentores.

Ήρεμη Δύναμη – Remal Madri 71-67παρ.

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 71-67 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 6-9 για τους Remal Madri από τον Κακλέα, ο οποίος μετά το 8-11 από τον Παπαμιχαήλ, έφερε την ομάδα του στο 8-13. Ο Μπίτσικας με τον Κωλετσα σκόραραν για το 15-13 της Ήρεμης Δύναμης, ο Μινογιάννης ισοφάρισε, με τον Κωλετσα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-18. Στη 2η περίοδο ο Τσιβρας με τον Παπαμιχαήλ και τον Μπουρα έφεραν την ομάδα τους στο 33-20, για να απαντήσουν ο Μοτσαρος με τον Κακλέα για το 33-24 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, μετά το 36-26 του Κωλετσα, ο Μοτσαρος μείωσε σε 38-33, με τον Μινογιάννη, τον Μοτσαρο και τον Κυρανο να γράφουν το 44-44 ισοφαρίζοντας το ματς. Ο Μπίτσικας έδωσε προβάδισμα στην Ήρεμη Δύναμη, με τον Τσιβρα να σκοράρει για το 50-44 στη συνέχεια. Ο Κυρανος μείωσε σε 50-47, με τον Τσιβρα να απαντά, για το 57-53, αλλά τους Remal Madri να ισοφαρίζουν το ματς με τον Κυρανο στο 58-58 και να προσπερνούν με τον Ντάσιο σε 60-63. Ο Μπουρας μείωσε, με τον Μπίτσικα να ισοφαρίζει από τη γραμμή, 63-63 και παράταση. Εκεί, ο Κωλέτσας έγραψε το 67-64, με τον Κακλέα και τον Λιούλη να φέρνουν ξανά το ματς στα ίσα 67-67, αλλά τον Τσιβρα να γράφει ένα προσωπικό 4-0 για τη νίκη της ομάδας του, 71-67.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κωλετσας 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαμιχαήλ 12 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κακλέας 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λιούλης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Oklaχώμα Thunder 49-45παρ.

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 49-45 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 28 για την Oklaχώμα Thunder και τους Athens Supergrungers να απαντούν για το 7-10 και το 10-12 με τον Βαρβαρίγο. Ο Δαββέτας απάντησε για το 10-14 με την περίοδο να κλείνει στο 12-14 και τους Athens Supergrungers να προσπερνούν φτάνοντας στο 9-0 το σερί τους στο 2ο δεκάλεπτο με τον Παπαζαφειρίου. Ο Χρηστιάς απάντησε με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-22 για την Oklaχώμα Thunder μετά από 0-8 σερί. Στην επανάληψη ο Βαρβαρίγος έγραψε το 25-25, ο Πετρόπουλος το 27-27, με τον Τσίπρα να απαντά για το 31-27 και το 35-27 λίγο μετά. Στην 4η περίοδο ο Φαββέτας μείωσε, με τον Χρηστιά να φέρνει το ματς στο 37-35. Ο Βαρβαρίγος απάντησε, αλλά ο Τσάπαλος με τον Γιαννιτσιώτη έδωσαν προβάδισμα στην Oklaχώμα Thunder, 40-42. Όμως, με τον Βαρβαρίγο οι Athens Supergrungers κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να σπρώξουν το ματς στην παράταση, όπου το πήραν με 49-45.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος κατέγραψε ένα 20-20 με 21 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης είχε 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Δαββέτας είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

.

Aces – Τριπόντιοι 48-54

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Aces με 48-54 με το ματς να ξεκινά με 0-6 και 2-9 για τους νικητές πριν απαντήσουν οι Aces για το 9-11 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Τριπόντιοι έφτασαν στο 10-14 και το 12-19 πριν οι Aces απαντήσουν με 9-0 για το 21-19, με το ημίχρονο να κλείνει για τους Τριπόντιους στο 25-27. Οι Aces ισοφάρισαν στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ένα 0-8 από τους Τριπόντιους τους έφερε στο 27-35. Οι Aces μείωσαν σε 31-35, με τους Τριπόντιους να τρέχουν ένα 0-7 για το 31-42 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο οι Aces μείωσαν σε 41-50, αλλά οι Τριπόντιοι πήγαν στο 41-54, πριν καταφέρουν οι Aces στο τέλος με σερί 7-0 να μειώσουν στο 48-54.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσεκούρας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Raptors – Mentores 74-40

Οι Raptors κέρδισαν με 40-74 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 12-0 για τους νικητές από τον Γιωτάκη και τον Κόντο, για να απαντήσουν ο Τσικας με τον Αντωνακόπουλο για το 12-4 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντραγκότι έγραψε το 16-5, με τον Αντωνακόπουλο να απαντά σε 19-9. Οι Raptors με τον Μολιο έφτασαν στο 27-14, με το ημίχρονο να κλείνει από Κλαπη και Τσικα σε 28-17. Στην επανάληψη ο Αντωνακόπουλος μείωσε σε 30-20, με τον Παπαδόπουλο και τον Γρανισιώτη να απαντούν για το 36-20. Ο Κλαπης έγραψε το 42-26, με τον Γκανετσο και τον Γιωτάκη να σκοράρουν για το 49-28 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μολιος με τον Ντραγκότι έφεραν το ματς στο 58-28, με τον Τσικα να απαντά και τον Παπαδόπουλο να φέρνει το ματς στο 74-38.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μολιος είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γιωτακης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κόντος 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τσικας είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.