Home / ΙΤΑΛΙΑ / Εύκολα η Σιένα την Καντού, απίστευτη ανατροπή για Μπιέλα!

Εύκολα η Σιένα την Καντού, απίστευτη ανατροπή για Μπιέλα!

Πολλά ενδιαφέροντα αποτελέσματα επεφύλασσε η 9η αγωνιστική στη LegaBasket, με την Καντού να χάνει κι άλλο έδαφος, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Σιένα με 73-64, με τον Νίκο Ζήση να κάνει πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Νίκη και για την Αρμάνι Μιλάνο, εύκολα επί της Κρεμόνα. Στην παράταση κρίθηκαν τα ματς της Μπιέλα με την Αβελίνο και της Βενέτσια με τη Μονφεράτο, με νικήτριες τις πρώτες, ενώ η Ρόμα έχασε στην έδρα της από την Καζέρτα και η Μπενετόν εκτός έδρας από τη Μοντεγκρανάρο.

Εύκολα καθάρισε το ματς της με την Καντού η Σιένα, αφού ήλεγξε τον αγώνα στα πρώτα 30 λεπτά και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε στην 4η περίοδο, παρά τις προσπάθειες της Καντού. Η Σιένα μπήκε με 21-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ξέφυγε στη δεύτερη περίοδο, όταν και επέτρεψε μόλις 8 πόντους στην αντίπαλό της, επιμέρους σκορ 19-8 και 40-24 στο ημίχρονο. Η Καντού είχε 3/12 σουτ και 8 λάθη στη δεύτερη περίοδο, απόδοση που την καταδίκασε για τη συνέχεια. Στην 4η περίοδο, η Καντού προσπάθησε να γυρίσει το ματς, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους παρά μόνο στο 70-61 λίγο πριν το τέλος του ματς, όταν όλα είχαν κριθεί. Πολύ καλός ο Ζήσης με 18 πόντους και 4 ασίστ σε 25 λεπτά, έχοντας 7/11 εντός παιδιάς.

Χτίζοντας διαφορά όσο περνούσε η ώρα καθάρισε η Αρμάνι Μιλάνο το ματς με την Κρεμόνα. Βέβαια, δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, αφού ο Βον Ουέιφερ, καλύτερος της Κρεμόνα είχε 22 πόντους με 8/20 σουτ και 5 λάθη στο ματς. Η Αρμάνι δεν μάγεψε, αλλά σε όλη την 4η περίοδο ήταν πάνω από 10 πόντους μπροστά για να μην απειληθεί καθόλου ως το φινάλε και να παραμείνει στην κορυφή ισόβαθμη με τη Σιένα.

Στο τέλος καθάρισε η Μπολόνια το ματς της με τη Σασάρι, αφού οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το τελευταίο λεπτό μείωσαν σε 79-78 και μετά είχαν ευκαιρία με τον Πλίσνιτς να προσπεράσουν, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο. Ο Ποέτα σκόραρε, ο Πλίσνιτς έκανε λάθος και ο Σανικίτζε έκανε το 83-78 για να τελειώσει το ματς με βολές του Ποέτα για το 85-80. Απίστευτος ο Σανικίτζε με 42 ranking, 27 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στην παράταση κρίθηκε το ματς της Μπιέλα με την Αβελίνο. Η Αβελίνο ήταν μπροστά με 14-27 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχασε 25-15 το δεύτερο, κέρδισε 7-16 το 3ο και έχασε 26-14 το 4ο σε ένα ματς με πάρα πολλά σκαμπανεβάσματα και για τις δύο ομάδες. Η Αβελίνο κέρδιζε 62-72 λίγο πριν το τέλος, αλλά η Μπιέλα πέτυχε αδιανόητη ανατροπή: τρίποντο από τον Πούλεν (65-72), κλέψιμο του Κόλεμαν και καλάθι (67-72), άστοχο σουτ του Ντιν, τρίποντο από τον Κέζα (70-72), 4 απανωτά φάουλ από τους παίκτες της Μπιέλα (όλα χωρίς βολές!), επιθετικό φάουλ του Ντιν και καλάθι του Πούλεν για το 72-72 λίγο πριν την εκπνοή. Στην παράταση η Μπιέλα προσπέρασε με τον Σοράνια 80-79, ο Πούλεν έκανε το 82-80 μετά τη βολή του Γκόλεματς, ενώ μετά τις 2/2 βολές του ίδιου ο Γιούρακ έκανε το 84-82 χαρίζοντας την απίστευτη νίκη στην Μπιέλα!

Αντίστοιχη εξέλιξη είχε και το ματς της Βενέτσια με τη Μονφεράτο. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 70-62, με τον Σακούρ να μειώνει σε 70-65 και 70-68 σε δυο συνεχόμενες επιθέσεις με κολλητά τρίποντα, με τον ίδιο να κάνει το 70-70 με 2/2 βολές λίγο πριν το τέλος. Ο Γιανγκ αστόχησε στην εκπνοή για τη Βενέτσια και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, όμως, Γιανγκ και Σλέι καθάρισαν την μπουγάδα για τη Βενέτσια, με τον Σακούρ να είναι πολύ μόνος για να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Στην πιο κρίσιμη επίθεση στο 87-84 λίγο πριν το τέλος, ο Κιότι έκανε λάθος και το πουλάκι πέταξε.