Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκη El Barrio και Ήρεμη Δύναμη

Με νίκη El Barrio και Ήρεμη Δύναμη

Οι El Barrio κέρδισαν με 80-69 τους Red-dicolo για την 1η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League, ενώ η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε με 67-54 των Gunners. Οι Miners μπήκαν με 81-49 επί της Boom Shakalaka, ενώ με ροζ φύλλο ξεκίνησαν και οι Superhonics, 58-34 τον Παραλιακό, σε ματς που ο Αγαπητός έκανε ρεκόρ πρωταθλήματος. Τέλος, νίκη και για τη Havana Rum με το 69-52 επί των Σουβλέηκερς.

Red-dicolo – El Barrio 69-80

Οι El Barrio κέρδισαν τους Red-dicolo με 69-80 με το ματς να ξεκινά με 0-3 και 2-7 για τους νικητές από τον Καλογερόπουλο, τον Κεραμειδα Μ. και τον Μπιλιο. Ο Κρικας Αλ. απάντησε για το 7-7, με τους El Barrio να ξεφεύγουν με 7-14 με τον Κεραμειδα Μ. και τον Τρωγαδη. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 12-16 με τον Νασιακο με τον Καραγιαννιδη και τον Αγρη στο 2ο δεκάλεπτο να μειώνουν σε 16-20 για να ισοφαρίσει ο Σκαμαγκας, 20-20. Ο ίδιος έβαλε την ομάδα του μπροστά, 23-22, με τον Αρβανιτακη και τον Μαμα να απαντούν για το 23-29 των El Barrio. Ο Οικονόμου μείωσε σε 27-29 με τους El Barrio να κλείνουν το ημίχρονο στο 27-33 με τον Κεραμειδα Μ.. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, 27-39 από τον Τρωγαδη και τον Κεραμειδα Μ., με τον δεύτερο να γράφει και το 32-45 λίγο μετά. Ο Κρικας Αλ. με τον Αγρη απάντησαν για το 37-47 με τους Red-dicolo να μειώνουν σε 42-49 με τον Οικονόμου, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αρβανιτάκη στο 42-52. Στην 3η περίοδο ο Κρικας Αλ. σκόραρε ως το 49-56 με τον Κρικα Απ. να φέρνει την ομάδα του στο 52-56. Οι El Barrio απάντησαν με Μαμα και Κεραμειδα Μ. για το 54-63 για να φτάσουν στο 58-69 λίγο μετά. Ο Μελετης μείωσε σε 63-69 για την ομάδα του, με τους El Barrio να απαντούν ξανά για το 63-72 και το 66-76 λίγο μετά με τον Καλογερόπουλο, για να κλείσουν το ματς στο 69-80 με τον Κεραμειδα Μ..

Για τους νικητές ο Κεραμειδας Μ. είχε 32 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αρβανιτακης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μαμας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλογερόπουλος 7 πόντους, 3 ασίστ. Για τους Red-dicolo ο Σκαμαγκας είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κρικας Αλ. 14 πόντους, 3 κλεψίματα.

Boom Shakalaka – Miners 49-81

Οι Miners κέρδισαν με 49-81 την Boom Shakalaka με το ματς να ξεκινά με 0-6 για τους νικητές από τον Αγαθο και τον Παπαδόγιαννη, για να απαντήσουν ο Ηλιόπουλος Γ. με τον Ηλιόπουλο Θ. για το 5-10. Ο Παπαδόγιαννης με τον Αγαθο έτρεξαν σερί 2-15 για το 7-25 της ομάδας τους, με τον Μητρόπουλο και τον Ηλιόπουλο Γ. να μειώνουν σε 13-25, αλλά τους Miners να φτάνουν στο 16-30 στο τέλος της περιόδου. Ο Σιούτης σκόραρε για το 18-34 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ηλιόπουλο Γ. να μειώνει σε 23-34 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Σπανό στο 25-38. Στην επανάληψη ο Σπανος με τον Κουβατη έφεραν το ματς στο 30-38, με τους Miners να απαντούν με 0-20 σερί, ο Χασομέρης με τον Σιουτη, τον Παπαδόγιαννη και τον Σακαρακη σκόραραν ως το 30-58. Ο Ηλιόπουλος Γ. διέκοψε το σερί, με τον Παπαδόγιαννη να γράφει το 34-62 στην 4η περίοδο. Ο Χρονόπουλος έφερε το ματς στο 36-66 και το 38-70 λίγο μετά με τον Ηλιόπουλο να σκοράρει για το 44-78 και τον αγώνα να κλείνει στο 49-81.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 35 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Αγαθος 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Σιουτης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Γ. 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σπανός 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουβατης 8 πόντους, 4 ασίστ.

Παραλιακός – Superhonics 34-58

Οι Superhonics κέρδισαν τον Παραλιακό με 34-58 με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από Μπαρδανη και Οικονομου για να μειώσει ο Παραλιακός σε 5-9. Ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 5-11 με τον Αγαπητο να απαντά για το 8-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαστοράκης με τον Αντωνιάδη σκόραραν για το 8-17, με τον Αγαπητο να απαντά για το 14-20. Ο Παπαδόπουλος με τον Αντωνιάδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 16-26 με τον Θεολογίτη, τον Παπαδόπουλο και τον Βασιλείου να σκοράρουν για το 16-34 στην 3η περίοδο. Ο Γρηγοριάδης απάντησε για το 18-35 με τον Μαστοράκη να φέρνει το ματς στους 20 πόντους. Ο ίδιος σκόραρε για το 21-43 στην 4η περίοδο, με τον Παραλιακό να απαντά με Αγαπητό και Γρηγοριάδη για το 29-45. Ένα 0-9 από τον Οικονόμου και τον Καιτσα έγραψε το 29-54 για τους Superhonics, με τον Αγαπητό και τον Παναγόπουλο να κλείνουν τον αγώνα στο 34-56.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαστοράκης 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τον Παραλιακό ο Αγαπητός είχε 23 πόντους, 5 κλεψίματα, 3 τάπες, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ πρωταθλήματος (που είχε ο Κοντοπυράκης) κατεβάζοντας 30 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Havana Rum – Σουβλέηκερς 69-52

Η Havana Rum κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 69-52 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-9 για τους νικητές, που πήραν τον έλεγχο στη 2η περίοδο και με επιμέρους 22-8 προηγήθηκαν με 35-17 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και με το 14-14 φτάσαμε στο 49-31 στο 30ο λεπτό με τους Σουβλέηκερς να παίρνουν με 20-21 την 4η περίοδο για να κλείσει ο αγώνας στο 69-52.

Για τους νικητές ο Μπακαυγάς Γ. είχε 15 πόντους, ο Παραμερίτης 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 12 πόντους, ο Ραδόπουλος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσιμπογλου 13 πόντους, ο Μαστορακης 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μοσχιδης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Gunners 67-54

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Gunners με 67-54 με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 6-3 από τον Κωλετσα και τον Κουβαρα για να απαντήσουν ο Ρεππας με τον Στρογγυλη για το 6-10. Ο Λαμπρου ισοφάρισε τον αγώνα σε 10-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-13 από τον Κουβαρα και τον Χαιδα. Στη 2η περίοδο ο Κωλετσας έφερε τον αγώνα στο 18-15, με τον Γουργουλιο να απαντά για το 20-20. Οι Gunners πήραν προβάδισμα με την Ήρεμη Δύναμη να ισοφαρίζει με τον Λάμπρου στο ημίχρονο, 23-23. Στην 3η περίοδο ο Κουβαρας σκόραρε για το 26-23, με τον Χαιδα να απαντά για το 26-29. Ο Κουβαρας με τον Κωλετσα ισοφάρισαν τον αγώνα στο 31-31, με τους Gunners να φτάνουν στο 32-39 λίγο μετά. Ο Λαμπρου με τον Κουβαρα μείωσαν σε 37-39, ο Ταγαρης απάντησε για το 39-43 με τον Σκαρλαγιδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 42-46. Στην 4η περίοδο ο Χατζηιωαννίδης μείωσε σε 46-48 με τον Παπαγεωργίου να απαντά για το 48-54 της ομάδας του. Η Ήρεμη Δύναμη όμως αντέδρασε και έκλεισε τον αγώνα με 19-0 σερί το οποίο την έφερε στο 67-54 και τη νίκη, ο Λάμπρου με τον Κουβαρα και τον Χατζηιωαννίδη σκόραραν για να φέρουν την ομάδα τους ως το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Κουβαρας είχε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λάμπρου 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Χατζηιωαννίδης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Κουτρης είχε 13 πόντους, ο Χαιδας είχε 9 πόντους, ο Ταγαρης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Οι El Barrio κέρδισαν με 80-69 τους Red-dicolo για την 1η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League, ενώ η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε με 67-54 των Gunners. Οι Miners μπήκαν με 81-49 επί της Boom Shakalaka, ενώ με ροζ φύλλο ξεκίνησαν και οι Superhonics, 58-34 τον Παραλιακό. Τέλος, νίκη και για τη Havana Rum με το 69-52 επί των Σουβλέηκερς.