Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Pistons, Τουβλέικερς

Νίκες για Pistons, Τουβλέικερς

Οι Pistons παρέμειναν αήττητοι στον 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το 54-40 επί των Red-dicolo για την 6η αγωνιστική. Οι Τουβλέικερς έφτασαν στις 4 νίκες με το 74-55 κόντρα στο Μπίρι-μπίρι.

Pistons – Red-dicolo 54-40

Οι Pistons κέρδισαν με 54-40 τους Red-dicolo με το ματς να ξεκινά με 14-2 για τους νικητές με τον Μαράντο και τον Βαρλάγκα, για να απαντήσει ο Τάγκαλος για το 14-6 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κρικας Κ. έφερε το ματς στο 14-8, ενώ ο Κρικας Α. μείωσε σε 17-15, για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-20 από τον Νίκου. Στην επανάληψη ο Κρικας Κ. έφερε την ομάδα του μπροστά με 22-23, για να απαντήσουν οι Pistons με σερί 14-2 με τον Βαρλάγκα, τον Θεοδωρόπουλο και τον Κωνσταντίνου, για να φτάσουν στο 36-25, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-28. Στην 4η περίοδο ο Τάγκαλος μείωσε σε 38-30, για να απαντήσουν οι Pistons με τον Στεργίου για το 48-31, πριν ο Τάγκαλος μειώσει σε 51-39 και το ματς κλείσει στο 54-40.

Για τους νικητές ο Βαρλάγκας είχε 12 πόντους, ο Μαράντος 6 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Red-dicolo ο Τάγκαλος είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Τουβλέικερς 55-74

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 55-74 το Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 2-3 και 4-5 από τον Γιαννιτση. Οι Τουβλέικερς με τον Λιβαδα και τον Λαζάρου έφτασαν στο 8-10 για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης για το 12-10 της ομάδας του. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-17 από τον Λαζάρου, με τον Ευαγγελίδη να σκοράρει για το 18-17. Στη 2η περίοδο ο Θειακούλης έφερε τους Τουβλέικερς στο 20-23, με το Μπίρι-μπίρι να απαντά, αλλά τον Λαζάρου να κλείνει το ημίχρονο στο 25-32. Στην επανάληψη ο ίδιος σκόραρε για το 25-36, με τον Ευαγγελίδη και τον Μπιθικιώτη να μειώνουν σε 31-36, πριν ο Αλοναρίτης με τον Λαμπέα τρέξουν ένα 2-11 για τους Τουβλέικερς ως το 33-47. Ο Ευαγγελίδης μείωσε σε 38-49, με το ματς να πηγαίνει στο 38-51 και στο 45-61 λίγο μετά από τον Μαρίνο. Ο Λαζάρου με τον Αλοναρίτη σκόραραν για το 47-58, με τον Παπανδρέου να μειώνει και το ματς να κλείνει στο 55-74.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 12 πόντους, ο Αλοναρίτης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπανδρέου 7 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κουρουλης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.