Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητες Oklaχώμα, Supergrungers!

Αήττητες Oklaχώμα, Supergrungers!

Οι Athens Supergrungers συνεχίζουν αήττητοι στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 3η αγωνιστική και το 61-56 επί των Raptors. Αήττητη συνεχίζει και η Oklaχώμα Thunder, αφού επικράτησε με 52-47 των Ατρόμητων. Οριακή νίκη για τους Aces στην παράταση, 77-76 την Ήρεμη Δύναμη, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Τριπόντιοι με το 54-47 απέναντι στους Mentores.

Aces – Ήρεμη Δύναμη 77-76

Οι Aces κέρδισαν στην παράταση την Ήρεμη Δύναμη με 77-76 με το ματς να αρχίζει πολύ καλά για τους νικητές, 11-3 από τον Αλευριάδη, τον Φελεμέγκα και τον Τσεκούρα Χ.. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Τσιβρα και τον Παπαμιχαήλ για να μειώσει σε 14-9, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-11 και τον Κυριακόπουλο να γράφει το 20-11 στη 2η περίοδο. Ο Φελεμέγκας με τον Τσεκούρα έφεραν την ομάδα τους στο 32-17 μετά το καλάθι του Κωλετσα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-23 από τον Τσιβρα. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Φελεμέγκας σκόραρε για το 35-23, με τους Aces να φτάνουν ως και το 29-23 πριν ο Κωλετσας και ο Βλάχος απαντήσουν για να μειώσουν σε 39-33. Ξανά η διαφορά στους 10 πόντους, 45-35, με τον Τσιβρα και τον Βλάχο να σκοράρουν για το 45-42. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσεκουρας Χ. έβαλε μπροστά την ομάδα του με 50-48 και 53-50 με τον Βλαχο να ισοφαρίζει και να δίνει προβάδισμα στην Ήρεμη Δύναμη, 55-57. Ο Τσεκουρας Ν. σκόραρε για το 57-57 με τον Κωλετσα και τον Βλάχο να φέρνουν την Ήρεμη Δύναμη στο 58-63. Όμως, οι Aces κατάφεραν να πλησιάσουν σε 63-65 με τον Κυριακόπουλο, σε 66-67 με τρίποντο του Φελεμέγκα, για να ισοφαρίσει σε 67-67 ο Τσεκουρας Χ. και στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού να πάρουν τη νίκη με 77-76.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας Χ. 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας Ν. 13 πόντους, ο Κυριακόπουλος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αλευριάδης 10 πόντους. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κωλετσας 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βλάχος 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Παπαμιχαήλ 2 πόντους και 14 ριμπάουντ.

.

Ατρόμητοι – Oklaχώμα Thunder 47-52

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Ατρόμητους με 47-52 με το ματς να ξεκινά από Δαββέτα και Πετρόπουλο στο 0-6 για να απαντήσει ο Χαρατσαρης για το 8-8. Ο Δαββέτας με τον Τσάπαλο σκόραραν για το 10-13, ενώ ο δεύτερος έκλεισε την περίοδο στο 13-15 για την ομάδα του με τον Βολτέα να γράφει το 13-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σιόλας με τον Αντωνιάδη και τον Χαρατσαρη πήραν τον έλεγχο και με ένα σερί 10-2 έγραψαν το 23-19 για τους Ατρόμητους, με τον Μιχελάκη να μειώνει, και το ημίχρονο να κλείνει στο 25-23. Στην επανάληψη οι Ατρόμητοι μπήκαν με σερί 14-3 στην 3η περίοδο, ο Φουνταδάκης με τον Κομνηνό, τον Γιάχο και τον Αντωνιάδη σκόραραν για το 39-26 της ομάδας τους, αλλά η Oklaχώμα Thunder απάντησε με 0-9 σερί από Βολτέα και Δαββέτα για να πλησιάσει σ 39-35. Μετά το καλάθι του Γιάχου ο Πετρόπουλος με τον Δαββέτα έφεραν τον αγώνα στο 42-44 με 1-9 σερί, για να απαντήσουν Σιόλας και Φουνταδάκης για το 47-44. Όμως, ο Δαββέτας με τον Γιαννιτσιώτη ήταν που στο τέλος διαμόρφωσαν το 47-52 για την Oklaχώμα Thunder.

Για τους νικητές ο Δαββέτας είχε 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Πετρόπουλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βολτέας 8 πόντους και 3 κλεψίματα. Για τους Ατρόμητους ο Σιόλας είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χαρατσαρης 10 πόντους και ο Φουνταδάκης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Mentores 54-47

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Mentores με 54-47 με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 5-5 από Φαλελάκη και Βασιλειάδη, για να πάνε οι Τριπόντιοι στο 19-5 με 14-0 σερί με τον Καραδήμα, τον Χασιώτη και τον Ράλλη. Οι Mentores προσπάθησαν να απαντήσουν και τα κατάφεραν, αφού ένα 0-12 δικό τους από τον Αντωνακόπουλο και τον Τάτση έφερε τον αγώνα στο 19-17. Ο Καραδήμας σκόραρε για το 32-17 με 13-0 των Τριπόντων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-20. Στην επανάληψη μετά το 36-20 ο Κλαπης με τον Τάτση σκόραραν για το 36-27. Ο Καραδήμας με τον Τσαφαντάκη απάντησαν για το 44-31, με τον Ράλλη να γράφει το 49-34. Στην 4η περίοδο ο Βασιλειάδης έφερε το ματς στο 49-38, με τον Δημητράκη να σκοράρει για το 50-41. Ο Τσαφαντάκης απάντησε για το 54-41, με τον Σκυλογιαννη και τον Αντωνακόπουλο να μειώνουν στο τέλος σε 54-47.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Παντέλιος 9 πόντους και ο Ράλλης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Αντωνακόπουλος είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Τάτσης 13 πόντους και ο Βασιλειάδης 4 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Raptors – Athens Supergrungers 56-61

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 56-61 τους Raptors. Το ματς ξεκίνησε με τον Κελεπούρη και τον Λιουτα να σκοράρουν για το 5-6, με τον Γρανισιώτη και τον Κελεπούρη να φέρνουν την ομάδα τους στο 12-6. Ο Βαρβαρίγος απάντησε για να μειώσει σε 12-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-12 από τον Ταμβακολόγο. Στη 2η περίοδο ο Κατσαμπανης έγραψε το 16-17, με τον Χιμο να σκοράρει για το 17-20. Ο Τσίπρας έφερε το ματς στο 19-22, με τον Σπανό να απαντά αλλά τους Athens Supergrungers να κρατούν το προβάδισμα, ο Βαρβαρίγος έγραψε το 21-28 και το 25-30 με τον Κελεπούρη να μειώνει στην ανάπαυλα σε 29-33. Στην επανάληψη ο Βαρβαρίγος σκόραρε για το 30-37, με τον Λεφακίνη και τον Κελεπούρη να μειώνουν σε 35-37. Οι Athens Supergrungers με τον Λιουτα έφτασαν στο 37-43, με τον Ταμβακολόγο να απαντά και τον Μολιο να ισοφαρίζει σε 47-47. Μάλιστα ο Μολιος ήταν που σκόραρε για το 50-49 των Raptors στην 4η περίοδο, πριν ο Τσίπρας με τον Κατσαμπανη απαντήσουν για το 53-59. Ο Γρανισιώτης μείωσε, αλλά ο Βαρβαρίγος έκλεισε το ματς στο 56-61.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Κατσαμπανης 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Κελεπούρης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γρανισιώτης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μολιος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λεφακίνης 5 πόντους και 11 ριμπάουντ.