Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωταθλητές Stars Battle οι Biyombo B.C.!

Οι Biyombo B.C. κατέκτησαν το τρόπαιο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στον τελικό τα Peronia B.C. με 96-78 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στα μισά του ματς με τη διαφορά στο σουτ. Στην 3η περίοδο οι Biyombo B.C. έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-12 και άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα για να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου. MVP του τελικού ο Ντιαλό Α. με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες με 8/11 εντός παιδιάς.

Biyombo B.C. – Peronia B.C. 96-78
(20-19, 46-43, 71-55, 96-78)

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τα Peronia B.C. που μπήκαν δυνατά και με τον Τσεβρενίδη και τον Γεωργούτσο έφτασαν στο 2-7 στο ξεκίνημα. Οι Biyombo B.C. απάντησαν με τον Λαρεντζάκη και τον Παπαπέτρο για το 12-7 με σερί 10-0, ενώ ο Λαρεντζάκης ήταν που τους έφερε και στο 14-8 λίγο μετά. Ο Γκικας με τον Γεωργούτσο ισοφάρισαν το ματς στο 14-14, με τον Παπαπέτρο να κρατά την ομάδα του μπροστά, 16-14, αλλά τον Γκίκα να έρχεται με τρίποντο από τη γωνία για το 16-17 και το νέο προβάδισμα για τα Peronia B.C.. Ο Τσαμπής έγραψε το 18-17, με τον Γεωργούτσο να φέρνει τον αγώνα στο 19-20, πριν ο Τσαμπής και πάλι κλείσει την περίοδο στο 20-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κομνηνός με τον Γεωργούτσο σκόραραν για το 20-24, με αυτό να είναι το τελευταίο προβάδισμα για τα Peronia B.C. στον αγώνα. Γρήγορα ο Οικονόμου απάντησε για το 25-24 των Biyombo B.C., με τον Λαρεντζάκη να φέρνει τον αγώνα στο 30-24 για να γράψει το 32-24 ο Ντιαλό, ολοκληρώνοντας ένα 12-0 της ομάδας του. Ο Καραγιαννίδης δεν επέτρεψε στους Biyombo B.C. να ξεφύγουν περισσότερο, μείωσε σε 32-28, αλλά ο Λαρεντζάκης με τον Παπαπέτρο ήταν που απάντησαν για το 37-30. Γεωργούτσος και Καραγιαννίδης σκόραραν για το 37-34, ο Γεωργούτσος έγραψε και το 40-36 μετά το τρίποντο του Χάλαρη, αλλά και το 42-39 με καλάθι και φάουλ, για να έρθει ο Τσεβρενίδης για το 42-41 λίγο μετά. Ο Λαρεντζάκης απάντησε για το 44-41, με τον Τσεβρενίδη να ρίχνει και πάλι τη διαφορά στον πόντο, αλλά τον Τσαμπή να κλείνει το ημίχρονο στο 46-43 για τους Biyombo B.C..

Στην επανάληψη οι Biyombo B.C. μπήκαν δυνατά και με τον Ντιαλό, τον Χάλαρη και τον Παπαπέτρο έφτασαν στο 52-43. Ο Καραγιαννίδης απάντησε για το 52-45, με τον Ντιαλό να φέρνει την ομάδα του στο 56-45 στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Biyombo B.C. στον αγώνα. Ο Καραγιαννίδης ήταν και πάλι εκεί, 56-47, αλλά ο Παπαπέτρος έγραψε τρίποντο για το 59-47. Ο Αρβανίτης μείωσε στους 10, αλλά Ντιαλό και Τσαμπής έφεραν τον αγώνα στο 65-49, για να έρθει ο Λαρεντζάκης για το 68-51 μετά το καλάθι του Σεργιένκο στον αιφνιδιασμό. Ο Γεωργούτσος μείωσε σε 68-55 με 1:20 για το φινάλε της περιόδου, με τον Τσαμπή να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 71-55 για τους Biyombo B.C.. Ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 73-55 στην 4η περίοδο, με τον Γεωργούτσο να απαντά. Ξανά στους 18 από τον Τσαμπή, 75-57, με τα Peronia B.C. να προσπαθούν να αντιδράσουν, Γεωργούτσος, Λάγιος Ν. και Κομνηνός μείωσαν ως το 75-63. Ο Τσαμπής αποκατέστησε τη διαφορά των 15 πόντων, με τον Καραγιαννίδη και τον Γκίκα να φέρνουν τον αγώνα στο 78-65 και το 81-67 με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου στο ενδιάμεσο. Ο Ντιαλό σκόραρε για το 83-67, Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης έφεραν τον αγώνα στο 88-67, με τον Γεωργούτσο και τον Τσεβρενίδη να απαντούν για το 88-73. Ο Ντιαλό έγραψε το 90-73, με τον Λάγιο Δ. να σκοράρει για τρεις, 90-76, πριν ο Ντιαλό ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στους 16 πόντους. Ο Λάγιος Ν. σκόραρε για το 92-78, με τον Ντιαλό να κλείνει το ματς για τους Biyombo B.C. στο 96-78.

Για τους νικητές, πέραν του Ντιαλό, ο Λαρεντζάκης έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαπέτρος είχε 21 πόντους, 6 ασίστ, ο Τσαμπής 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χάλαρης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 7 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τα Peronia B.C. ο Γεωργούτσος είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καραγιαννίδης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσεβρενίδης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γκίκας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Πρόγραμμα τελικού Stars Battle

Οι διοργανωτές του “Πάνος Ζαχαρογιάννης” ανακοίνωσαν το πρόγραμμα για τον τελικό του Stars Battle …