Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Στον τελικό Αττική και Run ‘n’ Gun!

Στον τελικό Αττική και Run ‘n’ Gun!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Ο νόμος των φαβορί επιβεβαιώθηκε στα ημιτελικά του τρίτου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η Αττική κέρδισε τη Havana Rum με 68-49, ενώ οι Run ‘n’ Gun επικράτησαν πολύ δύσκολα στην παράταση με 58-52 του Γ.Σ.Π., για να φτάσουν στο τελευταίο ματς της χρονιάς. Η ώρα της κούπας την Κυριακή, με τον πολυαναμενόμενο τελικό να επιβεβαιώνεται!

ΑΤΤΙΚΗ – HAVANA RUM 68-49
(8-9, 32-18, 48-35, 68-49)

Η Αττική έλεγξε το παιχνίδι μετά την πρώτη περίοδο για να κερδίσει τη Havana Rum με 68-49 και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημά του με τη Havana Rum να ελέγχει το ρυθμό Με καλάθι του Μαγιάτη και τρίποντο του Μπακαυγά Α. προηγήθηκε με 4-6 μετά το δίποντο του Φάββα, για να φέρει το ματς στο 6-7 ο Κωστούλας, με τον Χιώτη και τον Ξερέα να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 8-9.

Η Havana Rum κράτησε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο Παπαδημητρίου έγραψε το 8-11, με τον Φάββα να απαντά με καλάθι και φάουλ και τον Χλιαουτάκη με 4 συνεχόμενους πόντους να κάνει το 15-11. Ο Τζανετάτος μείωσε σε 15-13, με τον Λαζάκη και τον Βασιλείου να φέρνουν την Αττική στο 19-13 πριν ο Σταυρόπουλος Αγ. γράψει με τρίποντο το 22-14 για την ομάδα του. Ο Φάββας ήταν που έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους, 24-14, με τον Καραντζούνη να γράφει το 29-15 λίγο μετά. Ο Χιώτης και ο Μπακαυγάς Γ. σκόραραν για τη Havana Rum, με τον Καραντζούνη να συνεχίζει για την Αττική, ημίχρονο στο 32-18.

Στην 3η περίοδο η Αττική προηγήθηκε με 34-18 με το καλάθι του Φάββα, ενώ μετά την απάντηση του Μπακαυγά Γ. και του Χιώτη, ο Γαλάνης ήταν που με τρίποντο έγραψε το 38-22 για την ομάδα του. Η Havana Rum δεν παραδόθηκε, κατάφερε να τρέξει σερί 0-10, ο Παπαδημητρίου και ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντα το ξεκίνησαν, με τον Χιώτη να φέρνει το ματς στο 38-32. Η απάντηση ήρθε δια χειρός Φάββα, το δικό του τρίποντο έγραψε το 41-32, με τον Μαγιάτη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 41-35. Όμως, μέχρι το τέλος της περιόδου ο Καραντζούνης και ο Φάββας είχαν ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 10, για να κλείσει το δεκάλεπτο με καλάθι του Λαζάκη για το 48-35 της Αττικής.

Στην 4η περίοδο ο Χιώτης μείωσε σε 48-37, αλλά η Αττική έτρεξε σερί 12-0 στη συνέχεια, σερί που καθάρισε τον αγώνα. Ο Ξερέας με τον Κωστούλα και τον Τσομπάνο έφεραν το ματς στο 54-37, ενώ ο Λαζάκης με τον Βασιλείου διαμόρφωσαν το 60-37 για την ομάδα τους. Ο Χιώτης μείωσε σε 60-41, όμως ο Γαλάνης με τον Καραντζούνη σκόραραν για το 66-42 της Αττικής. Η Havana Rum με τον Μπακαυγά Α. και τον Μπακαυγά Γ. μείωσε σε 66-47, με τον Βασιλείου και τον Μπακαυγά Γ. να κλείνουν το ματς στο 68-49 και την πρόκριση της Αττικής στον τελικό.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 16 πόντους, ο Καραντζούνης 12, ο Βασιλείου 8. Για τη Havana Rum ο Χιώτης είχε 17 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 9 και ο Μπακαυγάς Γ. 8.

Ολόκληρος ο ημιτελικός με περιγραφή:

Αττική (Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Αν.): Χλιαουτάκης Π. 4, Φάββας Σ. 15 (1), Λαζάκης Ν. 6, Κοντός Γ. 1, Τσομπάνος Β. 3, Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 5, Βασιλείου Μ. 8, Σταυρόπουλος Αγ. 3 (1), Γαλάνης Δ. 5 (1), Κωστούλας Δ. 6, Καραντζούνης Τ. 12.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 8, Μαγιάτης Γ. 6 (1), Μπακαυγάς Α. 9 (3), Παπαδημητρίου Γ. 5 (1), Μανίκας Β. 1, Ραδόπουλος Π., Τζανετάτος Δ. 3, Χιώτης Σ. 17.

Γ.Σ.Π. – RUN ‘N’ GUN 52-58παρ.
(8-15, 22-20, 26-34, 48-48, 52-58)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τον Γ.Σ.Π. με 52-58 στην παράταση για να διευρύνουν το αήττητό τους και να καταφέρουν να βρεθούν στον τελικό του ομίλου. Βεβαίως, πριν γίνει αυτό ο Γ.Σ.Π. τους είχε φέρει στα όριά τους, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του ματς και έχοντας την ευκαιρία να πάρει αυτός την πρόκριση στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φίλη και τον Παπαναστασίου να φέρνουν τον Γ.Σ.Π. στο 4-0 στο ξεκίνημα, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν με σερί 0-11, ο Βλαχογεώργης ισοφάρισε, ο Αντωνίου με 5 πόντους έκανε το 4-9, ενώ ο Ρήγας με 2/2 βολές έγραψε το 4-11. Ο Καραλής κράτησε την ομάδα του μπροστά με 6-13, ενώ μετά το καλάθι του Στασινού ο Βλαχογεώργης έκλεισε την περίοδο στο 8-15 για τους Run ‘n’ Gun.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ.Π. ήλεγξε απόλυτα το ματς, με τον Φίλη και τον Κολοβέρο στο ξεκίνημα μείωσε σε 13-15, με τον Πανδή να βάζει 4 πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 13-19. Ο Κολοβέρος απάντησε, με τον Μικέλη να κάνει πολλή δουλειά στις ρακέτες και με 4 δικούς του πόντους ο Γ.Σ.Π. ισοφάρισε σε 20-20. Μάλιστα το χουκ του Τσέκα από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 22-20, κι έχοντας κρατήσει τους Run ‘n’ Gun στους 5 πόντους στο δεκάλεπτο.

Στην 3η περίοδο ο Γ.Σ.Π. δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει (όσο και οι Run ‘n’ Gun στη 2η δηλαδή), χαρακτηριστικό ότι έμεινε στους 4 πόντους, όλοι από τον Παπαναστασίου. Εκείνος έγραψε το 24-20 για να απαντήσουν με σερί 0-7 οι Run ‘n’ Gun, ο Βλαχογεώργης και ο Παράσχος τους έφεραν στο 24-27. Ο Παπαναστασίου απάντησε για το 26-27, αλλά οι Run ‘n’ Gun κατάφεραν να τρέξουν νέο σερί 0-7, ο Πανδής και ο Βλαχογεώργης τους έφεραν στο 26-32 για να κάνει ο Βασιλείου το 26-34 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαναστασίου με τον Στρατικόπουλο μείωσαν σε 30-34, με τον Μαρίνη να απαντά. Ο Κολοβέρος με τον Παπαναστασίου μείωσαν σε 34-36, με τον Ντόκο να πετυχαίνει τρίποντο για να δώσει προβάδισμα στον Γ.Σ.Π. με 37-36. Ο Πανδής με τον Αντωνίου απάντησαν άμεσα για το 37-40 των Run ‘n’ Gun, ενώ μετά το καλάθι του Κολοβέρου ο Αντωνίου έφερε το ματς στο 39-43. Όμως, ο Κολοβέρος συνέχισε, είχε άλλους 5 μαζεμένους πόντους για να φέρει το ματς με 2:38 για το τέλος του στο 44-44. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με καλάθι του Αντωνίου για το 44-46, με τις δύο ομάδες να αστοχούν στις 2 επόμενες επιθέσεις τους, για να έρθει ο Παπαναστασίου και να κερδίσει φάουλ με 1:01 για τη λήξη.

Είχε 1/2 βολές για το 45-46, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε νέο φάουλ και ισοφάρισε σε 46-46, με την ομάδα του να παίρνει άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στα 42 δευτερόλεπτα να κάνει λάθος. Οι Run ‘n’ Gun με καλάθι του Αντωνίου βρέθηκαν μπροστά με 46-48 στα 27 δευτερόλεπτα, για να απαντήσει ο Γ.Σ.Π. στα 21 δευτερόλεπτα, 48-48. Οι Run ‘n’ Gun αστόχησαν 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος στο σουτ της νίκης, η μπάλα κύλησε εκτός αγωνιστικού χώρου, με το τρίποντο του Γ.Σ.Π. από το κέντρο στην εκπνοή να μη βρίσκει στόχο και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Μαρίνης και ο Πανδής έφεραν το ματς στο 48-52 πολύ γρήγορα, με τον Γ.Σ.Π. να αστοχεί σε όλες τις επιθέσεις που δοκίμασε στα πρώτα 3:45 της παράτασης. Έτσι ο Πανδής με τον Βλαχογεώργη έφεραν το ματς στο 48-56 με 1:35 για το τέλος για να κάνει ο Μόντι το 48-57 στο 1:23 μετά το λάθος του Γ.Σ.Π.. Το καλάθι του Φίλη μείωσε στους 7 πόντους με 1:15, οι Run ‘n’ Gun αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά ο Γ.Σ.Π. έχασε τρίποντο στα 30 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πια χρόνος. Ο Μόντι είχε ξανά 1/2 βολές για να γράψει το τελικό 52-58 ο Μικέλης 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, με τους Run ‘n’ Gun να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 15 πόντους, ο Βλαχογεώργης με τον Πανδή είχαν από 13. Για τον Γ.Σ.Π. ο Κολοβέρος είχε 16 και ο Παπαναστασίου 14.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Κολλιόπουλος Γ., Ντόκος Σ. 4 (1), Θεοδωρόπουλος Κ., Παπαναστασίου Γ. 14, Τσέκας Ν. 2, Στασινός Σ. 2, Κολοβέρος Α. 16 (2), Φίλης Π. 6, Στρατικόπουλος Η. 2, Τσικαλάς Κ., Νταγκίνης Σ., Μικέλης Χ. 6.

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Παράσχος Π. 4, Βλαχογεώργης Κ. 13, Μαρίνης Μ. 4, Αντωνίου Α. 15 (1), Βασιλείου Π. 2, Καραλής Γ. 2, Ρήγας Χ. 2, Πανδής Γ. 13, Διαμαντής Β. 1, Πάλλας Π., Μόντι Β. 2.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …