Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκη άμυνας οι Desperado!

Νίκη άμυνας οι Desperado!

Οι Desperado κέρδισαν την Πλατεία στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 46-34, αφού κατάφεραν να κλείσουν όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι στους αντιπάλους τους. Ο τραυματισμός του Σκοπελίτη στην πρώτη περίοδο στοίχισε στην Πλατεία, ενώ τραυματίας από τον αγώνα έφυγε και ο Χρυσούλας Χ. (έπαιξε ως το τέλος, όμως).

DESPERADO – ΠΛΑΤΕΙΑ 46-34
(13-10, 23-14, 29-21, 46-34)

Το ματς ξεκίνησε με τους Desperado να μπαίνουν καλύτερα, με δύο τρίποντα από Ράγκα και Μουρούτη ξέφυγαν με 8-1 και δεν έχασαν το προβάδισμα ως το τέλος του ματς. Ο Σαλιμένος έκανε το 10-1, ενώ ο Κροκόδειλας ήταν που με βολές ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 12-1. Η Πλατεία ξεπέρασε το αρχικό σοκ και με βολές του Σκοπελίτη μείωσε σε 12-3. Όταν έχασε τον πρώτο της σκορερ της πρεμιέρας, βρήκε αποκούμπι επιθετικό στον Σαντικτζή και τον Μπαλή Θ., που κατάφεραν να μειώσουν σε 13-10 ως το τέλος της περιόδου, ο δεύτερος σκοράροντας για τρεις στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Χρυσούλας Χ. μείωσε σε 13-12, αλλά η Πλατεία δεν πήρε το προβάδισμα αφού ο Κροκόδειλας με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 18-12 για την ομάδα του, δίνοντάς της ανάσα. Πέρα από τον Χρυσούλα Χ. η Πλατεία δεν είχε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκείνος μείωσε σε 18-14, αλλά η ομάδα του δεν βρήκε άλλο σκορ ως το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, οι Desperado πήραν στο 21-14 με τον Σαλιμένο, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 23-14.

Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους, 25-14 με τον Κροκόδειλα και 27-16 με τον Ράγκα. Η Πλατεία, πάντως, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τον Γεωργακόπουλο πλησίασε σε 29-20 για να λήξει η περίοδος 29-21 από τον Χρυσούλα Χ..

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χρυσούλας Χ. ήταν που έφερε τη διαφορά στους 5 πόντους, 29-24, με τον Σαντικτζή να μειώνει κι άλλο, 29-26. Ξανά οι Desperado βρήκαν τρίποντο για να πάρουν ανάσα, 32-26 από τον Ράγκα, ενώ 5 λεπτά πριν τη λήξη ο Σεφέρης ήταν που έγραψε το 35-27.

Από το επιθετικό ριμπάουντ που πήραν μετά από 1/2 βολές, οι Desperado κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 10 πόντους, 38-28 με τον Μαυροφρύδη, μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, για να ελέγχουν ξανά πλήρως το ματς. Η Πλατεία προσπάθησε, αλλά 2:00 πριν το τέλος το σκορ ήταν 40-30 για να σκοράρει ο Κροκόδειλας για το 42-30 με 1:40 για το φινάλε. Οι Desperado πήραν κι άλλο επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη βολή, για να έχουν την επίθεση ως τα 45 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με το σκορ στο 44-30, και τον νικητή να έχει πια καθοριστεί. Η Πλατεία δεν σταμάτησε να προσπαθεί, με δύο κλεψίματα κατάφερε με τους Σαντικτζή και Παπαϊωάννου να μειώσει σε 44-34 λίγο πριν το τέλος για να γράψει ο Εμμανουηλίδης με βολές το τελικό 46-34.

Για τους νικητές ο Κροκόδειλας είχε 14 πόντους, ο Ράγκας 10 και ο Σαλιμένος 9. Από την Πλατεία ο Χρυσούλας Χ. είχε 12 πόντους, ενώ ο Σαντικτζής 7.

Desperado (Μουρούτης Γ.): Καραμήτρος Α., Μαυροφρύδης Δ. 2, Διαμαντής Π. 1, Εμμανουηλίδης Α. 2, Σαλιμένος Β. 9, Κροκόδειλας Β. 14 (1), Σεφέρης Δ. 4, Μουρούτης Γ. 4 (1), Δάφνος Δ., Ράγκας Φ. 10 (2), Καραλής Ε., Βαβίζος Θ.

Πλατεία (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Θ. 4 (1), Κουτρελάκος Π., Μπαλής Μ., Χρυσούλας Χ. 12, Γεωργακόπουλος Α. 4, Χρυσούλας Π., Παπαϊωάννου Γ. 2, Σαντικτζής Κ. 7, Σκοπελίτης Κ. 3, Ναξάκης Σ., Αθανασίου Σ., Βλαχαδάμης Σ. 2.

* Παρακαλείται η Πλατεία να διευκρινίσει το εξής: στο πρώτο ματς είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα αθλητής Μπαλής Ε., ενώ στο δεύτερο Μπαλής Θ. και Μπαλής Μ.. Είναι κάποιος από τους δύο του δεύτερου ματς ο ίδιος που έπαιξε και στο πρώτο;

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …