Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Halia Mavericks, Rocks B.C.!

Νίκες για Halia Mavericks, Rocks B.C.!

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 52-50 τον Γ.Α.Σ.Τ. για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Rocks B.C. επικράτησαν με 55-40 των Κένταυρων. Τα Χώματα νίκησαν με 67-55 τους Filoiadelfia 76ers, ενώ η X-Team κέρδισε με 57-44 τους Pick ‘n’ Troll.

Halia Mavericks – Γ.Α.Σ.Τ. 52-50

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 52-50 τον Γ.Α.Σ.Τ. με το ματς να ξεκινά με 2-3 και 5-6, για να απαντήσουν οι Halia Mavericks για το 11-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-9. Στη 2η περίοδο ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 11-15 και το 15-19, για να ανεβάσει τη διαφορά ως το 15-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-29, αφού πρώτα οι Halia Mavericks είχαν πλησιάσει σε 20-24. Στην επανάληψη οι Halia Mavericks μπήκαν δυνατά και με σερί 13-0 έφτασαν ως το 35-29, πριν διακόψει το σερί ο Γ.Α.Σ.Τ. για το 35-31, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-36. Στην 4η περίοδο ο Γ.Α.Σ.Τ. ισοφάρισε σε 40-40 και πήρε το προβάδισμα με 43-45 και 45-48. Οι Halia Mavericks πλησίασαν στον πόντο στο 47-48, ο Γ.Α.Σ.Τ. σκόραρε για το 47-50, αλλά ένα 5-0 από τους Halia Mavericks ήταν που τους έδωσε τη νίκη με 52-50.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Διακονικολάου είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κλιμαντήρης Δ. 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 10 πόντους και 14 ριμπάουντ με 3 κοψίματα, ο Κοντεκάκης 9 πόντους και ο Διαμαντόπουλος 2 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Rocks B.C. – Κένταυροι 55-40

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 55-40 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 11-2 για τους νικητές από τον Καμαριωτάκη και τον Μποτοζή, για να απαντήσει ο Κορδονούρης για το 11-5. Ο Καμαριωτάκης έφερε το ματς στο 15-7, με τον Κορδονούρη να σκοράρει στο 15-11 και τον Παπαδάκη να κλείνει την περίοδο στο 17-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Δερματινος μείωσε σε 19-15, με τον Παπαδάκη και τον Γκιουλφέση να απαντούν για το 24-16. Ο Κορδαλης μείωσε με τον Αυτιά να ανεβάζει τη διαφορά και τον Χατζηστρογγολη να κλείνει το ημίχρονο στο 31-22. Στην επανάληψη ο Παραράς έφερε το ματς στο 33-22, με τον Δερματινο να απαντά για το 33-28. Ο Μποτοζής βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 40-28, με τον Δερματινό να προσπαθεί να μειώσει και το Κορδαλη να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 43-33. Ο Μποτοζής με τον Καμαριωτάκη και τον Χατζηστρογγόλη σκόραραν για το 53-35 στην 4η περίοδο, με τους Κένταυρους να προσπαθούν να απαντήσουν, αλλά το ματς να κλείνει στο 55-40 για τους Rocks B.C..

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Δερματινος είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Χώματα 55-67

Τα Χώματα κέρδισαν με 55-67 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 11-4 για τους Filoiadelfia 76ers με τον Μπελιώτη, για να απαντήσουν ο Τσέλιας με τον Αράπο και τον Γκάτση Σ. για το 13-17. Ο Πεπονης με τον Γκάτση Σ. έφεραν το ματς στο 15-22, με τον Μαρουσκο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-22. Στη 2η περίοδο ο Πεπονης με τον Τσέλα σκόραραν για το 19-28, με τον δεύτερο να φέρνει το ματς στο 21-32, πριν ο Βαφειάδης κλείσει το ημίχρονο στο 23-32. Στην επανάληψη ο Μπελιώτης με τον Διαμαντή έτρεξαν σερί για να φέρουν τους Filoiadelfia 76ers μπροστά στο σκορ με 33-32. Τα Χώματα απάντησαν και έφτασαν στο 33-36, ενώ ο Τσέλιας με τον Καραθανάση έκλεισε το δεκάλεπτο στο 36-42. Ο Αράπος έφερε το ματς στο 36-44 στην 4η περίοδο με τον Μαρούσκο να απαντά στο 41-44. Οι Filoiadelfia 76ers πλησίασαν με τον Μπελιώτη και τον Ζιάγκα για το 47-48, για να απαντήσει ο Σπανός για το 48-53. Ο Ζιάγκας δύο φορές έφερε το ματς στους 3 πόντους, 50-53 και 53-56, αλλά ο Σπανός με τον Καραθανάση απάντησαν για να φέρουν τα Χώματα στο 55-67 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γκάτσης Σ. είχαν 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Τσέλιας 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πεπονής 12 πόντους, ο Καραθανάσης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μπελιώτης 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

X-Team – Pick ‘n’ Troll 57-44

Η X-Team κέρδισε με 57-44 τους Pick ‘n’ Troll με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους νικητές από τον Βασιλούνη, για να απαντήσουν ο Τσοπανάκης Γ. με τον Χιουτακάκο και τον Κατσα για το 11-13. Ο Νάσσιος με τον Βήχο έφεραν το ματς στο 14-13, με τον Τσοπανάκη Γ. και τον Χιουτακάκο να απαντούν για το 18-19. Ο Κουτρης απάντησε για το 23-22 στο ημίχρονο με τον Χιουτακάκο να μπαίνει δυνατά στην επανάληψη για το 25-27 της ομάδας του. Ο Μουταφης ισοφάρισε και στη συνέχεια έδωσε προβάδισμα στην X-Team με 33-29, ενώ ο Βασιλούνης έγραψε το 35-29. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 39-31, με τον Χιουτακάκο να μειώνει σε 41-35 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Νάσσιος με τον Βήχο έφεραν την ομάδα τους στο 46-35, με τον Χιουτακάκο να αντιδρά για το 46-40 και τον Ραβδα να γράφει το 46-42. Ο Μασουρος με τον Βήχο σκόραραν για το 52-42, με την X-Team να ελέγχει το ματς και να φτάνει στη νίκη με 57-44.

Για τους νικητές ο Βασιλούνης είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μουταφης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βήχος 9 πόντους, ο Νάσσιος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 32 πόντους και 19 ριμπάουντ, με τον Τσοπανάκη Γ. να προσθέτει 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.