Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκη με ανατροπή για Πίκλες Ρολ!

Νίκη με ανατροπή για Πίκλες Ρολ!

Οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν τους Fighters με 62-57 σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης.

ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ – FIGHTERS 62-57
(8-16, 19-26, 42-41, 62-57)

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Fighters που προηγήθηκαν με 0-7, αλλά ο Κυριάκογλου απάντησε με τρίποντο για να μειώσει σε 6-9 για την ομάδα του. Μετά το 6-13 ο Χλης έγραψε το 8-13 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 8-16 από το τρίποντο των Fighters.

Στη 2η περίοδο η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους στο 8-18, ενώ παρά την προσπάθεια του Αντωνουσάκη, οι Fighters ανέβασαν τη διαφορά ως και τους 12 πόντους, στο 11-23. Ο Χλης προσπάθησε να μειώσει και με συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στο 17-26, ενώ ο Φραγκογιάννης σκόραρε για το 19-26 πριν το ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κυριάκογλου μείωσε σε 21-26, με τον Αντωνουσάκη να ρίχνει τη διαφορά στο 25-28. Μετά την απάντηση των Fighters, ο Μάρρας με τον Αντωνουσάκη σκόραραν για το 31-34, ενώ ο οι δυο τους πάλι ήταν που έφεραν το ματς στο 36-37 για να σκοράρει ο Χλης για το προσπέρασμα της ομάδας του, 38-37. Οι Πίκλες Ρολ κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου, που έκλεισε από 2/2 βολές του Φραγκοφιάννη στο 42-41 για τους νικητές.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κυριάκογλου ξεκίνησε ένα προσωπικό ρεσιτάλ από το τρίποντο, για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη. Με δικό του σουτ το σκορ πήγε στο 45-41, ενώ μετά την απάντηση των Fighters, ο ίδιος ήταν που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 53-44. Οι Fighters πλησίασαν και πάλι, 53-48, αλλά ο Κυριάκογλου με το 4ο του τρίποντο στο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στο 56-58, για να κλείσει λίγο μετά το προσωπικό του ρεσιτάλ, όταν με το 5ο τρίποντό του στην περίοδο έγραψε το 60-50. Ο Φραγκογιάννης έφερε το ματς στο 62-50 και οι Fighters μπόρεσαν απλά στο τέλος να μειώσουν στο τελικό 62-57.

Για τους Πίκλες Ρολ ο Κυριάκογλου είχε 20 πόντους, ο Αντωνουσάκης 14, ο Χλης 12 και ο Φραγκογιάννης 9.

Πίκλες Ρολ (Διαμαντής Γ.): Μάρρας Α. 6 (2), Φραγκογιάννης Ι. 9, Βήχος Μ., Κυριάκογλου Σ. 20 (6), Διαμαντής Γ., Τσάλης Β. 1, Αντωνουσσάκης Β. 14, Κανδύλης Θ., Χλης Η. 12.

Fighters: Βαμβακάρης Μ. 15 (3), Στάμος Μ. 2, Αλεξανδρόπουλος Α. 5, Βάλσαμος Σ. 5, Φερεκιάδης Σ 2, Πολυμίλης Χ., Ξηραδάκης Π., Αλεξανδρόπουλος Ε. 1, Μίχας Ε. 19 (2), Βενέτης Ε. 8 (1).