Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Α.Ε.Π.Ε., Κέρβερους!

Οριακές νίκες για Α.Ε.Π.Ε., Κέρβερους!

Οι Κέρβεροι κέρδισαν με 51-50 τους Shooting Stars για την 3η αγωνιστική του Β ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη φέτος. Η Α.Ε.Π.Ε. με ανατροπή στην 4η περίοδο νίκησε με 70-66 τους Γιανγκ Μπόυζ, ενώ οι Red Devils επικράτησαν με 78-32 των Desperado.

Α.Ε.Π.Ε. – Γιανγκ Μπόυζ 70-66

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 70-66 τους Γιανγκ Μπόυζ κάνοντας ανατροπή από το -13 στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με τον Μυλωνά και τον Τσιτίνη να σκοράρουν για την Α.Ε.Π.Ε., για να απαντήσουν ο Κρανιώτης με τον Κατσικλή και περνώντας από το 8-8 να πάμε στο 11-15 για τους Γιανγκ Μπόυζ. Ο Κωνσταντίνου μείωσε σε 18-20 στο δεκάλεπτο, αλλά ο Τιμπας με τον Ναούμη έφεραν την ομάδα τους στο 23-31 για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-33. Ο Βασιλας ανέβασε το δείκτη του σκορ για τους Γιανγκ Μπόυζ, με την Α.Ε.Π.Ε. να πλησιάζει σε 34-37 με Γυφτοκωστα και Κωνσταντίνου και μετά σε 39-41 πριν ο Τιμπας φέρει την ομάδα του στο 39-47 και το 41-51. Ο Καμζέλας μείωσε σε 48-55 στα τέλη της 3ης περιόδου, αλλά ο Ναουμης έγραψε το 48-61 για τους Γιανγκ Μπόυζ. Από εκεί και πέρα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το τέλος του ματς ανήκε στην Α.Ε.Π.Ε.. Με τον Κωνσταντίνου μείωσε σε 57-61 για να έρθει ο Ζαφειρόπουλος για το 61-62 και ο Μυλωνάς για να της δώσει προβάδισμα με 63-62 για να φτάσει το σερί της ο Γυφτοκωστας στο 17-1 και το σκορ στο 65-62. Παρά τις προσπάθειες του Κατσικλη ο Γυφτοκωστας με τον Ζαφειρόπουλο ήταν που κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 68-63 και 70-66.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γυφτοκωστας 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλης είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Τιμπας 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Shooting Stars – Κέρβεροι 50-51

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Shooting Stars με 50-51. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 από τον Λουδάρο, για να απαντήσουν ο Καρύδης με τον Δριβάκο, με τον Λουδάρο και τον Συλιγνάκη να γράφουν το 10-8. Οι Κέρβεροι προσπέρασαν με τον Δριβάκο και τον Καρίδη σε 12-15, ενώ ο Κανέλλος τους έφερε στο 16-19. Ο Μηλιώνης απάντησε για το 20-19, ενώ μετά το καλάθι του Καρύδη, ο Σοφιανόπουλος έκλεισε το ημίχρονο στο 24-22. Ο Ζαφειράτος έφερε τους Shooting Stars στο 28-23, ενώ ο Σαλτούρος έγραψε λίγο πιο μετά το 34-25 για να μείνει μπροστά η ομάδα του με τον Μενουδάκο, 3-30. Ο Σκληράκης με τον Αντώνη απάντησαν για να μειώσουν οι Κέρβεροι σε 40-38, με τον Λουδάρο να ανεβάζει τη διαφορά στους 5 πόντους αλλά τον Σκληράκη και τον Αντώνη να απαντούν για το 45-44. Ο Ζαφειράτος έγραψε το 47-44, αλλά ο Σκληράκης με 4 μαζεμένους πόντους έφερε μπροστά τους Κέρβερους. Ο ίδιος έγραψε και το 48-50 με τον Καρπουζη να απαντά για να ισοφαρίσει σε 50-50 και μία βολή του Γεροντουκου να κρίνει τον αγώνα στο 50-51.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γεροντούκος 10 πόντους και ο Καρύδης 8. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σαλτούρος 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Red Devils – Desperado 78-32

Οι Red Devils κέρδισαν τους Desperado με 78-32 ελέγχοντας το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε από τον Τριανταφύλλου με 5-0 για τους νικητές για να απαντήσει ο Πασιαλής για το 7-5. Οι Desperado έμειναν κοντά ως το 15-12, με τον Κρίνη να γράφει το 19-12 και τους Red Devils να πηγαίνουν ως το 39-12 με ένα φοβερό 24-0 που διήρκεσε ως το ημίχρονο του αγώνα (16-0 η δεύτερη περίοδος), με τον Αντωνέα, τον Εαζαριάν και τον Μπουρα πρωταγωνιστές. Το σερί συνεχίστηκε ως το 41-12 (26-0) στο ξεκίνημα της επανάληψης από τον Κρίνη, για να το διακόψουν οι Desperado στη συνέχεια σκοράροντας για το 43-17. Οι Red Devils έφτασαν στο 57-19 με τον Χατζηδημητράκη και τον Μπούρα, με την απάντηση να έρχεται από τον Μαστορίδη, 59-23. Ο Αντωνέας έγραψε το 66-23 για να απαντήσει ο Μαστορίδης ως το 68-29 λίγο πριν το φινάλε.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 13 πόντους, ο Στόλης 10 με 5 ριμπάουντ, ο Κρίνης 8 με 6 ριμπάουντ και ο Αντωνέας 6 με 9 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Μαστορίδης είχε 16 και ο Πασιαλής 8.