Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κένταυρους, Filoiadelfia 76ers!

Νίκες για Κένταυρους, Filoiadelfia 76ers!

Οι Κένταυροι κέρδισαν στην παράταση με 54-52 τον Γ.Α.Σ.Τ. για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Filoiadelfia 76ers επικράτησαν με 44-37 της X-Team, ενώ ο Ατρόμητος Αιγάλεω νίκησε με 56-51 τα Χώματα επίσης στην παράταση.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Χώματα 56-51παρ.

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 56-51 τα Χώματα στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους νικητές με τον Τζοβάρα και τον Κονομη, για να απαντήσουν τα Χώματα με Τσέλια και Σπανό για το 7-5. Ο Τζοβάρας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 10-5, ο Σπανός μείωσε στον πόντο, για να γράψει το 15-10 ο Τζοβάρας και πάλι και να κλείσει το ημίχρονο στο 17-13 από τον Κατσιράκη. Στην επανάληψη ο Τσέλιας μείωσε σε 17-15, με τον Κανάρη να απαντά και τον Πεπονη να ισοφαρίζει σε 21-21. Τα Χώματα προσπέρασαν με τον Τσέλια και τον Κατσιράκη σε 24-29, για να απαντήσουν ο Κονόμης με τον Τζοβάρα και τον Νικολάου για το 35-30 στο 30ο λεπτό. Ο Τζοβάρας με τον Τσούνια έφεραν το ματς στο 41-32 στην 4η περίοδο, ο Παπαχρήστου έγραψε το 43-33 λίγο αργότερα, με τον Τσέλια και τον Σπανό να απαντούν για το 43-37, πριν ο Τσούνιας σκοράρει ξανά για το 47-37 της ομάδας του. Όμως, ένα 0-10 από τα Χώματα με Κατσιράκη, Σπανό και Πεπονη ισοφάρισε το ματς στο 47-47 για να πάμε στην παράταση! Εκεί τα Χώματα προσπέρασαν, αλλά ο Τζοβαρας με τον Τσουνια έγραψαν το 53-49 για να πάρει τη νίκη ο Ατρόμητος Αιγάλεω.

Για τους νικητές ο Τζοβαρας είχε 30 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσούνιας 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Τσέλιας είχε 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σπανός 13 πόντους, ο Κατσιράκης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Κένταυροι 54-52παρ.

Ο Κένταυροι κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 52-54 στην παράταση, με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Κορδαλη και τον Κορδονουρη, για να απαντήσουν ο Χαλδαίος με τον Αδαμαντίδη για το 7-6. Ο Δερματινος έγραψε το 7-10, με τον Αδαμαντίδη και τον Χαλδαίο να κλείνουν το 1ο δεκάλεπτο στο 14-10 για την ομάδα τους. Ο Δερματινος ισοφάρισε σε 14-14, ενώ ο Ροζος έφερε την ομάδα του στο 16-18. Ο Κοντεκάκης απάντησε για το 20-18, με τον Κατανια να σκοράρει για το 23-18. Στην επανάληψη ο Αναστασινης με τον Χαλδαίο έφεραν την ομάδα τους στο 29-22, με τον Αδαμαντίδη και τον Μιλση να σκοράρουν ως το 37-26 και τον Κοντεκάκη να γράφει το +13 στο 39-26. Ο Κορδονουρης απάντησε, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 41-31. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κορδονουρης έφερε τον αγώνα στο 41-38, με τον Αδαμαντίδη να απαντά, πριν οι Κένταυροι καταφέρουν να πλησιάσουν στον πόντο και να προσπεράσουν στο 44-45 με τον Παππά. Ο Μπατουνας τους έφερε στο 44-47, με τον Αδαμαντίδη να απαντά και το ματς να οδηγείται στην παράταση, 47-47. Εκεί ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε σε 51-51 για τον Γ.Α.Σ.Τ. με τους Κένταυρους όμως να καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη με 52-54.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κορδονουρης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δερματινος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 6 πόντους, 15 ριμπάουντ.

X-Team – Filoiadelfia 76ers 37-44

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 37-44 την X-Team με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Βηχο και τον Μουταφη, για να φέρει στο 8-4 την ομάδα του ο Μασουρος. Ο Μπελιώτης με τον Ματαλιωτάκη απάντησαν για την ισοφάριση, 8-8, με τον Βηχο και τον Μπελιωτη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 11-11. Στη 2η περίοδο οι Filoiadelfia 76ers πήραν προβάδισμα και με τον Ζιαγκα έφτασαν στο 13-16, για να απαντήσει η X-Team με τον Μασουρο και τον Νάσσιο για το 19-16. Το ημίχρονο έκλεισε από Διαμαντή και Μαζωνάκη στο 19-20, με τον πρώτο να σκοράρει για το 19-22 στην επανάληψη. Ο Μπελιώτης με τον Διαμαντή ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 21-33, για να προσπαθήσει να απαντήσει ο Νάσσιος, αλλά ο Ζιαγκας με τον Ματαλιωτάκη να γράψουν το 24-38. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Βηχο στο 27-38, με τον Μουταφη και τον Βηχο να γράφουν το 32-38 στο 4ο δεκάλεπτο, για να ολοκληρώσει ένα 12-0 η X-Team για το 36-38 με τον Βασιλουνη. Ο Ζιαγκας κράτησε την ομάδα του μπροστά, 36-41, για να φτάσουν οι Filoiadelfia 76ers στη νίκη με 37-44.

Για τους νικητές ο Διαμαντής και ο Ζιάγκας είχαν από 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μπελιώτης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Βηχος είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Νάσσιος 9 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μασουρο να προσθέτει 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.