Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρωταθλητές οι Ballbusters στη 2η παράταση!

Πρωταθλητές οι Ballbusters στη 2η παράταση!

Οι Ballbusters κατέκτησαν τον τίτλο του 3ου γκρουπ στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά από έναν απίστευτο τελικό απέναντι στους Μπράφους του Χάρη Πάτση. Το παιχνίδι έληξε στη δεύτερη παράταση με σκορ 103-88, με τους Μπράφους του Χάρη Πάτση να μένουν σταδιακά από την πρώτη παράταση και μετά με έναν παίκτη 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, λόγω αποβολών με φάουλ 5 παικτών τους, για να διακοπεί εκεί ο αγώνας με το υπάρχον σκορ. MVP του τελικού ο Μαυράκης που σταμάτησε στους 32 πόντους οδηγώντας την ομάδα του στον τίτλο!

ΟΙ ΜΠΡΑΦΟΙ ΤΟΥ ΧΑΡΗ ΠΑΤΣΗ – BALLBUSTERS 88-103παρβ

(12-19, 31-43, 54-57, 73-73, 84-84, 88-103)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπράφους του Χάρη Πάτση να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα στο 2-0 και το 4-2 με τον Καραμανή και τον Λαρεντζάκη, για να απαντήσουν οι Ballbusters με τον Σοφιανόπουλο και να προσπεράσουν, 4-6. Ο Ζήρος ισοφάρισε τον αγώνα σε 6-6 στην τελευταία ισοπαλία μέχρι την εκπνοή του σαραντάλεπτου! Οι Ballbusters με τον Μαυράκη και τον Βεντούρη πήραν το προβάδισμα με 6-10, ενώ μετά την απάντηση του Ζήρου, ο Νίνος έφερε την ομάδα του στο 8-14. Ο Ασημομύτης μείωσε, αλλά ο Σοφιανόπουλος με τον Τριμπόνια σκόραραν για το 10-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ζήρο.

Στη 2η περίοδο το τρίποντο του Σοφιανόπουλου έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους, 12-22, ενώ μετά την απάντηση του Ασημομύτη, ο Σοφιανόπουλος με τον Κολιοφώτη σκόραραν για το 14-26. Ο Ζήρος με 5 πόντους έριξε τη διαφορά στους 9, 19-28, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τους Ballbusters, ο Τριμπόνιας με τον Ντουλαβέρη σκόραραν τρίποντα για το 21-34, με τον Βεντούρη να φέρνει το ματς στο 22-39 για τη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας του στο ματς. Ξανά στους 17 μετά τις βολές του Ασημομύτη και την απάντηση του Μαυράκη για το 24-41. Ο Λαρεντζάκης μείωσε με τρίποντο, ενώ από φάουλ και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ο Καραμανής είχε 4/4 βολές για να φέρει το ματς στο 31-41 με σερί 7-0 για την ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Σοφιανόπουλο στο 31-43.

Στην επανάληψη ο Ζήρος με τον Καραμανή μείωσαν το ματς σε μονοψήφια διαφορά, 35-46 μετά το τρίποντο του Μαυράκη, ενώ ο Καραμανής με καλάθι και φάουλ έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους, 38-46. Μετά την απάντηση του Σοφιανόπουλου και του Ντουλαβέρη, ο Ζήρος με τρίποντο σκόραρε για το 43-50. Οι Ballbusters απάντησαν με τον Μαυράκη και τον Τριμπόνια για το 43-54, αλλά οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση είχαν πια βρει ρυθμό στην επίθεση και με τον Καραμανή και τον Ασημομύτη έφεραν το ματς στο 50-57 για να βάλει καλάθι και φάουλ ο Ζήρος μειώνοντας σε 53-57. Μάλιστα, με 1/2 βολές του Σαπλατέρα στο τέλος της περιόδου, οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση έφεραν το ματς σε απόσταση ενός σουτ για πρώτη φορά από το 8-10 και μετά, 54-57!

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ballbusters μπήκαν δυνατά, ο Βεντούρης με τον Σοφιανόπουλο έφεραν το ματς στου 6 πόντους για να γράψει ο Μαυράκης το 55-66 με σερί 1-9 για την ομάδα του. Το σερί διέκοψε ο Ζήρος, για να απαντήσει ο Μαυράκης και πάλι (18 πόντοι σε 4η περίοδο και παρατάσεις) από τη γραμμή των βολών, αφού κέρδισε το 5ο φάουλ του Καραμανή (αφήνοντας τους Μπράφους του Χάρη Πάτση με 5 παίκτες στο ρόστερ). Ο Ζήρος με τον Ασημομύτη έφεραν το ματς στο 61-68, με τον Βεντούρη να απαντά με 3:15 για το τέλος για το 61-70. Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση είχαν 4/4 βολές στις δύο επόμενες επιθέσεις τους για το 65-70 με 2:47 για το τέλος, για να έρθει και πάλι ο Βεντούρης και να γράψει το 65-72. Ο Σαπλατέρας από κοντά μείωσε στους 5, ενώ ο Ζήρος σκόραρε για το 69-72 στα 40 δευτερόλεπτα. Οι Ballbusters αστόχησαν στην επίθεσή τους, με τον Ζήρο να κερδίζει φάουλ για το 71-72 στα 22 δευτερόλεπτα. Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση έκαναν αμέσως φάουλ, οι Ballbusters είχαν 0/2 βολές, αλλά από επιθετικό ριμπάουντ κέρδισαν νέο φάουλ για το 71-73 με 1/2 βολές του Μαυράκη. Τελευταία επίθεση στον αγώνα με 19 δευτέρολεπτα για τους Μπράφους του Χάρη Πάτση, ο Ασημομύτης στα 3 δευτερόλεπτα πέτυχε το καλάθι του αγώνα, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του, 73-73, πρώτη ισοπαλία μετά το 6-6 και παράταση στον αγώνα!

Στην παράταση οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση μπήκαν δυνατά και στο πρώτο 1:20 σκόραραν δύο φορές με τον Ζήρο για να φέρουν το ματς στο 77-73. Ο Σοφιανόπουλος απάντησε για τους Ballbusters, με τον Ζήρο να σκοράρει για το 79-75 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του έξτρα χρόνου, αλλά να δέχεται τεχνική ποινή αμέσως μετά, αφήνοντας την ομάδα του με 4 παίκτες, αφού αυτό ήταν το 5ο φάουλ του! Οι Ballbusters με 2/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις μείωσαν σε 79-77, για να χάσουν δύο βολές οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση στη συνέχεια και να έρθει ο Βεντούρης να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 79-79 με 2:13 για το φινάλε. Ξανά προβάδισμα από τον Σαπλατέρα, 81-79, με τον Ντουλαβέρη να ισοφαρίζει. Νέο προβάδισμα με τον Ασημομύτη για τους Μπράφους του Χάρη Πάτση, 83-81, με τους Ballbusters να έχουν 0/2 βολές αλλά να βγάζουν την άμυνα και στα 33 δευτερόλεπτα να γράφουν 1/2 με τον Μαυράκη για το 83-82. Τον μιμήθηκε ο Σαπλατέρας στα 17 δευτερόλεπτα, με τους Μπράφους του Χάρη Πάτση να επιλέγουν φάουλ στη συνέχεια, 2/2 βολές με 15 δευτερόλεπτα για τον Μαυράκη και 84-84. Η τελευταία επίθεση των Μπράφων του Χάρη Πάτση ήταν άστοχη, για να οδηγηθεί το ματς στη δεύτερη παράταση.

Εκεί οι Ballbusters μπήκαν με τον Μαυράκη να γράφει 3/4 βολές στις δύο πρώτες επιθέσεις για το 84-87. Ο Βεντούρης μετά από δύο άστοχες επιθέσεις των Μπράφων του Χάρη Πάτση έφερε το ματς στο 84-89, ενώ ο ίδιος σκόραρε τρίποντο για το 84-92 μετά από 0/2 βολές των αντιπάλων του. Το σερί των Ballbusters έφτασε το 0-12 από τον Μαυράκη και τον Ντουλαβέρη, 84-96 με 1:42 για το τέλος, πριν το διακόψει ο Ασημομύτης. Ο Ξυνογιαννακόπουλος έκανε κι αυτός 5ο φαουλ στο 1:28 για να μείνουν οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση με 3 παίκτες, 2/2 βολές ο Τριμπόνιας και 86-98. Μετά από ένα άστοχο τρίποντο των Μπράφων του Χάρη Πάτση ο Βεντουρης έγραψε το 86-100, με τον Ασημομύτη να κυνηγά το φάουλ για να μείνουν με 2 παίκτες οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση και τον Λαρεντζάκη να τον μιμείται στα 25 δευτερόλεπτα μετά το καλάθι του Μαυράκη για το 88-103, για να λήξει ο αγώνας εκεί αφού οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση δεν μπορούσαν να συνεχίσουν με έναν παίκτη. Έτσι, οι Ballbusters πήραν τον τίτλο στο 3ο γκρουπ της λίγκας!

Για τους πρωταθλητές ο Μαυράκης είχε 32 πόντους, ο Βεντούρης 24 (17 σε 4η περίοδο και παρατάσεις), ο Σοφιανόπουλος 21 σε ένα πάρα πολύ καλό ματς (αποβλήθηκε με 5 φάουλ στην αρχή της πρώτης παράτασης), ο Τριμπόνιας 12 και ο Ντουλαβέρης 10. Για τους Μπράφους του Χάρη Πάτση ο Ζήρος είχε 36 πόντους, ο Ασημομύτης 19, ο Καραμανής 16, ο Σαπλατέρας 8 και ο Λαρεντζάκης 7.

Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση (Τούλουζας Φ.): Καραμανής Ν. 16, Σαπλατέρας Θ. 8, Ζήρος Γ. 36 (1), Λαρεντζάκης Β. 7 (1), Ασημομύτης Δ. 19, Ξυνογιαννακόπουλος Χ. 2.

Ballbusters (Πουλάκης): Νίνος Π. 2, Βεντούρης Σ. 24 (2), Σοφιανόπουλος Π. 21 (1), Τριμπόνιας Ε. 12 (2), Κολιοφώτης Σ. 2, Μαυράκης Α. 32 (1), Ντουλαβέρης Γ. 10 (1), Αρβανιτάκης Δ..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …