Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τελικός για τους Ready 2 fire!

Τελικός για τους Ready 2 fire!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Οι Ready 2 fire κέρδισαν με 49-44 τον Ρεμπελιακό για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό του δευτέρου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Εκεί θα περιμένουν τον νικητή του αγώνα ΑΕΚ Περιστερίου – Κουλουβάχατα, που γίνεται την Κυριακή. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – READY 2 FIRE 44-49
(6-12, 18-22, 28-37, 44-49)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν με 44-49 τον Ρεμπελιακό μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που μπήκε με τη διαφορά στον 1 πόντο στο τελευταίο 1:30 του. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Ready 2 fire που δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς, αλλά ο Παππάς Σ. απάντησε για το 3-5, με τον Κουράκο Α. και τον Καραμανιόλα με τρίποντο να φέρνουν το ματς στο 3-10. Ο Φλώκαλης με 2/2 βολές μείωσε σε 5-10, ο Κουράκος Αρ. απάντησε για το 5-12, με την περίοδο να κλείνει από 1/2 βολές του Ντούσια.

Στο 2ο δεκάλεπτο το τρίποντο το Καρρά έφερε το ματς στο 9-12. Όμως, οι Ready 2 fire απάντησαν με 0-7 με τον Καραμανιόλα, τον Κουράκο Αρ. και τον Χασίδη για το 9-19 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Ρεμπελιακός δεν τους άφησε να ξεφύγουν περισσότερο, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μειώσει σε 18-22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο από τον Πλεξουσάκη για το 20-22, αλλά οι Ready 2 fire κράτησαν και πάλι το προβάδισμα με τον Παππά Σ. και τον Ζεστό για το 20-26, ενώ ο Κουράκος Αν. έφερε το ματς στο 20-28. Ο Πλεξουσάκης απάντησε για το 22-28, αλλά το καλάθι του Κουράκου Αν. και το τρίποντο του Παππά Σ. έφεραν ξανά τους Ready 2 fire πάνω από τους 10 πόντους, 22-33. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με τρίποντο του Κοντογεώργη αλλά ο Κουράκος Αρ. με 4 μαζεμένους πόντους έγραψε το 25-37. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Πλεξουσάκη να πηγαίνει το ματς στο 28-37.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Καρρά και τον Πλεξουσάκη έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 9-0 για το 34-37 με τον Ζεστό να απαντά για το 34-39. Μετά το καλάθι του Πλεξουσάκη, ο Κουράκος Αν. με τον Ζεστό έφεραν το ματς στο 38-43 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Μετά από 1/2 βολές του Λαρεντζάκη ο Καραμανιόλας με 2:45 για το τέλος έγραψε το 39-45. Ο Ρεμπελιακός ξεκίνησε την τελευταία αντεπίθεσή του, με τον Πλεξουσάκη μείωσαν στους 4 πόντους, ενώ μετά από κλέψιμο με 1/2 βολές του Καρρά έγραψαν το 42-45. Οι Ready 2 fire έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεση για να φέρει ο Καρράς στο 1:30 το ματς στο 44-45.

Ο Ρεμπελιακός είχε την ευκαιρία να προσπεράσει στην επόμενη επίθεσή του, αφού οι Ready 2 fire αστόχησαν στη δική τους, αλλά στα 42 δευτερόλεπτα τους μιμήθηκε. Ο Ζεστός στα 36 δευτερόλεπτα είχε 1/2 βολές για το 44-46 με τον Ρεμπελιακό στα 12 δευτερόλεπτα να αστοχεί στο τρίποντο του αγώνα. Πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησε ξανά και από το υποχρεωτικό φάουλ ο Ζεστός είχε 2/2 βολές για να φέρει τους Ready 2 fire στον τελικό, γράφοντας το 44-48 στα 10 δευτερόλεπτα. Ο Ρεμπελιακός δοκίμασε άλλο ένα άστοχο τρίποντο στα 7 δευτερόλεπτα (και μετά από επιθετικό ριμπάουντ αστόχησε ξανά σε δίποντο) για να κάνει το 44-49 στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 1/2 βολές ο Ζεστός, γράφοντας το φινάλε του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κουράκος Αρ. είχε 13 πόντους, ο Ζεστός και ο Παππάς Σ. είχαν από 10, ενώ ο Καραμανιόλας πρόσθεσε 8. Για τον Ρεμπελιακό ο Λαρεντζάκης είχε 14 πόντους, ο Πλεξουσάκης 13 και ο Καρράς 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 1, Κατσάφαρος Γ. 1, Ντούσιας Σ. 1, Πλεξουσάκης Κ. 13, Κοντογεώργης Α. 4 (1), Λαρεντζάκης 14 Γ. (1), Φλώκαλης Σ. 2, Καρράς Χ. 8 (1).

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε. 2, Κουράκος Αρ. 13, Παππάς Στ., Αντωνίου Χ., Μαναζής Σ., Βαραμέντες Δ., Ζεστός Γ. 10, Καραμανιόλας Χ. 8 (1), Κουράκος Αν. 6, Παππάς Σ. 10 (1).