Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Δεύτεροι οι Alley Ουπς, κοντά στην 3η θέση η S-Parta BC!

Δεύτεροι οι Alley Ουπς, κοντά στην 3η θέση η S-Parta BC!

Τέσσερα ματς είχε το πρόγραμμα των καθημερινών για το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Alley Ουπς κατέκτησαν τη 2η θέση στην κανονική περίοδο με το 67-54 επί των εBEERων για τη 17η αγωνιστική, ενώ οι πρώτοι Στιγκιντριακοί έγιναν η μόνη ομάδα που θα έχει 20 νίκες στο τέλος της κανονικής περιόδου, μετά το 53-50 επί της Cream Team, επίσης για τη 17η αγωνιστική.

Μια ανάσα (ή μια νίκη αν προτιμάτε) από το να τερματίσει 3η βρίσκεται η S-Parta BC μετά το 62-51 επί των Gademians για την 21η αγωνιστική, ενώ η Κάτω Γειτονιά συνεχίζει να ελπίζει ότι θα αποφύγει τα play out μετά το 57-46 επί των Τριπόντιων για την 3η αγωνιστική.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 58-46
(15-19, 24-25, 39-36, 58-46)

Για την 3η αγωνιστική η Κάτω Γειτονιά κέρδισε τους Τριπόντιους με 58-46 σε ένα ματς που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Τριπόντιους που με τον Χασιώτη και τον Γεωργάτο προηγήθηκαν με 0-3, για να ισοφαρίσει ο Χατζηπαρασκευάς, πριν ο Τσαφαντάκης με τον Γεωργάτο φέρουν την ομάδα τους στο 5-13. Ο Φωτιάδης Α. και ο Φωτιάδης Χ. μείωσαν σε 9-14, αλλά ένα τρίποντο από τον Γεωργάτο κι ένα καλάθι του Δαμιανάκη έγραψαν το 9-19. Ο Φλόκας με τον Χατζηπαρασκευά έκλεισαν την περίοδο στο 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Χατζηπαρασκευάς με τον Τσάμαλη βοήθησαν την ομάδα τους για να προσπεράσει με 20-19, αλλά οι Τριπόντιοι απάντησαν άμεσα με τον Δαμιανάκη να βάζει 6 πόντους για το 20-25. Ο Μαυράκης ήταν που στο τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 24-25 για την Κάτω Γειτονιά.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Φωτιάδης Χ. με τον Μαυράκη έφεραν το ματς στο 28-25 για να κάνει ο Χατζηπαρασκευάς το 30-26. Οι Τριπόντιοι απάντησαν με τρίποντα από Δαμιανάκη και Τσαφαντάκη για να πλησιάσουν σε 32-31, ενώ ο Τσαφαντάκης με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε τον αγώνα σε 34-34. Η Κάτω Γειτονιά πήγε στο 37-34 με τον Φωτιάδη Α., ενώ μετά την απάντηση του Γεωργάτου, ο Μαυράκης ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 39-36.

Στην 4η περίοδο η Κάτω Γειτονιά έφτασε το σερί της στο 8-0, με τον Μαυράκη και τον Φωτιάδη Α. για να προηγηθεί με 45-36. Μετά την απάντηση του Γεωργάτου, ο Χατζηπαρασκευάς με τον Φωτιάδη Χ. ήταν που έφεραν το ματς στο 49-38 για την πρώτη διψήφια διαφορά της ομάδας τους στο ματς, ενώ ο δεύτερος με τον Μαυράκη έγραψαν το 53-38, ολοκληρώνοντας ένα ακόμα 8-0 της Κάτω Γειτονιάς (ή 16-2 αν προτιμάτε). Οι Τριπόντιοι με τον Γεωργάτο και τον Τσαφαντάκη μείωσαν σε 55-44, για να κάνει ο Δαμιανάκης το 55-46 λίγο πριν το τέλος και ο Χατζηπαρασκευάς να κλείσει το ματς στο 58-46.

Για τους νικητές ο Χατζηπαρασκευάς είχε 21 πόντους, ο Μαυράκης 14, ο Φωτιάδης Χ. 10 και ο Φωτιάδης Α. 8. Για τους Τριπόντιους ο Γεωργάτος είχε 16 πόντους, ο Τσαφαντάκης 15 και ο Δαμιανάκης 13.

Κάτω Γειτονιά: Φωτιάδης Χ. 10, Χατζηπαρασκευάς Χ. 21, Μαυράκης Δ. 14, Φωτιάδης Α. 8, Τσάμαλης Π. 3, Φλόκας Γ. 2.

Τριπόντιοι: Τσαφαντάκης Δ. 15 (1), Δημόγιωργας Π., Γεωργάτος Σ. 16 (2), Χασιώτης Γ. 2, Δαμιανάκης Ζ. 13 (1).

GADEMIANS – S-PARTA BC 51-62
(19-22, 34-37, 42-50, 51-62)

Για την 21η αγωνιστική οι S-Parta BC κέρδισαν τους Gademians με 51-62 για να φτάσουν, πλέον, μια ανάσα από την κατάκτηση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Gademians με τρίποντο του Παπαδόπουλου, για να απαντήσει ο Ορνιθόπουλος με τον ίδιο τρόπο. Στο 5-10 έφεραν την S-Parta BC ο Κουζοβουνάς με τον Κουκάκη, για να ισοφαρίσουν, όμως οι Gademians με τον Τρούπη και με δικό του, μάλιστα, τρίποντο να προσπεράσουν με 13-12. Ο Κουκάκης πέτυχε κι αυτός τρίποντο για το 13-15, ο Κουζοβουνάς έγραψε το 15-17 και με καλάθι και φάουλ αμέσως μετά το 15-20. Οι Gademians πλησίασαν με Νικολακόπουλο και Τρούπη σε 19-20, αλλά η περίοδος έκλεισε με βολές του Μυλωνά Γ. στο 19-22.

Στη 2η περίοδο ο Κουζονουνάς έφερε το ματς στο 21-24, αλλά ο Σιπετζής με τον Κοζαδίνο ήταν που απάντησαν για το 26-24 των Gademians, με τον Τρούπη να γράφει το 28-25. Ο Κουζοβουνάς με τρίποντο ισοφάρισε, αλλά ο Κοζαδίνος έγραψε το 32-28. Καλάθι του Κωνσταντέλου και νέο τρίποντο από τον Κουκάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 32-33, με τον Κουζοβουνά να γράφει το 32-35. Οι Gademians μείωσαν με τον Κοζαδίνο, για να κλείσει ο Κουζουβουνάς το ημίχρονο στο 34-37.

Στην 3η περίοδο η S-Parta BC μπήκε καλά και με τον Κωνσταντέλο και τον Κουζοβουνά πήγε στο 35-41 για να κάνει ο Κοτρώνης Α. το 35-43. Μετά το καλάθι του Σιπετζή, ο Κουκάκης με τρίποντο έγραψε το 37-46, όμως με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Κοζαδίνος, 40-46. Το τρίποντο του Ορνιθόπουλου έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους, 40-50, με τον Τρούπη να απαντά για να κλείσει στο 42-50 το δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο, ο Διαμαντόπουλος με τον Κουκάκη σκόραραν για το 42-54, με τον Κουκάκη να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 44-57 μετά το καλάθι του Τρούπη. Ο Ορνιθόπουλος πήγε το ματς στο 44-60 για την S-Parta BC, με τον Τρούπη να σκοράρει 5 πόντους για να μειώσει σε 49-62 ύστερα από το καλάθι του Κοτρώνη Κ. και τον Σιπετζή να κλείνει το ματς στο 62-51.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 18 πόντους, ο Κουκάκης 17 και ο Ορνιθόπουλος 9. Για τους Gademians ο Τρούπης είχε 23 πόντους και ο Κοζαδίνος 13.

Gademians: Σιπετζής Σ. 6, Παπαδόπουλος Η. 4 (1), Κοζαδίνος Α. 13 (3), Παπασγουρίδης Ε. 2, Νικολακόπουλος Α. 3, Τρούπης Β. 23 (2), Τσάκαλος Γ..

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ.): Σπανίδης Ν., Κωνσταντέλος Κ. 4, Ορνιθόπουλος Π. 9 (3), Κουζοβουνάς Σ. 18 (1), Κοτρώνης Κ. 3, Κουζουβουνάς Μ. 3, Κοτρώνης Α. 2, Κουκάκης Α. 17 (5), Μυλωνάς Γ. 4, Διαμαντόπουλος Μ. 2.

ALLEY ΟΥΠΣ – εBEERοι 67-54
(19-9, 27-23, 51-37, 67-54)

Για τη 17η αγωνιστική της λίγκας οι Alley Ουπς κέρδισαν τους εBEERους με 67-54, ξεφεύγοντας στο σκορ στην 3η περίοδο. Με τη νίκη τους αυτή, έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο, κατακτώντας (και μαθηματικά) τη 2η θέση στη βαθμολογία και περιμένοντας πια τον πρώτο αντίπαλό τους στα πλέι οφς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους νικητές, με τον Στεργίου και τον Καμζέλα πήγαν στο 6-0 για να κάνουν ο Παπαδόπουλος με τον Καμζέλα το 11-2 ύστερα από το καλάθι του Κανελλίδη. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Παπαδόπουλο, 13-3, με τον ίδιο να γράφει και το 16-5 της ομάδας του. Το τρίποντο του Γκούσκου Μ. μείωσε σε 16-9, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Γιαννουκάς στο τέλος της περιόδου για το 19-9 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο οι εBEERοι με τον Ζώτο και τον Χαντόπουλο πλησίασαν σε 19-13, για να αυξήσει προσωρινά τη διαφορά ο Σταυρόπουλος Αγ. και να έρθουν ο Ρήγας με τον Ζώτο και τον Χαντόπουλο για το 21-19. Οι Alley Ουπς με τον Κουλούπη και τον Καμζέλα πήγαν στο 25-19 και στο 27-20 με τον Χαραλαμπόπουλο, αλλά ο Χαντόπουλος έκλεισε το ημίχρονο στο 27-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κολυβάς με τρίποντο έκανε το 27-26, ενώ μετά την τρίποντη απάντηση του Κουλούπη ο Κανελλίδη με δικό του σουτ πίσω από τα 6.75 μείωσε ξανά στον πόντο, για να δώσει στη συνέχεια προβάδισμα στην ομάδα του με 30-31. Ο Ζώτος ήταν που έγραψε το 30-33 για τους εBEERους, αλλά κάπου εκεί οι Alley Ουπς πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, έσφιξαν την άμυνά τους, έτρεξαν σωστά στον αιφνιδιασμό και γρήγορα πήραν διαφορά. Ο Τσομπάνος και ο Παπαδόπουλος ήταν που έγραψαν το 35-33, το τρίποντο του Κουλούπη έφερε το ματς στο 40-33 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 των νικητών, για να το διακόψει ο Ρήγας, 40-35. Όμως, ο Στεφανιδάκης δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα στις επόμενες φάσεις, με 6 δικούς του πόντους κι ένα καλάθι του Καμζέλα οι Alley Ουπς πήγαν στο 48-35, ολοκληρώνοντας ένα 18-2.

Η περίοδος βρήκε την ομάδα του Σταυρόπουλου Αν. στο 51-37, αφού μετά το καλάθι του Ρήγα, ο Στεφανιδάκης με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 14. Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου ο Στεφανιδάκης (11 από τους 13 τελευταίους ως τότε πόντους της ομάδας του) έγραψε το 53-37, με τον Κουλούπη να κάνει το 55-37. Οι εBEERοι απάντησαν με τρίποντο του Γκούσκου Μ., αλλά ο Στεφανιδάκης με τον Κουλούπη έφεραν το ματς στο 60-43. Ο Χαντόπουλος έμοιαζε να παίζει μόνος του στη συνέχεια, αυτός ήταν που έβαλε 5 πόντους για το 62-48, αλλά ο Στεργίου έγραψε καλάθι και φάουλ για τους Alley Ουπς, κρατώντας τους μακριά, 65-48. Ο Τσομπάνος έκανε το 67-49, με τον Γκούσκο Δ. και τον Χαντόπουλο στο τέλος να μειώνουν σε 67-54.

Για τους νικητές ο Στεφανιδάκης είχε 13 πόντους, ο Κουλούπης 12, ο Παπαδόπουλος και ο Καμζέλας από 10 και ο Στεργίου 7. Για τους εBEERους ο Χαντόπουλος είχε 15 πόντους, ο Ζώτος 11, ο Γκούσκος Μ. 9 και ο Κανελλίδης 7.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Γονιδάκης Κ. 1, Τσομπάνος Β. 5, Σταυρόπουλος Αγ. 2, Παπαδόπουλος Β. 10 (1), Γιαννουκάς Α. 3 (1), Κουλούπης Θ. 12 (2), Σταυρόπουλος Αν., Καμζέλας Ι. 10, Χαραλαμπόπουλος Γ. 4, Στεργίου Γ. 7, Στεφανιδάκης Γ. 13, Μαζιώτης Κ..

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ., Γκούσκος Δ.): Κανελλίδης Π. 7 (1), Γκούσκος Μ. 9 (2), Χαντόπουλος Θ. 15 (1), Γκούσκος Δ. 3 (1), Ρήγας Χ 6, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 11, Κολυβάς Ν. 3 (1).

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – CREAM TEAM 53-50
(10-12, 23-32, 36-35, 53-50)

Για τη 17η αγωνιστική οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 53-50 την Cream Team ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση στην 3η περίοδο. Έχοντας ήδη κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, οι Στιγκιντριακοί δεν μπήκαν καλά στο ματς, αλλά στην επανάληψη πίεσαν τους εαυτούς τους, με αποτέλεσμα ένα πολύ ωραίο ντέρμπι που κρίθηκε στην εκπνοή.

Στην πρώτη περίοδο τα τρίποντα από Ζήση Γ. και Κοτσιώτα έγραψαν το 2-6 για να ισοφαρίσει με δικό του τρίποντο ο Διαμαντόπουλος. Ο Ζήσης Δ. έκανε το 6-8 με τον Καζάκο να ισοφαρίζει σε 8-8. Σταθόπουλος και Ταταμίδης έφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου την ομάδα τους μπροστά με 10-12, μετά το καλάθι του Κόκκορη.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μετά το καλάθι του Γράψα για το 12-12, ένα τρίποντο του Ζήση Γ. και 4 πόντοι του Βαμβακά έφεραν το ματς στο 12-19. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 16-19 με τον Γαβρίδη και τον Μιχαηλίδη, αλλά η Cream Team διατήρησε τον έλεγχο του ματς, καλάθι του Καλόμαλου και νέο τρίποντο του Ζήση Γ. για το 16-24. Ο Κόκκορης απάντησε κι αυτός με τρίποντο, αλλά ο Κοτσιώτας με τον ίδιο τρόπο έκανε το 19-27. Ο Κόκκορης σκόραρε και πάλι για τους Στιγκιντριακούς, με τον Ζήση Γ. να πετυχαίνει το 4ο του τρίποντο για το 21-30. Το ημίχρονο τελείωσε στο 23-32 μετά τα καλάθια του Νούκα και του Κοτσιώτα στο τέλος.

Στην 3η περίοδο οι Στιγκιντριακοί έσφιξαν πολύ την άμυνά τους, δέχτηκαν μόλις ένα τρίποντο σε όλο το δεκάλεπτο, από τον Ζήση Γ.. Με τον Γράψα και τον Καζάκο μείωσαν σε 28-32 πριν ο Ζήσης Γ. κάνει το 28-35 για την Cream Team. Ο Εγγλέζος και ο Γαβρίδης με βολές βοήθησαν την ομάδα τους να μειώσει ακόμα περισσότερο, ως το 34-35, με τον Κόκκορη να κάνει το 36-35 στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας ένα 13-3 στο δεκάλεπτο για την ομάδα τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σταθόπουλος σκόραρε για το 36-37, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με καλάθι του Εγγλέζου και τρίποντο του Γαβρίδη για το 42-37, ενώ ο Εγγλέζος έγραψε και το 44-37 για τη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας του. Ο Ζήσης Γ. έβαλε το 6ο του τρίποντο στο ματς για να μειώσει σε 44-40 με 5:40 για το τέλος, ο Εγγλέζος συνέχισε την πολύ καλή περίοδο που έκανε γράφοντας το 46-40 και το 48-42, με την Cream Team να παίρνει σκορ από τον Σταθόπουλο, αυτός έκανε το 48-44 και ο ίδιος με 2:20 για το φινάλε μείωσε σε 48-47.

Ο Γράψας έγραψε το 50-47 1:30 πριν το φινάλε, ενώ μετά από μια χαμένη επίθεση της Cream Team ο Γράψας με τρίποντο έφτασε το σκορ στο 53-47 στα 40 δευτερόλεπτα. Η Cream Team με 1/2 βολές του Ζήση Δ. στα 32 δευτερόλεπτα μείωσε στους 5 πόντους, μετά την επαναφορά έκλεψε την μπάλα και ο Βαμβακάς τελείωσε τη φάση για το 53-50 στα 22 δευτερόλεπτα. Οι Στιγκιντριακοί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, έχασαν την μπάλα και η Cream Team είχε μια τελευταία ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση με 12 δευτερόλεπτα στο ρολόι, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο, με τους πρωτοπόρους να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Εγγλέζος είχε 12 πόντους, ο Γράψας, ο Γαβρίδης και ο Κόκκορης από 9. Για την Cream Team ο Ζήσης Γ. είχε 18 πόντους με 6 τρίποντα, ο Σταθόπουλος έβαλε 9, ενώ Κοτσιώτας και Βαμβακάς είχαν από 8.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Διαμαντόπουλος Σ. 3 (1), Καζάκος Π. 5, Γράψας Α. 9 (1), Μπότσης Γ., Εγγλέζος Τ. 12, Κυριαθόπουλος Κ., Γαβρίδης Γ. 9 (1), Κόκκορης Θ. 9 (1), Μπούσουλας Μ., Νούκας Δ. 3, Μιχαηλίδης Ι. 3.

Cream Team (Μπολάνος Μ.): Τούσης Ν., Ζήσης Γ. 18 (6), Ζήσης Δ. 3, Ταταμίδης Α. 2, Σταθόπουλος Π. 9 (1), Καλόμαλος Γ. 2, Κοτσιώτας Μ. 8 (2), Βαμβακάς Μ. 8.