Τρεις στο 2-0!

Η Δ.Η.Α.Σ. κέρδισε με 83-66 τους Desperado για να πάει στο 2-0 μετά τη 2η αγωνιστική στον Β όμιλο του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Μαζί της στην κορυφή και η Havana Rum μετά το 60-56 επί των Ρούκουνων, αλλά και οι Streetballers που κέρδισαν με 46-44 τον Γ.Σ.Π.. Πρώτη νίκη για τους New World Dons, 56-50 τον Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ και η Gauls Team κέρδισε, 55-51 τους Gademians.

STREETBALLERS – Γ.Σ.Π. 46-44

(10-8, 13-25, 25-36, 46-44)

Δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ.Π. στο πρώτο του παιχνίδι, οι Streetballers πήραν τη νίκη μ 46-44. Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν, με τρίποντα από τους Βήχο και Στασινό και καλάθια από Νάσιο και Κολοβέρο το ματς πήγε στο 7-6 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-8 από το τρίποντο του Βασιλούνη για τους Streetballers.

Στη 2η περίοδο ο Γ.Σ.Π. ισοφάρισε με τον Φίλη, ενώ ο Στασινός με τον Κολοβέρο και τον Μέρη έγραψαν το 10-18 για την ομάδα τους. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, ο Στασινός με τον Κολοβέρο έγραψαν το 10-23 με το σερί του Γ.Σ.Π. να φτάνει στο 0-15 και το ημίχρονο να κλείνει στο 13-25 με τρίποντο του Σαράντη, που ήταν και οι μόνοι πόντοι των Streetballers στο 2ο δεκάλεπτο. Στην 3η περίοδο ο Βήχος με τον Κάλδανη άρχισαν να μειώνουν, 16-27, με τον Κάλδανη να φέρνει το ματς στο 21-27. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με καλάθι του Κολοβέρου και τρίποντο του Νεράτζη για το 23-32, ενώ με τον Παπαναστασίου κράτησε το διψήφιο προβάδισμα, 25-36.

Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαράντης με τον Μπουγιούκο μπήκαν δυνατά και μείωσαν σε 34-39 στο ξεκίνημα. Μετά το τρίποντο του Κολοβέρου, ο Καπανιάρης με τον Σαράντη έγραψαν το 41-44, με τον Σαράντη να ισοφαρίζει με τρίποντο στο 44-44 και τον Κάλδανη να είναι εκείνος που πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του, 46-44, στο μοναδικό της προβάδισμα από το τέλος της 1ης περιόδου και μετά.

Για τους νικητές ο Σαράντης είχε 15 πόντους, ο Κάλδανης 12. Για τον Γ.Σ.Π. ο Κολοβέρος είχε 16, ο Στασινός 11 και ο Νεράτζης 8.

Streetballers (Χρυσικός): Κάλδανης Κ. 12 (2), Βούλγαρης Σ., Νάσιος Π. 4, Σαράντης Μ. 15 (3), Καπανιάρης Γ. 5, Βασιλούνης Γ., Κατσουλίδης Ν., Μπουγιούκος Β. 4, Βήχος Γ. 6 (2).

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος): Νεράτζης Κ. 8 (2), Ντόκος Σ., Μέρης Δ. 2, Παπαναστασίου Γ. 2, Στασινός Σ. 11 (2), Κολοβέρος Α. 16 (1), Φίλης Π. 5, Στασινόπουλος Σ., Τσικαλάς Κ..

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – HAVANA RUM 56-60

(16-18, 35-29, 44-49, 56-60)

Η Havana Rum πήγε στο 2-0 μετά τη νίκη της επί των Ρούκουνων. Το ματς ήταν σκληρό, στο ξεκίνημα ο Βαρβερόπουλος με τον Τσερπέ απ’ τη μία και ο Παπαδημητρίου με τον Μποτόζη απ’ την άλλη έφεραν τον αγώνα στο 7-8. Η Havana Rum με τον Χιώτη και τον Κοντοδιό προηγήθηκε με 9-12, για να απαντήσουν οι Ρούκουνες με τον Βαρβερόπουλο για το 14-15. Ο Μποτόζης έφερε το ματς στο 14-18, με τον Κανελλόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-18.

Στη 2η περίοδο οι Ρούκουνες προσπέρασαν με τον Καψοκόλη και τον Κανελλόπουλο με 21-20, για να απαντήσει η Havana Rum με τον Μπακαυγά Α.. Ο Κανελλόπουλος με τον Τοπαλίδη έφεραν το ματς στο 27-22, ενώ ο Τουμπακάρης έκανε το 31-27 για την ομάδα του και ο Καζάκης το 33-27, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-29 από τον Χιώτη. Οι Ρούκουνες κράτησαν το προβάδισμα και το ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Καζάκη και τον Τοπαλίδη πήγαν στο 37-32. Η Havana Rum απάντησε με τον Κοντοδιό και τον Χιώτη για να πάρει το προβάδισμα με 37-39 και να φτάσει ως το 38-41. Ο Στασινός απάντησε, με τον Χιώτη και τον Κοντοδιό να φέρνουν την ομάδα τους στο 40-46 για να κάνει ο Μποτόζης το 40-49. Οι Ρούκουνες με Κανελλόπουλο και Μακρή έκλεισαν την περίοδο μειώνοντας σε 44-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες έφτασαν το σερί τους στο 10-0, ο Μακρής με τον Κανελλόπουλο ήταν που τους έφεραν και πάλι μπροστά με 50-49. Η απάντηση ήρθε από τον Μποτόζη για το 50-54 της Havana Rum. Οι Ρούκουνες σκόραραν με τον Τουμπακάρη, αλλά ο Κοντοδιός έφερε την ομάδα του στο 52-57. Μετά τα καλάθια του Κανελλόπουλου και του Καψοκόλη για το 56-58, ο Μποτόζης είχε 2/2 βολές για να γράφει το 56-60, που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Μποτόζης είχε 26 πόντους, ο Χιώτης 15, και ο Κοντοδιός 13. Για τους Ρούκουνες ο Κανελλόπουλος είχε 17 πόντους και ο Βαρβερόπουλος 9.

Ρούκουνες (Τοπαλίδης Δ.): Κανελλόπουλος Α. 17 (2), Καζάκης Δ. 4, Κολτσίδας Κ., Μακρής Ε. 5, Καψοκόλης Σ. 5, Βαρβερόπουλος Γ. 9 (1), Κούρτης Β., Πανόπουλος Α., Τσερπές Η 2, Τοπαλίδης Δ. 6, Τουμπακάρης Α. 6, Στασινός Κ. 2.

Havana Rum: Μαγιάτης Γ.,Μποτόζης Μ. 26 (3), Σταματάκος Σ., Κοντοδιός Γ. 13 (2), Παπαδάκης Ε. 2, Μπακαυγάς Γ.2, Μπακαυγάς Α. 2, Χιώτης Σ. 15, Παπαδημητρίου Γ. 2, Μανίκας Β..

GADEMIANS – GAULS TEAM 51-55
(10-14, 23-30, 34-46, 51-55)

Η Gauls Team πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 51-55 των Gademians. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους νικητές από τον Μυράτ και τον Καραγιάννη, για να απαντήσουν οι Gademians και να προσπεράσουν με 10-7, χάρη στον Κατιάκο, τον Κόρδα και τον Χουρσαλά. Μέχρι το τέλος της περιόδου η Gauls Team με τον Δούσκο και τον Κόκκοτα πήρε ξανά το προβάδισμα με 10-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, ο Ζωγόπουλος με τον Μυράτ και τον Κλίμη έφεραν το ματς στο 10-23 με σερί 0-16 για τους νικητές. Το τρίποντο του Βασιλείου και το καλάθι του Κατιάκου μείωσαν σε 15-23, με τον Κατιάκο να φέρνει το ματς στο 19-26 μετά το καλάθι του Μυράτ. Ο Κόκκοτας έφερε το ματς στο 19-28, αλλά ο Αντύπας με τον Χουρσαλά μείωσαν στους 5 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο από καλάθι του Μίχου στο 23-30.

Στην επανάληψη ο Χουρσαλάς μείωσε σε 26-32, αλλά ο Μυράτ με τον Κόκκοτα και τον Ζωγόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 26-38. Ο Βέρρας με τον Τακμάκη μείωσαν σε 32-40, με την απάντηση να έρχεται και πάλι από τον Μίχο, 32-44 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-46 από τον Κόκκοτα για την Gauls Team.

Στην 4η περίοδο ο Μισιακός με τον Κόρδας μείωσαν σε 39-46 για να έρθει ο Κατιάκος για το 41-46. Ο Ιακωβάκης με τον Ζωγόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 41-52. Οι Gademians προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με τρίποντα από Κατιάκο και Αντύπα πλησίασαν στο 47-52 για να γράψει ο Αντύπας το 49-52 και να κάνει ο Κατιάκος το 51-52. Όμως, με βολές του Καραγιάννη η Gauls Team έφτασε και στο 51-55 για να πάρει το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Μυράτ είχε 15 πόντους, ο Κόκκοτας 11, ο Ζωγόπουλος 8 και ο Μίχος 7. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 19 πόντους και ο Αντύπας 7.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι., Τακμάκης Ε. 2, Κόρδας Α. 5 (1), Αρμαός Π., Παπασγουρίδης Ε., Αντύπας Θ. 7 (1), Βέρρας Ν. 4, Μισιακός Κ. 5, Κατιάκος Α. 19 (1), Βασιλείου Η. 3 (1), Χουρσαλάς Ν. 6.

Gauls Team (Τζώρτζης Μ.): Ιακωβάκης Χ. 2, Καραγιάννης Α. 5, Δούσκος Γ. 4, Τζώρτζης Μ., Μίχος Φ. 7, Μυράτ Α. 15, Κλίμης Ν. 2, Κόκκοτας Κ. 11, Ζωγόπουλος Κ. 8, Κατσάρης Α. 1, Παούρης Δ..

NEW WORLD DONS – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 56-50
(11-7, 27-19, 40-28, 56-50)

Οι New World Dons κέρδισαν με 56-50 τον Γ.Σ. Κυψέλης μπαίνοντας στο ματς με 5-0 με τον Αθανασιάδη και τον Μύρτου Αλ.. Μετά το τρίποντο του Τραντζά ο Αθανασιάδης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 9-3. Ο Τραντζάς απάντησε για το 9-7, με τον Αθανασιάδη να γράφει το 11-7 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ράμος έφερε το ματς στο 14-7, με τον Τραντζά να απαντά με νέο τρίποντο για το 14-11. Οι New World Dons ξέφυγαν στο σκορ με τον Κουνάδη, τον Σιδηρόπουλο και τον Αθανσιάδη για το 22-12, ενώ ο Ράμος με τον Αθανασιάδη έφεραν το ματς ως το 27-12 με σερί 13-1. Όμως, ο Γ.Σ. Κυψέλης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 27-19 ως το τέλος του ημιχρόνου με τον Μαστορακάκη και τον Δημητράκη.

Στην 3η περίοδο οι New World Dons με Μύρτου Θ. και Αθανασιάδη πήγαν στο 31-19, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να απαντά με τον Δράκο και τον Καραμπέτσο για το 33-25. Ο Αθανασιάδης με τον Τριαντάφυλλο έφεραν το ματς στο 38-25, με τον Σιαματά και τον Ράμος να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 40-28.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τριαντάφυλλος μείωσε σε 40-31, με τον Ράμος και τον Κουνάδη να απαντούν για το 46-31. Μετά την απάντηση από τον Τριαντάφυλλο ο Ράμος με 5 πόντους έφερε το ματς στο 51-34, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε το 53-37. Ο Αλεξιάδης μείωσε σε 53-42 για να απαντήσει με τρίποντο ο Αθανασιάδης για το 56-42, με τον Αλεξιάδη με 2 τρίποντα και τον Τριαντάφυλλο να μειώνουν στο τέλος του ματς σε 56-50.

Για τους νικητές ο Αθανασιάδης είχε 25 πόντους και ο Ράμος 18. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Τραντζάς είχε 14 πόντους, ο Αλεξιάδης 12 και ο Τριαντάφυλλος 10.

New World Dons (Μύρτου Α.): Ράμος Τ. 18 (2), Αθανασιάδης Κ. 25 (1), Μπολλάτι Β., Μύρτου Αλ. 5, Μύρτου Θ. 2, Σιδηρόπουλος Μ. 2, Κουνάδης Θ. 4.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Δημητράκης Ν. 2, Αλεξιάδης Α. 12 (4), Τραντζάς Π. 14 (2), Τριαντάφυλλος Θ. 10, Μαστορακάκης Π. 2, Σταθόπουλος Κ., Σιδηρόπουλος Γ., Δράκος Θ. 3, Καραμπέτσος Α. 3, Σιαματάς Σ. 3, Παπακώστας Α. 1.

Δ.Η.Α.Σ. – DESPERADO 83-66
(16-20, 32-36, 56-50, 83-66)

Η Δ.Η.Α.Σ. κέρδισε τους Desperado με 83-66 για να πάει στο 2-0 στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με τον Σεφέρη να φέρνει τους Desperado στο 0-4, για να απαντήσει η Δ.Η.Α.Σ. με τον Τρουλάκη και τον Μητρομελέτη για το 9-6. Ο Ράγγας με τον Κατσιαβάρα έγραψαν το 9-13 για την ομάδα τους, με τον Μωραϊτάκη να απαντά με τρίποντο και τον Μητρομελέτη να φέρνει τον αγώνα στο 16-15. Η περίοδος έκλεισε με τον Κατσιαβάρα και τον Σεφέρη να γράφουν το 16-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κορκόνδειλας με τον Ράγγα έγραψαν το 16-25, για να απαντήσουν ο Μητρομελέτης με τον Καραγιαννίδη για το 21-25. Οι δυο τους ήταν που μετά σκόραραν για το 25-27, αλλά οι Desperado έμειναν μπροστά με τον Κατσιαβάρα, 25-30. Ο Καραγιαννίδης με τον Δαλιάνη ισοφάρισαν το ματς σε 30-30, με τον Κατσιαβάρα να γράφει δύο τρίποντα για το 30-36 των Desperado και το ημίχρονο να κλείνει στο 32-36 από τον Καραγιαννίδη.

Στην 3η περίοδο ο Ράγγας με τον Κορκόνδειλα έφεραν το ματς στο 32-40, αλλά η Δ.Η.Α.Σ. άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά με τον Μητρομελέτη και τον Καραγιαννίδη, για να κάνει ο Κοζαδίνος με τρίποντο το 40-42. Ο Καραγιαννίδης ισοφάρισε το ματς, ενώ μετά το 44-46 του Κατισιαβάρα, ο Τρουλάκης ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 46-46, για να κάνει ο ίδιος με τον Καραγιαννίδη το 51-46 λίγο αργότερα. Ο Σεφέρης αντέδρασε, με τον Μητρομελέτη και τον Καραγιαννίδη να γράφουν το 55-50 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κορκόνδειλας μείωσε σε 57-55, με τον Κοζαδίνο να απαντά με 2 τρίποντα. Οι Desperado με τον Σεφέρη και τον Ράγγα πλησίασαν σε 65-62, για να ισοφαρίσει το ματς ο Κορκόνδειλας με 5:47 για το τέλος σε 65-65. Όμως, μετά το 67-66 από 1/2 βολές του Σεφέρη με 4:42 για το φινάλε η Δ.Η.Α.Σ. κατάφερε να τρέψει ένα 16-0 το οποίο έκλεισε υπέρ της την αναμέτρηση. Ο Κοζαδίνος και ο Τρουλάκης έδωσαν το σύνθημα, ενώ ο Καραγιαννίδης με τον Μωραϊτάκη έκλεισαν το ματς στο 83-66.

Για τους νικητές ο Καραγιαννίδης είχε 31 πόντους, ο Τρουλάκης 16, ο Κοζαδίνος 12, ο Μητρομελέτης 12 και ο Μωραϊτάκης 8. Για τους Desperado ο Κατσιαβάρας είχε 19 πόντους, ο Σεφέρης 17, ο Κορκόνδειλας 16, ο Ράγγας 12.

Δ.Η.Α.Σ. (Τρουλάκης Δ.): Κοζαδίνος Α. 12 (4), Τρουλάκης Δ. 16 (3), Δαλιάνης Δ. 4, Μητρομελέτης Π. 12, Μωραϊτάκης Γ. 8 (2), Καραγιαννίδης Α. 31 (3).

Desperado (Καραλής Α.): Κορκόνδειλας Β. 16 (2), Καραλής Ε. 2, Εμμανουηλίδης Α., Μαρκούλης Γ., Σεφέρης Δ. 17 (1), Δάφνος Δ., Κατσιαβάρας Π. 19 (2), Ράγγας Α. 12 (3).