Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Απόλυτος έλεγχος και εύκολη νίκη!

Απόλυτος έλεγχος και εύκολη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο Top-16 της Ευρωλίγκας κερδίζοντας για την 1η αγωνιστική την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με 73-57. Οι «πράσινοι» δεν ήταν και τόσο καλοί στην επίθεση στις πρώτες 3 περιόδους, αλλά έλεγξαν απόλυτα την Αρμάνι με την άμυνά τους, κρατώντας τη στους 9 πόντους στην 3η περίοδο. Η νίκη ήρθε πολύ εύκολα, με τους Ιταλούς να μένουν από νωρίς πίσω και να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Στεφάν Λασμ ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού, με τον Αντώνη Φώτη και τον Δημήτρη Διαμαντίδη να ακολουθούν, μαζί με τον Κάρι.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τρομερή άμυνα στο ματς, εγκλώβισε απόλυτα όλους τους παίκτες της Αρμάνι, μόνο ο Τζεντίλε με τον Λάνγκφορντ είχαν πάνω από 10 πόντους, ο πρώτος με 5/8 σουτ και 2/7 βολές μένοντας άποντος στο 4ο δεκάλεπτο, ο δεύτερος με 4/12 σουτ (0/4 τρίποντα). Από εκεί και πέρα, ο Τζίλι σε 6 λεπτά δεν πήρε ούτε σουτ, ο Χάκετ είχε 3 πόντους με 1/4 σουτ σε 23 λεπτά, ο Ουάλας 2 πόντους σε 7 λεπτά, ο Μος 6 πόντους, ο Τζέρελς 9 με 2/8 σουτ, με την Αρμάνι να δίνει συνολικά μόλις 7 ασίστ στα 40 λεπτά του ματς.

Οι «πράσινοι» είχαν 56% στα δίποντα και 48% στα τρίποντα (46% και 26% η Αρμάνι), με τα ριμπάουντ να είναι 39-22 (11-6 τα επιθετικά), τις ασίστ 18-7 και τα λάθη 19-12.

Σε ατομικό επίπεδο ο Λασμ είχε 7 πόντους με 13 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Φώτσης 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4/4 εντός παιδιάς, ο Διαμαντίδης 5 πόντους αλλά με 11 ασίστ, ο Κάρι 10 πόντους με 4/6 και ο Γκιστ 12 πόντους με 5/6.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα, έλεγξε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να πάρει μεγάλη διαφορά, αλλά φαινόταν ότι δεν επέτρεπε στην Αρμάνι να παίξει όπως ήθελε. Με ένα 10-2 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έφερε το ματς στο 62-42 για να το τελειώσει οριστικά. Χαρακτηριστικό, επίσης, ήταν ότι η Αρμάνι δεν πήρε ούτε ένα προβάδισμα στο ματς, ενώ πολύ νωρίς φαινόταν στην ψυχολογία των παικτών της ότι είχε παρατήσει τον αγώνα και δεν ήλπιζε ότι μπορεί να τον κερδίσει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Ούκιτς, με τον Γκιστ να φέρνει το ματς στο 7-4, με τον Μέλι και τον Τζεντίλε να απαντούν. Οι Ιταλοί βρέθηκαν στο -1 ξανά με τον Χάκετ και τον Μέλι στο 10-9 και το 13-12 και μετά οι «πράσινοι» έλεγξαν το παιχνίδι απόλυτα. Με Λασμ και Γκιστ έτρεξαν 7-0 για να πάνε στο 20-12, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-14 από τον Λάνγκφορντ στο τέλος.

Στο μόνο που ίσως κρίνεται ο Πεδουλάκης στο ματς, ματς το οποίο έστησε την ομάδα του καταπληκτικά και εξουδετέρωσε κάθε απειλή από την Αρμάνι, ήταν τα τελευταία 16 δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου. Βεβαίως, όχι σε κάτι αγωνιστικά σημαντικό, περισσότερο σχετικό με την ψυχολογία των παικτών του. Με τον Παναθηναϊκό στην άμυνα πέρασε στα 16 δευτερόλεπτα Γιάνκοβιτς-Παππά στη θέση των Ούκιτς-Κάρι, αλλά μετά το φάουλ (που είχε να δώσει ο Παναθηναϊκός) τους άλλαξε ξανά στα 8 δευτερόλεπτα βγάζοντάς τους από το παρκέ, με τον Γιάνκοβιτς να μην ξαναπαίζει σε όλο το ματς. Θα μπορούσε να το προσέξει λίγο περισσότερο (η Αρμάνι σκόραρε με τον Λάνγκφορντ να σουτάρει μόνος μπροστά στον ξεχασμένο Κάρι), όχι για το καλάθι που δέχτηκε η ομάδα του, αλλά για το πώς κάνει μια τέτοια φάση έναν (ιδίως νεαρό) παίκτη να νιώθει (όσο επαγγελματίες κι αν είναι πια οι αθλητές).

Στη 2η περίοδο ο Τζεντίλε κάρφωσε για το 22-16, με τον Φώτση να απαντά με τρίποντο, 25-16. Οι «πράσινοι» πήγαν με τον Μπατίστ ξανά στους 9 πόντους, 26-17, και ξανά με τον Λασμ, 28-19, με τον Ουάλας να απαντά και τον Διαμαντίδη (κι αυτός, όπως και οι προηγούμενοι δύο) από τη γραμμή να γράφει το 30-21. Ο Λάνγκφορντ με τον Μος μείωσαν σε 32-27, με τον Λάνγκφορντ να φέρνει τον αγώνα στο 34-29, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης είχε σε 2:30 αγώνα 6 πόντους για το 38-29 της ομάδας του. Το ημίχρονο τελείωσε από τον Μος στο 38-31.

Από το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήλεγχε τον αγώνα, τα ριμπάουντ ήταν 19-7 και οι ασίστ 10-5, με τους «πράσινους» να έχουν 12/22 εντός παιδιάς (13/26 η Αρμάνι).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά πήγε στους 10 πόντους, 41-31 από τον Διαμαντίδη, με τον Τζεντίλε να απαντά με τρίποντο. Με 5 πόντους του Κάρι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 46-37, για να τον φέρει ο Γκιστ για πρώτη φορά στο +12, λέι απ για το 49-37. Οι Ιταλοί έμοιαζαν απόλυτα εγκλωβισμένοι, ο Ούκιτς έγραψε τρίποντο για το 52-37, με το δεκάλεπτο να κλείνει στους 12 πόντους για τον Παναθηναϊκό.

Όμως, το ξεκίνημα της 4ης περιόδου έκλεισε κάθε ενδεχόμενη απορία για την ομάδα που θα κέρδιζε το ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός βρήκε για 3 λεπτά καλό ρυθμό στην επίθεση και δεν χρειάστηκε παραπάνω για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Πρώτα ο Κάρι είχε 5 συνεχόμενους πόντους και μετά ο Φώτσης άλλους 5 μαζεμένους για να φέρουν την ομάδα τους στο 62-42 με 7:10 για το τέλος, σερί 10-2.

Ο Τζέρελς έφερε την Αρμάνι στο 62-46 και ο Λάνγκφορντ μείωσε στους 14 πόντους, αλλά ο Μπράμος απάντησε με τρίποντο με το που μπήκε στο παρκέ για το 65-58. Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Μπράμου έγραψε το 69-51, με τον Τζέρελς και τον Λαουάλ στο τελευταίο δίλεπτο να μειώνουν σε 69-56. Από ασίστ του Ούκιτς ο Γκιστ έφερε το ματς στο +15, ενώ στην εκπνοή ο Φώτσης κάρφωσε για το 73-57.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο Top-16, πήρε μια νίκη με καλή διαφορά, παρότι η Αρμάνι δύσκολα θα παίξει ρόλο (πρόκρισης) στον όμιλο για να του χρειαστεί η διαφορά. Πάντως, απέναντί της πρέπει να γράψει 2-0, οπότε κρατάει και τη νίκη και την καλή εμφάνιση. Οι 57 πόντοι που επέτρεψε είναι οι λιγότεροι που έχει δεχτεί φέτος στη διοργάνωση, δείγμα κι αυτό πολύ θετικό. Το καλό για τον Παναθηναïκό είναι ότι στις 3 πρώτες αγωνιστικές έχει πρόγραμμα που του επιτρέπει να πάει στο 3-0 πριν αρχίσουν οι πολύ απαιτητικοί αγώνες. Για να το κάνει πρέπει να περάσει νικηφόρα την ερχόμενη εβδομάδα από τη Βιτόρια και τη Λαμποράλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 52-40, 73-57.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6 (2), Κάρι 10 (2τρ. 3ρ.), Μπατίστ 1, Φώτσης 10 (2τρ. 4ρ.), Ούκιτς 11 (2), Λασμ 7 (13ρ. 3κ.), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 5 (4ρ. 11ασ.), Γκιστ 12 (1τρ. 5ρ.), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 5 (1τρ. 4ρ. 3ασ.).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε 14 (2), Τζίλι, Μέλι 5 (1), Χάκετ 3 (1), Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 11 (3ρ.), Σάμουελς, Ουάλας 2, Λαουάλ 7 (6ρ.), Μος 6 (3ρ.), Τζέρελς 9 (1).