Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τετράδα οι Big Ballers!

Τετράδα οι Big Ballers!

Οι Big Ballers πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Challenge League στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, κλείνοντας στο 2-0 τη σειρά με τη Losvos. Το πρώτο παιχνίδι έληξε με 79-64 στην παράταση, ενώ η Losvos δεν παρατάχθηκε στο δεύτερο που έκλεισε με 20-0 για την πρόκριση των Big Ballers.

BIG BALLERS – LOSVOS 79-64παρ.
(12-9, 31-14, 48-35, 59-59, 79-64)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 10-3 για τους Big Ballers με τον Μπιζίκο να βάζει 8 πόντους και τον Κρίνη να προσθέτει άλλους 2. Ο Ζαραφωνίτης με τον Κοκκινίδη απάντησαν για τη Losvos για το 12-9 με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει απ’ την άλλη πλευρά στο ενδιάμεσο. Στη 2η περίοδο οι Big Ballers έφτασαν στο 18-9 με τον Μπιζίκο και τον Μπουκουβάλα, ενώ μετά τα καλάθια από Σώκετ και Αθανασίου, ο Μπιζίκος με τον Κρίνη έφεραν το ματς στο 23-13, για να γράψει 5 πόντους ο Μπουκουβάλας κι ένα τρίποντο ο Χερουβείμ για το 31-14 του ημιχρόνου για τους Big Ballers.

Στην επανάληψη η Losvos προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και με τον Κοκκινίδη και τον Σώκετ σκόραρε για το 31-22. Οι Big Ballers απάντησαν με τον Κρίνη, αλλά ο Ράπτης με τον Σώκετ έφεραν το ματς στο 35-28. Ο Μπιζίκος με τον Χερουβείμ σκόραραν για το 40-28, ενώ ο Μπουκουβάλας με 4 πόντους μετά το καλάθι του Κυρενίδη, έφερε τον αγώνα στο 44-32. Ο Κυρενίδης απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Χερουβείμ με τον Μπουκουβάλα έφεραν το ματς στο 48-35 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Losvos αντέδρασε στο 4ο δεκάλεπτο και με τον Ράπτη μείωσε σε 10 πόντους, ενώ ο Ριτσάκης έγραψε το 48-40. Μετά την απάντηση του Γιαννόπουλου ο Ριτσάκης σκόραρε για το 50-43. Οι Big Ballers απάντησαν με τον Μπιζίκο και τον Κρίνη για το +11, αλλά η Losvos με τον Ζαραφωνίτη και τον Κυρενίδη πλησίασε σε 54-49 με 3:49 για το τέλος. Οι Big Ballers απάντησαν με τον Κρίνη, αλλά ο Ριτσάκης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 56-54, με τον Κοκκινίδη να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 56-56 με 1:08 για το τέλος. Ο Κρίνης είχε 2/2 βολές με τον Κοκκινίδη να απαντά αμέσως για το 58-58 στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα. Η Losvos πήρε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα με 1/2 βολές του Κυρενίδη για το 58-59, αλλά στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Βασιλειάδης κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές ισοφάρισε για να στείλει τον αγώνα στην παράταση, γλιτώνοντας τους Big Ballers, αφού παραλίγο να χάσουν το ματς μένοντας μόλις 1 φορά πίσω στο σκορ σε 40 λεπτά!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Big Ballers μπήκαν πολύ δυνατά, με τον Μπουκουβάλα και τον Μπιζίκο σκόραραν για το 65-59 μέχρι το 3:46 με τη Losvos να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων της, για να έρθει το τρίποντο του Μπιζίκου στο 2:52 για το 68-59. Ο Κοκκινίδης σταμάτησε το σερί της παράτασης στο 9-0, 68-61, αλλά οι Big Ballers απάντησαν με νέο σερί, 8-0 αυτή τη φορά, ο Μπουκουβάλας έγραψε το 70-61, με τον Γιαννόπουλο να ανεβάζει το ματς στο 73-61. Ο Χερουβείμ σκόραρε τρίποντο, ο Κυρενίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να κλείσει ο Χερουβείμ το ματς με νέο τρίποντο, 79-64.

Για τους νικητές ο Μπιζίκος είχε 25 πόντους, ο Μπουκουβάλας 17, ο Κρίνης 15, ο Χερουβείμ 14 και ο Γιαννόπουλος 7. Για τη Losvos ο Ζαραφωνίτης είχε 16 πόντους, ο Κοκινίδης 13, ο Κυρενίδης 12, ο Σώκετ 8, ο Ριτσάκης 7.

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε.): Κρίνης Ν. 15 (1), Βασιλειάδης Χ. 1, Χερουβείμ Σ. 14 (4), Φουντής Ε., Βασιλάκης Σ., Γιαννόπουλος Δ. 7, Μπιζίκος Ν. 25 (1), Μπουκουβάλας Ι. 17 (1).

Losvos (Κυρενίδης Ι.): Ριτσάκης Β. 7 (1), Ράπτης Δ. 6 (1), Κυρενίδης Ι. 12 (2), Αθανασίου Μ. 2, Ζαραφωνίτης Α. 16, Κοκκινίδης Ζ. 13 (1), Σώκετ Α. 8 (2).

BIG BALLERS – LOSVOS 20-0
(Σκορ σειράς: 2-0)