Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Συνεχίζουν αήττητες Ρούκουνες, Τιρινίνι!

Συνεχίζουν αήττητες Ρούκουνες, Τιρινίνι!

Οι Ρούκουνες έφτασαν στο 5-0 μετά την εύκολη νίκη τους επί των Nothing But Net στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ η Τιρινίνι ακολουθεί με 4-0, αφού κέρδισε με 60-44 τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Νίκη για τους Santa Barbara Rockets στο ντέρμπι με τους εBEERους με 61-55, ενώ η Αττική κέρδισε εύκολα τους Gastone με 69-52. Με τρομερό σερί στο δεύτερο ημίχρονο οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 67-50 των Jets. Ρεπό είχαν οι Zeppelin, ενώ αναβλήθηκε ο αγώνας Σαπάκια-Barcelioma.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν το ντέρμπι με τους Nothing But Net εύκολα με 59-44, αφού μετά την πρώτη περίοδο ήλεγξαν τον αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτεροι. Οι Nothing But Net έπαιξαν χωρίς τους Μπαμπάκο και Κωνσταντίνου και δεν άντεξαν όλο το ματς χωρίς τους δύο βασικούς ψηλούς τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες μπήκαν στο ματς με 6-0 με τον Θεοδωρόπουλο να δίνει το σύνθημα στην αρχή, αλλά γρήγορα το ματς ισορρόπησε, με τους Nothing But Net να προσπερνούν με 10-8, με τον Ουζουνίδη να προκαλεί φθορά στους αντιπάλους του από τη ρακέτα. Στη 2η περίοδο οι Ρούκουνες έφτασαν στο 24-18 με τον Μαλανδρή να μοιάζει ασταμάτητος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-22.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Βαρσαμούλη να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Κανελλόπουλος να δίνει αέρα από την περιφέρεια στους Ρούκουνες, με τους δυο τους να βάζουν όλους τους πόντους της ομάδας τους από το 26 ως το 40. Το ματς πήγε στο 34-22 στην αρχή του δευτέρου μέρους, με σερί 12-0 από τους Ρούκουνες, η διαφορά ανέβηκε ως και τους 15 πόντους (38-23), μετά οι Nothing But Net αντέδρασαν με τον Καραχάλιο και τον Κοτσίφη, αλλά ήταν εμφανές ότι δεν θα άντεχαν χωρίς ψηλούς.

Το 38-29 έγινε 48-29 με νέο σερί 10-0 από τους Ρούκουνες, σερί που έκλεισε και τυπικά τον αγώνα. Το τελικό 59-44 ήρθε χωρίς άλλες συγκινήσεις ως το φινάλε.

Από τους νικητές ο Βαρσαμούλης είχε 16 πόντους, ο Μαλανδρής και ο Αντωνίου από 10 και ο Κανελλόπουλος 8. Για τους Nothing But Net ο Καραχάλιος είχε 13 πόντους και ο Ουζουνίδης 10.

Μεγάλη νίκη για τους Santa Barbara Rockets στο ματς με τους εBEERους με 61-55. Οι εBEERοι ήταν άτυχοι με τον τραυματισμό του πρώτου τους σκόρερ, Μόντι Β., στην αρχή του αγώνα, με τον άσο των εBEERων να μην ξαναπατά παρκέ ως το τέλος. Το ματς είχε μεγάλη ένταση και πάθος, με τον Τσατσάνη να τραυματίζεται κι αυτός στο πρόσωπο, αλλά να συνεχίζει απτόητος.

Στην αρχή οι Santa Barbara Rockets μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-1 με τον Τσατσάνη και τον Καναρίδη να τους οδηγούν ως το 14-5. Οι εBEERοι είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, έμειναν πίσω με 18-11 στο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 10 στη συνέχεια, 26-13 από τον Γεωργαντή και τον Δημητρίου.

Ο Αλεβίζος, όμως, ήταν αποφασισμένος να κρατήσει την ομάδα του όρθια όσο οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να σκοράρουν επιθετικά και έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους στη 2η και 3η περίοδο, αλλά η διαφορά έπεσε μόνο στιγμιαία κάτω από τους 10 πόντους (28-20), για να φτάσει στο 42-28 με το τρίποντο του Τσατσάνη, όταν ο Αλεβίζος ολοκλήρωνε το προσωπικό του σερί.

Χριστοδουλάκης, Αλεβίζος και Ζώτος προσπάθησαν για την ανατροπή και μπόρεσαν να μειώσουν σε 48-41 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τους εBEERους να είναι καλύτεροι στο 4ο δεκάλεπτο. Κατάφεραν με τρίποντο του Γκούσκου Δ. και καλάθια από Χριστοδουλάκη και Αλεβίζο να μειώσουν σε 59-55 στο τελευταίο λεπτό, κλείνοντας τον Τσατσάνη σε όλη την 4η περίοδο και τον Πέτρου (σε όλο το ματς), δεχόμενοι πόντους ουσιαστικά μόνο από τον Δημητρίου.

Όμως, έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το ματς, καθώς, παρότι έκλεψαν την μπάλα και έφυγαν ολομόναχοι στον αιφνιδιασμό, έκαναν βήματα και η κατοχή άλλαξε. Ο Τσατσάνης πήρε φάουλ, είχε 2/2 βολές και το σκορ έγινε 61-55 για τη νίκη των Santa Barbara Rockets.

Από τους νικητές ο Τσατσάνης είχε 25 πόντους, ο Δημητρίου 19 και ο Καναρίδης 8. Από τους εBEERους ο Αλεβίζος είχε 23 πόντους, ο Χριστοδουλάκης 12 και ο Ζώτος 10.

Τέταρτη νίκη για την Τιρινίνι στο ματς με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, με 60-44, αφού οι νικητές κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Τιρινίνι εμφανίστηκε με πολλές απουσίες στο ματς, αλλά και από τους αντιπάλους της έλειπε ο πρώτος τους σκόρερ, Β. Νίκολιτς.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με συνεχή τρίποντα στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 4-10 στο ξεκίνημα και κράτησαν το προβάδισμα ελέγχοντας τα ριμπάουντ σε όλο το πρώτο μέρος. Η Τιρινίνι προσπέρασε με 20-18, αλλά δεν πατούσε καλά στο παρκέ και βρέθηκε ξανά πίσω στην ανάπαυλα με 26-29.

Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ στα πρώτα 9 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου να είναι 13-0 για την Τιρινίνι, με τον Κουσούλη Α. να έχει 10 συνεχόμενους πόντους στις δύο πλευρές του ημιχρόνου. Οι νικητές είχαν φτάσει στο 39-29, δέχτηκαν τρίποντο για το 39-32 στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά και η 4η περίοδος κύλησε με τον ίδιο τρόπο. Το σκορ πήγε με νέο σερί 12-2 στο 51-34 και το ματς είχε πια κριθεί. Οι Παλαίμαχοι προσπάθησαν και με τον Κολοβό Θ. και τον Κολοβό Η. κράτησαν χαμηλά το σκορ, ως το τελικό 60-44.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 21 πόντους, ο Γράψας 14 και ο Λεγάκης 11. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου, ο Κολοβός Η. και ο Κολοβός Θ. είχαν από 9 πόντους, ο Μυλωνάς 8 και ο Κουρκουλέας 7.

Εύκολα έφτασε η Αττική στη νίκη επί των Gastone με 69-52, παρά την αντεπίθεση των δεύτερων στην 3η περίοδο. Από την αρχή του αγώνα η Αττική είχε το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει πολύ ψηλά, ο Μπέλλος ήταν πάρα πολύ καλός και με 8 συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ομάδα του στο 23-15 της πρώτης περιόδου. Τη σκυτάλη πήρε ο Ζαχαρογιάννης στη 2η περίοδο, ο οποίος είχε 6 συνεχόμενους πόντους, ως το 41-23 της Αττικής στο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης το σκορ έφτασε στο 43-23 και το +20 της Αττική.

Κάπου εκεί οι Gastone έκλεισαν την άμυνά τους και εκμεταλλεύτηκαν τον οίστρο του Τζουμέζη, που είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και συνέχισε ακόμα καλύτερα στο 2ο. Ο Πανδής έκανε ξέσπασμα μαζί με τον Ροντογιάννη και οι Gastone μπόρεσαν να μειώσουν σε 46-41 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Όμως, το ματς κρίθηκε στο επόμενο τετράλεπτο, όταν η Αττική έτρεξε ένα 10-0 για να πάει στο 56-41 και να μην κινδυνέψει στο τέλος, παρότι ο Τζουμέζης ήταν ασταμάτητος στο 4ο δεκάλεπτο, βάζοντας και τους 11 πόντους της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης είχε 18 πόντους, ο Κωστούλας 15, ο Μπέλλος 14 και ο Τρικαλιώτης 9, με τον Ξερέα να προσθέτει 7. Από τους Gastone ο Τζουμέζης είχε 32 πόντους και ο Πανδής 10.

Νίκη και για τους Θαλασσόλυκους επί των Jets με 67-50, αφού οι νικητές έκαναν ένα απίστευτο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, που τους οδήγησε σε τρομερό σερί 20-0 στην 3η και 4η περίοδο.

Οι Jets ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπουρδανιώτη Π. και τον Μπουρδανιώτη Σ. να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, ως το 15-17 του δεκαλέπτου και το 27-34 του ημιχρόνου. Οι δυο τους είχαν 20 πόντους ως το ημίχρονο, ενώ στην αρχή της επανάληψης ο Μπουρδανιώτης Π. και ο Σίσκος πήγαν την ομάδα τους στο 29-39 και τη διψήφια διαφορά.

Κάπου εκεί άλλαξε πλήρως η εικόνα του ματς, οι Θαλασσόλυκοι έκλεισαν τη ρακέτα τους και άρχισαν να τρέχουν στον αιφνιδιασμό με τον Τεντόμα και τον Καραγιαννίδη Γ. να κάνουν απίστευτο δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο τους έβαλαν 19 από τους 20 πόντους της ομάδας τους στην 3η περίοδο και 19 από τους 20 στο σερί από το 29-39 ως το 49-39 και την πλήρη ανατροπή του σκηνικού.

Οι Jets συνέχισαν να παλεύουν, αλλά ήταν εκνευρισμένοι, η μπάλα δύσκολα έμπαινε στο καλάθι και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς για να φτάσει στο 55-40 και το 62-46 λίγο αργότερα και το ματς να τελειώσει στο 67-50.

Από τους νικητές ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 23 πόντους, ο Τεντόμας Ν. 20 και ο Λέντζος Γ. 12. Από τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 21 πόντους, ο Σίσκος Σ. 9 όσους και ο Μπουρδανιώτης Σ..

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές της 5ης αγωνιστικής:

NOTHING BUT NET – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 44-59

(10-11, 22-26, 31-48, 44-59)

Nothing But Net:
Κοτσίφης 2, Βαγιάνος Γ. 5 (1), Βαγιάνος Δ. 2, Ζήσης Δ. 1, Παναγιωτόπουλος 4, Αδαμόπουλος 3, Ουζουνίδης 10, Ζήσης Γ. 4, Καραχάλιος 13 (2).

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π. 10, Χριστοδουλόπουλος Μ., Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 6, Βαρσαμούλης Δ. 16, Αντωνίου Γ. 10, Τσερπές Η., Κανελλόπουλος Α. 8, Θεοδωρόπουλος Κ. 4 (1), Τοπαλίδης Δ. 5.

SANTA BARBARA ROCKETS – εBEERοι 61-55

(18-11, 33-24, 48-41, 61-55)

Santa Barbara Rockets:
Ταβουλάρης 5, Μιχαηλίδης, Καλομπράτσος, Καναρίδης Γ. 8 (2), Πέτρου Σ., Δημητρίου 19, Γεωργαντής Α. 4, Τσατσάνης Γ. 25 (1).

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 2, Μιχελάκης Μ., Ζώτος Χ. 10, Χριστοδουλάκης Β. 12, Γκούσκος Δ. 5 (1), Μόντι Β., Αλεβίζος Δ. 23 (2), Δουκλιάς Σ. 1, Μοσχοβίτης Π. 2.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 60-44

(14-16, 26-29, 39-32, 60-44)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Κουσούλης Ν., Γράψας Α. 14, Σταματέρης Ν. 4, Κουσούλης Α. 21, Κουρτογιάννης Χ. 6, Λεγάκης Γ. 11, Μπόικου Β. 2, Κουβαράς Α. 2.

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Μυλωνάς Γ. 8 (2), Τούσης Ν. 6 (1), Κολτσίδας Κ. 4 (1), Κολοβός Θ. 9 (1), Κολοβός Η. 9 (1), Κουρκουλέας Κ. 7, Κουμούλης 1.

ΑΤΤΙΚΗ – GASTONE 69-52

(23-15, 41-23, 52-41, 69-52)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος 14, Κωστούλας 15, Τρικαλιώτης 9 (1), Γαλάνης 2, Ξερέας 7 (1), Ζαχαρογιάννης 18, Μιραχτσής 2, Αναγνωστόπουλος Μ. 2.

Gastone:
Μαγαράκης, Παπαποστόλου 4, Γάλλος, Τζουμέζης 32 (1), Πανδής 10 (1), Ροντογιάννης 5 (1), Μέγας 1.

JETS – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 50-67

(17-15, 34-27, 39-47, 50-67)

Jets
(Μητσάκης): Στεφανούλης Π., Μπουρδανιώτης Σ. 9 (1), Κοτσιάκης Δ., Τζώτζος Κ. 3, Μπελαλής Ν., Παναγιωτόπουλος Π. 4, Μπουρδανιώτης Π. 21 (3), Μάρκος Η. 2, Σίσκος Σ. 9 (2), Κιούσης Α. 2.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 3, Καραγιαννίδης Γ. 23 (2), Τεντόμας Ν. 20 (1), Λέντζος Γ. 12 (2), Χάνος 3 (1), Βελέντζας 4.

ΡΕΠΟ: ZEPPELIN

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …