Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκες για Barceλιώμα, Άφοβο!

Νίκες για Barceλιώμα, Άφοβο!

Δια χειρός Barceλιώμα ήρθε η πρώτη φετινή ήττα για την Cream Team, 69-53, σε ματς που είναι στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η 5η αγωνιστική ξεκίνησε την Παρασκευή με τον Αίγλη lobby Άφοβο να κερδίζει με 66-48 την Ήρεμη Δύναμη, ξεφεύγοντας στο δεύτερο ημίχρονο.

CREAM TEAM – BARCEΛΙΩΜΑ 53-69
(14-10, 30-23, 39-48, 53-69)

Κλειστό ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι, με τους Cream Team να μπαίνουν καλύτερα, να προηγούνται με 8-7 μετά το τρίποντο του Μαρκάκη, με ίδια απάντηση από τον Κολοβό Η. και 4 πόντους του Σταθόπουλου, για να πάνε στο 12-7 με τον Βαμβακά. Οι Barceλιώμα απάντησαν με τον Μαρκάκη για να κλείσει η περίοδος στο 14-10 από τον Ζούλια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σταθόπουλος έκανε το 18-14 για την ομάδα του, με τον Λιμνιώτη να απαντά με τρίποντο και τον Ταμβάκη να δίνει με τον ίδιο τρόπο το προβάδισμα στους Barceλιώμα, 20-21. Οι Cream Team δεν άφησαν τους Barceλιώμα να πάρουν τον έλεγχο του ματς, ο Βαμβακάς και ο Ζήσης Γ. έκαναν το σκορ 26-21, ενώ ο Κολοβός Φ. έγραψε το 28-23 για να τελειώσει το ημίχρονο στο 30-23 από τον Ζήση Δ..

Στην επανάληψη οι Barceλιώμα προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και τα κατάφεραν κατά βάση με την επίθεσή τους (σκόραραν 46 πόντους). Πολύ γρήγορα πλησίασαν με τον Ταμβάκη και τον Μενεξιάδη σε 30-28, ενώ ο Λιμνιώτης έκανε το 32-30 για να δώσει ο ίδιος με τρίποντο προβάδισμα στην ομάδα του, 32-33. Ο Ταμβάκης με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 37-39 κρατώντας τους Barceλιώμα μπροστά μετά τα καλάθια του Ζούλια και του Ταταμίδη για την Cream Team.

Η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια, ο Λιμνιώτης με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στο 37-46 στο πρώτο +9 για τους Barceλιώμα στον αγώνα. Η Cream Team αντέδρασε, σκόραρε με τον Ζούλια, αλλά η περίοδος τελείωσε στο 39-48. Ο Ταταμίδης και ο Βαμβακάς βοήθησαν την Cream Team να πλησιάσει σε 44-50 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Κοτσιώτας έκανε το 46-50, αλλά η αντίδραση για τους Barceλιώμα ήταν σωστή, ο Ταμβάκης και ο Λιμνιώτης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν την ομάδα τους στο 51-60. Η Cream Team προσπάθησε, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Λιμνιώτη καθάρισε το ματς οριστικά, στο δρόμο για το 53-69 των Barceλιώμα.

Για τους νικητές ο Λιμνιώτης είχε 27 πόντους με 5 τρίποντα στο ντεμπούτο του, ο Ταμβάκης είχε 22 και ο Μαρκάκης πρόσθεσε 7. Από την Cream Team ο Ζούλιας είχε 9, ο Σταθόπουλος και ο Κοτσιώτας από 8 και ο Κολοβός Η. πρόσθεσε 7.

Μέσα σε όλα, μετά τον αγώνα, ο αρχηγός των Barceλιώμα αποφάσισε να ξεκινήσει «πόλεμο» με τον ηγέτη της ομάδας, περσινό MVP, Μουχάκη Ν., αμφισβητώντας την… προσφορά του, στο πιθανότατα πιο απρόσμενο trash-talking του πρωταθλήματος! Για του λόγου το αληθές, ορίστε το επίμαχο κομμάτι από το Φύλλο Αγώνα με τη “δήλωση” του εκπροσώπου των Barceλιώμα που το άρπαξε από τους διοργανωτές για να το σημειώσει!

Cream Team (Μπολάνος Μ.): Κολοβός Φ. 3, Ζήσης Γ. 6, Μυλωνάς Γ., Ζήσης Δ. 2, Ταταμίδης Α. 4, Ζούλιας Ν. 9 (1), Κολοβός Η. 7 (1), Σταθόπουλος Π. 8, Κοτσιώτας Μ. 8 (1), Τούσης Ν., Βαμβακάς Μ. 6.

Barceλιώμα: Μενεξιάδης Σ. 6, Μαρκάκης Γ. 7 (1), Τσιαμούλης Π., Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ. 2, Λιμνιώτης Γ. 27 (5), Νικολόπουλος Θ. 5, Ταμβάκης Θ. 22 (1).

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 66-48
(6-10, 23-27, 43-40, 66-48)

Ο Άφοβος κατάφερε να κερδίσει την Ήρεμη Δύναμη με 66-48, κρατώντας την χωρίς νίκη μετά από 5 αγώνες, για να πάει ο ίδιος στο 3-2. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 3 περιόδους, αλλά με ρόστερ 5 ατόμων η Ήρεμη Δύναμη δεν άντεξε 40 λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα και τα καλάθια έμπαιναν με μεγάλη δυσκολία στην πρώτη περίοδο που ήταν και η χειρότερη από πλευράς θεάματος στον αγώνα. Το 4-2 για τον Άφοβο έκαναν ο Γκότσης με τον Καραντζούνη, ενώ ο Ανυφαντάκης ήταν που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4-6 στην Ήρεμη Δύναμη, προβάδισμα που με τον ίδιο τρόπο διεύρυνε στο 4-9 ο Παπαχρήστος.

Η περίοδος τελείωσε στο 6-10 από τον Καραντζούνη για τον Άφοβο, με το δεύτερο δεκάλεπτο να ανοίγει με καλάθι του Καψάλη για το 8-10. Ο Ανυφαντάκης με τρίποντο έγραψε το 8-13, ενώ ο ίδιος με τον Μπίτσικα έκαναν το 11-17 για την ομάδα τους, για να έρθει το τρίποντο του Γρίβα μετά το καλάθι του Καραντζούνη για το 13-20 της Ήρεμης Δύναμης. Η διαφορά άνοιξε περισσότερο στη συνέχεια, μετά το 16-20 από τον Γκότση ο Μπίτσικας και ο Χριστοδούλου με τρίποντο έκαναν το σκορ 18-25 για να έρθει το 18-27 από τον Γρίβα. Ο Άφοβος αντέδρασε πριν το ημίχρονο, ο Τσικόλας και ο Καρουτάς μείωσαν σε 23-30 στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην 3η περίοδο ο Ανυφαντάκης έγραψε το 23-29, αλλά ο Άφοβος πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια με τον Συσκάκη και τον Καραντζούνη μείωσε σε 27-29 για να γράψει ο Γκότσης με καλάθι και φάουλ το 30-31. Το προβάδισμα για τους νικητές έδωσε το τρίποντο του Καρουτά, 33-31, ενώ ο ίδιος και ο Συσκάκης έγραψαν το 37-31 στη συνέχεια. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τρίποντο του Ανυφαντάκη, αλλά Καρουτάς και Γκότσης έφεραν την ομάδα τους στο 43-34.

Η περίοδος τελείωσε με τον Χριστοδούλου και τον Ανυφαντάκη να μειώνουν σε 43-40 κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στο ματς. Μάλιστα, με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με 2/4 βολές η Ήρεμη Δύναμη πλησίασε σε 43-42. Κάπου εκεί η κούραση μίλησε και ο Άφοβος το εκμεταλλεύτηκε πλήρως, παίζοντας έξυπνα, πιέζοντας στην άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενος και την ασυνεννοησία των αντιπάλων του.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καραντζούνη (2) και Ντούβα εκτέλεσαν την Ήρεμη Δύναμη, 52-42 και επιστροφή δεν υπήρχε. Το σερί του Άφοβου πήρε τεράστιες διαστάσεις, 19-0 όταν ο Τραϊφόρος, ο Γκότσης και ο Καραντζούνης τελείωσαν εύκολες φάσεις κοντά στο καλάθι για το 62-42. Ο Ανυφαντάκης έβαλε 4 πόντους για να μειώσει σε 62-46, αλλά ήταν πια πολύ αργά, τα καλάθια του Συμεωνίδη και του Παπαχρήστου έγραψαν το τελικό 66-48.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης έβαλε 20 πόντους, ο Γκότσης έβαλε 12, ο Καρουτάς 10, ενώ ο Ντούβας πρόσθεσε 8. Από την Ήρεμη Δύναμη, ο Ανυφαντάκης είχε 23 πόντους και ο Γρίβας 10.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Μπολώσης Κ., Αναγνώστου Σ., Τσικόλας Γ. 2, Συμεωνίδης Σ. 3, Καρουτάς Ν. 10 (1), Ντούβας Ε. 8 (2), Ποντικόπουλος Θ., Καραντζούνης Τ. 20 (2), Γκότσης Μ. 12, Συσκάκης Α. 4, Καψάλης Χ. 2, Τραϊφόρος Κ. 5.

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης Χ.): Μπίτσικας Χ. 4, Χριστοδούλου Θ 6 (1), Γρίβας Θ. 10 (1), Ανυφαντάκης Γ. 23 (4), Παπαχρήστος Θ. 5 (1).