Νίκη για S-Parta BC

Οι S-Parta BC κέρδισαν τον Αίγλη lobby Άφοβο μετά από ντέρμπι με 59-64, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία στην 3η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο φινάλε χάρη στην ευστοχία των S-Parta BC από τη γραμμή των βολών.

Αίγλη lobby Άφοβος – S-Parta BC 59-64

(10-15, 27-29, 45-42, 59-64)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους S-Parta BC να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ. Με Διαμαντόπουλο και τον Κουζουβουνά Μ. πήγαν στο 0-10 στην αρχή του αγώνα, μέχρι ο Ντούβας να σκοράρει για τον Άφοβο. Ο Άφοβος γρήγορα μείωσε τη διαφόρα, με τον Καρατζούνη να βάζει 5 πόντους και τον Ποντικόπουλο να συνεπικουρεί, πλησίασε σε 10-13 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, για να κλείσει το σκορ ο Κουζουβουνάς Χ..

Ο Γκότσης ήταν που μείωσε σε 13-15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους S-Parta BC να απαντούν με τον Νικολάου και τον Κοτρώνη Κ. για το 13-19. Ο Άφοβος είχε βρει, όμως, ρυθμό πλέον και μπόρεσε να προσπεράσει. Πλησίασε με τον Τραϊφόρο και τον Γκότση σε 18-19, ενώ με 4 πόντους του Ντούβα πήγε στο 22-19 για το πρώτο προβάδισμά του στο ματς. Από εκεί και ως το τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, με τους S-Parta BC να πηγαίνουν στο 22-24 με τον Κουζουβουνά Χ. για να κάνει το 27-26 ο Καρατζούνης για τον Άφοβο και να κλείσει το ημίχρονο με τον Μπουλιέρη να σκοράρει για τους S-Parta BC.

Στην 3η περίοδο ο Άφοβος με τον Τσικόλα και τον Καρατζούνη προσπέρασε με 31-29, αλλά ακολούθησε ένα 0-6 από τον Κουζουβουνά Χ. και τον Μυλωνά για το 31-35 των νικητών. Ο Καρατζούνης βοήθησε την ομάδα του για το 38-35, σε ένα σερί 7-0, για να απαντήσει με τρίποντο ο Κουκάκης, ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Ο Άφοβος πήγε στο 42-38 με βολές του Ντούβα μετά από τεχνική ποινή, αλλά ο Κουκάκης με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο. Η περίοδος έληξε με τον Καρατζούνη να σκοράρει για τρεις πόντους στην εκπνοή, 45-42 για τον Άφοβο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καρατζούνης ήταν που πήγε τον Άφοβο στο 47-44, αλλά οι S-Parta BC ισοφάρισαν με τον Μυλωνά και τον Κουζουβουνά Χ.. Το προσπέρασμα για τους S-Parta BC ήρθε 6 λεπτά πριν το τέλος όταν ο Κουζουβουνάς Χ. με τρίποντο έγραψε το 59-61. Ο Άφοβος 4:30 πριν τη λήξη ισοφάρισε με τον Καρατζούνη, αλλά ο Κουζουβουνάς Χ. έβαλε άλλους 4 πόντους, κάνοντας το σκορ 51-55. Αυτή παρέμεινε η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ως το δίλεπτο, όταν οι S-Parta BC πήραν μια βολή για το 51-56. Μετά το καλάθι του Τσικόλα ο Κουζουβουνάς Χ. με 2/2 βολές έκανε το 53-58 για να κάνει 1:00 πριν το τέλος ο Άφοβος λάθος.

Στα 50 δευτερόλεπτα ο Κουκάκης με τρίποντο έγραψε το 53-61, αλλά ο Καρατζούνης δεν άφησε την ομάδα του να παραιτηθεί. Μέσα σε 10 δευτερόλεπτα έβαλε 2 τρίποντα, ανάμεσά τους οι S-Parta BC είχαν 1/2 βολές, για να πάει το σκορ στο 59-62 με 30 δευτερόλεπτα για την εκπνοή.

Οι S-Parta BC είχαν το μόνο άστοχο ζεύγος βολών στην 4η περίοδο, αλλά ο Άφοβος (χωρίς τον Καρατζούνη στο παρκέ, που είχε 5 φάουλ πλέον) αστόχησε σε τρίποντο στα 22 δευτερόλεπτα. Από το φάουλ στον Κουζουβουνά Χ. οι S-Parta BC πήραν 1/2 βολές για το 59-63, με τον Άφοβο να χάνει ξανά την επίθεση στα 15 δευτερόλεπτα και μαζί με αυτή και τον αγώνα, αφού ο Νικολάου με 1/2 βολές σφράγισε το τελικό 59-64 με 5 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Για τους νικητές ο Κουζουβουνάς Χ. είχε 26 πόντους, ο Κουκάκης 10 και ο Μυλωνάς 9. Από τον Άφοβο ο Καρατζούνης είχε 28 πόντους και ο Ντούβας 14.

Αίγλη lobby Άφοβος (Ανατολίτης, Γιαννόπουλος Ν.): Ποντικόπουλος Θ. 2, Αναγνώστου Σ., Γιαννακής Γ., Ντούβας Ε. 14, Τσικόλας Γ. 6, Καρατζούνης Α. 28 (4), Γκότσης Μ. 6, Συσκάκης Α. 1, Τραϊφόρος Κ. 2, Γιαννόπουλος Ν..

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ., Κοτρώνης Β.): Κουζουβουνάς Χ. 26 (1), Υφαντής Δ., Σπανίδης Ν., Μαυρούτσος Π., Νικολάου Π. 4, Κοτρώνης Κ. 2, Κουζουβουνάς Μ. 5 (1), Κουκάκης Α. 10 (3), Μπουλιέρης Κ. 2, Μυλωνάς Γ. 9, Διαμαντόπουλος Μ. 6 (2).