Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ζωντανά τα Σφυριά, συνεχίζουν 1οι οι Stars!

Ζωντανά τα Σφυριά, συνεχίζουν 1οι οι Stars!

Τα Σφυριά πέτυχαν μεγάλη νίκη στην προσπάθειά τους για πρόκριση από τον 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για τη 14η αγωνιστική τους Τουβλέικερς με 54-44, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου ματς. Οι Shooting Stars συνέχισαν μόνοι στην κορυφή μετά το δύσκολο 72-68 επί των Κέρβερων στην παράταση.

Τα Σφυριά – Τουβλέικερς 54-44

Τα Σφυριά κέρδισαν με 54-44 τους Τουβλέικερς, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητές τους για πρόκριση από την 4η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Τουβλέικερς που με τον Θειακούλη και τον Λαζάρου προηγήθηκαν με 2-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο το ματς άρχισε να ισορροπεί, ο Κοτσαμπάς μείωσε σε 7-14, ενώ μετά το 7-18 του Θειακούλη, ο Κοτσαμπάς με τον Ρουμπη μείωσαν σε 17-18 με σερί 10-0, για να ισοφαρίσουν τα Σφυριά λίγο μετά, 21-21, και να πάρουν προβάδισμα στο ημίχρονο, 24-21. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς πήγαν και πάλι κεφάλι, 24-28 με τον Θειακούλη και τον Αλοναρίτη, για να απαντήσουν Κοτσαμπάς και Μακρής για το 29-28. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, από το 31-31 πήγαμε στο 34-34, με την περίοδο να κλείνει στο 34-37 για τους Τουβλέικερς. Ο Κοτσαμπάς έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο, ο ίδιος σκόραρε για το 41-39, με τον Θειακούλη να απαντά για το 42-43. Από εκεί και πέρα, ένα 10-0 των Σφυριών με τον Κοτσαμπά να σκοράρει έφερε το ματς στο 52-43 και τα στη Σφυριά στη νίκη και την ανατροπή της διαφοράς.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 32 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Σιαμαντάς και ο Ρουμπης από 6 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Μακρής 6 πόντους, ο Μούρτζος 2 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Λαζάρου είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αλοναρίτης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χαραλαμπος 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λιβαδάς 13 ριμπάουντ, ο Πλουσός 5 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Shooting Stars – Κέρβεροι 72-68παρ.

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 72-68 τους Κέρβερους για να μείνουν μόνοι πρώτοι στον όμιλο. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους νικητές, σκόραραν από 20 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά ως το ημίχρονο, το 20-12 στην πρώτη περίοδο και το 20-15 στη δεύτερη τους έφεραν στο 40-27 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη, όμως, οι Κέρβεροι είχαν απάντηση, στην 3η περίοδο με το επιμέρους 12-18 μείωσαν σε 52-45 ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, ενώ συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στο 4ο δεκάλεπτο, εκεί το 13-20 τους έφερε στην ισοπαλία στο 65-65 και το ματς στην παράταση. Όμως, οι Shooting Stars κατάφεραν στην παράταση να πάρουν τη νίκη, 7-3 εκεί το σκορ στο δρόμο για το τελικό 72-68.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σαλτούρος 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Σταύρου 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μηλιώνης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Κέρβερους ο Καρύδης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Συλιγνάκης 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σκληράκης 11 πόντους, ο Δριβάκος Φ. 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.