Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Boom Shakalaka, Shooting Stars!

Σημαντικές νίκες για Boom Shakalaka, Shooting Stars!

Η Boom Shakalaka κέρδισε με 57-69 τους Τουβλέικερς για την 9η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Οι Shooting Stars επικράτησαν με 61-54 της Alondra B.C. για να είναι πλέον η μόνη ομάδα με 1 ήττα στον όμιλο. Τα Σφυριά κέρδισαν με 68-45 τους Μπίρι-μπίρι για να ανέβουν πάνω από το 50%, ενώ οι Red-dicolo νίκησαν με 66-56 τους Κέρβερους για την 5η τους νίκη.

Τουβλέικερς – Boom Shakalaka 57-69

Οι Boom Shakalaka κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 57-69 παίρνοντας τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα. Μετά από μια πολύ καλή πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 12-20 για να ανεβάσουν κι άλλο τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους 11-19 τους έφερε στο 23-39 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς προσπάθησαν να αντιδράσουν, με 22-15 επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο κατάφεραν να πλησιάσουν σε μονοψήφια διαφορά στο 45-54, αλλά η Boom Shakalaka κράτησε τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο, 12-15 το σκορ εκεί για το τελικό 57-69.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος 12 πόντους και 3 ασίστ, ο Μητρόπουλος με τον Χαραλάμπους από 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μαυράκης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Λαζάρου είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Λιβαδας 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Μπομπης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Alondra B.C. – Shooting Stars 54-61

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 54-61 την Alondra B.C. με το ματς να ξεκινά πολύ δυνατά για τους νικητές, μετά το 2-0 από τον Γραββάνη απάντησαν με σερί 0-21 για να προηγηθούν με 2-21 με τον Σαλτούρο, τον Σταμάτη και τον Γεωργόπουλο. Ο Κολυβας απάντησε για το 6-21, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 6-23. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουκουλης, ο Κολυβας και ο Γραββανης σκόραραν για το 16-31, με τον Σταμάτη, τον Γεωργόπουλο να απαντούν για το 18-35. Ο Παντελάκης μείωσε για την Alondra B.C. στο 22-37 στο ημίχρονο, ενώ ο Γιαννατσης, ο Ρεμπας και ο Γραββανης στο ξεκίνημα της επανάληψης σκόραραν για το 28-39. Τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους κράτησε ο Γεωργόπουλος, αλλά ο Κουκουλης με τον Κολυβα απάντησαν για το 32-41. Ο Γεωργόπουλος με τον Σαλτούρο έφεραν το ματς στο 33-49, για να απαντήσει η Alondra B.C. για το 38-49 και να κλείσει ο Σταμάτης την περίοδο στο 38-51. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιαννατσής με τον Κουκουλη μείωσαν το ματς στο 50-55 για την Alondra B.C., με τον Σταύρου να απαντά με βολές για το 50-57. Ο Παντελάκης έγραψε το 54-59, αλλά οι Shooting Stars κράτησαν τη νίκη, 54-61.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σαλτούρος 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σταύρου 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουκουλης 12 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Τα Σφυριά – Μπίρι-μπίρι 68-45

Τα Σφυριά κέρδισαν με 68-45 τους Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 6-3 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Μπίρι-μπίρι για το 9-7. Τα Σφυριά έφτασαν στο 21-7 με σερί 12-0 για να κλείσει η περίοδος στο 21-10 και να φτάσουν οι Μπίρι-μπίρι το σερί τους στο 1-8 ως το 22-15. Τα Σφυριά απάντησαν για το 27-17 και το 34-20 λίγο μετά με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-23. Στην επανάληψη με 10-2 σερί τα Σφυριά έφτασαν στο 44-25, με το σκορ να πηγαίνει από το 51-25 στο 51-29 στο 30ο λεπτό, για να πάμε στην 4η περίοδο και το 55-36. Από το 59-36 φτάσαμε στο 59-42 με τα Σφυριά να φτάσουν στο 64-45 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 40 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Σιαμαντας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μούρτζος με τον Τσούκα από 5 πόντους. Για τους Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπιθικιώτης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κουφαλης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Κέρβεροι – Red-dicolo 56-66

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 56-66 τους Κέρβερους με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους Κέρβερους από τον Παπασπύρο, για να πάνε στο 10-5 από τον Καρυδη. Οι Red-dicolo απάντησαν με τον Ταγκαλο και τον Κρικα Κ. για το 10-11 με τον Σκληράκη να δίνει ξανά προβάδισμα στους Κέρβερους. Ο Μακρής Ν. με τον Νίκου σκόραραν για το 13-17, αλλά ο Σκληράκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-17 με τον Καρυδη και τον Συλιγνάκη να φτάνουν το ματς στο 22-17 στη 2η περίοδο. Παρά τις προσπάθειες του Σπυριδωνίδη, ο Σκληράκης έφερε τους Κέρβερους ως το 33-25 για να φτάσουν στο 36-26 λίγο μετά και να κλείσουν το ημίχρονο στο 38-28. Στην επανάληψη ο Μανδηλαρας έγραψε το 41-30, με τον Κρικα Κ. να απαντά για να μειώσει σε 41-32. Ο ίδιος έγραψε το 44-37, με τον Κρικα Α. και τον Μακρή Ν. να μειώνουν στον πόντο για να έρθουν ο Κρικας Κ. με τον Τάγκαλο για το 44-52 στο τέλος της περιόδου, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-17 για τους Red-dicolo. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νίκου με τον Κρικα Α. σκόραραν για το 46-58 των Red-dicolo με τον Σκληράνη να απαντά και τους Κέρβερους να μειώνουν σε 51-58. Ο Κρικας Κ. με τον Μακρή σκόραραν για το 54-66 με το ματς να κλείνει στο +10 για τους Red-dicolo.

Για τους νικητές ο Κρικας Κ. είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τάγκαλος είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κρικας Α. 11 πόντους και 3 ασίστ, ο Μακρής Ν. 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Σκληράκης είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπάος είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βγενόπουλος 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.