Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Κέρβερους, Γιανγκ Μπόυζ!

Σημαντικές νίκες για Κέρβερους, Γιανγκ Μπόυζ!

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 80-68 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για την 4η αγωνιστική του Β ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Κέρβεροι επικράτησαν με 67-55 των Desperado. Η Α.Ε.Π.Ε. νίκησε με 72-62 τους Shooting Stars, οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 64-57 τους Τριπόντιους, ενώ οι Red Devils επικράτησαν με 69-39 των Raptors.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Γιανγκ Μπόυζ 68-80

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 68-80 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με το ματς να ξεκινά με 6-3 για να προσπεράσουν με 6-9 οι νικητές και να φτάσουμε μετά στο 14-11. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 17-14 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να κρατούν το προβάδισμα, 19-14 και 28-21, για να προσπαθήσουν να απαντήσουν οι αντίπαλοί του, πλησίασαν σε 30-27 για να μειώσουν στον πόντο, 32-31, λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Γιανγκ Μπόυζ προσπέρασαν με 38-40 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να παίρνουν πάλι προβάδισμα, 43-41, αλλά για τελευταία φορά στο ματς. Οι Γιανγκ Μπόυζ απάντησαν για το 43-47 και έμειναν μπροστά ως το τέλος, φτάνοντας στο 48-57 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μείωσαν στο καλάθι, 57-59, και πλησίασαν ξανά στο 63-66, αλλά οι Γιανγκ Μπόυζ απάντησαν με σερί 2-11 για το 65-77 που έκρινε και το νικητή.

Desperado – Κέρβεροι 55-67

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Desperado με 55-67, με το ματς να ξεκινά με 5-10 για να μειώσουν οι Desperado σε 9-12 πριν κλείσει η περίοδος στο 11-17. Οι Desperado πλησίασαν ως το 19-20, αλλά οι Κέρβεροι κράτησαν το προβάδισμα με 20-23 και 25-27 στο ημίχρονο. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με 29-29, για να πάμε στο 35-36 και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το 39-45 των Κέρβερων, που έφτασαν και στο 43-49 για να απομακρυνθούν στη συνέχεια, 43-56. Οι Desperado προσπάθησαν να απαντήσουν, 51-60 και 55-64, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 21 πόντους, ο Δριβάκος 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Καρύδης 11 πόντους. Για τους Desperado ο Μαστορίδης είχε 24 πόντους, ο Σεφέρης 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κατσιαβάρας 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Shooting Stars – Α.Ε.Π.Ε. 62-72

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Shooting Stars με 62-72 παίρνοντας κεφάλι από νωρίς στο ματς αλλά μένοντας πίσω στην επανάληψη. Προηγήθηκε με 0-5 για να απαντήσουν οι Shooting Stars για το 8-9 αλλά να ξεφύγει η Α.Ε.Π.Ε. ξανά με τον Κωνσταντίνου με 11-16. Οι Shooting Stars απάντησαν για να μείνουν κοντά με Ζοτσο και Σαλτούρο ως το 18-23, αλλά ο Γυφτοκωστας έφερε την ομάδα του στο 22-31. Ο Ζαφειράτος μείωσε σε 26-31 στο ημίχρονο, ενώ οι Shooting Stars προσπέρασαν με τον Γοτσο, 33-31 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με τον Κωνσταντίνου και τον Δεδεμαδη για το 35-43, ενώ έφτασε και στο 37-47. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 43-51, με τον Γοτσο και τον Λουδάρο να γράφουν το 50-53 στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως, ο Γυφτοκωστας έφερε την ομάδα του στο 54-62 με την Α.Ε.Π.Ε. να κρατά τους αντιπάλους της σε απόσταση ασφαλείας στη συνέχεια ως το τέλος, 56-67 και 60-69.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 22 πόντους, ο Γυφτοκωστας 18, ο Καμζέλας 12. Για τους Shooting Stars ο Γοτσος είχε 30 πόντους και 15 ριμπάουντ με 10/13 δίποντα.

Red Hot Chili Hoopers – Τριπόντιοι 64-57

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Τριπόντιους με 64-57 με το ματς να ξεκινά με 8-2 από τον Σακλαρίδη για να πάει στο 13-4 λίγο μετά. Ο Καλορίτης με τον Μπέη απάντησαν για το 15-11 στο δεκάλεπτο με τους Red Hot Chili Hoopers να τρέχουν ένα 9-0 με τον Κεφαλόπουλο, τον Φραγκογιάννη και τον Ζυγούμη για το 24-11, για να τους φέρει ο Μελετιάδης λίγο μετά στο 29-13. Ο Μπέης με τον Τσουτη μείωσαν σε 34-20 για να κάνει ο Καραδήμας το 34-24 και να κλείσει το ημίχρονο από τον Μελετιάδη στο 38-24. Στην επανάληψη οι Τριπόντιοι μείωσαν ξανά στους 10 πόντους, 38-28 με τον Καραδήμα, αλλά ο Μελετιάδης με τον Κυριάκογλου και τον Φραγκογιάννη έφεραν την ομάδα τους στο 50-32. Μετά το 52-40 από τον Τσουτη ο Ζυγούμης σκόραρε για το 57-40 με τους Τριπόντιους να απαντούν για το 57-43. Οι Red Hot Chili Hoopers έφτασαν στο 62-45 με τον Ράλλη στο τέλος να μειώνει σε 64-57 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Μελετιάδης είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζυγούμης 17 πόντους, ο Φραγκογιάννης 10 πόντους και 5 ασίστ. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσουτης είχε 12 πόντους, ο Ράλλης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

.

Red Devils – Raptors 69-39

Οι Red Devils κέρδισαν με 69-39 τους Raptors με το ματς να ξεκινά με 5-3 και 7-5 για να πάμε στο 18-7 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Raptors μετά το 22-9 μείωσαν σε 24-16 για να ξεφύγουν πάλι οι Red Devils με 30-18 και να κλείσει το ημίχρονο στο 33-20. Στην επανάληψη οι Red Devils ανέβασαν πολύ τη διαφορά και με σερί 23-7 στην 3η περίοδο έφτασαν ως το 56-27 στο 30ο λεπτό για να πάμε στο 60-30 λίγο μετά με το παιχνίδι να κλείνει στο 69-39.

Για τους νικητές ο Στόλης είχε 16 πόντους, ο Αντωνέας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τριανταφύλλου 14 πόντους, ο Πουμπουρίδης 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Γρανισιώτης είχε 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.