Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακά οι Αστέρες, πειστικά οι Run ‘n’ Gun!

Οριακά οι Αστέρες, πειστικά οι Run ‘n’ Gun!

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 61-60 τους Miners για να κάνουν το 2-0 σε μια εκπληκτική σειρά που κρίθηκε με δύο πόντους συνολική διαφορά στα δύο ματς και να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 84-62 τους Big Ballers στο 2ο ματς των «16» για να προκριθούν κι αυτοί με 2-0.

Αστέρες B.C. – Miners 61-60
(Σκορ σειράς: 2-0)

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 61-60 τους Miners για το 2-0 στη σειρά, με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές από τον Μαγκαφά και τον Παππά για να απαντήσουν οι Miners με τον Σιουτη, τον Χασομέρη και τον Αγάθο για το 8-6. Ο Μαγκαφάς έγραψε το 12-8, με τον Χασομέρη να ισοφαρίζει τον αγώνα, 12-12. Οι Miners πήραν το προβάδισμα με τον Παπαδόγιαννη και τον Χρονόπουλο, 14-15, με την περίοδο να κλείνει στο 17-15 για τους Αστέρες B.C. με τον Ευθυμιόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αγάθος με τον Κωτσίδη έγραψαν το 17-18, με τον Αγάθο να σκοράρει και πάλι για το 19-22. Ο Μαγκαφάς απάντησε για το 24-22, με τον Αγάθο και τον Σιούτη να γράφουν το 26-26. Οι Miners προσπέρασαν με τον Παπαδόγιαννη στο 28-30 με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-30 από τον Παππά. Στην επανάληψη ο Μπαντάς με τον Τρικαλιώτη διαμόρφωσαν το 35-30, με τον Παπαδόγιαννη να μειώνει σε 35-34. Ο Μαγκαφάς με τον Σταυρινούδη σκόραραν για το 40-34 της ομάδας τους, ενώ μετά το καλάθι του Σιούτη ο Σταυρινούδης έφερε τους Αστέρες B.C. στο 48-37 και το +11. Ο Παπαδόγιαννης μείωσε στους 9 στη λήξη της περιόδου, με τους Αστέρες B.C. να κρατούν τον έλεγχο, 50-39 και 53-41 με τον Σταυρινούδη και τον Παππά. Οι Miners απάντησαν με σερί 2-12 με τον Κωτσίδη, τον Χρονόπουλο και τον Μπενέτση για να πλησιάσουν σε 55-53, με τον Σταυρινούδη να απαντά. Ο Κωτσίδης μείωσε σε 57-56 και ξανά σε 59-58 μετά το καλάθι του Παππά, ενώ ο Σιούτης έβαλε την ομάδα του μπροστά με 59-60! Όμως, δύο βολές από Μαγκαφά και Παππά ισοφάρισαν το ματς και έγραψαν το 61-60 για τους Αστέρες B.C. που πήραν τη νίκη-πρόκριση!

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 19 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Παππάς 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σταυρινούδης 11 πόντους 5 ριμπάουντ. Για τους Miners ο Σιούτης είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 15 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Αγάθος 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Big Ballers – Run ‘n’ Gun 62-84

(Σκορ σειράς: 0-2)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 62-84 τους Big Ballers με το ματς να ξεκινά με 4-2 για τους Big Ballers από τον Γιαννόπουλο για να απαντήσουν ο Πανδής με τον Καραλή και τον Χιώτη στο 4-11. Ο Πανδής με τον Τζάνο σκόραραν για το 7-15, με τον Γιαννόπουλο και τον Θεοδωρακίδη να απαντούν, 11-15. Ο Χιώτης και ο Μαζαράκας έφεραν το ματς στο 16-19, με τον Πανδή να κλείνει την περίοδο στο 16-21. Οι Big Ballers ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 21-21 με τον Μαζαράκα, για να απαντήσουν ο Χιώτης με τον Ρήγα. Ο Καραλής σκόραρε για το 23-27 με τον Φουτση να μειώνει στο 25-27. Το ημίχρονο έκλεισε στο 27-33 από Λόντο και Καραλή με τον Θεοδωρακίδη να σκοράρει για το 29-33 στις αρχές της επανάληψης. Ο Πανδής απάντησε, αλλά οι Big Ballers πλησίασαν ξανά με τον Λόντο και τον Σταυριανόπουλο για το 36-39. Οι Run ‘n’ Gun από εκεί και πέρα έτρεξαν σερί 0-15 με τον Χιώτη, τον Πανδή και τον Αντωνίου για να φτάσουν στο 36-54, με τον Μπιζίκο να διακόπτει το σερί. Ο Αντωνίου με τον Καραλή σκόραραν για το 38-59, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-59 από τον Σταυριανόπουλο. Ο Χιώτης με τον Περρή έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 47-73, με τον Θεοδωρακίδη να απαντά για το 51-75 και τον Κυριαζίδη να γράφει το 55-78. Ο Καραλής έφερε την ομάδα του στο 55-84 με το ματς να κλείνει από τον Μπιζίκο στο 62-84.

Για τους Run ‘n’ Gun ο Χιώτης είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καραλής 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Πανδής 21 πόντους, ο Αντωνίου 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Για τους Big Ballers ο Λόντος είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπιζίκος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κυριαζίδης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Θεοδωρακίδης 9 πόντους και 14 ριμπάουντ.