Home / ΙΤΑΛΙΑ / Τετράδα τα 3 φαβορί και η Μπενετόν!

Τετράδα τα 3 φαβορί και η Μπενετόν!

Ξεκινούν το βράδυ της Δευτέρας τα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος με τη Σιένα να αντιμετωπίζει την Μπενετόν και την Καντού να κονταροχτυπιέται με την Αρμάνι Μιλάνο στις 3 νίκες. Η Μπενετόν ήταν η μόνη ομάδα στα προημιτελικά που μπόρεσε να περάσει παρότι είχε μειονέκτημα έδρας, ενώ στις άλλες 3 σειρές επιβεβαιώθηκε ο νόμος του φαβορί με τις Σιένα, Καντού και Αρμάνι να προκρίνονται εύκολα.

Μοντεπάσκι Σιένα – Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια 3-1

Η πρωταθλήτρια Σιένα απέκλεισε την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια με 3-1 καθαρίζοντας πολύ εύκολα το πρώτο ματς (94-55), κερδίζοντας δύσκολα το δεύτερο (85-81), χάνοντας το τρίτο (74-68 εκτός έδρας) και κλείνοντας τη σειρά πειστικά στην Μπολόνια με 62-81 στο τέταρτο ματς.

Στο 1ο ματς, η Σιένα έβαλε 58 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κέρδιζε 16 πόντους ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, είχε 8 παίκτες με διψήφιο ranking, με τον Λαβρίνοβιτς να έχει 29 με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ. Πολύ καλός ήταν και ο Ζήσης με 7 πόντους και 7 ασίστ.

Δύσκολη ήταν η νίκη για τη Σιένα στο 2ο παιχνίδι, με την Μπολόνια να προηγείται με 19-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά να μένει πίσω στο σκορ από τα μισά της δεύτερης περιόδου. ΜακΚάλεμπ και Λαβρίνοβιτς ήταν πολύ καλοί, με τον Λιθουανό να έχει 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ (31 ranking). Η Σιένα προσπέρασε στο 39-36 με τρίποντο του Στόουνρουκ και δεν έχασε το προβάδισμα ως το τελικό 85-81. Η Μπολόνια πλησίασε στο τέλος, αλλά η Σιένα είχε 4/4 βολές με Καουκένας και Μος και δεν βρέθηκε σε άμυνα με διαφορά ενός σουτ.

Με τους Ρίβερς και Χόμαν να ξεχωρίζουν, η Μπολόνια κέρδισε το πρώτο ματς στην έδρα της, αφού η άμυνα της Σιένα ήταν μέτρια μετά την πρώτη περίοδο. Οι πρωταθλητές δέχτηκαν μόλις 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά 45 στα δύο επόμενα και έμειναν πίσω με 12 πόντους (74-62) στα τελευταία λεπτά του ματς. Με συνεχόμενα καλάθια από Καουκένας, Λαβρίνοβιτς και ΜακΚάλεμπ μείωσαν, αλλά το… ματς τελείωσε.

Στο 4ο ματς η άμυνα της Σιένα ήταν πολύ καλή, δεχόμενη 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 13 στο 4ο και παράλληλα σκοράροντας 49 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά ήταν και πάλι 16 πόντους στην πρώτη περίοδο (9-25) και πάνω από τους 20 στο ημίχρονο, με τη Σιένα να παίρνει πολύ εύκολα το ματς (62-81) με τους Λαβρίνοβιτς και Καουκένας να κάνουν τη διαφορά.

Καντού – Βαρέζε 3-0

Πολύ εύκολα καθάρισε το πρώτο ματς η Καντού, κερδίζοντας με 78-53 τη Βαρέζε. Η Καντού κέρδισε με 27-10 την πρώτη περίοδο και με 18-8 την τρίτη, για να ανεβάσει τη διαφορά πολύ ψηλά. Ο Μίτσοφ είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ματσαρίνο 14 πόντους και 3 ασίστ και ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από πλευράς Καντού.

Στο δεύτερο ματς τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα για την Καντού (67-64), μιας και η Βαρέζε ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο και κερδίζοντας με 13-20 την 3η περίοδο προηγήθηκε με 49-53 στο 30ο λεπτό. Μάλιστα, η Βαρέζε κράτησε το προβάδισμα ως και το 38ο λεπτό, όταν, με βολές του Λέουνεν και καλάθι του Ματσαρίνο, η Καντού προσπέρασε με 61-58. Η Βαρέζε ισοφάρισε σε 61-61 με τον Στίπτσεβιτς, αλλά ο Τάμπου ήταν εκείνος που με 4 συνεχόμενους πόντους έκρινε τον αγώνα υπέρ της Καντού.

Δύσκολη ήταν η νίκη της Καντού (69-75) και στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, στην έδρα της Βαρέζε. Στις τρεις πρώτες περιόδους η Βαρέζε δέχτηκε μόλις 42 πόντους και προηγήθηκε με 7, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο μπόρεσε και αντιμετώπισε επιτυχώς το επιθετικό κρεσέντο της αντιπάλου της. Ξέφυγε με 10 πόντους και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο της περιόδου, σε ένα σημείο που η αντίπαλός της σούταρε με 10/15 εντός παιδιάς (4/8 τρίποντα).

Αρμάνι Μιλάνο – Ντινάμο Σασάρι 3-1

Άσχημα ξεκίνησε η Αρμάνι την προημιτελική σειρά με τη Σασάρι του Δημήτρη Τσαλδάρη. Στο πρώτο ματς εντός έδρας έχασε με 70-71 παρά τους 19 πόντους, τα 5 ριμπάουντ, τα 5 κλεψίματα και τις 4 ασίστ του Τζάαμπερ (που όμως είχε 6/12 βολές). Το ματς ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ συνεχώς, με την Αρμάνι να μπαίνει με προβάδισμα στην 4η περίοδο και να προηγείται με 66-59 στο 35ο λεπτό. Μετά δέχτηκε ένα 4-12 ως το τέλος του αγώνα, είδε την αντίπαλό της να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό σε 69-69 με καλάθι του Ουάιτ, ενώ από τις βολές του Πιντόν η Σασάρι προσπέρασε 69-71, αφού στο ενδιάμεσο η Αρμάνι είχε κάνει λάθος. Ο Χόκινς κέρδισε φάουλ στην εκπνοή αλλά έχασε την πρώτη βολή κι έβαλε τη δεύτερη για το τελικό 70-71.

Στο δεύτερο ματς η Αρμάνι πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν το έχασε ως το τέλος. Το 22-8 του πρώτου δεκαλέπτου δεν άφηνε πολλά περιθώρια στη Σασάρι, η οποία πάντως πάλεψε, μείωσε και κράτησε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα ως την 4η περίοδο, αλλά η αντίπαλός της είχε τον πρώτο λόγο. Οι 17 πόντους με 5 ριμπάουντ του Μαντσινέλι, το all-around παιχνίδι του Τζάαμπερ (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ) και οι 16 πόντοι με 9 ασίστ του Χόκινς οδήγησαν την Αρμάνι στο τελικό 73-63 και το 1-1 στη σειρά.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε η Αρμάνι το τρίτο παιχνίδι. Το τελικό 72-91 δείχνει πόσο καλά επιθετικά έπαιξε η ομάδα του Πίτερσον, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-37 στο ημίχρονο αλλά έβαλε 54 πόντους στην επανάληψη. Ο Τσαλδάρης είχε 13 πόντους, ο Οθέο Χάντερ 18 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη, με την Αρμάνι να προσπερνά ως το 30ο λεπτό (63-66) και να κερδίζει με επιμέρους 9-25 την 4η περίοδο κρατώντας τη Σασάρι στα 4/14 εντός παιδιάς και τις 0 ασίστ. Πετσέροφ, Μορνέντε και πάνω απ’ όλους ο Χόκινς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Αρμάνι δυο μέρες αργότερα πέτυχε και δεύτερη εκτός έδρας νίκη για να κλείσει τη σειρά στο 3-1 και να πάρει την πρόκριση. Το σκορ λιγότερο θεαματικό (60-72), η Σασάρι προβληματίστηκε πολύ επιθετικά, έμεινε μόλις στους 22 πόντους στο ημίχρονο, έχανε 15 πόντους από το πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική ως το φινάλε. Ο Τσαλδάρης είχε 12 πόντους, ενώ από πλευράς Αρμάνι ο Χόκινς είχε 18 και ο Γκριρ 12.

Ερ Αβελίνο – Μπενετόν Τρεβίζο 1-3

Στην πιο κλειστή σειρά, η Μπενετόν Τρεβίζο έσπασε έδρα στη σειρά με την Αβελίνο στο πρώτο παιχνίδι, προστάτευσε στη συνέχεια το γήπεδό της και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα. Στο πρώτο ματς η Μπενετόν κέρδισε με 78-82 έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος ενός κλειστού αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό ο Στσέβτσικ μείωσε σε 77-78, ο Ντεβίν Σμιθ έγραψε το 77-80 και ο Ντιν είχε 1/2 βολές για το 78-80. Μετά από 2 άστοχες βολές του Σμιθ η Αβελίνο είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά ο Στσέβτσικ δεν μπόρεσε να ξανασκοράρει για 3 πόντους, ενώ ο Τζεντίλε στην εκπνοή έβαλε 2 βολές για το τελικό 78-82. Ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας είχε 28 πόντους και 4 ριμπάουντ με 9/15 εντός παιδιάς, ενώ ο Τζεντίλε πρόσθεσε 20 πόντους.

Η Αβελίνο κέρδισε πολύ εύκολα το δεύτερο παιχνίδι, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου και κερδίζοντας με 28-16 την τελευταία περίοδο για να φτάσει στο 87-68. Ο Στσέβτσικ είχε 34 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες και 3 κλεψίματα έχοντας 6/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 4/6 βολές φτάνοντας το 42 ranking. Ο Μαρκί Γκριν πρόσθεσε 16 πόντους, 7 κλεψίματα και 9 ασίστ με την Αβελίνο να μην απειλείται ουσιαστικά.

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι η Μπενετόν είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είδε την αντίπαλό της να προσπερνά και να προηγείται στο ημίχρονο με 34-38. Στο δεύτερο μέρος η Μπενετόν επέτρεψε μόλις 26 πόντους στην Αβελίνο, που είχε 8/25 σουτ στην επανάληψη, με 2/13 τρίποντα για να γυρίσει τον αγώνα και να κερδίσει τρέχοντας ένα 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο μετά το 64-64 με Σμιθ και Μοτιεγιούνας ως το 74-64.

Στο τελευταίο ματς της σειράς, η Μπενετόν έκανε το 3-1 κερδίζοντας με 69-59 την αντίπαλό της, που αντιμετώπισε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα. Το 27-17 του πρώτου δεκαλέπτου έθεσε τις ισορροπίες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 58-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να είμαι αμφότερες πολύ αγχωμένες στην τελευταία περίοδο, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Το επιμέρους 11-8 έδωσε τη νίκη στην Μπενετόν που είχε την αντίπαλό της να έχει 0/7 τρίποντα με ένα νεκρό διάστημα 3,5 λεπτών και για τις δύο ομάδες να ορίζει το δεκάλεπτο. Ο Μοτιεγιούνας είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ για την Μπενετόν.

Π. Ισιγώνης: Στο γήπεδο με… επικίνδυνες αποστολές!

Καλησπέρα φίλοι μου, Σήμερα θα σας διηγηθώ μία μικρή ιστορία τρέλας και γκαντεμιάς. Ενά μεγάλο …