Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρωτιά για Miners!

Πρωτιά για Miners!

Οι Miners τερμάτισαν την 1η θέση μετά τις τελευταίες αναβολές στον Α όμιλο του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Κέρδισαν τη Scabolini με 51-50 και την B.C. Abla με 64-40.

MINERS – B.C. ABLA 64-40
(17-9, 33-17, 50-25, 64-40)

Οι Miners κέρδισαν την B.C. Abla με 64-40. Το ματς ξεκίνησε με 7-7 από Μπελεχάκη, Τζαβάρα, Σωτηρόπουλο και Κυνηγόπουλο, για να κλείσει η περίοδος στο 17-9 από Σιούτη, Κωτσίδη και Κατσάτσο. Κυνηγόπουλος, Τζαβάρας και Κωτσίδης έγραψαν το 23-9, για να απαντήσει ο Μπελεχάκης ως το 23-13. Κωτσίδης και Παπαπαναγιώτου έκαναν το 27-13, ενώ Σωτηρόπουλος και Κωτσίδης το 29-16. Σιούτης και Κυνηγόπουλος πήγαν το σκορ στο 33-16, για να τελειώσει το πρώτο εικοσάλεπτο από μια βολή του Κατσάτσου για το 33-17.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης έγινε το 41-17 με 8-0 από Παπαπαναγιώτου και Τζαβάρα, ενώ ως το 45-19 πήγαμε από Ράπτη, Τζαβάρα και Καράμαλη. Κωτσίδης και Μπελεχάκης έκαναν το 47-23, Κυνηγόπουλος και Καράμαλης το 49-25, για να κλείσει η 3η περίοδος από τον Τζαβάρα, 50-25. Ως το 54-27 σκόραραν Παπαπαναγιώτου, Τζαβάρας και Σωτηρόπουλος, ο Μπελεχάκης τράβηξε το σκορ ως το 54-31, για να πάμε με 8-0 από Τζαβάρα, Σιούτη, Κωτσίδη και Ράπτη στο 62-31. Μπελεχάκης και Ορνεράκης έγραψαν το 62-36, για να τελειώσει το ματς 64-40 από Φανό, Σωτηρόπουλο και Μπελεχάκη.

Για τους νικητές Τζαβάρας και Κωτσίδης είχαν από 16 πόντους, ο Παπαπαναγιώτου είχε 10 και οι Κυνηγόπουλος, Σιούτης από 8. Για την B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 21 και ο Σωτηρόπουλος 9.

Miners (Παπαπαναγιώτου): Κυνηγόπουλος Σ. 8, Τζαβάρας Ν. 16 (1), Σιούτης Δ. 8, Κωτσίδης Κ. 16, Ράπτης Σ. 4, Παπαπαναγιώτου Β. 10, Φανός Ν. 2.

B.C. Abla (Μπελεχάκης Γ.): Καράμαλης Χ. 4, Σωτηρόπουλος Γ. 9 (1), Ορνεράκης Γ. 3 (1), Κατσάτσος Ν. 3, Μπελεχάκης Γ. 21 (2).

MINERS – SCABOLINI 51-50
(2-9, 17-26, 31-38, 51-50)

Οι Miners κέρδισαν τη Scabolini για να κατακτήσουν την 1η θέση στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την Scabolini που κράτησε τους Miners στους 2 πόντους την 1η περίοδο, από ένα καλάθι του Κυνηγόπουλο. Με τον Μπιράκο και τον Παρασκευόπουλο Τ. η Scabolini προηγήθηκε με 2-9, για να κρατήσει αυτή τη διαφορά σε όλο σχεδόν το ματς. Οι Miners προσπάθησαν να μειώσουν με τον Σακαράκη στο 2ο δεκάλεπτο, έβαλε 7 πόντους και μαζί με τον Φανό και τον Ράπτη κράτησαν τους Miners στο παιχνίδι, αλλά ο Παρασκευόπουλος Δ. με 8 πόντους και ο Μπιράκος με 5 πόντους έφεραν το ματς στο 13-22, για να κλείσει το ημίχρονο ο Παρασκευόπουλος Τ. στο 17-26.

Στην επανάληψη με τον Παρασκευόπουλο Ν. η Scabolini κράτησε το προβάδισμα παρά τις προσπάθειες του Σιούτη. Ο Παρασκευόπουλος Τ. έφερε το ματς στο 26-36, με τον Παπαπαναγιώτου και τον Χρονόπουλο να απαντούν για το 31-38 του 30ου λεπτού. Στην 4η περίοδο ο Παρασκευόπουλος Γ. με τρίποντο και ο Παρασκευόπουλος Δ. κράτησαν τη Scabolini σε απόσταση ασφαλείας, με τον Κωτσίδη να απαντά και τον Παπαδόγιαννη να μειώνει σε 39-45. Η Scabolini απάντησε με τρίποντο με τον Φανό και τον Σακαράκη να μειώνουν σε 45-49. Ο Παπαπαναγιώτου με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 48-50, με τους Miners στην τελευταία φάση του αγώνα να καταφέρνουν να σκοράρουν καλάθι και φάουλ ξανά με τον Παπαπαναγιώτου για να πάρουν τη νίκη με 51-50 στο πρώτο προβάδισμά τους στο σαραντάλεπτο.

Για τους νικητές ο Παπαπαναγιώτου είχε 11 πόντους, ο Σακαράκης είχε 10, ο Φανός 8. Για τη Scabolini ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 16 πόντους, ο Μπιράκος είχε 12, ο Παρασκευόπουλος Τ. 9 και ο Παρασκευόπουλος Ν. 8.

Miners (Στρατηγός Γ.): Παπαπαναγιώτου Β. 11, Κυνηγόπουλος Σ. 2, Σακαράκης Δ. 10, Τζαβάρας Ν., Σιούτης Δ. 4, Κωτσίδης Κ. 6, Ράπτης Σ. 2, Παπαδόγιαννης Σ. 4, Χρονόπουλος Μ. 4, Φανός Ν. 8.

Scabolini (Παρασκευόπουλος Τ.): Παρασκευόπουλος Ν. 8 (2), Φωτόπουλος Γ. 2, Παρασκευόπουλος Τ. 9, Μπιράκος Γ. 12 (1), Παρασκευόπουλος Γ. 3 (1), Παρασκευόπουλος Δ. 16.