Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση για Γ.Α.Σ.Τ.!

Πρόκριση για Γ.Α.Σ.Τ.!

Ο Γ.Α.Σ.Τ. πήρε την πρόκριση από την Α φάση του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 55-44 και με 45-44 τους Halia Mavericks στα δύο παιχνίδια της σειράς, για να περάσει στους «16» όπου θα αντιμετωπίσει τη Laser Derm.

Γ.Α.Σ.Τ. – Halia Mavericks 55-44
(8-10, 19-25, 32-32, 55-44)

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε το πρώτο ματς με 55-44 με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-3 από τον Διακονικολάου, για να απαντήσει ο Γ.Α.Σ.Τ. για το 4-3. Οι Halia Mavericks κράτησαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αγγελιδέλη έκλεισαν την περίοδο με 8-10 και με τον ίδιο προηγήθηκαν με 10-14 για να κάνει το 12-16 ο Διακονικολάου. Μετά το 14-21, ο Σακαρίδης μείωσε σε 17-21, με το ημίχρονο να κλείνει για τους Halia Mavericks στο 19-25 από τον Αγγελιδέλη. Στην επανάληψη ο Αγγελωνίτης Α. έφερε την ομάδα του στο 23-27, με τον Διαμαντόπουλο να απαντά για το 25-27. Ο Κλιμαντήρης Σ. σκόραρε για το 25-31 των Halia Mavericks, αλλά ο Κρίθημος απάντησε για το 29-31 με τον Κόλλια να γράφει το 31-32. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πέρασε μπροστά στην 4η περίοδο, 34-32, με τον Αγγελιδέλη να ισοφαρίζει, αλλά τον Μουζουράκη με τον Τζανακάκη να φέρνουν με 8-0 το ματς στο 42-34. Ο Σακαρίδης με τον Κοντεκάκη σκόραραν για το 51-36 λίγο μετά, με τον Κλιμαντήρη Σ. και τον Αγγελιδέλη να απαντούν για το 51-41. Ο Διαμαντόπουλος έφερε τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 53-41, με τον Κοντεκάκη να απαντά και το ματς να κλείνει στο 55-44.

Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κρίθημος είχε 13 πόντους, ο Τζανακάκης 9, ο Κοντεκάκης 7. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 14 πόντους, ο Κλιμαντήρης Σ. 13, ο Κληρονόμος 8.

Halia Mavericks: Κληρονόμος Χ. 8 (2), Αγγελωνίτης Π. 3 (1), Διακονικολάου Γ. 4, Αγγελιδέλης Α. 14 (1), Κλιμαντήρης Σ. 13, Αγγελωνίτης Α. 2, Κυριαζόπουλος Α..

Γ.Α.Σ.Τ.: Κοντεκάκης Α. 7, Σακαριδης Δ. 6 (2), Κολλιας Γ., Αναστασόπουλος Π. 6, Τζανακάκης Ε. 9, Μουζουράκης Α. 6, Γρυπαίος Γ. 4, Αναστασίδης Α., Κρίθημος Α. 13 (1), Διαμαντόπουλος Ε. 4.

Halia Mavericks – Γ.Α.Σ.Τ. 44-45
(7-12, 23-20, 31-28, 44-45)

Στο 2ο παιχνίδι ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 44-45, με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, 7-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, από τον Τζανακάκη, τον Κρίθημο και τον Σακαρίδη, για να απαντήσουν οι Halia Mavericks στο 2ο δεκάλεπτο με τον Κλιμαντήρη Σ., τον Κληρονόμο και τον Κλιμαντήρη Δ. για να προσπεράσουν στο ημίχρονο με 23-20. Ο Αγγελιδέλης κράτησε την ομάδα του μπροστά στην 3η περίοδο, παρά τις προσπάθειες του Κοντεκάκη και του Μουζουράκη, 31-28 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Κλιμαντήρης Δ. με τον Κληρονόμο και τον Αγγελωνίτη πάλεψαν για να δώσουν στους Halia Mavericks τη νίκη, αλλά τα τρίποντα του Κρίημου και του Μουζουράκη έφεραν τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 44-45.

Για τους νικητές ο Κρίθημος είχε 12 πόντους, ο Κοντεκάκης 11 πόντους και ο Μουζουράκης 9 πόντους. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 13 πόντους, ο Κληρονόμος 12, ο Κλιμαντήρης Δ. 9.

Halia Mavericks: Κληρονόμος Χ. 12 (4), Αγγελωνίτης Π. 4, Χριστοδουλάκης Γ., Κλιμαντήρης Σ. 13 (1), Κλιμαντήρης Δ. 9, Αγγελωνίτης Α., Αγγελιδέλης Τ. 6.

Γ.Α.Σ.Τ. (Μιλσης Ν.): Κοντεκάκης Δ. 11, Τζανακάκης Σ. 4, Σακαρίδης Δ. 2, Διαμαντόπουλος Ε. 3, Αναστασίδης Α. 1, Κόλλιας Γ., Παπαδόπουλος Μ. 1, Κρίθημος Α. 12 (2), Μουζουράκης Α. 9 (1), Αναστασόπουλος Π. 2.