Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Η Προοδευτική το ντέρμπι, ο Νικηφόρος το θέαμα!

Η Προοδευτική το ντέρμπι, ο Νικηφόρος το θέαμα!

Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε τον Ιωνικό Νικαίας με 56-49 για να το φτάσει στη βαθμολογία, μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, γεμάτο σασπένς, ένταση και… φάουλ. Ο Νικηφόρος επικράτησε πολύ εύκολα του Τρίτωνα με 93-14.

O αγώνας του Γ.Σ. Περιστερίου με την Ένωση Αμφιάλης έληξε με νικήτρια την ομάδα του Περιστερίου με 71-17, για να πάει στο 2-0 και να μείνει μόνο πρώτο στο πρωτάθλημα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Προοδευτική έφυγε νικήτρια από το γήπεδο με αντίπαλο τον Ιωνικό, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξαν τα φάουλ και η ευστοχία των δύο ομάδων στις βολές. Συνολικά σφυρίχτηκαν 58 φάουλ (31-27 περισσότερα η Προοδευτική) και μία τεχνική ποινή (στον προπονητή του Ιωνικού), ενώ οι βολές ήταν 22/31 για την Προοδευτική και 21/38 για τον Ιωνικό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, αλλά η Προοδευτική ευτύχησε να έχει δύο παίκτες σε πολύ καλή μέρα, για να πάρει τη νίκη. Το 9-14 του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε με 6 πόντους από τον Παπαγεωργίου του Ιωνικού και 5 από τον Συρίγο της Προοδευτικής. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Ιορδάνογλου της Προοδευτικής και με 8 πόντους ισοφάρισε τον αγώνα στο 24-24.

Η Προοδευτική πήρε κεφάλι στην 3η περίοδο, όταν Ιορδάνογλου και Συρίγος έπαιζαν «μόνοι» τους επιθετικά και δεν υπήρχε τρόπος να τους σταματήσει ο Ιωνικός. Οι δυο τους σκόραραν 15 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο, ενώ απ’ την άλλη ο Παπαγεωργίου είχε 9 πόντους από τον Ιωνικό. Το 41-38 έδινε ένα μικρό προβάδισμα στην Προοδευτική, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε για να φτάσει στη νίκη με 56-49, με τους Ιορδάνογλου και Συρίγο να πετυχαίνουν τους τελευταίους 13 πόντους της στο ματς, τους 9 εξ αυτών με βολές. Απ’ την άλλη ο Καγιαμανίδης με τον Παπαγεωργίου προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει η ροή του αγώνα.

Από τους νικητές ο Ιορδάνογλου Ε. είχε 26 πόντους, ενώ ο Συρίγος Η. είχε 15 και ο Λουτάρης Ν. 6. Για τον Ιωνικό, ο Παπαγεωργίου έβαλε 18 πόντους, ο Καπαμανίδις 8, ο Σωτηράκης 7 και οι Μαντούβαλος, Παπαδάκης από 5.

Πολύ εύκολα κέρδισε ο Νικηφόρος τον Τρίτωνα, με τη διαφορά να είναι στους 20 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο και να ανεβαίνει συνεχώς ως το τελικό 93-14. Ο Νικηφόρος μπήκε στο ματς με τον Χρονόπουλο να σκοράρει 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, την ώρα που Μπλόντζος και Κουφοκώστας είχαν από 6, με το 27-7 να μην αφήνει περιθώρια στον Τρίτωνα. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, μόνο που ο Τρίτωνας δυσκολευόταν ακόμα περισσότερο να σκοράρει, καθώς ο Νικηφόρος δεν χαλάρωσε την άμυνά του.

Με 5 διαφορετικούς σκόρερ στη δεύτερη περίοδο το σκορ πήγε στο 45-9 στο ημίχρονο και η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 50 πόντους στο 63-11 του 30ου λεπτού. Ο Νικηφόρος δεν χαλάρωσε, ο Τρίτων είχε απογοητευτεί, με αποτέλεσμα η καλύτερη επιθετικά περίοδος για τους νικητές να είναι η 4η, όταν και σκόραραν 30 πόντους, κερδίζοντας με επιμέρους 30-3. Εννιά παίκτες του Νικηφόρου σκόραραν σε αυτό το δεκάλεπτο, ως το τελικό +79 του 93-14.

Από τον Νικηφόρο ο Χρονόπουλος σκόραρε 17 πόντους, ο Κοτσιμπίρης είχε 16 (τους 10 στο δεύτερο ημίχρονο), ο Λάμπρου 12, ενώ ο Μπλόντζος Θ., ο Ταμπορατζής και ο Κουφοκώστας είχαν από 10 πόντους και ο Ζαφειρόπουλος 8, με τον Χαρτουλάρη να προσθέτει 6. Για τον Τρίτωνα, ο Στιβακτάς και ο Χριστοφορίδης είχαν από 4 πόντους.

Εύκολα κέρδισε το Περιστέρι την Ένωση Αμφιάλης με 71-17. Το παιχνίδι είχε ανοίξει από την πρώτη περίοδο, για να κριθεί ολοκληρωτικά στη δεύτερη, με τη διαφορά να είναι στους 34 πόντους στο ημίχρονο. Στο 16-4 ήταν το σκορ μετά την πρώτη περίοδο, με 8 πόντους του Χαραλαμπόπουλου και 6 του Σκουλίδα. Το Περιστέρι συνέχισε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο, με την Αμφιάλη να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι και τη διαφορά να ανοίγει πολύ.

Ψαριανός και Φωτό έβαλαν από 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ως το 38-4 του ημιχρόνου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 43 πόντους (52-9) στο 30ο λεπτό και 9 διαφορετικούς παίκτες του Περιστερίου να σκοράρουν στην 4η περίοδο ως το 71-17.

Από το Περιστέρι σκόραραν και οι 12 παίκτες με τον Φωτό να έχει 9 πόντους, τον Χαραλαμπόπουλο, τον Σκουλίδα και τον Ψαριανό από 8, τον Ξυπνητό Φ. και τον Γαλάνη από 7 και τους Πάρδα και Μιάρη από 6. Από την Αμφιάλη, ο Πέππας είχε 5 πόντους και οι Χιωλός, Παπαντζίκος από 4.

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. – Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας 56-49
(9-14, 24-24, 41-38, 56-49)

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. (Κλαδούχου): Χάλας Μ., Μπουλής Γ. 2, Καλατζόγλου Κ., Καπλάνης Κ., Χατζόπουλος Η. 2, Ντακοβάνος Γ. 3, Συρίγος Η. 15, Ιορδάνογλου Ε. 26, Κουμούρογλου Κ. 2, Λουτάρης Ν. 6, Ισάρης Γ., Μακαρατζής Μ.

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Καγιαμανίδης Ν. 8, Σωτηράκης Κ. 7, Δανιάς Μ. 2, Αργυρόπουλος Μ. 2, Δανιάς Ε., Σκαφτούρος Α. 2, Παπαγεωργίου Γ. 18, Μαντούβαλος Δ. 5, Παπαδάκης Γ. 5.

ΝΕΦΟ Νικηφόρος – Τρίτων 93-14
(27-7, 45-9, 63-11, 93-14)

ΝΕΦΟ Νικηφόρος (Γράψας): Μπλόντζος Θ. 10, Αυγερινός Α., Χαρτουλάρης Λ. 6, Κοτσιμπίρης Θ. 16, Ζαφειρόπουλος Α. 8, Ταμπουρατζής Χ. 10, Κουφοκώστας Β. 10, Παπανικολάου Π. 2, Λάμπρου Χ. 12, Μιχαηλίδης Θ. 2, Φραντζής Α., Χρονόπουλος Ν. 17.

Τρίτων (Θεοδωρόπουλος): Χούσος Γ. 3, Στιβακτάς Μ. 4, Μπαρτζώκας Ι., Χριστοφορίδης Ι. 4, Λάζε Α. 3, Πυθαρόπουλος Κ., Πουρνός Ο., Γκόγκα Δ., Πίζγας Θ., Ντέτσικας Χ., Λύτρας Π., Μανίκας Ν.

Ένωση Αμφιάλης – Γ.Σ. Περιστερίου 17-71
(4-16, 4-38, 9-52, 17-71)

Ένωση Αμφιάλης: Ανταραχάς Ν., Χαλκιαδάκης Μ. 2, Διανέλλος Σ., Χιωλός Β. 4, Παπαντζίκος Ν. 4, Πέππας Ν. 5, Κουτσουβέρης Θ., Βιδάλης Στ. 2, Τσουλφάς, Μπεχράκης Στ., Δημόπουλος Ι., Τζανός.

Γ.Σ. Περιστερίου: Ξυπνητός Φ. 7, Χαραλαμπόπουλος Χ. 8, Φωτό Ν. 9, Ψαριανός Κ. 8, Μυλωνάς Β. 4, Αξαμπανόπουλος Σ. 2, Ξυπνητός Χ. 2, Πάρδας Μ. 6, Μιάρης Δ. 6, Σκουλίδας Δ. 8, Γαλάνης Δ. 7, Σαραντόπουλος Χ. 4.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …