Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο final four με ανατροπή οι Makrino Rebound!

Στο final four με ανατροπή οι Makrino Rebound!

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 2-0 τη σειρά με τους Τουβλέικερς για τα προημιτελικά του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν το εισιτήριο για το final four της κατηγορίας! Το 2ο παιχνίδι έληξε με 52-46 για τους Makrino Rebound που ανέτρεψαν εις βάρος τους διαφορά 16 πόντων για να κερδίσουν και να πάρουν την πρόκριση για την τετράδα όπου θα κοντραριστούν με τους Desperado.

Τουβλέικερς – Makrino Rebound 46-52
(Σκορ σειράς: 0-2)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-2 από τον Ζωγοπουλο για τους Τουβλέικερς για να απαντήσουν ο Παχος με τον Γιαβη για το 3-7 των Makrino Rebound. Ο Καμιναρης μείωσε σε 6-7, με τον Παχο να απαντά και τους Makrino Rebound να πηγαίνουν στο 8-13. Οι Τουβλέικερς με τον Μπαλασκα να γράφει καλάθι και φάουλ και τον Μαρινο να σκοράρει από μακριά ισοφάρισαν σε 13-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γιαβη στο 13-15. Στη 2η περίοδο ο Καμιναρης ισοφάρισε σε 15-15, με τους Τουβλέικερς να φτάνουν το σερί τους στο 15-0 στη συνέχεια για να ξεφύγουν με 28-15 με τον Ζωγόπουλο, τον Λιβαδα και τον Καμιναρη. Το σερί διέκοψε ο Κορναροπουλος, για να γράφει ο Ζωγοπουλος το 33-17 για την ομάδα του, στη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Το ημίχρονο έκλεισε από τον Κορναρόπουλο και τον Παχο στο 33-22 με τους Makrino Rebound να μπαίνουν δυνατά στην επανάληψη, ολοκληρώνοντας ένα 0-11 με τον Γιαβη και τον Καλαποδακη για το 33-28. Ο Μπαλασκας απάντησε, με τον Μακρη να σκοράρει για το 35-30. Ο Μουμτζης έφερε την ομάδα του στο σουτ και ο Μακρης ισοφάρισε σε 35-35! Οι Τουβλέικερς κρατήθηκαν μπροστά με τον Μαρίνο, αλλά ο Μουμτζης με τον Μακρη ήταν εκεί και με ένα σερί 0-7 έφτασαν το ματς στο 38-42, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 39-42. Οι Τουβλέικερς με 2/4 βολές πλησίασαν σε 41-42, αλλά οι Makrino Rebound απάντησαν για το 41-46 με τον Γιαβη. Ο Ζωγοπουλος έφερε τον αγώνα στο 44-46, με τον Μουμτζη να σκοράρει ως το 44-52, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και την πρόκριση στο final four, με τον Μαρίνο να μειώνει σε 46-52 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Παχος είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιαβης 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μουμτζης 10 πόντους, ο Μακρης 9 πόντους. Για τους Τουβλέικερς ο Καμιναρης είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ζωγοπουλος 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαρινος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.