Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τελικός για Friends!

Τελικός για Friends!

ΚΥΠΕΛΛΟ – Οι Friends πήραν την πρόκριση για τον τελικό με δύο νίκες επί της Ήρεμης Δύναμης στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Στο πρώτο παιχνίδι οι Friends κέρδισαν με 92-86 για να πάρουν τη νίκη και στο δεύτερο ματς, αυτή τη φορά πιο εύκολα, με 78-60, και μαζί της το εισιτήριο για τον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τα Peronia BC.

1ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Friends 86-92
(13-24, 39-46, 55-75, 86-92)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τους Friends να προηγούνται με 0-6 με τον Πανδή και τον Νίκολιτς. Μετά το τρίποντο του Μπάτου ο Πράττης έφερε το ματς στο 3-11, με τον Δέλλιο και τον Τσίβρα να απαντούν για την Ήρεμη Δύναμη μειώνοντας σε 8-13. Ο Ζήσης Γ. σκόραρε από το τρίποντο και ο Πανδής με 5 πόντους έγραψε το 10-21. Μετά την απάντηση του Βλάχου ο Πανδής ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο από τα 6.75 για το 13-24.

Στη 2η περίοδο Με τον Πανδή και τον Νίκολιτς οι Friends προηγήθηκαν με 17-29 για να απαντήσει ο Μπάτος για το 20-29, αλλά ο Νίκολιτς έφερε το ματς στο 20-33. Ο Βλάχος απάντησε με καλάθι και φάουλ, ο Μπάτος τον μιμήθηκε για το 28-37, ενώ μετά την απάντηση του Νίκολιτς ο Βλάχος ήταν που μείωσε σε 31-39. Ο Πράττης με 5 πόντους έγραψε το 34-44 για την ομάδα του, με τον Τσίβρα και τον Βλάχο να μειώνουν σε 39-44 για να κλείσει το ημίχρονο ο Κωνσταντίνου στο 39-46 για τους Friends.

Στο 3ο δεκάλεπτο δύο τρίποντα από Μάρκο και Πανδή έφεραν το ματς στο 41-52, με τον Δέλλιο να απαντά για το 45-54 πριν ο Κωνσταντίνου φέρει την ομάδα του στο 45-59. Ο Πανδής με τρίποντο έκανε το 46-64, για να απαντήσει ο Δέλλιος (10 πόντοι στην περίοδο) για το 51-64 πριν οι Friends τρέξουν σερί 0-6 με τον Πράττη και τον Νίκολιτς για το 51-70. Ο Μπάτος με τον Δέλλιο σκόραραν για την Ήρεμη Δύναμη, με τον Ζήση Γ. να κλείνει την περίοδο στο 55-75.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπάτος με τον Οικονόμου μείωσαν σε 62-75 με σερί 7-0 για την Ήρεμη Δύναμη, ο Πράττης απάντησε, με τον Οικονόμου, τον Βλάχο και τον Τσίβρα να σκοράρουν ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μετά από πολλή ώρα, 72-81. Η απάντηση ήρθε από τον Πράττη και τον Ζήση Δ. για το 75-89, αλλά η Ήρεμη Δύναμη με δύο τρίποντα του Δέλλιου πλησίασε σε 81-92 μετά το τρίποντο του Τούση, για να κάνει με βολές ο Βλάχος το 82-93 και να κλείσει ο Δέλλιος με νέο τρίποντο το ματς στο 86-92 και το -6 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Πράττης είχε 26 πόντους, ο Πανδής 21, ο Νίκολιτς 18, ο Κωνσταντίνου 11. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Μπάτος είχε 26 πόντους, ο Δέλλιος 24, ο Βλάχος 14 και ο Τσίβρας 12.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας): Τσίβρας Π. 12, Μπάτος Π. 26 (3), Δέλλιος Γ. 24 (5), Οικονόμου Ν. 6, Βλάχος Α. 14 (1), Νικολόπουλος Δ. 2, Αποστόλου Γ., Σπανομανώλης Α. 2.

Friends (Μπολάνος Μ.): Κούλουμπος Ν., Νίκολιτς Β. 18, Ζήσης Γ. 6 (2), Κωνσταντίνου Α. 11, Ζήσης Δ. 2, Τούσης Ν. 3 (1), Πράττης Α. 26 (2), Πανδής Γ. 21 (4), Μάρκος Η. 5 (1), Κοτσιώτας Μ., Σταθόπουλος Π..

2ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Friends 60-78
(19-19, 29-38, 44-55, 60-78)

Στο δεύτερο παιχνίδι το ξεκίνησε ήταν κλειστό, η Ήρεμη Δύναμη μπήκε δυνατά με τον Μπάτο και τον Δέλλιο για το 7-4, αλλά οι Friends με τον Μάρκο, τον Νίκολιτς και τον Πράττη απάντησαν με 0-10 για το 7-14. Δύο τρίποντα του Δέλλιου έφεραν το ματς στο 13-14 με τον Μπάτο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του κλείνοντας ένα 9-0. Ο Νίκολιτς και ο Πράττης απ’ τη μία, με τον Τσενέ απ’ την άλλη σκόραραν για το 19-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Πανδής με τον Πράττη έφεραν το ματς στο 19-27 για να συνεχίσει ο Πράτης για το 19-32 της ομάδας του, σερί 0-13. Το σερί διέκοψε ο Τσίβρας, με τον Δέλλιο να μειώνει σε 24-34. Ο Μπάτος με τον Δέλλιο κράτησαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τον Ζήση Δ. να κλείνει το ημίχρονο στο 29-38.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Μπάτου έγραψε το 32-42 με τον Ζήση Γ. και τον Πράττη να φέρνουν το ματς στο 32-49 για τους Friends. Ο Βλάχος με τον Τσίβρα απάντησαν για το 36-51 ενώ, μετά το καλάθι του Πράττη ο Δέλλιος έφερε το ματς στο 40-53. Ο Πανδής σκόραρε με βολές για το 40-55 με τον Τσίβρα και τον Δέλλιο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 44-55.

Η Ήρεμη Δύναμη με τρίποντο του Τσενέ μείωσε κάτω από τους 10 πόντους στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, 47-55, για να απαντήσουν ο Βαμβακάς με τον Μάρκο για το 47-59. Ο Μπάτος με τον Τσίβρα σκόραραν για το 51-61, με τον Πανδή να σκοράρει τρία συνεχόμενα τρίποντα σε τρεις επιθέσεις, όλα πίσω από τα 7.5 μέτρα για να φέρει το ματς στο 51-70 και να καθαρίσει οριστικά το θέμα της πρόκρισης. Ο Μπάτος με δύο τρίποντα και ο Δέλλιος μείωσαν σε 60-72 λίγο πριν το τέλος, με τον Βαμβακά και τον Πράττη να φέρνουν το ματς στο 60-76 για να γράψει το τελικό 60-78 ο Νίκολιτς.

Για τους νικητές ο Πράττης είχε 25 πόντους, ο Πανδής 16, ο Νίκολιτς 13, ο Βαμβακάς 10 και ο Μάρκος 9. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Μπάτος είχε 23 πόντους, ο Δέλλιος 19 και ο Τσίβρας 10.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας): Χατζηιωαννίδης Χ. 1, Μπάτος Π. 23 (6), Τσίβρας Π. 10, Αγκουμιανάκης Ν., Βλάχος Α. 2, Νικολόπουλος Δ., Πασσάς Σ., Δέλλιος Γ. 19 (3), Τσενές Κ. 5 (1).

Friends (Μπολάνος Μ.): Κούλουμπος Ν., Νίκολιτς Β. 13, Ζήσης Γ. 3 (1), Τούσης Ν., Ζήσης Δ. 2, Μάρκος Η. 9 (1), Πράττης Α. 25 (3), Πανδής Γ. 16 (4), Σταθόπουλος Π., Βαμβακάς Μ. 10.