Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μειώνονται οι συγκάτοικοι της κορυφής!

Μειώνονται οι συγκάτοικοι της κορυφής!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Έξι αγώνες είχε το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Άσσοι κέρδισαν τους Fast Break με 44-32 σε ματς για τη 17η αγωνιστική. Όλοι οι υπόλοιποι αγώνες ήταν της 3ης αγωνιστικής. Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την ΑΕΚ Περιστερίου με 59-56, οι Ready 2 fire επικράτησαν στην παράταση των Buzzer Beeres με 67-63, οι Δικαστές νίκησαν με 54-53 τους Ασυμβίβαστους. Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 57-45 των Divers, ενώ το Μπάχαλο κέρδισε με 77-59 τους Rolling Stones.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 56-59
(15-17, 24-27, 39-44, 56-59)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 59-56 την ΑΕΚ Περιστερίου μετά από έναν αγώνα που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε ουσιαστικά με τρίποντο στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με τα Κουλουβάχατα να μπαίνουν δυνατά και με τον Αλεξόπουλο και τον Κουμεντάκη να προηγούνται με 0-7. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε και μετά το 3-9 ο Πετσανάς και ο Καρούσος μείωσαν σε 10-11, ενώ το τρίποντο του Πετσανά για το προσπέρασμα έγραψε το 13-11. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τα Κουλουβάχατα στο 15-17 μετά τα καλάθια από Τσιλάνη και Κουμεντάκη.

Στη 2η περίοδο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 14-19, ενώ μετά την απάντηση του Ανανίδη, ο Αλεξόπουλος και ο Κουμεντάκης ήταν που έκαναν το 17-23 για την ομάδα τους. Ο Φέτσης με τρίποντο και ο Καρούσος μείωσαν σε 22-23, αλλά τα Κουλουβάχατα κράτησαν το προβάδισμα, με τον Αλεξόπουλο και τον Κουμεντάκη ξανά έκλεισαν το ημίχρονο στο 24-27.

Στην επανάληψη ο Καραθανάσης ισοφάρισε με τρίποντο για την ΑΕΚ Περιστερίου, με τον ίδιο να γράφει και το 29-29. Τα Κουλουβάχατα με τον Καπέλη και τον Μπαϊλάν πήγαν στο 29-33, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με τρίποντο του Καραθανάση και πάλι για να μειώσει στον πόντο. Ο Καπέλης και ο Τσιλάνης έγραψαν το 32-37, με τη διαφορά να πηγαίνει από το τρίποντο του τελευταίου στους 6 πόντους, 36-42, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 39-44 από το τρίποντο του Φέτση και το καλάθι του Μπαϊλάν.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ Περιστερίου μείωσε με τον Παληό σε 43-44, ενώ ο Καρούσος με βολές έγραψε το 46-47. Ο Κουμεντάκης και ο Αλεξόπουλος έφεραν τα Κουλουβάχατα στο 46-51, για να απαντήσουν ο Ιωαννίδης και ο Πετσανάς για την ΑΕΚ Περιστερίου, 50-51. Μάλιστα, με τον Καραθανάση η ΑΕΚ Περιστερίου ισοφάρισε το ματς λίγο αργότερα, 53-53, για να προσπεράσει με 1/2 βολές του Πετσανά. Όμως, ο Αλεξόπουλος σκόραρε για το 54-55 και 1:10 πριν το τέλος ο Μπαϊλάν με τρίποντο έκανε το 54-58, καλάθι το οποίο έκρινε και τον αγώνα. Ο Καρούσος μείωσε με βολές (56-58), ο Τσιλάνης, όμως, απάντησε για το 56-59 για να δώσει τη νίκη στα Κουλουβάχατα.

Για τους νικητές ο Κουμεντάκης είχε 17 πόντους, ο Αλεξόπουλος 14, ο Τσιλάνης 12, ενώ Καπέλης και Μπαϊλάν πρόσθεσαν από 8. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καραθανάσης είχε 20 πόντους, ο Πετσανάς 13 και ο Καρούσος 9.

ΑΕΚ Περιστερίου: Κουφογιάννης, Δημητρόγλου, Παληός 4, Ιωαννίδης 2, Καραθανάσης 20 (3), Πετσανάς 13 (2), Ανανίδης 2, Καρούσος 9, Φέτσης 6 (2), Καραγκούνης.

Κουλουβάχατα: Κουμεντάκης 17, Τσιλάνης Α. 12 (1), Καλλυγάς Π., Καπέλης Θ. 8, Μπαϊλάν 8 (1), Αλεξόπουλος Γ. 14, Κοκκονίδης Δ..

BUZZER BEERES – READY 2 FIRE 63-67παρ.

(12-12, 23-20, 43-28, 57-57, 63-67)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Buzzer Beeres με 67-63 στην παράταση, ανατρέποντας διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, για να στείλουν με τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου το ματς στην παράταση. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Χρυσόστομο να πηγαίνει τους Buzzer Beeres στο 5-2 με τρίποντο, ενώ ο Τραχάνης έκανε το 7-4. Η απάντηση ήρθε από τον Παππά για το 7-6, με τους Ready 2 fire να προσπερνούν με τον Κουράκο Αν. με 9-10, για να έρθει το τρίποντο του Αρτόπουλου και να κλείσει η περίοδος στο 12-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σιδερίδης μπήκε πολύ δυνατά και με 5 δικούς του πόντους οι Buzzer Beeres πήγαν στο 17-14 για να κάνει με τρίποντο ο Χρυσόστομος το 20-14. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Κουράκο Αρ. για το 20-18, αλλά δεν τους επέτρεψε ο Σιδερίδης να πάρουν προβάδισμα, 23-18, με το ημίχρονονα κλείνει από τον Παππά στο 23-20. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Buzzer Beeres μπήκαν θεαματικά τρέχοντας σερί 10-0, με τον Μπέρτσια πήγαν ως το 27-20, για να φέρει ο Χρυσόστομος την ομάδα του στο +13 του 33-20.

Οι Ready 2 fire μείωσαν σε 35-24 με τον Καραμανιόλα, αλλά οι Buzzer Beeres έλεγχαν το ματς στην 3η περίοδο, πήγαν στο 37-24 με τον Μπέρτσια, για να κάνει ο Χρυσόστομος το 39-26 και μετά ο ίδιος με τρίποντο το 43-28 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση των Ready 2 fire, με τον Παππά και τον Κουράκο Αν. μείωσαν σε 43-33, για να φέρει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, μετά το τρίποντο του Σιδερίδη, ο Κουράκος Αν, 46-37.

Το τρομερό σερί των νικητών συνεχίστηκε, το τρίποντο του Καραμανιόλα τους έφερε στο 46-40, ενώ ο ίδιος με 5 ακόμα πόντους έκανε 4:07 πριν το τέλος το 46-45. Στα 3:41 ο Κουράκος Αρ. σκόραρε για το προσπέρασμα των Ready 2 fire, 46-47, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-12 για την ομάδα του. Το σερί διέκοψε ο Χρυσόστομος με βολή για το 47-47, με τους Ready 2 fire να παίρνουν σκορ από Παππά και Κουράκο Αν. για να πάνε στο 47-51 με 2:28 για το φινάλε.

Με τον Μπέρτσια οι Buzzer Beeres μείωσαν στο καλάθι, ενώ μετά από χαμένες βολές των Ready 2 fire, ο Χρυσόστομος ισοφάρισε τον αγώνα σε 51-51 με 1:02 στο ρολόι. Στα 47 δευτερόλεπτα ο Καραμανιόλας με καλάθι και φάουλ έκανε το 51-54 για να απαντήσει αμέσως με τρίποντο ο Σιδερίδης. Οι Buzzer Beeres έβγαλαν την άμυνα και ο Μπέρτσιας στα 12 δευτερόλεπτα σκόραρε για το 56-54, με τους Ready 2 fireνα χάνουν κι άλλη επίθεση, για να κάνει ο Μπέρτσιας μετά το αναγκαστικό φάουλ στα 4 δευτερόλεπτα το 57-54 με 1/2 βολές.

Ο Παππάς πήρε την μπάλα από το ριμπάουντ και πέταξε από το κέντρο του γηπέδου μια προσευχή για την ομάδα του, το χέρι του αποδείχτηκε αλφάδι και οι Ready 2 fire ισοφάρισαν τον αγώνα σε 57-57 για να οδηγηθούμε σε παράταση! Το τρίποντο της ισοφάρισης:

Εκεί, ο ίδιος ήταν που έφερε την ομάδα του στο 57-60, για να μειώσουν με 2:16 για το φινάλε οι Buzzer Beeres σε 59-60 με τον Χρυσόστομο. Το τρίποντο του Καραμανιόλα ήταν καθοριστικό για την αναμέτρηση, 59-63, με τους Buzzer Beeres να έχουν 1/2 βολές μετά και να έρθει ο Κουράκος Αρ. με 2/2 δικές του για το 60-65. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Σιδερίδης με τρίποντο μείωσε σε 63-65, αλλά οι Buzzer Beeres δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην επόμενη ευκαιρία τους, αναγκάστηκαν σε φάουλ, ο Καραμανιόλας είχε 2/2 βολές στα 3 δευτερόλεπτα και το ματς τελείωσε με νίκη των Ready 2 fire.

Για τους νικητές ο Καραμανιόλας είχε 24 πόντους, ο Παππάς 17, ο Κουράκος Αν. 15 και ο Κουράκος Αρ. 11. Για τους Buzzer Beeres ο Χρυσόστομος είχε 22 πόντους, ο Σιδερίδης 18 και ο Μπέρτσιας 15.

Buzzer Beeres (Χρυσόστομος, Μακρή Β.): Παρασκευόπουλος Γ., Σιδερίδης Ε. 18 (4), Αρτόπουλος Γ. 3 (1), Μπέρτσιας Π. 15, Τραχάνης Α. 4, Βλαχάκης Γ. 1, Χρυσόστομος Δ. 22 (3).

Ready 2 fire
(Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Αντίοχος Α., Αντωνίου Χ., Κουράκος Αρ. 11, Βαραμέντες Δ., Καραμανιόλας Χ. 24 (3), Κουράκος Αν. 15, Παππάς Σ. 17 (1).

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ 54-53
(14-13, 34-26, 45-39, 54-53)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους Ασυμβίβαστους μετά από σκληρό ντέρμπι με 54-53. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 και 2-6 για τους Ασυμβίβαστους με τον Ράμμο, για να απαντήσουν με σερί 6-0 οι Δικαστές με τον Χατζηγεωργίου και τον Συκαρά και να προηγηθούν με 8-6. Ο Πανουριάς έκανε το 12-8, για να απαντήσει ο Ανδρικόπουλος Τ. και να κλείνει η πρώτη περίοδος στο 14-13 από τρίποντο του Μιχαλόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μιχαλόπουλος και ο Κοντογιάννης με καλάθι και φάουλ έφεραν τους Ασυμβίβαστους μπροστά, 16-18, αλλά ο ο Χατζηγεωργίου έκανε το 21-18 για την ομάδα του. Σε αυτό απάντησε με τρίποντο ο Ράμμος, για να τον μιμηθεί ο Χατζηγεωργίου και να ξεφύγουν οι δικαστές με 25-21 και 28-21 με δεύτερο απανωτό τρίποντο του Χατζηγεωργίου που είχε ήδη 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πανουριάς έκανε το 30-22 για την ομάδα του, για να μειώσει σε 32-26 ο Ανδρικόπουλος Τ. και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 34-26 από τον Μάλιο.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους από τον Τούμπα, 36-26, για να έρθουν ο Μιχαλόπουλος και ο Κοντογιάννης και να μειώσουν σε 36-32 για τους Ασυμβίβαστους. Ο Ράμμος έκανε το 38-35, με τον Τούμπα και τον Χατζηγεωργίου να δίνουν εκ νέου αέρα 8 πόντων στους Δικαστές για να πάει ξανά η διαφορά από το καλάθι του Τούμπα στους 10, 45-35.

Μέχρι να κλείσει η 3η περίοδος ο Ράμμος είχε μειώσει σε 45-39 για τους Ασυμβίβαστους, που, όμως, βρέθηκαν και πάλι στη λάθος πλευρά ενός διψήφιου προβαδίσματος στο 49-39 από τον Χατζηγεωργίου και τον Κρεπαπά. Η απάντηση αυτή τη φορά ήταν άμεση, ο Κοντογιάννης και ο Ανδρικόπουλος Τ. μείωσαν σε 49-45 για να έρθει ο Κοτρώνεις και να κάνει με 4:18 για το τέλος το 49-47 και να ισοφαρίσουν οι Ασυμβίβαστοι στα 3:22 με τον Ανδρικόπουλο Τ.. Συκαράς και Ανδρικόπουλος Τ. πήγαν το ματς στο 51-51, με τον Κοντογιάννη να κάνει το 51-53 για τους Ασυμβίβαστους στα 19 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Τούμπας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, στα 5 δευτερόλεπτα σκόραρε και κέρδισε και φάουλ, με την εύστοχη βολή έγραψε το 54-53 χαρίζοντας τη νίκη στους Δικαστές.

Για τους νικητές ο Χατζηγεωργίου είχε 20 πόντους, ο Τούμπας 15 και ο Πανουριάς 9. Για τους Ασυμβίβαστους ο Ανδρικόπουλος Τ. είχε 16 πόντους, ο Ράμμος 15, ο Κοντογιάννης 10 και ο Μιχαλόπουλος 8.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Μάλλιος Γ. 2, Τούμπας Γ. 15, Συκαράς Σ. 4, Βαζαίος Γ., Βλαζάκης Κ., Πανουριάς Δ. 9, Κρεπαπάς Σ. 4, Χατζηγεωργίου Α. 20 (3).

Ασυμβίβαστοί: Ανδρικόπουλος Α. 1, Κοτρώνης Κ. 3, Μιχαλόπουλος Γ. 8 (2), Τερζής Α., Ράμμος Α. 15 (1), Κοντογιάννης Χ. 10, Πουλίδης Σ., Ανδρικόπουλος Τ. 16.

ΑΣΣΟΙ – FAST BREAK 44-32
(7-3, 24-19, 36-23, 44-32)

Σε αγώνα της 17ης αγωνιστικής οι Άσσοι επικράτησαν των Fast Break με 44-32, έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αντέχοντας στις προσπάθειες ανατροπής από τους αντιπάλους τους. Το ματς ξεκίνησε με τον Αλευριάδη και τον Τσεκούρα να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 4-2 μετά το καλάθι του Τρίγκα για τους Fast Break, ενώ το τρίποντο του Τσεκούρα έκανε το 7-2, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-3 και τις δύο ομάδες αρκετά νευρικές επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σακελλαρόπουλος έκανε το 9-3 για να απαντήσει ο Καναβός, αλλά ο Σακελλαρόπουλος να πάει την ομάδα του στο 13-7. Οι Fast Break προσπάθησαν με τον Αρνή και τον Συμεωνίδη, μείωσαν σε 13-11, αλλά ο Κούπας έκανε το 15-11 για την ομάδα του, με τον Τσεκούρα να κάνει το 19-12 και αμέσως μετά με τρίποντο το 22-12 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Οι βολές του Τρίγκα και το καλάθι του Σιαφλέκη έριξαν τη διαφορά στους 6 πόντους, 22-16, ο Σακελλαρόπουλος απάντησε πριν την ανάπαυλα, για να έρθει το τρίποντο του Κορομπίλη για το 24-19 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παυλόπουλος μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους, 24-21, ο Ηλιόπουλος έκανε το 26-23 για τους Fast Break, αλλά από εκεί και πέρα η νευρικότητά τους στα τελειώματα κοντά στο καλάθι και η καλή άμυνα των Άσσων ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς. Ο Σακελλαρόπουλος και ο Κούπας σκόραραν για το 30-23, με το τρίποντο του Μαυρογιώργη να φέρνει το ματς στο 33-23. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο από τον Σιαπίκα, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 36-23.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καλοπητάς και ο Κούπας έγραψαν το 40-23 για τη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας τους, με τον Παυλόπουλος να μειώνει σε 40-26 και τους Fast Break να πλησιάσουν 1 λεπτό πριν το τέλος στο 42-32 μετά από 4 πόντους του Τρίγκα και 2/2 βολές του Παυλόπουλου. Όμως, δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο, ο Βασιλακόπουλος σκόραρε για το τελικό 44-32 των Άσσων.

Για τους νικητές ο Σακελλαρόπουλος είχε 12 πόντους, ο Τσεκούρας 10 και ο Κούπας 7. Για τους Fast Break ο Τρίγκας είχε 11 πόντους.

Άσσοι (Καλοπητάς): Σακελλαρόπουλος Α. 12, Κούπας Π. 7, Τσεκούρας Χ. 10 (2), Καλοπητάς Μ. 4, Μαυρογιώργης Κ. 3 (1), Αλευριάδης Γ. 2, Σιάπικας Κ. 4, Βασιλακόπουλος Γ. 2.

Fast Break (Παυλόπουλος): Παυλόπουλος Η. 6, Συμεωνίδης Γ. 3, Καναβός Ν. 2, Αρνής Σ. 2, Ηλιόπουλος Α. 2, Κορομπίλης Δ. 3 (1), Μακρής Κ., Τρίγκας Γ. 11, Σιαφλέκης Α. 3.

ROLLING STONES – ΜΠΑΧΑΛΟ 59-77
(15-15, 33-36, 40-58, 59-77)

Το Μπάχαλο χάρη στο εκπληκτικό του 3ο δεκάλεπτο, κέρδισε με 59-77 τους Rolling Stones. Ο αγώνας ήταν κλειστός σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Rolling Stones να παίρνουν 4 πόντους από τον Τακβοριάν για να προηγηθούν με 6-4 και να τους πάει ο Χατζηιωάννου στο 8-4 και ο Καλογερόπουλος στο 11-4. Η απάντηση ήρθε από τον Παπαδόπουλο και τον Γεωργούλα, που ήταν εκείνοι που σκόραραν τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας τους, 11-10, για να γράψει ο Τσιγαρίδας το 13-10 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-15 από τον Γεωργούλα.

Στη 3η περίοδο ο Τσιγαρίδας και ο Χατζηιωάννου έφεραν τους Rolling Stones στο 19-17, για να έρθει το πρώτο προβάδισμα για το Μπάχαλο με το τρίποντο του Παπαδόπουλου, 19-20. Το νέο τρίποντο του Γεωργούλα έκανε το 21-23, για να ισοφαρίσουν οι Rolling Stones με τον Χανίδη. Ο Παραφείσας και ο Παπαδόπουλος έκαναν το 24-27, για να έρθει το τρίποντο του Παραδείσα για το 26-32 και ο ίδιος να φτάσει τους 7 συνεχόμενους πόντους για το 26-34 της ομάδας του. Όμως, ο Τακβοριάν και ο Ευλογιάς μείωσαν σε 30-34 για να έρθει το τρίποντο του Τακβοριάν λίγο πριν την ανάπαυλα για το 33-34.

Ακολούθησε καλάθι του Γεωργούλα, με το δεύτερο ημίχρονο να ξεκινά με το Μπάχαλο να φτάνει το σερί του στο 0-9 με τον Καστρίτσιο να βάζει 5 πόντους και τον Μητρόπουλο 2 για το 33-43. Η απάντηση ήρθε από το τρίποντο του Τσιγαρίδα για τους Rolling Stones, 36-43, αλλά ο Μητρόπουλος και ο Γεωργούλας έκαναν το 36-47 για την ομάδα τους, που ήλεγχε πια το ματς. Μετά το καλάθι του Τακβοριάν, το Μπάχαλο έτρεξε σερί 0-8 με τον Παραδείσα και τον Γεωργούλα ως το 38-55, με τον Παραδείσα να σκοράρει τρίποντο για να κλείσει την 3η περίοδο στο 40-58.

Η διαφορά ανέβηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης, τρεις αιφνιδιασμοί από Παραδείσα και Γεωργούλα έκαναν το σκορ 40-64, με το σερί να σταματά από τρίποντο του Τσιγαρίδα για τους Rolling Stones. Ο Παραδείσας πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα ως απάντηση, για να φέρει την ομάδα του στο 47-72, με τον Χατζηιωάννου να σκοράρει 16 συνεχόμενους πόντους για τους Rolling Stones (όλους τους πόντους της ομάδας του) από το 43-66 και μετά, ως το τέλος του αγώνα, μειώνοντας σε 56-74, για να λήξει ο αγώνας από τον Παπαδόπουλο και τον Ραουάτ στο 59-77.

Για τους νικητές ο Παραδείσας είχε 28 πόντους, ο Γεωργούλας 21 και ο Παπαδόπουλος 16. Για τους Rolling Stones ο Χατζηιωάννου είχε 23 πόντους, ο Τακβοριάν 11, ο Τσιγαρίδας 10 και ο Χανίδης 8.

Rolling Stones (Παπαδήμας Α.): Τακβοριάν Σ. 11 (1), Τσιγαρίδας Κ. 10 (2), Καλογερόπουλος Γ. 3, Ευλογιάς Φ. 4, Χουρδάκης Κ., Παπαγρηγοράκης Γ., Χανίδης Φ. 8, Χατζηιωάννου Κ. 23 (1), Σαπουντζής Τ..

Μπάχαλο (Μητρόπουλος): Γεωργούλας Γ. 21 (1), Παραδείσας Α. 28 (4), Μπόλλης Λ., Παπαδόπουλος Χ. 16 (1), Ραουάτ Α. 2, Καστρίτσιος Λ. 5 (1), Μητρόπουλος Σ. 5, Γιάνναρης Τ..

HALIA MAVERICKS – DIVERS 57-45
(16-9, 24-18, 46-30, 57-45)

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Divers με 57-45 παίρνοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα και κρατώντας τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων σε όλη την αναμέτρηση. Με δύο τρίποντα από τον Αγγελωνίτη οι Halia Mavericks προηγήθηκαν με 6-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, για να τους πάει στο 8-3 ο Κοκκαλιάρης. Ο Καβρουδάκης έβαλε τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του, αλλά οι Halia Mavericks με τον Κλιμαντήρη Σ. και τον Αγγελιδέλη πήγαν στο 14-5. Ο Μανδήλας και ο Καβρουδάκης μείωσαν ως το 14-9 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-9 από τον Διακονικολάου.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους από τον Μανούσο και τον Κλιμαντήρη Σ., 22-9, για να απαντήσουν ο Τσάπαλος και ο Καβρουδάκης για το 22-15. Ο Καβρουδάκης ήταν που με βολές βοήθησε τους Divers να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, 22-18, για να κλείσει το πρώτο μέρος με καλάθι του Κληρονόμου για το 24-18.

Στην επανάληψη οι Divers σκόραραν για το 26-20 με τον Καβρουδάκη, αλλά ο Κοκκαλιάρης με τρίποντο και ο Διακονικολάου έκαναν το 31-20 για τους Halia Mavericks. Μετά το καλάθι του Μανδήλα ο Διακονικολάου έγραψε το 34-22, αλλά ο Τσάπαλος απάντησε με 4 πόντους για το 34-26. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους με το τρίποντο του Διακονικολάου, 39-28, με τον Κλιμαντήρη Δ. να βάζει 4 πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 44-30 και να κλείσει η 3η περίοδος από τον Διακονικολάου στο 46-30.

Ο Μανδήλας έβαλε το πρώτο καλάθι των Divers στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Καβρουδάκη να σκοράρει 13 πόντους στη συνέχεια (όλους τους υπόλοιπους της ομάδας του), με τους Divers να μειώνουν σε 46-36. Όμως, ο Μάνιος, και ο Κλιμαντήρης Σ. έφεραν τους Halia Mavericks στο 52-36 κρίνοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Καβρουδάκης μείωσε σε 52-40, αλλά ο Κληρονόμος και ο Αγγελωνίτης έγραψαν το τελικό 57-45 για τους Halia Mavericks.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 13 πόντους, ο Διακονικολάου 11, ο Αγγελωνίτης 9 και ο Κοκκαλιάρης 7. Για τους Divers ο Καβρουδάκης είχε 30 πόντους, ο Τσάπαλος 8 και ο Μανδήλας 7.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης Μ.): Αγγελωνίτης Π. 9 (3), Κοκκαλιάρης Χ. 7 (1), Κληρονόμος Χ. 4, Κλιμαντήρης Δ. 4, Χριστοδουλάκης Γ., Κλιμαντήρης Σ. 13, Αγγελιδέλης Τ. 5, Μάνιος Γ. 2, Μανούσος Α. 2, Καϊμακτζόγλου Μ., Διακονικολάου Γ. 11 (1).

Divers (Καβρουδάκης Ν.): Βρατζαφόλης Π., Κασομούλης Θ., Δρακάκης Γ., Τάρλας Θ., Τσάπαλος Φ. 8, Καβρουδάκης Ν. 30 (1), Μανδήλας Ν. 7, Σαρρής Γ..