Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Αήττητη η Α.Ε.Π.Ε., νίκη για Πίκλες Ρολ!

Αήττητη η Α.Ε.Π.Ε., νίκη για Πίκλες Ρολ!

Η Α.Ε.Π.Ε. έκλεισε αήττητη τον πρώτο γύρο μετά το 74-45 επί των Αναλώσιμων για την 11η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Σε μια αγωνιστική γεμάτη ντέρμπι οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν με 73-71 τον Ίκαρο, ο Ζυγός με 76-75 τον Γ.Β.Π. στην παράταση, η Lietuvos Pytas με 41-39 τους Μπάσχετους και ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με 54-50 τους Στιφάδο Bulls.

ΙΚΑΡΟΣ – ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ 71-73
(8-16, 27-34, 44-50, 71-73)

Οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν τον Ίκαρο με 71-73. Το ματς ξεκίνησε με 5-4 από τον Τούλα και τον Καρανικόλα για να απαντήσουν ο Ζυγούμης με τον Λαμπαθάκη για το 5-11. Ο Ρούμπας έφερε τον Ίκαρο στο 8-11 αλλά Λαμπαθάκης και Ζυγούμης έκλεισαν την περίοδο στο 8-16. Με δέκα συνεχόμενους πόντους ο Ρούμπας ισοφάρισε τον αγώνα σε 18-18 στο 2ο δεκάλεπτο πριν ο Σακλαρίδης με τον Ζυγούμη απαντήσουν για το 18-25. Ο Ρούμπας ξανά με τον Γεωργιάδη έφεραν το ματς στο 24-25 αλλά και πάλι οι Πίκλες Ρολ με τον Τσάλη, τον Μάμαλη και τον Λαμπαθάκη απάντησαν για το 24-34, με το ημίχρονο να κλείνει με 27-34.

Με τον Μάμαλη οι Πίκλες Ρολ πήγαν στο 27-38 στην 3η περίοδο για να απαντήσει ο Φωτιάδης. Ο Σακλαρίδης έφερε την ομάδα του στο 29-41 με τον Τεντολούρη και τον Φωτιάδη να απαντούν για το 38-43. Πιτταράς και Φωτιάδης μείωσαν σε 42-45 με τον Κυριάκογλου να στέλνει το ματς στο 44-50 στο 30ο λεπτό. Ο Φωτιάδης σκόραρε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους Πίκλες Ρολ να απαντούν με Λαμπαθάκη και Νίνη για το 47-57. Παρά τις προσπάθειες του Καρανικόλα και του Τεντολούρη ο Ζυγούμης έφερε την ομάδα του στο 53-63. Ο Ίκαρος με 4 πόντους του Ρούμπα έριξε τη διαφορά στους πέντε με 2:28 για το τέλος για να έρθει η απάντηση από τον Ζυγούμη με καλάθι και φάουλ, 58-66. Στο τρίποντο του Ρούμπα απάντησε ξανά ο Ζυγούμης για το 61-69, με τον Τεντολούρη να μειώνει σε 65-69, 43 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Φωτιάδης έφερε το ματς στο 67-70, ενώ μετά από 1/2 βολές του Τσάλη ο Ρούμπας μείωσε στο καλάθι, 21 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Το ματς κρίθηκε από 2/2 βολές του Ζυγούμη στα 16 δευτερόλεπτα με τον Φωτιάδη απλά να μειώνει σε 71-73 στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 26 πόντους, ο Λαμπαθάκης 17, ενώ Σακλαρίδης και Τσάλης είχαν από 8. Για τον Ίκαρο ο Ρούμπας είχε 30, ο Φωτιάδης 16 και ο Τεντολούρης 10.

Ίκαρος (Τούλας Π.): Πιτταράς Α. 5 (1), Καρανικόλας Μ. 5, Γεωργιάδης Ν. 2, Τούλας Π. 3 (1), Ρούμπας Δ. 30 (4), Φωτιάδης Α. 16, Τεντολούρης Α. 10.

Πίκλες Ρολ (Κυριάκογλου Σ.): Λαμπαθάκης Γ. 17, Ζυγούμης Θ. 26, Νίνης Α. 4, Κυριάκογλου Σ. 4 (1), Σακλαρίδης Θ. 8 (2), Τσάλης Β. 8 (1), Μάμαλης Ν. 6.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – Α.Ε.Π.Ε. 45-74
(10-22, 27-43, 45-60, 45-74)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Αναλώσιμους με 45-74. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 από Καταραχιά και Πασχαλίδη με την απάντηση να έρχεται από τον Βραχνό και τον Καλύβα για 6-9. Ο Κωνσταντίνου με τον Τσιτίνη έτρεξαν σερί 0-8 ως το 6-17 ενώ μετά το τρίποντο του Νικολόπουλου ο Μυλωνάς με τον Καταραχιά έκλεισαν την περίοδο στο 10-22 για την ομάδα τους. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μιχαηλίδης με τον Μυλωνά έφεραν το ματς στο 10-29 με τον Κουτσικόνα να απαντά για τους Αναλώσιμους. Το τρίποντο του Καταραχιά έγραψε το 13-34 αλλά ο Κουτσικόνας με εννιά πόντους και ο Οικονόμου απάντησαν για το 25-37. Η Α.Ε.Π.Ε. με τον Κωνσταντίνου και τον Πασχαλίδη έφτασε στο 25-43 πριν ο Οικονόμου κλείσει το ημίχρονο.

Το καλάθι του Βραχνού έφερε το ματς στο 29-43 στην επανάληψη με τον Καταραχιά και τον Μυλωνά να απαντούν για το 29-48. Μετά το 31-51 από το τρίποντο του Πασχάλη ο Αντωνιάδης με τον Καλύβα έριξαν τη διαφορά στους 12 πόντους. Όμως, η Α.Ε.Π.Ε. με τον Κωνσταντίνου και τον Καταραχιά έφτασε ως το 43-60 για να κλείσει η 3η περίοδος με καλάθι του Κουτσικόνα. Στο 4ο δεκάλεπτο η Α.Ε.Π.Ε. κράτησε τους Αναλώσιμους στο μηδέν και με τον Κωνσταντίνου, τον Τσιτίνη και τον Πασχαλίδη έτρεξε επιμέρους σκορ 0-14 ως το τελικό 45-74.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 18 πόντους, ο Καταραχιάς 16, ο Μυλωνάς 15 και ο Τσιτίνης 12. Για τους Αναλώσιμους ο Κουτσικόνας είχε 17, ο Βραχνός 8 και ο Οικονόμου 7.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος Γ.): Αντωνιάδης Β. 6, Κουτσικόνας Κ. 17 (1), Βραχνός Ε. 8, Καλύβας Χ. 4, Δαραμούσκας Σ., Οικονόμου Δ. 7, Νικολόπουλος Γ. 3 (1).

Α.Ε.Π.Ε. (Τσίμπας Κ.): Μιχαηλίδης Κ. 3 (1), Πασχαλίδης Λ. 6, Καταραχιάς Θ. 16 (4), Κωνσταντίνου Κ. 18, Μυλωνάς Γ. 15 (1), Τσιτίνης Σ. 12, Πασχάλης Τ. 4 (1).

ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ – LIETUVOS PYTAS 39-41
(9-14, 29-23, 37-35, 39-41)

Η Lietuvos Pytas κέρδισε τους Μπάσχετους με 39-41 με το ματς να ξεκινάει με 0-5 από τον Σαρρή Σ. και τον Διάκο Γ. Οι Μπάσχετοι ισοφάρισαν σε 6-6 με τον Καραγιώργη και τον Ντεμίρη, αλλά ένα 0-8 με οκτώ πόντους του Διάκου Ν. έφερε το ματς στο 6-14 πριν κλείσει ο Καραγιώργης ο δεκάλεπτο με τρίποντο. Ο Σαρρής Π. με τον Παρασκευόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 9-19, αλλά οι Μπάσχετοι έτρεξαν σερί 11-0 με τον Κάνδηλα, τον Κεζέπη και τον Ντεμίρη ως το 20-19. Μάλιστα ανέβασαν τη διαφορά όταν ο Καλλίνικος και ο Καραγιώργης σκόραραν για το 28-21, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-23 από τον Παρασκευόπουλο.

Το τρίποντο του Καραγιώργη έφερε το ματς στο 32-23 στις αρχές της επανάληψης για να απαντήσει η Lietuvos Pytas με σερί 0-10, Διάκος Ν. και Σαρρής Π. έφεραν την ομάδα τους στο 32-33. Ο Κάνδηλας με τον Παγκάκη απάντησαν για το 37-34, με την περίοδο να λήγει από βολή του Διάκου Ν. Ο Κάλλιος ήταν που ισοφάρισε σε 37-37 με τον Ντεμίρη να πετυχαίνει δύο βολές για το 39-37, βολές που ήταν και οι μόνοι πόντοι της ομάδας του στην περίοδο. Με 4:42 για το τέλος ο Παρασκευόπουλος ισοφάρισε σε 39-39, ενώ το επόμενο καλάθι ήρθε από τον Διάκο Ν. 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 39-41 και ήταν αρκετό για να καθορίσει το νικητή.

Για τους νικητές ο Διάκος Ν. είχε 20 πόντους. Για τους Μπάσχετους ο Καραγιώργης και ο Ντεμίρης είχαν από 12 και ο Κάνδηλας 7.

Μπάσχετοι (Δαέλης Α.): Κεζέπης Ν. 3 (1), Κάνδηλας Δ. 7 (1), Μπάικας Π., Καραγιώργης Α. 12 (2), Κεζέπης Μ., Ντεμίρης Π. 12, Καλλίνικος Μ. 3 (1), Παγκάκης Π. 2.

Lietuvos Pytas (Σαρρής Π.): Σαρρής Π. 6 (1), Σαρρής Σ. 3 (1), Τελεμές Ν. 1, Διάκος Γ. 2, Μπέης Θ., Διάκος Ν. 20, Κάλλιος Π. 3, Παρασκευόπουλος Φ. 6.

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS 54-50
(22-13, 31-28, 42-34, 54-50)

Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία κέρδισε τους Στιφάδο Bulls με 54-50. Το ματς ξεκίνησε με 3-4 από τον Χατζή και τον Ζαμπάρα για να απαντήσουν ο Οικονομίδης με τον Τσιχλή για το 9-4 της ομάδας τους. Μετά το καλάθι του Αδαμόπουλου τα τρίποντα του Χατζή και του Κωνσταντίν έφεραν το ματς στο 13-10 με τον Διαμαντή και τον Οικονομίδη να απαντούν για το 18-10. Ο Μακρής πέτυχε και αυτός τρίποντο, αλλά ο Τσιχλής ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 22-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χατζής με τον Μαυρογεώργη σκόραραν για το 23-18, ενώ ο δεύτερος έφερε τον αγώνα στο 25-22 λίγο αργότερα. Ο Σοφιάς απάντησε για το 28-22 της ομάδας του με τον Καζαδέη και τον Μαυρογεώργη να ισοφαρίζουν σε 28-28, πριν ο Οικονομίδη κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο.

Ο Πουλιέζος μείωσε στον πόντο στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Τσιχλή να απαντά για το 35-31. Το τρίποντο του Χατζή έφερε το ματς στο 35-34, αλλά ο Μακρής με τον Τσιχλή απάντησαν για το 42-34 του 30ου λεπτού. Ο Μαυρογεώργης μείωσε στους πέντε πόντους με τον Οικονομίδη να απαντά για το 46-37. Ο Μακρής με τον Χατζή σκόραραν για το 48-43 για να έρθει ο Πουλιέζος και να φέρει το ματς στο 49-47. Το καλάθι του Οικονομιδη και το τρίποντο του Γκουτσιουκώστα Α. ήταν αυτά που έκριναν τον αγώνα έγραψαν το 54-48, για να μειώσει στο φινάλε ο Μακρής στο τελικό 54-50.

Για τους νικητές ο Οικονομίδης είχε 20 πόντους και ο Τσιχλής 16. Για τους Στιφάδο Bulls ο Χατζής είχε 15, ο Μαυρογεώργης 11, ο Μακρής 9 και ο Πουλιέζος 7.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Σοφιός Κ. 6, Αδαμόπουλος Κ. 5, Διαμαντής Δ. 3 (1), Αναστασίου Π. 1, Γκουτσιουκώστας Α. 3 (1), Οικονομίδης Α. 20 (1), Τσιχλής Γ. 16.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογεώργης Σ.): Ζαμπάρας Σ. 2, Μακρής Γ. 9 (1), Κωνσταντίν Γ. 3 (1), Αλεφραγκής Τ., Πουλιέζος Ν. 7, Σκαμπαρδώνης Θ., Καζαδέης Λ. 3, Χατζής Μ. 15 (3), Κακογιάννης Γ., Μαυρογεώργης Σ. 11 (2).

ΖΥΓΟΣ – Γ.Β.Π. 75-76παρ.
(14-21, 36-39, 46-57, 67-67, 75-76)

Ο Γ.Β.Π. κέρδισε τον Ζυγό 75-76. Το ματς ξεκίνησε με τον Βαλάτσο για το 3-0 με τον Γ.Β.Π. να απαντά με Φράγκο και Λαρεντζάκη για το 4-9. Ο Μπουρίτης με τον Γκαλά μείωσαν σε 8-9 για να έρθει ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα για το 10-15. Τον μιμήθηκε ο Σάλαρης για το 14-17 αλλά ο Λαρεντζάκης έφτασε τους 14 πόντους στο δεκάλεπτο, 14-21. Στη 2η περίοδο ο Καλκιτανίδης με τον Παστιανίδη μείωσαν σε 19-21 για να συνεχίσει ο Λαρεντζάκης από το τρίποντο, 19-24. Βαλάτσος και Παστιανίδης έφεραν το ματς στο καλάθι, 24-26, με τον Λαρεντζάκη και τον Καίσσαρη να απαντούν για το 26-36. Ο Μπουρίτης ήταν που με πέντε πόντους μείωσε σε 31-36, για να έρθει ο Βαλάτσος και να ρίξει τη διαφορά στο τρίποντο. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Λαρεντζάκη να φτάνει τα επτά τρίποντα και το Σάλαρη να απαντά για το 36-39.

Στην επανάληψη ο Γ.Β.Π. μπήκε με σερί 0-8, Καίσαρης και Τσουκαλαδάκης έφεραν την ομάδα τους στο 36-47. Το σερί διέκοψε ο Βαλάτσος αλλά ο Λαρεντζάκης με το όγδοό του τρίποντο έγραψε το 38-52. Με τρίποντο σκόραρε και ο Γκαλάς που μαζί με τον Παστιανίδη μείωσαν σε 46-55 για να κλείσει την περίοδο με βολές ο Φράγκος, 46-57. Ο Καλκιτανίδης με τον Σακαντάρη μείωσαν σε 50-57 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ενώ ο δεύτερος ήταν που λίγο αργότερα έγραψε το 54-59. Ο Καίσσαρης απάντησε για το +8 της ομάδας του ενώ ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε το ρεκόρ πρωταθλήματος με το ένατό του τρίποντο για το 56-65. Όμως, ο Καλλίγερης με τον Μπουρίτη μείωσαν σε 60-65 για να έρθει ο Γκαλάς στο δίλεπτο και να γράψει το 64-65. Το τρίποντο του Βαλάτσου έφερε το ματς στο 67-65 με 1:30 να απομένει, με τον Καίσσαρη να γράφει 2/4 βολές στα 49 και τα 16 δευτερολεπτα για το 67-67. Στην τελευταία επίθεση ο Ζυγός δεν κατάφερε να ευστοχήσει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Σάλαρης έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του, 69-67 και 71-69, πριν ο Ρωμανός και ο Καίσσαρης σκοράρουν για το 71-74 στα 56 δευτερόλεπτα. Ο Βαλάτσος απάντησε στα 42 δευτερόλεπτα, ο Γ.Β.Π. αστόχησε και ο Σακαντάρης 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έγραψε το 75-74 για την ομάδα του. Όμως, στην εκπνοή ο Ρωμανός ευστόχησε στο νικητήριο καλάθι για τον Γ.Β.Π.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 39 πόντους, ο Καίσσαρης 21 και ο Ρωμανός 8. Για τον Ζυγό ο Βαλάτσος είχε 19, Σακαντάρης, Μπουρίτης και Παστιανίδης από 11, ο Σάλαρης 10 και ο Γκαλάς 7.

Ζυγός (Αθανασόπουλος Δ.): Σαγιάκος Μ., Καλλίγερης Λ. 2, Σάλαρης Ν. 10 (2), Βαλάτσος Η. 19 (1), Καλκιτανίδης Σ. 4, Γκαλάς Ι. 7 (1), Σακαντάρης Α. 11, Μπουρίτης Γ. 11, Μπιμπλής Χ., Παστιανίδης Ν. 11 (1).

Γ.Β.Π. (Καίσσαρης Π.): Τσουκαλαδάκης Μ. 2, Φράγκος Κ. 6, Καίσσαρης Π. 21 (1), Λαρεντζάκης Β. 39 (9), Ρομανός Δ. 8, Παγιατάκης Γ., Αγγελόπουλος Δ..