Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Αστέρες B.C., μόνοι αήττητοι οι Στιγκιντριακοί!

Μεγάλη νίκη για Αστέρες B.C., μόνοι αήττητοι οι Στιγκιντριακοί!

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 63-58 τους Nikea Lions για την 9η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να τους πιάσουν στη 2η θέση και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στη μάχη της πρωτιάς, που πια είναι μάχη για τρεις. Οι Στιγκιντριακοί παραμένουν στην κορυφή αήττητοι μετά το 59-53 επί των C-Drifters, ενώ οι Zeppelin έμειναν στην πεντάδα μετά το 56-41 επί των Σφυριών. Οι Nothing But Net παλεύουν για το Α2 μετά το 59-47 επί των Κένταυρων, ενώ η Rep-eat κέρδισε με 67-57 τους Κλαρινογαμπρούς για την 3η της νίκη.

Αστέρες B.C. – Nikea Lions 63-58

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 63-58 τους Nikea Lions για να τους αναγκάσουν στην πρώτη φετινή τους ήττα και να τους περάσουν στη βαθμολογία (ρεκόρ 8-1 και 7-1 αντίστοιχα). Το ματς ξεκίνησε με 11-3 για τους νικητές από τον Παππά και τον Τρικαλιώτη, για να απαντήσουν οι Nikea Lions με τον Φυρο και τον Αλειφέρη για το 11-7. Στο 18-7 έφεραν την ομάδα τους ο Ξένος με τον Παππά, με τους Nikea Lions να απαντούν με σερί 2-16 για το προσπέρασμα, Αλειφέρης, Ξανθάκης και Πετράκης σκόραραν για το 20-23. Οι Αστέρες B.C. είχαν προσπεράσει ως το τέλος του ημιχρόνου, 27-26 με τον Παππά και τον Σταυρινούδη, για να απαντήσουν Μιχόπουλος και Μεταξάς για το 27-30 στην επανάληψη. Ο Κουρουβανης Θ. έγραψε το 34-31, με τον Καρακώστα, τον Τρικαλιώτη και τον Ευθυμιόπουλο να φέρνουν τους Αστέρες B.C. στο 44-35 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μεταξάς με τον Αλειφέρη προσπάθησαν να μειώσουν, 46-41, αλλά ο Τσιλης έγραψε το 55-44 για την ομάδα του. Ο Χατζηγεωργίου με τρίποντα έφερε το ματς στο 56-51, αλλά οι Αστέρες B.C. κράτησαν το προβάδισμα, με τον Ξένο πήγαν στο 63-55 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 18 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Τσιλης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τρικαλιώτης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Αλειφέρης είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χατζηγεωργίου 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στιγκιντριακοί – C-Drifters 59-53

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 59-53 τους C-Drifters με το παιχνίδι να ξεκινά με 6-2 για να πάνε ο Μιχαηλίδης με τον Κοκκορη στο 14-4 τους νικητές με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-6. Στη 2η περίοδο ο Σκοπελίτης έγραψε το 23-12, με τον Κουτέλα Χ. να απαντά για το 23-14 και το ημίχρονο να κλείνει στο 33-26. Οι C-Drifters μείωσαν σε 33-30 στην επανάληψη, για να ξεφύγουν με 39-33 και 43-33 οι Στιγκιντριακοί, που με τον Μπαραμπούτη έφτασαν στο 47-35. Ο Κουτέλας Π. απάντησε, αλλά οι Στιγκιντριακοί πέρασαν από το 50-38 και το 52-41, για να προηγηθούν με 54-45 και να πάρουν το ματς με 59-53.

Για τους νικητές ο Κοκκορης είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σκοπελίτης 14 πόντους, ο Δημητρίου 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας Χ. είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κουτέλας Π. 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζαφειράκης 9 πόντους και 4 κλεψίματα.

Nothing But Net – Κένταυροι 59-47

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 59-47 τους Κένταυρους με το παιχνίδι να ανοίγει με 5-4 για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 7-9. Οι Nothing But Net έτρεξαν σερί 11-1 για το 18-10, με τους Κένταυρους και πάλι να πλησιάζουν, με δικό τους 2-11 έφεραν το ματς στο 23-23. Οι Nothing But Net κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-26. Στην 3η περίοδο το σκορ πήγε στο 34-33, ενώ μετά το 37-33 των Nothing But Net οι Κένταυροι ισοφάρισαν σε 37-37. Οι Nothing But Net απάντησαν με 8-0 σερί για το 45-37, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια τιμή, 49-39 λίγο μετά. Οι Κένταυροι προσπάθησαν να πλησιάσου, 49-44, κρατήθηκαν ως το 54-47, με το ματς να κλείνει στο 59-47.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες, ο Καραμανής 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Βασιλείου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κοτσίφης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Δερματινος είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κορδονουρης 9 πόντους, ο Σκλαβούνος 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Κλαρινογαμπροί – Rep-eat 57-67

Η Rep-eat κέρδισε τους Κλαρινογαμπρούς με 57-67 για να ενισχύσει τη θέση της στη μάχη για το Α2. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 από τον Μορφόπουλο και τον Κονδύλη για να φέρει ο Λατανης την ομάδα του στο 5-15. Οι Κλαρινογαμπροί απάντησαν με τον Νερατζη, αλλά ο Λατανης με τον Μορφόπουλο έγραψαν το 9-20. Ασπραδακης και Τζουνάκος μείωσαν σε 14-23, με τον Καραγιαννίδη να γράφει το 20-27 λίγο μετά. Παρά την απάντηση του Λατανη, ο Διαμαντόπουλος έφερε το ματς στο 22-29 στο ημίχρονο και μείωσε σε 24-29 στην αρχή της επανάληψης, με τον Καραγιαννίδη και τον Γουρνέλο να δίνουν προβάδισμα στους Κλαρινογαμπρούς με 33-30. Ο Νερατζης έγραψε το 36-30 για την ομάδα του και το 39-32 λίγο μετά, με την Rep-eat να απαντά με Μορφόπουλο και Κονδύλη για το 39-40. Στο 39-44 έφερε ο Κονδύλης τη Rep-eat, ο Κουτσαρίδης σκόραρε για το 41-46, με τον Γουρνέλο και τον Καραγιαννίδη να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 46-46. Ο Τζουνάκος έφερε το ματς στο 49-49, με τον Κουτσαρίδη να απαντά και τον Καραγιαννίδη να γράφει το 54-54 στο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Ο Κουτσαρίδης έβαλε την ομάδα του μπροστά, ο Μορφόπουλος έγραψε το 54-58 με 2:24 για το τέλος, για να φέρει ο ίδιος το ματς στο 54-61 στο 1:25. Δύο καλάθια του Κονδύλη με λάθος των Κλαρινογαμπρών στο ενδιάμεσο έκριναν το ματς, 55-65 στα 33 δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Κονδύλης είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μορφόπουλος 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Λατανης 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαμακος 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κουτσαρίδης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Νερατζης είχε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γουρνέλος 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα Σφυριά – Zeppelin 41-56

Οι Zeppelin κέρδισαν με 41-56 τα Σφυριά καθαρίζοντας το ματς στην επανάληψη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-3 για τα Σφυριά, για να απαντήσουν οι Zeppelin για το 5-7 και να κλείσει η περίοδος στο 8-8. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Σφυριά πήραν προβάδισμα στο 10-8 και το 14-13, για να απαντήσουν οι Zeppelin για το 14-16 και να πάμε με 17-18 στο ημίχρονο. Μετά το 19-18 στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Zeppelin ξέφυγαν με 23-27, ενώ μετά το 28-31 το ματς πήγε στο 29-42 στο 30ο λεπτό. Η 4η περίοδος άνοιξε με το 29-45, για να απαντήσουν τα Σφυριά για το 36-47, αλλά οι Zeppelin νε ανεβάσουν τη διαφορά στο 38-52 και να κερδίσουν με 41-56.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Θωμάς 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 19 πόντους και 18 ριμπάουντ.