Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στα προημιτελικά οι Zeppelin!

Στα προημιτελικά οι Zeppelin!

Οι Zeppelin έφτασαν στα προημιτελικά του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στους «32» τους Abaleiros με 66-55, για να επικρατήσουν με 73-71 των Τριπόντιων στη φάση των «16». Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα Makrino Rebound-Κουλουβάχατα για να προκύψει η μία από τις τέσσερις ομάδες της τετράδας.

Zeppelin – Abaleiros 66-55

Οι Zeppelin κέρδισαν με 66-55 τους Abaleiros με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους Abaleiros από τον Αβραμιδη, για να απαντήσουν ο Αντωνίου με τον Τσαντζαλή για το 5-8. Ο Καζακιδης έφερε την ομάδα του στο 5-13, με τον Τσοκο να μειώνει και με τον Μικο να σκοράρουν για το 12-14 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσαντζαλής ισοφάρισε, με τον Λιαπη να φέρνει το ματς στο 16-14. Ο Κουκιος απάντησε για το 16-18 της ομάδας του, ενώ ο Καββαδας έφερε τους Abaleiros στο 19-20 λίγο μετά. Ο Λιαπης με τον Ατωνίου απάντησαν για το 28-22, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαδάτο στο 33-24. Στην 3η περίοδο οι Zeppelin έφτασαν στο 38-28 με τον Αντωνίου για να γράψει ο Τσαντζαλής το 41-20. Ο Διγαλετος με τον Καζακιδη απάντησαν για το 41-32, με τον Τσαντζαλή και τον Λιαπη να τρέχουν ένα 9-0 για το 50-32 της ομάδας τους. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 52-35, με τους Abaleiros να μειώνουν με Κουκιο και Κατσαβο στο 4ο δεκάλεπτο στο 52-41. Ο Καββαδας με τον Κατσαβο λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο 54-45, με τον Τσοκο να σκοράρει για το +12 στο 57-45 και το 61-49. Ο Κατσαβος έφερε το ματς στους 10 πόντους, 63-53, με τον Τσαντζαλή να σκοράρει για το 66-53 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Τσαντζαλής είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσοκος 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λιαπης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μικος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαδάτος 7 πόντους. Για τους Abaleiros ο Καζακιδης είχε 16 πόντους, ο Κουκιος 12 πόντους, ο Κατσαβος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Zeppelin – Τριπόντιοι 73-71

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Τριπόντιους με 73-71 με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές από τον Γεωργουλια, τον Αντωνίου και τον Μιχο, για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι με τον Τσαφαντάκη. Ο Μιχος έφερε την ομάδα του στο 10-3, με τον Καραδήμα και τον Δημογιωργα να σκοράρουν για το 10-7. Ο Τσαντζαλής έγραψε το 13-7, με τον Εμμανουηλίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-13. Στη 2η περίοδο ο Ράλλης μείωσε σε 20-16, με τον Λιαπη και τον Γεωργουλια να σκοράρουν για το 24-16. Με τον Εμμανουηλίδη και τον Καραδημα οι Τριπόντιοι έφεραν τον αγώνα στο 24-20, αλλά ο Γεωργουλιας απάντησε για το 28-20. Ο Παρλαβαντζας έγραψε το 28-25, ο Τσαντζαλής απάντησε, με τον Ράλλη να σκοράρει για το 32-30 και τον Τσαφαντάκη να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο, 34-33. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Μιχο στο 36-33, με τον Εμμανουηλίδη να γράφει το 36-35 στην 3η περίοδο. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Αντωνίου για το 40-35, για να γράψει ο Γεωργουλιας το 42-38 λίγο μετά και να ισοφαρίσουν ο Ράλλης με τον Καραδήμα σε 42-42. Νέα ισοπαλία στο 44-44, με τους Zeppelin να πηγαίνουν στο 50-46 με τον Γεωργουλια και τον Μιχο για να κλείσει την περίοδο ο Παρλαβάντζας. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μιχος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 52-49, με τους Τριπόντους να απαντούν με 2-10 σερί με τον Παρλαβαντζα, τον Δημογιωγρα και τον Καραδήμα για να φτάσουν στο 54-59 στο πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα. Ο Τσαφαντάκης τους έφερε στο 55-62, με τους Zeppelin να απαντούν για το 60-62 με τον Γεωργιουλια. Ο Παρλαβαντζας έγραψε το 60-65, με τον Γεωργουλια και τον Λιαπη να τρέχουν ένα 8-0 για το 68-65 της ομάδας τους. Ο Παρλαβαντζας ήταν και πάλι εκεί, 68-71 με 0-6 δικό του, με τον Γεωργουλια να απαντά για το 72-71 κει τον Αντωνίου με 1/2 βολές να κλείνει το ματς στο 73-71.

Για τους νικητές ο Γεωργουλιας είχε 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιαπης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αντωνίου 9 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσαντζαλής 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Τριπόντιους ο Παρλαβαντζας είχε 24 πόντους, 4 ασίστ, ο Καραδημας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσαφαντάκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ.