Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τέσσερις στο 2-0!

Τέσσερις στο 2-0!

Ο Άφοβος κέρδισε με 53-51 το ντέρμπι με την Τερψιθέα για τη 2η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης για να πάει στο 2-0. Μαζί του η Drink Team μετά το 52-25 επί των Daltons, οι Δραπέτες που κέρδισαν με 76-51 τους Houston Robes, αλλά και οι Nikea Lions, που επικράτησαν με 66-44 των Pistons.

DRINK TEAM – DALTONS 52-25
(21-6, 28-9, 39-16, 52-25)

Η Drink Team κέρδισε τους Daltons με 52-25 με τον Χατζησμάλη Θ. να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα, κλέβοντας την παράσταση και προσθέτοντας άλλον έναν παλαίμαχο παίκτη από Α1-Α2 στη λίγκα μας. Το ματς ξεκίνησε με τον Κωνσταντινίδη, τον Μπουράνη και τον Χατζησμάλη να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 7-0, για να απαντήσει ο Χάδιαρης Ν. για το 7-4 για τους Daltons. Η Drink Team με τον Αυγουλά και τον Κωνσταντινίδη έφτασε ως το 17-6, με τον Χατζησμάλη και τον Καβακιώτη να κλείνουν την περίοδο στο 21-6.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χατζησμάλης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 26-7, ο Λαζάρου ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον Κολώνια να πετυχαίνει το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι των Daltons, 28-9 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Βολυράκη, ο Κωνσταντινίδης με τον Κώτσογλου και τον Λαζάρου έφεραν το ματς στο 34-11, για να απαντήσει ο Κοντοβασιλάκος για το 34-16 μετά το τρίποντο του Κωνσταντινίδη, ο οποίος σκόραρε για το 39-16 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κολώνιας με τον Βολυράκη σκόραραν για τους Daltons για το 39-21, με τον Χατζησμάλη να απαντά και τον Κωνσταντινίδη να σκοράρει για το 46-21. Ο Χατζησμάλης με τον Κώτσογλου έκαναν το 50-21, ο Χατζησμάλης ξανά σκόραρε για το 52-21, με τον Βουρλάκο και τον Κοντοβασιλάκο να κλείνουν το ματς στο 52-25.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινίδης είχε 18 πόντους και ο Χατζησμάλης 15. Για τους Daltons ο Κοντοβασιλάκος με τον Κολώνια είχαν από 7 πόντους.

Drink Team (Καβακιώτης): Μπουράνης Λ. 2, Καβακιώτης Χ. 2, Κώτσογλου Ν. 4, Παπαδόπουλος Μ. 3, Φουκούλης Γ., Κούμανης Σ., Λαζάρου Γ. 4, Χατζησμάλης Θ. 15 (1), Κωνσταντινίδης Κ. 18 (2), Μπεκρής Γ., Αυγουλάς Δ. 4.

Daltons (Βουρλάκος Σ.): Βουρλάκος Σ. 3, Βολυράκης Κ. 4, Καρίμπας Π., Χάδιαρης Γ., Κοντοβασιλάκος Α. 7, Χάδιαρης Ν. 4, Καλιτζής Δ., Γκολφινόπουλος Ν., Κολώνιας Η. 7 (1).

HOUSTON ROCKETS – ΔΡΑΠΕΤΕΣ 51-76
(10-17, 24-44, 44-55, 51-76)

Οι Δραπέτες κέρδισαν με 51-76 τους Houston Robes παίρνοντας τον έλεγχο μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές με τον Πεζιρκιανίδη και τον Κίτσο, για να απαντήσει ο Παπακωνσταντίνου για τους Houston Robes μειώνοντας σε 6-8. Ο Κατσάς με τον Παπαγεωργίου έφεραν το ματς στο 8-15, με τον Μικελάκη Μ. να απαντά και τον Πεζιρκιανίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-17.

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Μπεαζόγλου και τον Καράμπελα πάνω από τους 10 πόντους, 10-21, με τους Houston Robes να απαντούν με τον Παπακωνσταντίνου και τον Ξηρόπουλο για το 14-24. Ο Μπεαζόγλου έγραψε καλάθι και φάουλ, με τους Houston Robes να απαντούν με τον Παπακωνσταντίνου (12 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο) για το 22-29. Όμως μέχρι το ημίχρονο, με σερί 2-15 οι Δραπέτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Πεζιρκιανίδης με τον Παπαγεωργίου και τον Κατσά τους έφεραν στο 24-44 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο οι Houston Robes προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, με τον Γκουμάκη και τον Κουμπάρο έτρεξαν σερί 10-2 για να μειώσουν σε 34-46, με τον Παπακωνσταντίνου να τους φέρνει στο 37-46. Μάλιστα, το τρίποντο του Κουμπάρου και το καλάθι του Μικελάκη Γ. μείωσαν σε 42-48 μετά το καλάθι του Πεζιρκιανίδη για τους Δραπέτες. Ο ίδιος με τον Μπεαζόγλου ήταν που έγραψαν το 42-52 με τον Γρεβενίτη να γράφει τρίποντο για το 44-55 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πεζιρκιανίδης με τον Χατζηγεωργίου σκόραραν για το 44-60, με τους Houston Robes να αντιδρούν και πάλι. Ο Αντωνίου με τον Μικελάκη Γ. και τον Παπακωνσταντίνου μείωσαν σε 51-62, αλλά ως εκεί, αφού το παιχνίδι έκλεισε με σερί 0-14 για τους Δραπέτες. Ο Χαρπαντίδης με τον Παπαγεωργίου, τον Καράμπελα και τον Κίτσο ήταν που σκόραραν για να στείλουν το ματς στο 51-76 που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Πεζιρκιανίδης είχε 22 πόντους, ο Μπεαζόγλου είχε 11, ο Κατσάς με τον Παπαγεωργίου από 8 και ο Χατζηγεωργίου με τον Γρεβενίτη 7. Για τους Houston Robes ο Παπακωνσταντίνου είχε 25 και ο Κουμπάρος 9.

Houston Rockets (Μικελάκης Μ.): Παπακωνσταντίνου Δ. 25, Μικελάκης Μ. 1, Ξηρόπουλος Κ. 2, Μικελάκης Γ. 5, Κουμπάρος Χ. 9 (3), Γκουμάκης Σ. 4, Αντωνίου Κ. 5.

Δραπέτες (Βατσακλής Α., Γκογιάννος Κ.): Πεζιρκιανίδης Χ. 22 (1), Κίτσος Γ. 4, Καράμπελας Β. 4, Μπεάζογλου Ν. 11, Κατσάς Σ. 8 (2), Παπαγεωργίου Μ. 8, Γρεβενίτης Ν. 7 (1), Ασκητάς Ν., Χαρπαντίδης Γ. 5, Χατζηγεωργίου Α. 7.

ΑΦΟΒΟΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 53-51
(15-12, 27-17, 40-41, 53-51)

Ο Άφοβος κέρδισε την Τερψιθέα με 53-51 μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Το παιχνίδι άρχισε με 8-1 για τον Άφοβο με 6 πόντους του Καραντζούνη κι ένα καλάθι του Συσκάκη. Η Τερψιθέα απάντησε με τρίποντο του Φαουζί, αλλά ο Καραντζούνης συνέχισε το βιολί του για το 11-4. Ο Φαουζί με τον Λαζάρου απάντησαν για το 11-9, με τον Ντούβα να κρατά τον Άφοβο μπροστά στο σκορ και τον Αναγνώστου να κλείνει την περίοδο στο 15-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Άφοβος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ο Ντούβας με τον Κολλέγγα έγραψαν το 22-12. Η Τερψιθέα απάντησε με τον Χατζάκη και τον Ζαμπέλη για να πλησιάσει σε 23-17, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Τραϊφόρο και τον Σταυρινούδη στο 27-17 για τον Άφοβο.

Στην 3η περίοδο ο Άφοβος πήγε με τον Συσκάκη στο 29-19 για να απαντήσει η Τερψιθέα με σερί 0-13 και να προσπεράσει. Ο Λαζαρίδης με τον Αγγελίδη μείωσαν σε 29-25, με τον Καψή και τον Λαζαρίδη να γράφουν το 29-32. Ο Καραντζούνης απάντησε με δύο τρίποντα για να μειώσει σε 35-36, με τον Άφοβο να προσπερνά από δικό του καλάθι με 38-36 (9 συνεχόμενοι πόντοι) για να κλείσει η περίοδος στο 40-41 με το τρίποντο του Ζαμπέλη για την Τερψιθέα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καψής με τον Λαζαρίδης έδωσαν δύο βορές προβάδισμα στην Τερψιθέα, 42-43 και 44-45, με το δεύτερο να είναι και το τελευταίο της στο ματς. Ο Καραντζούνης απάντησε με 4 πόντους για το 48-46 με 4:01 για το τέλος για να ισοφαρίσει λίγο μετά ο Βούλας με 2/2 βολές. Ο Αναγνώστου είχε 1/2 βολές για το 49-48 για να τον μιμηθεί ο Χατζάκης με 2:02 για το τέλος.

Ο Καραντζούνης σκόραρε για το 51-49, με τον Χατζάκη να ισοφαρίζει σε 51-51 με 1:20 για το τέλος. Οι δυο ομάδες πέταξαν στα σκουπίδια αρκετές επιθέσεις, από 2 η κάθε μία, για να φτάσουμε στα 11 δευτερόλεπτα όταν ο Καραντζούνης, μετά από κλέψιμο του Άφοβου κέρδιζε φάουλ και σκόραρε 2/2 βολές για το 53-51. Η Τερψιθέα είχε την τελευταία επίθεση, αλλά στα 2 δευτερόλεπτα αστόχησε στο τρίποντο νίκης με τον Άφοβο να φεύγει με το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 26 πόντους, ενώ ο Ντούβας είχε 7. Για την Τερψιθέα ο Λαζαρίδης είχε 13 πόντους, ο Αγγελίδης 8 και ο Χατζάκης 7.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ.): Αναγνώστου Σ. 3, Συμεωνίδης Σ., Ντούβας Β. 7 (1), Σπυριδωνάκος Σ., Τσίλης Κ. 3, Τραϊφόρος Κ. 2, Κολλέγγας 2, Καραντζούνης Τ. 26 (3), Σταυρινούδης Σ. 6, Συσκάκης Α. 4, Χαραλαμπόπουλος Γ., Κουρουβάνης Θ..

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 5 (1), Λαζάρου Μ. 5, Λαζαρίδης Κ. 13, Χατζάκης Α. 7, Φάτσης Σ., Βούλας Κ. 4, Καμαριωτάκης Β., Αγγελίδης Γ. 8, Μανιφάβας Π., Παραράς Γ., Ζαμπέλης Μ. 5 (1), Καψής Β. 4.

NIKEA LIONS – PISTONS 66-44
(15-14, 30-25, 50-35, 66-44)

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 66-44 τους Pistons παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με τους Pistons να προηγούνται με 3-6 με τον Μάραντο και τον Στεργίου. Οι Nikea Lions απάντησαν με τον Νικολαΐδη, για να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Στεργίου οι Pistons. Όμως, ο Αλειφέρης με τον Ξανθάκη Ν. έγραψαν το 12-11 για τους νικητές, πριν ο Στεργίου φέρει το ματς στο 12-14 με τρίποντο και ο Μεταξάς Β. κλείσει την περίοδο στο 15-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σερί των Nikea Lions έφτασε στο 16-0, ο Αλειφέρης με τον Ανδριώτη και τον Μεταξά Β. έφεραν το ματς στο 24-14 για να κάνουν ο Νικολαΐδης με τον Πετράκη το 28-14. Οι Pistons αντέδρασαν, ο Τρίκκας ήταν πρωταγωνιστής (7 πόντοι) και μαζί με τον Μάραντο μείωσαν σε 30-25 ως την ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους, μετά το τρίποντο του Μάραντου οι Nikea Lions με τον Φύρο, τον Ξανθάκη Ν. και τον Μακρίδη πήγαν στο 40-28, για να απαντήσουν οι Pistons με τον Τρίκκα για το 42-32. Όμως, τα καλάθια του Πετράκη και του Ανδριώτη και το τρίποντο του Ξανθάκη Ε. έκλεισαν την περίοδο στο 50-35, μετά και το τρίποντο του Νικολάκη για τους Pistons.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους από τον Μακρίδη και τον Νικολαΐδη για το 57-37, με τους Pistons να απαντούν με τον Μάραντο και τον Δρίβα, πριν ο Ανδριώτης γράψει το 61-41 και ο Νικολάκης απαντήσει με τρίποντο, για να κλείσει το ματς ο Ξανθάκης Ν. στο 66-44.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης Ν. είχε 15 πόντους, ο Ανδριώτης 13, ο Πετράκης 11. Για τους Pistons ο Μάραντος είχε 19 πόντους, ο Τρίκκας 9 και ο Στεργίου 7.

Nikea Lions (Ξανθάκης): Παστρόμας Ν., Φύρος Ι. 3, Μεταξάς Β. 4, Μακρίδης Δ. 5, Νικολαΐδης Δ. 6, Ξανθάκης Ν. 15, Ξανθάκης Ε. 3 (1), Ανδριώτης Ζ. 13, Μεταξάς Χ., Αλειφέρης Η. 6 (1), Πετράκης Σ. 11.

Pistons (Βαρλάγκας): Νικολάκος Ν. 6 (2), Μάραντος Κ. 19 (1), Λύρας Π., Στεργίου Α. 7 (1), Χήτας Π., Βαρλάγκας Σ., Τρίκκας Δ. 9 (1), Πλατανιάς Β., Δρίβας Π. 3.