Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Άφοβο, Havalakers, Hoopers!

Νίκες για Άφοβο, Havalakers, Hoopers!

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τους Faiters με 63-58 για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν με 56-46 τους Αστέρες B.C.. Οι Havalakers κέρδισαν με 65-45 τους Byron Celtics, με τους Run’n’ Gun, σε αναβολή της 4ης αγωνιστικής να επικρατούν με 79-50 των Faiters και να συνεχίζουν αήττητοι.

Άφοβος Σεπολίων – Faiters 63-58

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τους Faiters με 63-58 με το ματς να είναι κλειστό στο πρώτο του δεκάλεπτο το οποίο και έληξε στο 11-9 με τον Άφοβο Σεπολίων να φτάνει στο 14-9 στη 2η περίοδο με τον Ντούφα. Οι Faiters απάντησαν για το 14-15 και το 17-23, για να ανεβάσουν τη διαφορά στο 19-30 λίγο μετά. Ο Άφοβος Σεπολίων μείωσε σε 23-30, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 25-35. Ο Άφοβος Σεπολίων μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και με σερί 18-0 κατάφερε να αντιστρέψει την εικόνα του αγώνα. Με τον Καραντζούνη πρωταγωνιστή έφτασε στο 43-35, για να απαντήσουν οι Faiters για το 47-43 και το 53-49, πριν η 3η περίοδος κλείσει στο 55-50. Ο Κωνσταντίνου τους έφερε στο 55-53 για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα σε 5-55 και να προσπεράσουν με τον Φιλακουρίδη με 55-57. Ο Άφοβος Σεπολίων, όμως, κατάφερε και με τον Καραντζούνη έτρεξε σερί 8-1 στο τέλος για να φτάσει στο 63-58 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 26 πόντους, ο Λοράνδος 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντούφας 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Faiters ο Ζωιτος είχε 15 πόντους, ο Κωνσταντίνου,7 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Φιλακουρίδης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Red Hot Chili Hoopers – Αστέρες B.C. 56-46

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 56-46 τους Αστέρες B.C. με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους νικητές από τον Κεφαλόπουλο και τον Λαμπαθάκη, με τον Ευθυμιόπουλο να απαντά. Ο Σακλαρίδης έφερε την ομάδα του στο 13-3, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-5 για τους Red Hot Chili Hoopers. Στη 2η περίοδο ο Τρικαλιώτης μείωσε σε 16-7, με τον Κυριάκογλου και τον Γρηγορόπουλο να απαντούν για το 21-7 και το 23-10. Ο Ξένος με τον Τρικαλιώτη έφεραν τον αγώνα στο 23-14, με τον Φραγκογιάννη να απαντά για το 27-15. Ο Μαγκαφάς μείωσε σε 27-21, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από Γρηγορόπουλο και Κεφαλόπουλο σε 31-22 για τους Red Hot Chili Hoopers. Στην επανάληψη ο Μποτσάκος έφερε την ομάδα του στο 33-22, με τον Τρικαλιώτη να απαντά και τον Μαγκαφά να μειώνει σε 37-30. Ο Σακλαρίδης με τον Γρηγορόπουλο σκόραραν για το 43-31, για να μειώσουν οι Αστέρες B.C. με τον Ξένο σε 45-35 και με τον Μπαλοπητο σε 47-42. Ο Γρηγορόπουλος σκόραρε για το 50-42, με τον Σταυρινούδη και τον Μαγκαφά να απαντούν μειώνοντας σε 50-46. Όμως, ο Γρηγορόπουλος με τον Φραγκογιάννη απάντησαν για το 56-46 δίνοντας τη νίκη στους Red Hot Chili Hoopers.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 19 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Σακλαρίδης 18 πόντους. Για τους Αστέρες B.C. ο Μαγκαφάς είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ξένος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Havalakers – Byron Celtics 65-45

Οι Havalakers κέρδισαν με 65-45 τους Byron Celtics με το ματς να ξεκινά στο 5-5 από Μακρυμίχαλο και Λαζαράκο για να σκοράρουν ο Λαζαράκος με τον Κόκκινο για το 12-5 της ομάδας τους. Ο Σαχινίδης απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-10 από τον Μακρυμίχαλο. Στη 2η περίοδο ο Σταθούσης με τον Σαμαρτζή και τον Περρη έφεραν το ματς στο 30-14 για τους Havalakers με σερί 15-4, για να πάρουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Ο Γιουβεντίδης προσπάθησε να μειώσει, 30-18, αλλά ο Μανουζας Ζ. έκλεισε το ημίχρονο στο 35-19 για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Κόκκινος με τον Λαζαράκο έφεραν το ματς στο 43-21, με τον Σαχινίδη να απαντά, αλλά τον Σταθούση με τον Περρη να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 53-28. Στην 4η περίοδο ο Γκικας σκόραρε για το 53-35, με τον Σαμαρτζή και τον Σταθούση να απαντούν για το 65-40. Ο Γιουβεντίδης με τον Λεπτάκη ήταν που μείωσαν στο τέλος στο τελικό 65-45.

Για τους νικητές ο Σταθούσης είχε 26 πόντους, ο Λαζαράκος 12 με 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Μανουζας Ζ. 9 πόντους με 13 ριμπάουντ. Για τους Byron Celtics ο Γιουβεντίδης είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Faiters – Run ‘n’ Gun 50-79

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Faiters με 50-79 με το ματς να ξεκινά με 8-5 από τον Κοντινο και τον Κωνσταντίνου, για να απαντήσουν Αντωνίου, Πανδής και Περρης για το 8-16, μέχρι να κλείσει ο Μόντι το δεκάλεπτο στο 8-19. Στη 2η περίοδο ο Βλάχος σκόραρε για το 10-19, με τον Χιώτη να απαντά, 10-24, πριν ο Δουκλιάς με τον Φιλακουρίδη και τον Κοντινο φέρουν το ματς στο 19-26. Όμως, ο Χιώτης με τον Αντωνίου έκλεισαν το ημίχρονο στο 19-35. Στην επανάληψη ο Φιλακουρίδης μείωσε σε 21-35, με τον Ρήγα να απαντά. Ο Κολλας έφερε το ματς στο 26-37, με τον Αντωνίου και τον Μόντι να πηγαίνουν στο 26-42 τον αγώνα, πριν ο Πανδής γράψει το 30-52 λίγο μετά. Κολλας και Καφφετζάκης σκόραραν για το 35-52. Ο Χιώτης με τον Αντωνίου απάντησαν και πάλι για το 35-60, με τον Κοντινο και τον Κωνσταντίνου να σκοράρουν για το 45-62. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με 0-17 σερί από τον Μόντι, τον Χιώτη και τον Ρήγα, για να φτάσουν στο 45-79, πριν ο Καφφετζάκης κλείσει το ματς στο 50-79.

Για τους νικητές ο Μόντι είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αντωνίου 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Χιώτης 18 πόντους, ο Πανδής 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Faiters ο Κοντινος είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Φιλακουρίδης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.