Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ξανά νίκες για Κουλουβάχατα, ρεκόρ ο Καβρουδάκης!

Ξανά νίκες για Κουλουβάχατα, ρεκόρ ο Καβρουδάκης!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Ντερμπάρες και ανακατατάξεις στην κορυφή έφερε η 11η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αλλά και ένα ρεκόρ, καθώς ο Καβρουδάκης Ν. έσπασε το ρεκόρ πόντων της λίγκας βάζοντας 50 στο ματς των Divers με τα Κουλουβάχατα (9η αγωνιστική) στο οποίο, πάντως, τα δεύτερα κέρδισαν με 79-83. Τα Κουλουβάχατα έκαναν και δεύτερη νίκη, όταν στην παράταση κέρδισαν με 69-67 τους Buzzer Beeres, ενώ μετά από παράταση κέρδισαν και οι Halia Mavericks τους Remal Madri με 60-56. Ο Ρεμπελιακός επικράτησε με 65-49 των Fast Break, ενώ οι Δικαστές κέρδισαν με 63-38 τους Άσσους.

Οι Ready 2 fire κέρδισαν με 78-42 για την 5η αγωνιστική τους Rolling Stones και με 79-65 τους Byron Celtics για τη 10η, ενώ, τέλος, το Μπάχαλο επικράτησε με 75-71 των C-Drifters σε ματς της 17ης αγωνιστικής.

BYRON CELTICS – READY 2 FIRE 65-79
(17-22, 32, 35, 48-59, 65-79)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Byron Celtics με 65-79 σε ματς για τη 10η αγωνιστική παίρνοντας τον έλεγχο του ματς μετά τα μισά της 3ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με τους Byron Celtics μετά τους 4 πόντους του Ζεστού να παίρνουν δύο τρίποντα από τον Μακρυμίχαλο κι από ένα καλάθι από τους Γκίκα και Κυρούση για το 10-4. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Κουράκο Αν. και τον Καραμανιόλα για το 14-12, ενώ μετά το καλάθι του Γκίκα, με τον Κουράκο Αρ. και το τρίποντο του Αντίοχου προσπέρασαν με 15-17. Ο Ζεστός με τον ίδιο τρόπο έκανε το 17-20, με την περίοδο να κλείνει από τον Χασίδη στο 17-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χανιώτης με τον Ρούσσο μείωσαν σε 22-23 για τους Byron Celtics, με τον πρώτο να σκοράρει τρίποντο για την ισοφάριση, 25-25. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Καραμανιόλα για το 25-30, ενώ ο Κουράκος Αν. έκανε το 28-33 μετά το καλάθι και φάουλ του Ρούσσου. Ο Ζεστός έγραψε το 30-35 πριν ο Σιάφος σκοράρει για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μάντζαρη να ισοφαρίζει με τρίποντο και τον Χανιώτη να τον μιμείται για το 38-37 των Byron Celtics. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Κουράκο Αν για το 38-40 με τον Σιάφο να ισοφαρίζει το ματς σε 42-42 και 44-44 και τον Μάντζαρη να γράφει το 46-46 για τις δύο ομάδες. Τότε οι Ready 2 fire πήραν το πάνω χέρι, με τον Βαραμέντε, τον Κουράκο Αν. και τον Ζεστό έτρεξαν ένα σερί 0-13 που έκλεισε ο Αντωνίου με τρίποντο για το 46-59 που έκρινε τον αγώνα.

Μετά το καλάθι του Σιάφου για το 48-59 στο τέλος της περιόδου, ο Ζεστός με τον Βαραμέντε σκόραραν στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου για του 48-65. Ο Γκίκας με τον Λοΐζο απάντησαν για το 53-67, ενώ ο Ρούσσος έκανε το 55-69 μετά το καλάθι του Καραμανιόλα. Ο Κουράκος Αν. με 4 πόντους πήγε το ματς στους 18 πόντους, 55-73, για να βάλουν δύο συνεχόμενα τρίποντα Μάντζαρης και Μακρυμίχαλος για το 61-73. Οι Byron Celtics μείωσαν μετά το καλάθι του Κουράκου Αν. σε 65-75 με τρίποντο του Γκίκα, αλλά το ματς τελείωσε στο 65-79 από Κουράκο Αρ. και Χασίδη.

Για τους νικητές ο Ζεστός είχε 22 πόντους, ο Κουράκος Αν. 20, ο Καραμανιόλας 13 και ο Βαραμέντες 9. Για τους Byron Celtics ο Σιάφος είχε 14, ο Γκίκας με τον Χανιώτη από 11, ο Μακρυμίχαλος 9 και οι Ρούσσος και Μάντζαρης από 8.

Byron Celtics (Σταθούλιας): Γκίκας Π. 11 (2), Μάντζαρης Μ. 8 (2), Χανιώτης Α. 11 (3), Κυρούσης Χ. 2, Μακρυμίχαλος Α. 9 (3), Λοΐζος Α. 2, Σιάφος Φ. 14, Ρούσσος Ι. 8.

Ready 2 fire: Χασίδης Σ. 4, Αντίοχος Α. 3 (1), Παππάς Α. 1, Αντωνίου Α. 3 (1), Κουράκος Αρ. 4, Βαραμέντες Δ. 9 (1), Ζεστός Γ. 22 (1), Καραμανιόλας Χ. 13 (1), Κουράκος Αν. 20.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – DIVERS 83-79
(16-25, 41-37, 58-57, 83-79)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 83-79 τους Divers για την 9η αγωνιστική σε ένα ματς που ο Καβρουδάκης Ν. έσπασε το ρεκόρ πόντων του πρωταθλήματος (που κατείχε από πέρσι ο Κουσούλης Α. με 43) σκοράροντας 50 πόντους με 7 τρίποντα! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος, με τους Divers να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση και με τον Τσάπαλο και τον Βαβρουδάκη να προηγούνται με 2-10. Ο Καβρουδάκης φάνηκε από την αρχή ασταμάτητος, μετά το καλάθι του Χρυσικόπουλου σκόραρε για 3 πόντους γράφοντας το 4-13 και φτάνοντας ήδη τους 11 πόντους. Τα Κουλουβάχατα μείωσαν με τον Σαρρή και τον Ταρνατόρο σε 9-15, αλλά ο Καβρουδάκης έφτανε τους 16 πόντους γράφοντας το 9-18 για την ομάδα του. Μετά το 11-18 από τον Κουμεντάκη, ο Μανδήλας με τον Καβρουδάκη έγραψαν το 14-23, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-25 από τον Τσάπαλο μετά τις βολές του Σαρρή.

Στη 2η περίοδο ο Καβρουδάκης με το 4ο του τρίποντο έκανε το σκορ 19-28, ενώ μετά την απάντηση από τον Χρυσικόπουλο και τον Σαρρή, ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο έγραφε το 23-33. Ο Τσάπαλος έκανε το 25-35, αλλά τα Κουλουβάχατα με τον Χρυσικόπουλο και τον Καλλιγά πλησίασαν σε 31-35. Ο Γκιόκας έφερε το ματς στο 31-37 με τον Χρυσικόπουλο να απαντά και τον Κουμεντάκη να ισοφαρίζει σε 37-37 για να κάνουν Καλλιγάς και Κουμεντάκης το 41-37 στο τέλος του ημιχρόνου, ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για την ομάδα τους.

Στην 3η περίοδο ο Τάρνατορος σκόραρε για το 43-40, αλλά Δρακάκης και Καβρουδάκης απάντησαν για το 43-44, με τον Μανδήλα να φτάνει το σερί της ομάδας του στο 0-8 και το σκορ στο 43-48. Το τρίποντο του Σαρρή και ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισαν το ματς, για να κάνει ο πρώτος το 50-48. Ο Καβρουδάκης ισοφάρισε σε 53-53, με τον Σαρρή να βάζει κι άλλο τρίποντο, πριν ο Μανδήλας φέρει την ομάδα του στο 56-57.

Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Κουμεντάκη στο 58-57, αλλά οι Divers δεν μπόρεσαν να κερδίσουν στο 4ο δεκάλεπτο, παρά τους 16 πόντους του Καβρουδάκη. Εκείνος ήταν που με καλάθι και φάουλ έγραφε το 58-60, για να απαντήσει ο Χρυσικόπουλος για το προσπέρασμα της ομάδας του. Ο Τσάπαλος ισοφάρισε σε 62-62, ενώ ο Γκιόκας έκανε το 65-66. Ο Χρυσικόπουλος σκόραρε και ο Καβρουδάκης απάντησε για το 67-68, με τα Κουλουβάχατα να παίρνουν καθοριστικά τρίποντα από Καλλιγά και Ταρνατόρο για το 73-68, πριν μειώσει ο Μανδήλας. Νέο τρίποντο από τον Χρυσικόπουλο έγραψε το 76-70 με τον Καβρουδάκη να απαντά για το 77-72.

Ο ίδιος με τρίποντο 1:30 πριν το τέλος έκανε το 77-75 αλλά ο Χρυσικόπουλος σκόραρε 1:14 πριν το φινάλε για το 79-75. Η επόμενη χαμένη επίθεση των Divers ουσιαστικά έκρινε το ματς, αφού ο Χρυσικόπουλος ξανασκόραρε για το 81-75 στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Καβρουδάκης μείωσε σε 81-77 και 82-79 στα 5 δευτερόλεπτα μετά από 1/2 βολές του Χρυσικόπουλου, αλλά ο τελευταίος με 1/2 βολές ακόμα έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στα 2 δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Χρυσικόπουλος είχε 29 πόντους, ο Σαρρής 20, ο Κουμεντάκης 12, ενώ Ταρνατόρος και Καλλιγάς είχαν από 11. Για τους Divers ο Καβρουδάκης είχε 50 πόντους, ο Τσάπαλος 12 και ο Μανδήλας 11.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Καλλιγάς Π. 11 (3), Χρυσικόπουλος Τ. 29 (3), Ταρνατόρος Β. 11 (1), Κουμεντάκης Ν. 12, Σαρρής Δ. 20 (3).

Divers (Τάρλας Θ.): Μανδήλας Ν. 11, Δρακάκης Γ. 2, Τάρλας Θ., Κοντσαλάκης Γ., Τσάπαλος Φ. 12, Καβρουδάκης Ν. 50 (7), Γκιόκας Μ. 4.

C-DRIFTERS – ΜΠΑΧΑΛΟ 71-75
(13-17, 29-38, 49-57, 71-75)

Το Μπάχαλο κέρδισε με 71-75 τους C-Drifters για τη 17η αγωνιστική αντέχοντας στο τέλος την αντεπίθεση των αντιπάλων του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ξενόφο και τον Μπόλλη να κάνουν το 4-4, για να φέρουν ο Παραδείσας και ο Κολιάτσας το Μπάχαλο στο 4-9. Οι C-Drifters απάντησαν με τον Γκότση και τον Κουτσοβασίλη για το 9-9, ενώ ο Χατζηιωαννίδης έκανε το 11-11. Ο Παραδείσας έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του, ενώ μετά την ισοφάριση του Τρίαντου ο ίδιος ήταν που με 4 πόντους έγραψε το 13-17 της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παραδείσας έφτασε τους 12 συνεχόμενους πόντους για το 13-19, αλλά ο Γκότσης μείωσε σε 17-19 γρήγορα. Κοντός και Παραδείσας έφεραν το ματς στο 17-24 για να κάνει ο Μητρόπουλος το 17-26 και να φέρει ο Ραουάτ Α. τη διαφορά στους 10 πόντους, 18-28. Οι C-Drifters απάντησαν με τον Κουτσοβασίλη για το 21-28, αλλά ο Καστρίτσιος έκανε το 23-34 για την ομάδα του. Ο Γκότσης σκόραρε για το 27-34, με τον Καστρίτσιο και τον Κοντό να γράφουν το 29-38 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Ραουάτ Α. και ο Μητρόπουλος σκόραραν για το 29-42 της ομάδας τους, με τους C-Drifters να απαντούν με τον Γκότση για να μειώσουν σε 34-44. Ο Νικολόπουλος με τον Κουτσοβασίλη έγραψαν το 39-45 για να κάνει ο Γκότσης το 41-45. Σε αυτό απάντησε ο Κολιάτσας με τον Μητρόπουλο να κάνει το 43-52 και τον Γιάνναρη το 45-54. Ο Γκότσης μείωσε σε 49-56 μετά το καλάθι του Παραδείσα στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο Ο Γιάνναρης έφερε το ματς στους 10 πόντους, ενώ μετά το τρίποντο του Κουτσοβασίλη και το καλάθι του Γκότση (54-59) ο Παραδείσας με 5 πόντους έγραψε το 54-64 και με ένα ακόμα τρίποντο το 56-67 για την ομάδα του, για να φέρει το ματς ο Κοντός στο 56-70. Οι C-Drifters προσπάθησαν για την ανατροπή και έφτασαν μια ανάσα από αυτή, ο Γκότσης έδωσε το έναυσμα, ενώ μετά από δυο καλάθια των Μπίτσικα και Χατζηιωαννίδη, ο Γκότσης ήταν που με 5 ακόμα πόντους έφερε τον αγώνα στο 68-70 και λίγο αργότερα στο 69-70. Το Μπάχαλο απάντησε με 1/2 βολές αλλά μετά το λάθος στην επίθεση των C-Drifters ο Μητρόπουλος έγραψε το 69-73. Ο Χατζηιωαννίδης με βολές μείωσε σε 71-73, αλλά ο Παραδείσας είχε 2/2 και διαμόρφωσε το τελικό 71-75 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Παραδείσας είχε 35 πόντους, ο Μητρόπουλος 9, ο Κοντός 8 και ο Καστρίτσιος 7. Για τους C-Drifters ο Γκότσης είχε 32 πόντους, ο Κουτσοβασίλης 13 και ο Χατζηιωαννίδης 11.

C-Drifters: Ξενόφος Μ. 6, Κουτσοβασίλης Γ. 13 (3), Μπίτσικας Ε. 4, Τρίαντος Α. 2, Χατζηιωαννίδης Χ. 11, Νικολόπουλος Δ. 3, Γκότσης Μ. 32, Κατσάρης Β.

Μπάχαλο: Καστρίτσιος Λ. 7, Παραδείσας Α. 35 (2), Κολιάτσας Φ. 5 (1), Γιάνναρης Τ. 4, Κοντός Χ. 8, Ραουάτ Α. 5, Μητρόπουλος Σ. 9, Ψιλόπουλος, Μπόλλης Λ. 2.

* Παρακαλείται το Μπάχαλο να δηλώσει ποιος Ψιλόπουλος (Α. ή Γ.) ήταν στο ρόστερ του αγώνα, ώστε να περαστούν σωστά στη βάση τα στατιστικά του ματς.

ROLLING STONES – READY 2 FIRE 42-78
(10-14, 23-42, 35-59, 42-78)

Οι Ready 2 fire για την 5η αγωνιστική κέρδισαν τους Rolling Stones με 42-78 παίρνοντας τον έλεγχο του ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γαλακτερό και τον Χατζηιωάννου να κάνουν το 4-4 για να ισοφαρίσει για τους Ready 2 fire ο Καραμανιόλας σε 6-6. Τέταρτη ισοπαλία είχαμε στο 8-8 από Χατζηιωάννου και Παππά Σ. και πέμπτη στο 10-10 από Χανίδη Φ. και Κουράκο Αν.. Οι Ready 2 fire ως το τέλος της περιόδου πήραν καλάθια από Μαναζή και Κουράκο Αν. για το 10-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο διεύρυναν το σερί τους στο 0-14 με τον Μαναζή και τον Ζεστό πήγαν στο 10-21, ενώ ο Καραμανιόλας έκανε το 10-24 για την ομάδα του. Το σερί διέκοψε ο Γαλακτερός, ο οποίος μετά σκόραρε και για το 14-26. Ο Μαναζής με τον Παππά Σπ. έγραψαν το 14-31, με τον Χανίδη Φ. να απαντά για το 18-33 και μετά το καλάθι του Χασίδη να πετυχαίνει τρίποντο για το 21-35 πριν ο Γαλακτερός σκοράρει για το 23-35. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Ready 2 fire να τρέχουν σερί 0-7 με τον Καραμανιόλα και τον Ζεστό για το 23-42.

Στην 3η περίοδο ο Χανίδης Φ. με τον Παναγιωτόπουλο μείωσαν σε 30-42, ενώ ο πρώτος ήταν που έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 33-42 με τρίποντο. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Μαναζή και τον Κουράκο Αν. για το 33-49, ενώ μετά το καλάθι του Χανίδη Φ. έτρεξαν ένα σερί 0-16 με τον Παππά, τον Καραμανιόλα και τον Κουράκο Αν. ως το 35-59 στο τέλος της 3ης περιόδου και με τον Χασίδη και τον Παππά Α. για το 35-65 στο ξεκίνημα της 4ης. Το σερί διέκοψε ο Χανίδης Φ., αλλά το ματς είχε ανοίξει, με τον Κουράκο Αρ. και τον Παππά οι Ready 2 fire πήγαν στο 40-73, ενώ μετά το καλάθι του Γαλακτερού ο Ζεστός με τον Κουράκο Αρ. έγραψαν το τελικό 42-78.

Για τους νικητές ο Μαναζής είχε 19 πόντους, ο Καραμανιόλας 17, ο Κουράκος Αν. 11, ο Ζεστός 10, ο Παππάς 8 και ο Χασίδης 7. Για τους Rolling Stones ο Χανίδης Φ. είχε 22 πόντους και ο Γαλακτερός 14.

Rolling Stones (Χουρδάκης Κ.): Γαλακτερός Γ. 14, Καλογερόπουλος Γ., Χατζηιωάννου Κ. 4, Χανίδης Φ. 22 (3), Παναγιωτόπουλος Β. 2, Χουρδάκης Κ., Χανίδης Θ..

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Σ. 7, Μαναζής Σ. 19 (3), Παππάς Σ. 2, Κουράκος Αρ. 4, Ζεστός Γ. 10, Καραμανιόλας Χ. 17, Κουράκος Αν. 11, Παππάς Σ. 8.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΣΣΟΙ 63-38
(15-13, 30-22, 45-34, 63-38)

Οι Δικαστές κέρδισαν με 63-38 τους Άσσους ανοίγοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ 6 φορές ως το 8-7 με Στρατηγάκο, Βαζαίο, Φελεμέγκα και Κούπα πρωταγωνιστές. Στη συνέχεια ο Ιωάννου έκανε το 10-7 για να ισοφαρίσει ο Κούπας με τρίποντο. Ο Τούμπας με τον Στρατηγάκο σκόραραν για το 15-10 πριν ο Κούπας κάνει με νέο τρίποντο το 15-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Στρατηγάκος έφερε την ομάδα του στο 19-13, ενώ μετά το καλάθι του Μιχόπουλου ο Τούμπας με τον Στρατηγάκο ήταν που έγραψαν το 23-15. Οι Δικαστές με τον Βλαζάκη και τον Στρατηγάκο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 29-18, με τους Άσσους να απαντούν για να μειώσουν σε 30-22 με τον Καλοπήτα και τον Μιχόπουλο στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Βασιλακόπουλου μείωσε σε 32-25, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Φελεμέγκας έκανε το 34-28. Μετά την απάντηση του Χατζηγεωργίου ο Κούπας σκόραρε νέο τρίποντο για το 36-31, με τους Δικαστές να παίρνουν σκορ από Τούμπα και Χατζηγεωργίου για το 41-31 πριν ο Φελεμέγκας βάλει το 4ο τρίποντο της ομάδας του στη περίοδο για το 41-34. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-34 για τους Δικαστές με βολές του Τούμπα.

Στην 4η περίοδο Οι Δικαστές μπήκαν με σερί 8-0 με τον Τούμπα και τον Βλαζάκη για το 53-34, σερί που διέκοψε ο Καλοπήτας για τους Άσσους μειώνοντας σε 53-38. Όμως, το παιχνίδι έκλεισε με σερί 10-0 από τους Δικαστές, Βλαζάκης, Βαζαίος και Χατζηγεωργίου τους πήγαν στο 61-38 για να γράψει το τελικό 63-38 ο Τούμπας.

Για τους νικητές ο Στρατηγάκος είχε 17 πόντους, ο Τούμπας 16, ο Βλαζάκης 13 και ο Χατζηγεωργίου 9. Για τους Άσσους ο Κούπας είχε 14 πόντους και ο Φελεμέγκας 9.

Δικαστές (Συκαράς Χ., Συκαράς Σ.): Στρατηγάκος Π. 17, Τούμπας Γ. 16, Βαζαίος Γ. 6, Ιωάννου Α. 2, Βλαζάκης Κ. 13, Πανουργιάς Δ., Χατζηγεωργίου Α. 9.

Άσσοι (Κατραμάνος, Καλοπήτας Μ.): Πλατανιάς Β., Κούπας Π. 14 (3), Τσεκούρας Χ. 2, Καλοπήτας Μ. 6, Βασιλακόπουλος Γ. 3 (1), Μιχόπουλος Η. 4, Τσεσμέλογλου Γ., Αλευριάδης Γ., Καπέτης Δ., Φελεμέγκας Γ. 9 (3), Μαυρογιώργης Κ..

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – BUZZER BEERES 69-67παρ.
(13-13, 27-40, 45-49, 58-58, 69-67)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Buzzer Beeres με 69-67 μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Buzzer Beeres που με τον Χρυσόστομο και τον Μπερτσιά προηγήθηκαν με 0-4, ενώ το τρίποντο του Σιδερίδη τους πήγε στο 2-7. Τα Κουλουβάχατα ισοφάρισαν το ματς με τον Σαρρή, με 2 τρίποντα εκατέρωθεν, από Τσιλάβη και Καλλιγά απ’ τη μία και Χρυσόστομο και Σιδερίδη απ’ την άλλη να γράφουν το 13-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντίνας με τον Βλαχάκη έκαναν το 13-18 για να γράψει με τρίποντο ο Χρυσόστομος το 13-21. Ο ίδιος σκόραρε για το 14-23, για να απαντήσει ο Καπέλης με τρίποντο ρίχνοντας τη διαφορά στους 6. Ο Βλαχάκης και ο Χρυσόστομος έκαναν το 17-28, ενώ ο δεύτερος με ένα ακόμα τρίποντο διαμόρφωσε το 17-31. Ο Καπέλης απάντησε για να μειώσει σε 22-33, αλλά ο Μπερτσιάς και ο Χρυσόστομος με το 5ο του τρίποντο έγραψαν το 24-38. Ο Τσιλάβης με τρίποντο απάντησε, για να κλείσει ο Χρυσόστομος το ημίχρονο στο 27-40 για τους Buzzer Beeres.

Στην 3η περίοδο ο Χρυσόστομος μπήκε με φόρα για το 27-42, ενώ μετά το καλάθι και φάουλ του Καπέλη ο Τραχάνης και ο Χρυσόστομος έκαναν το 30-46 για την ομάδα τους. Ο Σαρρής με τρίποντο μείωσε σε 33-46, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Αρτόπουλος, 33-49. Τα Κουλουβάχατα πήραν τον έλεγχο του αγώνα μετά, ο Κουμεντάκης και ο Χρυσικόπουλος έγραψαν το 37-49, με τον Σαρρή και τον Καπέλη να σκοράρουν για το 45-49 στο τέλος της περιόδου.

Ο Σαρρής έκανε και το 47-49 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά ο Μπερτσιάς και ο Ντίνας σκόραραν για το 49-56 της ομάδας τους. Ο Τσιλάβης απάντησε με τον Σαρρή να μειώνει σε 53-56 και τον Καλλιγά να σκοράρει τρίποντο για την ισοφάριση των Κουλουβάχατων, 56-56 λίγο πριν το τέλος. Ο Τραχάνης σκόραρε για το 56-58 με τον Καπέλη να ισοφαρίζει το ματς και τις δύο ομάδες να χάνουν από μια επίθεση στη συνέχεια πριν οι Buzzer Beeres αστοχήσουν σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα και το ματς οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί το τρίποντο του Τσιλάβη έκανε το 61-58, ενώ ο ίδιος «ξαναχτύπησε» για το 64-58 της ομάδας του. Ο Χρυσόστομος απάντησε με τρίποντο κι αυτός, με τον Σαρρή να κάνει το 66-61 και τον Τραχάνη από την κορυφή να δίνει ζωή τους Buzzer Beeres, 66-64. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Τσιλάβης με 1/2 βολές έγραψε το 67-64, με τους Buzzer Beeres να αστοχούν στα 50 δευτερόλεπτα, αλλά μετά το λάθος των Κουλουβάχατων ο Ντίνας με βολές στα 30 δευτερόλεπτα έγραψε το 67-66. Ο Τσιλάβης είχε και πάλι 1/2 βολές μετά, με τους Buzzer Beeres να χάνουν την επίθεση, αλλά με επιθετικό ριμπάουντ να γράφουν 1/2 βολές για το 68-67 στα 10 δευτερόλεπτα. Ο Καπέλης από το φάουλ είχε 1/2 βολές επίσης, 69-67 στα 6 δευτερόλεπτα, με τους Buzzer Beeres να αστοχούν στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή του αγώνα.

Για τους νικητές ο Καπέλης είχε 20 πόντους, ο Τσιλάβης 18 και ο Σαρρής 16. Για τους Buzzer Beeres ο Χρυσόστομος είχε 28 πόντους, ο Μπερτσιάς 9, ο Ντίνας 8 και ο Σιδερίδης με τον Τραχάνη από 7.

Κουλουβάχατα: Τσιλάβης Α. 18 (4), Καλλιγάς Π. 6 (2), Καπέλης Θ. 20 (2), Χρυσικόπουλος Τ. 4, Κουμεντάκης Ν. 5, Σαρρής Δ. 16 (1).

Buzzer Beeres (Μακρή Β.): Ντίνας Θ. 8, Σιδερίδης Α. 7 (2), Αρτόπουλος Γ. 3 (1), Μπερτσιάς Λ. 9, Τραχάνης Α. 7 (1), Βλαχάκης Γ. 5, Χρυσόστομος Δ. 28 (6).

HALIA MAVERICKS – REMAL MADRI 60-56παρ.
(14-12, 23-30, 28-39, 50-50, 60-56)

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 60-56 στην παράταση τους Remal Madri μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο οποίο πέτυχαν την ανατροπή στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Halia Mavericks να πηγαίνουν με τον Κοκκαλιάρη στο 4-3 για να απαντήσουν οι Remal Madri με τον Μαζιώτη και τον Παπαδόπουλο για το 5-7. Ο Διακονικολάου ισοφάρισε, αλλά το τρίποντο του Παπαδόπουλου έγραψε το 7-10, ενώ ο ίδιος έκανε το 11-12 για να κλείσει ο Αγγελωνίτης την περίοδο με τρίποντο για το 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαζιώτης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο Διακονικολάου με τον Αγγελωνίτη έγραψαν το 19-14. Οι Remal Madri απάντησαν με τον Αλαφούζο και τον Χιονά για το 19-18 για να τους δώσει προβάδισμα ο Παπαδόπουλος. Μετά το 23-22 από τον Κλιμαντήρη Σ. ο Μαζιώτης και ο Μεταξάς με τον Γιαννουκά με τρίποντο έγραψαν το 23-30 στο τέλος του ημιχρόνου για τους Remal Madri.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Γιαννουκά έφερε το ματς στο 23-33, ενώ ο Χιονάς πέτυχε το 4ο συνεχόμενο τρίποντο της ομάδας του για το 24-36. Ο Αλαφούζος ήταν που σκόραρε για το 25-39 των Remal Madri, αλλά ο Χατζόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 28-39 για τους Halia Mavericks.

Στην 4η περίοδο μόλις 2 πόντοι είχαν μπει (από τον Αγγελιδέλη) στα πρώτα 3 λεπτά, με τον Κλιμαντήρη Σ. να μειώνει σε 32-39 με 6:50 για το τέλος. Μετά την απάντηση του Μαζιώτη ο Αγγελιδέλης έγραψε το 34-41, για να δώσει ο Παπαδόπουλος διαφορά 9 πόντων στην ομάδα του με 5 λεπτά για το τέλος. Ο Αγγελιδέλης και το τρίποντο του Διακονικολάου μείωσαν σε 40-43 τον αγώνα 3:50 πριν το τέλος, για να γράψουν με βολές το 40-48 οι Remal Madri με τον Γιαννουκά και τον Χιονά 1:25 πριν το τέλος. Οι Halia Mavericks είχαν 0/2 βολές με 1:04 για το φινάλε, αλλά είχαν ακόμα ζωή, παρότι μετά το κλέψιμο που έκαναν αστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα.

Οι Remal Madri έχασαν 2 βολές και ο Αγγελιδέλης μείωσε σε 43-48 στα 36 δευτερόλεπτα. Οι Remal Madri έκαναν λάθος επαναφορά, με τους Halia Mavericks να μειώνουν σε 45-48 στα 22 δευτερόλεπτα. Οι Remal Madri είχαν ξανά 0/2 βολές με τον Καοκκαλιάρη να σκοράρει τρίποντο στα 13 δευτερόλεπτα για το 48-48. Στα 9 δευτερόλεπτα ο Γιαννουκάς με 2/2 βολές έκανε το 48-50, αλλά οι Halia Mavericks κέρδισαν φάουλ 3 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές και ατσάλινα νεύρα ο Κλιμαντήρης Σ. και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Αλαφούζος μετά από επιθετικό ριμπάουντ από 1/2 βολές του Παπαδόπουλου έκανε το 50-53 με τον Μαζιώτη να γράφει το 50-54 για την ομάδα του. Μετά το καλάθι του Διακονικολάου ο Μαζιώτης ήταν που σκόραρε για το 52-56 με τις δύο ομάδες να χάνουν από 3 επιθέσεις η καθεμία στη συνέχεια, μέχρι ο Διακονικολάου με ½ βολές να μειώσει σε 53-56. Οι Remal Madri αστόχησαν για να γράψει ο Διακονικολάου με 2/2 βολές το 55-56. Μετά τη νέα χαμένη επίθεση των Remal Madri ο Κοκκαλιάρης έκανε το 57-56 στο 1:00 λεπτό δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Remal Madri δεν μπόρεσαν ξανά να σκοράρουν και ο Διακονικολάου έγραψε με 1/2 βολές το 58-56. Ο ίδιος ήταν που 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραφε το τελικό 60-56 αφότου πρώτα οι Remal Madri είχαν αστοχήσει στην επίθεσή τους, πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και κάνει λάθος.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 16 πόντους, ο Αγγελιδέλης με τον Κλιμαντήρη Σ. από 10, ο Κοκκαλιάρης με τον Αγγελωνίτη από 7. Για τους Remal Madri ο Παπαδόπουλος είχε 17, ο Μαζιώτης 11, ο Γιαννουκάς 10 και ο Χιονάς 7.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης): Αγγελωνίτης Π. 7 (1), Κλιμαντήρης Δ. 6, Αγγελιδέλης Τ. 10, Χριστοδουλάκης Γ., Κλιμαντήρης Σ. 10, Διακονικολάου Γ. 16 (1), Κυριαζόπουλος Α., Μανούσος Α. 1, Κοκκαλιάρης Χ. 7 (1), Κληρονόμος Χ. 1, Χατζόπουλος Χ. 2.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Μεσσάδος Κ., Γιαννουκάς Α. 10 (2), Σιδηρόπουλος Γ. 2, Παπαδόπουλος Β. 17 (1), Πηλάκης Ν., Χιονάς Γ. 7 (1), Αλαφούζος Γ. 6, Μαζιώτης Κ. 11, Μεταξάς Μ. 3 (1).

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – FAST BREAK 65-49
(9-20, 32-25, 47-42, 65-49)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 65-49 τους Fast Break παίρνοντας τον έλεγχο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αντέχοντας στην αντεπίθεση των αντιπάλων του στο φινάλε. Το ματς ξεκίνησε με τον Παυλόπουλο και τον Σιανό Σ. να κάνουν το 1-4 για τους Fast Break, για να απαντήσουν ο Σαρρής με τον Πλεξουσάκη για το 6-5 του Ρεμπελιακού. Οι Fast Break με τον Μαργέτη, τον Τρίγκα και τον Σιανό Σ. πήγαν στο 8-11 για να κάνουν ο Γκίλιας με τον Σπηλιωτόπουλο το 8-15 για την ομάδα τους που ως το τέλος της περιόδου με Τρίγκα και τον Γκίλια είχε πάει στο 9-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ρεμπελιακός έτρεξε ένα 15-0 για να ανατρέψει την κατάσταση, με τον Πλεξουσάκη και τον Κατσαφάρο μείωσε σε 13-20 για να κάνουν ο Καρράς με τον Λαρεντζάκη το 19-20 και να δώσει ο Κοντογεώργης προβάδισμα στην ομάδα του με 24-20. Οι Fast Break με τον Γκίλια και το τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου πλησίασαν σε 27-25 αλλά ο Καρράς και ο Κατσαφάρος έγραψαν το 32-25 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Γκίλια, ο Σαρρής με τον Καρρά έκαναν το 37-27 για να δώσει προβάδισμα 13 πόντων ο Κατσαφάρος με τρίποντο στον Ρεμπελιακό, 40-27. Ο ίδιος πέτυχε νέο τρίποντο για το 43-32, ενώ ο Πλεξουσάκης έκανε το 45-33 για τον Ρεμπελιακό. Ο Λαρεντζάκης σκόραρε για το 47-38 μετά το τρίποντο του Σιανού Σ., με τους Fast Break να απαντούν με τον Μαργέτη και τον Γκίλια για να πλησιάσουν σε 47-42 στο τέλος της περιόδου.

Στο τρίποντο του Σαρρή απάντησε ο Γκίλιας γράφοντας το 52-47, αλλά ο Σαρρής και πάλι σκόραρε για 3 πόντους για να γράψει το 55-47 της ομάδας του. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη και το καλάθι του Κατσαφάρου έφεραν ακόμα πιο μακριά τον Ρεμπελιακό, που με τον Καρρά στο τέλος μπόρεσε να φτάσει στο τελικό 65-49 μετά το καλάθι του Γκίλια για τους Fast Break.

Για τους νικητές ο Κατσαφάρος είχε 16 πόντους, ο Σαρρής 15, ο Λαρεντζάκης 11, ο Καρράς 10 και ο Κοντογεώργης 7. Για τους Fast Break ο Γκίλιας είχε 16 πόντους, ο Τρίγκας 10 και ο Σιανός Σ. 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Κατσαφάρος Γ. 16 (2), Σαρρής Π. 15 (2), Πλεξουσάκης Κ. 6, Κοντογεώργης Α. 7, Λαρεντζάκης Β. 11 (1), Καρράς Χ. 10 (1).

Fast Break (Παππάς Π.): Πατρινός Σ., Σπληλιωτόπουλος Φ. 5 (1), Παυλόπουλος Η. 4, Σιανός Σ. 8 (1), Σταυρόπουλος Π., Τρίγκας Γ. 10, Σιαφλέκης Α., Μαργέτης Ι. 6, Γκίλιας Χ. 16.