Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στην παράταση τα Σαπάκια την Αττική, νίκες για Ρούκουνες, Rockets!

Στην παράταση τα Σαπάκια την Αττική, νίκες για Ρούκουνες, Rockets!

Τα Σαπάκια συνέχισαν την πολύ καλή τους πορεία στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για την 11η αγωνιστική την Αττική με 59-58 στην παράταση μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 77-74 τους Gastone για να πάνε κι αυτοί στο 7-2 (μαζί με Αττική, Σαπάκια). Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 68-66 τους Nothing But Net, ενώ η Τιρινίνι επικράτησε με 62-56 των Barcelioma. Οι εBEERοι πήραν με 58-41 τους Jets, ενώ οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 81-53 τους Tsunami.

Τα Σαπάκια κέρδισαν με 59-58 την Αττική στην παράταση (κανονικός αγώνας 49-49) μετά από σκληρό ντέρμπι, καθώς χαρακτηριστικό είναι ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με περισσότερους από 4 πόντους στη διάρκεια του ματς. Η Αττική μπήκε καλύτερα στην πρώτη περίοδο και με τον Τρικαλιώτη και τον Καραλή πήγε στο 10-14 προς το τέλος της πρώτης περιόδου. Τα Σαπάκια αντέδρασαν και με τον Μπουντουβά προσπέρασαν με 15-14 και κράτησαν το προβάδισμα ως το 20-16 από το τρίποντο του Κουμπούρα και το καλάι του Τσιχλιά Σ..

Η Αττική απάντησε με 0-6 για να πάει στο 20-22 από το τρίποντο του Κοντού και τον Καραλή, με το ημίχρονο να τελειώνει με το καλάθι του Τρικαλιώτη για το 24-25. Τα Σαπάκια στην 3η περίοδο μπήκαν με τον Τσίκα και τον Μπουντουβά να τους δίνουν το προβάδισμα με 28-25, για να πάνε στο 30-27 με τον Τσιχλιά Σ.. Η Αττική απάντησε με 0-7 με πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο για να πάει στο 30-34, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Γρήγορα Τσίκας και Μπουντουβάς ισοφάρισαν το ματς για να τελειώσει η 3η περίοδος στο 41-40 με 5 συνεχόμενους πόντους του Μπουντουβά.

Σε όλη την 4η περίοδο τα Σαπάκια είχαν το (ισχνό) προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσαν να πάνε πάνω από τους 3 πόντους. Με τον Τσίκα πήγαν στο 43-40, για να μειώσει η Αττική σε 45-44 με τον Σταυρόπουλο και σε 47-46 λίγο αργότερα με τον Αναγνωστόπουλο. Ο Μπουντουβάς με βολές έγραψε το 49-47 με 4:30 για το φινάλε, η Αττική απάντησε σε 49-49 με τον Κοντό στα 4 λεπτά και μετά το άγχος μαζί με τις σκληρές άμυνες κατέβαλλε τις δύο ομάδες. Στα 4 τελευταία λεπτά δεν σκόραραν, τα Σαπάκια είχαν την τελευταία επίθεση αλλά έκαναν λάθος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί τα Σαπάκια προηγήθηκαν με τον Μπουντουβά 3 φορές (51-49, 53-51, 55-53 μετά από επιθετικό ριμπάουντ), με τον Αναγνωστόπουλο να απαντά με 4/4 βολές για το 57-55 της Αττικής με 2 λεπτά για το φινάλε. Ο Τσιχλιάς Σ. ισοφάρισε με 2/2 βολές για το 57-57 με 1:17, για να κάνει ο Αναγνωστόπουλος το 57-58. Τα Σαπάκια έχασαν την επίθεση, έκαναν φάουλ, η Αττική είχε 0/2 βολές, για να σκοράρει ο Μπουντουβάς με ατομική προσπάθεια 7 δέκατα πριν το τέλος για το νικητήριο 59-58 της ομάδας του.

Από τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 28 πόντους, ο Τσίκας 12 και ο Τσιχλιάς Σ. επίσης 12. Από την Αττική ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 16 πόντους, ο Τρικαλιώτης και ο Καραλής από 11 και ο Σταυρόπουλος 9. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αθλητή της Αττικής, Π. Ζαχαρογιάννη.

Η δήλωση του αγώνα: «Ήταν πολύ δύσκολο για όλους μας και μέσα στο ματς, αλλά και για τη συνέχεια γιατί ήμασταν παιδικοί φίλοι με τον Παναγιώτη, από μικρά παιδιά μαζί. Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για τα καλά σας λόγια και για την συμπαράσταση που μας δείχνετε. Όλα όσα γράφετε έχουν μεταφερθεί στην σελίδα του ψηλού στο facebook, ‘PANOS ZAXAROGIANNIS’, και στην σελίδα της ομάδας μας, ‘ATTIKH BASKETBALL’», Β. Μπουργαζάς – Αττική.

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν τους Nothing But Net με 68-66 έχοντας διψήφια διαφορά μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, όταν οι Nothing But Net επιχείρησαν αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν. Οι Santa Barbara Rockets μπήκαν πιο καλά στο ματς και μετά το πρώτο πεντάλεπτο και το 5-9 από τον Κωνσταντίνου για τους Nothing But Net, προσπέρασαν με ένα προσωπικό 6-0 από τον Δημητρίου για το 11-9. Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν στο 17-11 για τους Santa Barbara Rockets, που έτρεξαν αρκετά και στη δεύτερη περίοδο, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην άμυνα μόνο από τον Μπαμπάκο.

Ο Χριστόπουλος, ο Τσατσάνης και ο Δημητρίου έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς για να πάει η διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 22-11, να ανέβει στο 30-17 από τον Πέτρου και να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Πέτρου και καλάθι του Χριστόπουλου στο 37-21 και το +16 για τους νικητές.

Οι Nothing But Net ήταν καλύτεροι στην 3η περίοδο, αλλά δεν μπορούσαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, παρά τους 8 πόντους του Μπαμπάκου και τους 6 του Παναγιωτόπουλου. Τα τρίποντα του Πέτρου κράτησαν τους Santa Barbara Rockets σε απόσταση ασφαλείας, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 52-41. Ίδια κατάσταση και στην 4η περίοδο, με τους Santa Barbara Rockets να πηγαίνουν με καλάθι και φάουλ του Δημητρίου στο 58-46 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί χαλάρωσαν (ο Τσατσάνης αποχώρησε για τα αποδυτήρια και ο Δημητρίου τον ακολούθησε 2:30 λεπτά πριν το τέλος) αλλά οι Nothing But Net δεν παράτησαν τον αγώνα.

Με Μπαμπάκο και Κωνσταντίνου πήγαν στο 58-51, τα τρίποντα του Κοτσίφη έκαναν το 66-57, καθώς ο Δημητρίου ήταν ασταμάτητος έχοντας 10 συνεχόμενους πόντους στην περίοδο, αλλά όταν έφυγε κι αυτός οι Santa Barbara Rockets δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν. Το τρίποντο από τον Ζήση Γ. έφερε τους Nothing But Net στους 6 πόντους (66-60), για να πλησιάσουν στο 68-64 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το τρίποντο δεν ήρθε και ο Παναγιωτόπουλος μπόρεσε απλώς στην εκπνοή να μειώσει σε 68-66.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 25 πόντους, ο Πέτρου 13, ο Χριστόπουλος και ο Τσατσάνης πρόσθεσαν από 10 και ο Τσερώνης 8. Για τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 23 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 15 και ο Κωνσταντίνου 12.

Οι Ρούκουνες μπόρεσαν να κερδίσουν τους Gastone με 77-74 μετά από ένα παιχνίδι με υψηλό σκορ και πολύ θέαμα και τους Gastone να βάζου 7 τρίποντα, τα 4 συνεχόμενα στην 3η περίοδο. Οι Gastone μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Μέγα να βάζει 8 πόντους ως το 11-14 του δεκαλέπτου. Οι Ρούκουνες αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους από τον Αντωνίου (7 μαζεμένοι) προσπέρασαν στο σκορ και πήγαν στο 28-21 και το 30-22 με τον Κανελλόπουλο.

Στην 3η περίοδο οι Gastone μπήκαν με 2 τρίποντα του Μέγα για να μειώσουν σε 38-34, με τον Αντωνίου και τον Βαρσαμούλη να πηγαίνουν τους Ρούκουνες στο 42-38. Το τρίποντο του Τζουμέζη έκανε το 42-41, ενώ άλλα τρία συνεχόμενα για τους Gastone τους βοήθησαν να προσπεράσουν με 50-49 και να κλείσουν την περίοδο τελικά στο 53-49.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην 4η περίοδο, οι δυο ομάδες πέρασαν από το 58-58 και το 63-63 μέχρι οι Ρούκουνες να πάνε στο 73-67 με Κανελλόπουλο και Βαρσαμούλη αφού ήδη είχαν 6 σκόρερ στο δεκάλεπτο. Οι Gastone απάντησαν με τον Τζουμέζη, για να κάνει ο Κορμανός το 73-71 στο τελευταίο λεπτό. Από το υποχρεωτικό φάουλ ο Κανελλόπουλος έκανε το 74-71 με 1/2 βολές, για να απαντήσει ο Πανδής με πολύ δύσκολο καλάθι και φάουλ για το 74-74. Στη συνέχεια, ο Καλτσής πήρε το πράγμα πάνω του, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 75-74, αλλά οι Gastone έχασαν την μπάλα στην επαναφορά και δεν μπόρεσαν να σουτάρουν για τη νίκη, με τον Αντωνίου να βάζει 2/2 βολές σε νεκρό χρόνο για το 77-74.

Από τους νικητές ο Αντωνίου είχε 28 πόντους, ο Κανελλόπουλος 19 και ο Καλτσής με τον Βαρσαμούλη από 8. Για τους Gastone ο Μέγας είχε 18 πόντους, ο Πανδής 17, ο Τζουμέζης 15, ο Ροντογιάννης 12 και ο Κορμανός 10.

Η Τιρινίνι κέρδισε με 62-56 τους Barcelioma καταφέρνοντας να ξεπεράσει τις πολλές απουσίες της, ανάμεσά τους κι εκείνη του πρώτου της σκόρερ, Κουσούλη Α. (ακολουθεί διόρθωση του αρχικού κειμένου που από παραδρομή ήταν ανακριβές), για να γίνει πλέον ο Ζώτος Χρ. από τους εBEERους ο τελευταίος παίκτης στις δύο σεζόν του πρωταθλήματος που δεν έχει χάσει αγώνα, καθώς ως τώρα οι δυο τους ήταν οι μόνοι παρόντες σε όλα τα ματς κανονικής περιόδου τις δύο χρονιές ιστορίας του πρωταθλήματος (27 συνεχόμενοι αγώνες).

Οι Barcelioma μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν από το ξεκίνημα με τον Μαρκάκη και τον Ταμβάκη να βάζει 9 πόντους για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-20. Η Τιρινίνι αντέδρασε και με τον Γράψα άρχισε να μειώνει, για να κλείσει ο Μπόικου ένα 10-0 ως το 20-20 και να έρθει το πρώτο προβάδισμα στο 23-22 από το τρίποντο του Γαλανόπουλου. Μουχάκης και Τσιαμούρης σκόραραν για το 27-28 του ημιχρόνου με τους Barcelioma να μπαίνουν πιο καλά στην επανάληψη και να ανεβάζουν τη διαφορά με τον Μενεξιάδη και τον Ταμβάκη. Ο Μουχάκης έβαλε 5 μαζεμένους πόντους για να κλείσει η 3η περίοδος στο 36-44 με την Τιρινίνι να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει.

Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως, ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ευθυμίου και τον Λεγάκη να βάζουν 15 από τους 19 πρώτους πόντους της στο δεκάλεπτο κατάφερε να πλησιάσει σε 47-48 προσπεράσει με 53-52 στο τελευταίο τετράλεπτο. Λεγάκης και Γράψας έφεραν το ματς στο 57-54, για να κάνει ο Γαλανόπουλος το 58-54. Η Barcelioma έχασε την επίθεση, ο Λεγάκης με 2/2 βολές έκανε το 60-54 και το ματς δεν μπορούσε πια να γυρίσει, με το τελικό σκορ να έρχεται από 2/2 βολές του Γράψα (62-56).

Από τους νικητές ο Γράψας είχε 20 πόντους, Λεγάκης είχε 18 και οι Σταματέρης και Ευθυμίου από 7. Από τους Barcelioma ο Ταμβάκης είχε 17 πόντους, ο Μουχάκης 14 και ο Τουμπακάρης 7.

Εύκολα πήραν οι εBEERοι τη νίκη από τους Jets, αφού μετά το 18ο λεπτό ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους. Ως τότε οι Jets είχαν κρατήσει κλειστό τον αγώνα, μην επιτρέποντας στους εBEERους να τρέξουν. Ο Μπουρδανιώτης Π. και ο Μάρκος είχαν πάει την ομάδα τους ως το 7-3 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 15-13 με τους εBEERους να προηγούνται χάρη στους πόντους του Αλεβίζου και το καλάθι του Χαντόπουλου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Jets να προσπερνούν με 22-20 από το καλάθι του Μπελαλή.

Κάπου εκεί οι εBEERοι απεγκλωβίστηκαν επιθετικά και έτρεξαν ένα 6-0 ως το ημίχρονο, για το 26-22 με 4 συνεχόμενους πόντους του Αλεβίζου. Ίδια κατάσταση και στην 3η περίοδο, με το σερί των εBEERων να φτάνει συνολικά το 20-1 ως το 40-23 και τους Μόντι, Αλεβίζο και Χριστοδουλάκη να πρωταγωνιστούν στην επίθεση. Η διαφορά πήγε στους 21 πόντους με τα δύο τρίποντα του Αλεβίζου (46-25) για να πάει ο αγώνας μετά στο 50-29 από το τρίποντο του Μόντι.

Κάπου εκεί άρχισαν οι Jets να μειώνουν τη διαφορά, έτρεξαν σερί 0-9 με τον Μπουρδανιώτης Π. να βάζει 7 πόντους, για να μειώσουν σε 50-38, αλλά η αντίδραση από Μόντι και Γκούσκο Δ. ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα για τους εBEERους, που πήγαν στο 54-39 και δεν απειλήθηκαν ως το τελικό 58-41.

Από τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 19 πόντους, ο Μόντι 16 και ο Χριστοδουλάκης 8. Για τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 18 πόντους και ο Μπουρδανιώτης Α. 8.

Εύκολα με τα πρώτα 15 λεπτά πήραν τη νίκη οι Θαλασσόλυκοι στο ματς με τους Tsunami με 81-53. Στην πρώτη περίοδο Σταθόπουλος και Αντωνιάδης είχαν φέρει το ματς στο 7-7, με τους Θαλασσόλυκους να χρησιμοποιούν το ξέσπασμα του Καραγιαννίδη Γ. για να ξεφύγουν με 14-9 στη διακοπή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο απελευθερώθηκαν επιθετικά, βρήκαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό για να πάνε στο 16-13 και το 20-13 με τον Λέντζο Φ., και να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 24-13 με τον Καραγιαννίδη Τ.. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, καθώς ο Αντωνιάδης ήταν ο μόνος που σκόραρε από τους Tsunami για να πάει στο 32-18 και να λήξει το ημίχρονο στο 37-18.

Το ματς απελευθερώθηκε στην 3η περίοδο, οι δυο ομάδες άρχισαν να σκοράρουν πιο εύκολα, με τους Θαλασσόλυκους να τρέχουν και να πηγαίνουν το 55-28 και το +27, για να μειώσει ο Αντωνιάδης και ο Παπαδόπουλος σε 55-33 και να λήξει η περίοδος στο 60-35. Στο 4ο δεκάλεπτο οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του Γερμενή ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (73-41), αλλά στο φινάλε ο Αντωνιάδης με 14 από τους 16 τελευταίους πόντους της ομάδας του μείωσε στο τελικό 81-53.

Από τους νικητές ο Λέντζος Γ. είχε 20 πόντους, ο Λέντζος Φ. 18, ο Τεντόμας 17, ο Καραγιαννίδης Γ. 12 και ο Γερμενής 10. Για τους Tsunami ο Αντωνιάδης έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 29 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ ο Σταθόπουλος είχε 8 πόντους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

ΑΤΤΙΚΗ – ΣΑΠΑΚΙΑ 58-59παρ.
(14-11, 25-24, 40-41, 49-49, 58-59)

Αττική (Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ. 2, Κωστούλας 4, Καραλής Α. 11, Κοντός Γ. 5 (1), Γαλάνης Δ., Ξερέας Μ., Τρικαλιώτης Α. 11, Σταυρόπουλος Α. 9, Αναγνωστόπουλος Α. 16.

Σαπάκια: Μπουντουβάς Ν. 28, Κουμπούρας Δ. 3 (1), Τσέρτος Λ. 2, Τσιχλιάς Γ. 2, Τσίκας Ν. 12, Τσιχλιάς Σ. 12.

NOTHING BUT NET – SANTA BARBARA ROCKETS 66-68
(11-17, 22-37, 41-52, 66-68)

Nothing But Net: Καραγεωργάκης Μ. 5, Κοτσίφης Β. 6 (2), Κωνσταντίνου Α. 12, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος Κ. 15, Αδαμόπουλος Δ., Μπαμπάκος Κ. 23 (1), Χαντζής Ν., Ζήσης Γ. 3 (1), Καραχάλιος Γ. 2.

Santa Barbara Rockets: Μακρής 2, Καλομπράτσος, Τσερώνης 8, Καναρίδης, Πέτρου 13 (3), Δημητρίου 25, Γεωργαντής, Χριστόπουλος 10 (1), Τσατσάνης 10.

GASTONE – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 74-77
(14-11, 24-30, 53-49, 74-77)

Gastone: Μέγας 18 (2), Ροντογιάννης 12 (3), Κουρμπέτης 2, Τζουμέζης 15 (2), Πανδής 17, Κορμανός 10.

Ρούκουνες: Μαλανδρής Π. 4, Τσερπές Η., Τσιότσιος Χ., Πανόπουλος Γ., Παπαναστασίου Γ. 4, Βαρσαμούλης Δ. 8, Αντωνίου Γ. 28, Κανελλόπουλος Α. 19 (2), Θεοδωρόπουλος Κ. 6, Καλτσής Θ. 8 (1), Τοπαλίδης Δ..

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – BARCELIOMA 62-56
(10-20, 27-28, 36-44, 62-56)

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Γράψας Α. 20, Γαλανόπουλος Γ. 6 (1), Σταματέρης Ν. 7, Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 18, Ευθυμίου Θ. 7, Μπόικου Β. 2, Κουβαράς Α. 2.

Barcelioma: Μαρκάκης Γ. 3 (1), Τουμπακάρης Α. 7, Τσιαμούρης Π. 5, Σκαλτσογιάννης Β. 2, Γκότσης Γ. 2, Λιανάκης Ι., Μενεξιάδης Σ. 6, Ταμβάκης Θ. 17 (1), Αργαλιάς Μ., Μουχάκης Ν. 14 (2).

JETS – εBEERοι 41-58
(13-15, 22-26, 28-46, 41-58)

Jets: Τριανταφύλλου, Μπουρδανιώτης Α. 8, Κοτσιάκης, Μπελαλής 4, Παναγιωτόπουλος Π. 2, Παναγιωτόπουλος Κ. 2, Μπουρδανιώτης Π. 18 (2), Τζιούρης Δ. 3, Καλογρίδης Π. 2. Μάρκος Η. 2.

εBEERοι: Δουκλιάς Σ., Μόντι Β. 16 (1), Μιχελάκης, Χριστοδουλάκης Β. 8, Ζώτος Χ. 5, Ρήγας Χ. 3, Αλεβίζος Δ. 19 (2), Γκούσκος Δ. 4, Μοσχοβίτης Π., Χαντόπουλος Θ. 3.

TSUNAMI – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 53-81
(9-14, 18-37, 35-60, 53-81)

Tsunami: Αγγελάκης Σ., Παβέλης Θ. 4, Αντωνιάδης Π. 29 (5), Παπαδόπουλος Θ. 2, Μακρής Κ. 4, Σταθόπουλος Κ. 8 (2), Γακόπουλος Ν. 6.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ. 18, Γερμενής Χ. 10 (2), Καραγιαννίδης Γ. 12 (1), Τεντόμας Ν. 17 (1), Λέντζος Γ. 20 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …