Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρωτιά για Miners, παλεύει η Α.Ε.Π.Ε.!

Πρωτιά για Miners, παλεύει η Α.Ε.Π.Ε.!

Οι Miners κέρδισαν με 63-59 τους Big Ballers για τη 17η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και «κλείδωσαν» έτσι την πρωτιά στον όμιλο, ακόμα και με ήττα στο τελευταίο τους ματς, μιας και έχουν πλεονέκτημα στις πιθανές ισοβαθμίες! Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 51-38 την S-Parta B.C. αλλά δεν της φτάνει αυτή η νίκη για να προκριθεί, και η Α.Ε.Π.Ε. και η S-Parta B.C. θα συνεχίσουν να αγωνιούν για τουλάχιστον έναν αγώνα ακόμα.

Big Ballers – Miners 59-63

Οι Miners κέρδισαν τους Big Ballers με 59-63 για να κατακτήσουν την 1η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 5-17 για τους νικητές από τον Χασομέρη, τον Αγαθο και τον Παπαδόγιαννη. Οι Big Ballers προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Φουτση, για να κλείσει στο 11-21 ο Κωτσίδης το πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Αγαθος με τον Ραπτη έφεραν την ομάδα τους στο 13-26, με τον Κυριαζίδη να απαντά για το 18-30 και τον Λόντο με τον Μαζαρακα να φέρνουν το ματς στο 24-30 με σερί 8-2 για τους Big Ballers ως την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Κυριαζίδης έγραψε το 26-30 με τον Αγαθο και τον Σιούτη να απαντούν για το 27-34, ενώ ο Παπαδόγιαννης με τον Αγαθο έγραψαν το 29-40 λίγο μετά. Ο Λόντος με τον Κυριαζίδη απάντησαν για το 34-40, ο Αγαθος έφερε το ματς στο 34-44, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-47 από τον Λόντο. Στην 4η περίοδο ο Μαζαρακας με τον Λοντο μείωσαν σε 44-50 με τον Παπαδόγιαννη να απαντά για το 44-53. Ο Λόντος με τον Μαζαρακα σκόραραν για το 48-55, ενώ ο Γιαννόπουλος με τον Θεοδωρακίδη ήταν που μείωσαν σε 52-57 για τους Big Ballers. Όμως, οι Miners κατάφεραν και κράτησαν το προβάδισμα για να φύγουν τελικά νικητές με 59-63 από τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αγαθος 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Χασομέρης 15 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Big Ballers ο Λόντος είχε 18 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μαζαρακας 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κυριαζίδης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Α.Ε.Π.Ε. – S-Parta B.C. 51-38

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε την S-Parta B.C. με 51-38 αλλά καμία από τις δύο δεν πήρε ακόμα την πρόκριση για την επόμενη φάση. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές από τον Κωλετση, τον Τσάμη και τον Καμζέλα, για να απαντήσει ο Τσίκλος. Ο Τσάμης με τον Ζαφειρόπουλο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 10-8 για τους νικητές με τον Λουπαση και τον Κουζουβουνά να απαντούν για το 10-16. Ο Ζαφειρόπουλος με τον Καρουμπη απάντησαν για το 15-16, με τον Κουζουβουνά να φέρνει την ομάδα του στο 15-20 πριν ισοφαρίσει η Α.Ε.Π.Ε. με τον Καρουμπή και τον Τσάμη σε 20-20 και κλείσει το ημίχρονο από Ορνιθόπουλο και Ζαφειρόπουλο στο 22-23. Στην επανάληψη η Α.Ε.Π.Ε. μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 13-0 στην 3η περίοδο, σερί που της χάρισε και τη νίκη. Με τον Ζαφειρόπουλο, τον Τσάμη και τον Πρινιωτάκη έφερε το ματς στο 35-23 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Πρινιωτάκης έφερε την ομάδα του στο 39-24, με τον Τσίκλο να απαντά για το 39-27. Ο Κωλέτσης έφερε την ομάδα του στο 43-27 και ο Τσάμης στο 45-29, με τον Τσίκλο και τον Κοτρώνη να απαντούν για το 47-33, ενώ ο Κουζοβουνάς έγραψε το 49-35. Το ματς έκλεισε στο 51-38 από Ζαφειρόπουλο και Τσίκλο.

Για τους νικητές ο Τσάμης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ζαφειρόπουλος 12 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Πρινιωτάκης 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την S-Parta B.C. ο Τσίκλος είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.