Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Πρωτιά για Αμφιάλη, νίκες για Νικηφόρο, Δ.Α.Ο.

Πρωτιά για Αμφιάλη, νίκες για Νικηφόρο, Δ.Α.Ο.

Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε την Ένωση Ιλίου με 32-15 και έφτασε στο 3-0 στον όμιλο των «2000» στην Μπασκετούπολη, πιάνοντας στην κορυφή τον Ιωνικό, που είχε ρεπό αυτή την εβδομάδα. Ο Νικηφόρος κέρδισε την Προοδευτική Νεολαία με 27-20 και πήγε στο 3-1, ρεκόρ που έχει και ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας μετά την επικράτησή του με 24-16 επί του Πήγασου Κορυδαλλού.

Εύκολα κέρδισε η Ένωση Αμφιάλης την Ένωση Ιλίου, αφού μπήκε δυνατά στο ματς και κράτησε τους αντιπάλους της στους 0 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 6-0 διαμορφώθηκε από τους Λούβαρη και Μπέλλο, ενώ η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στους 8 πόντους, 14-6, με 4 πόντους του Χειλαδάκη Δ. στη δεύτερη περίοδο.

Το ματς κρίθηκε οριστικά στην 3η περίοδο όταν η Ένωση Αμφιάλης έκανε επιμέρους σκορ 10-2 για να ξεφύγει με 16 πόντους, 24-8. Οι 6 πόντοι του Ξενάκη ήταν καταλυτικοί και το ματς είχε πια κριθεί. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους στο τελικό 32-15 με το ματς να είναι πιο χαλαρό (οι άμυνες) στην 4η περίοδο.

Από τους νικητές ο Λούβαρης είχε 8 πόντους, ο Ξενάκης 6 και οι Κορδάς, Μπέλλος, Χειλαδάκης Δ. από 4. Για την Ένωση Ιλίου ο Νταντάσιος είχε 7 πόντους και ο Τσιαγθής 5.

Ο Νικηφόρος κέρδισε πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 27-20 την Προοδευτική Νεολαία, αλλά… παραχαλάρωσε στο δεύτερο μέρος και παραλίγο να το πληρώσει. Το ματς ήταν μονόδρομος στο πρώτο ημίχρονο, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει 16-0 για τον Νικηφόρο με τον Μολογιάννη να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Μοσχούτη 6. Ο αγώνας φαινόταν να έχει κριθεί, με την Προοδευτική, πάντως, να σφίγγει την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο, τον Νικηφόρο να χαλαρώνει και το σκορ να πηγαίνει στο 19-2 στα μισά του ματς.

Προς τιμήν τους οι ηττημένοι δεν παράτησαν τον αγώνα, αλλά πάλεψαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας υγιή και σωστή αθλητική συμπεριφορά. Περιόρισαν τον Νικηφόρο στους 8 πόντους σε όλο το ημίχρονο (μόλις 2 στην τελευταία περίοδο) για να μειώσουν στο -10 στο 30ο λεπτό και να πλησιάσουν ως το 27-20 στο τέλος του ματς, με τον Παπαμάρκο να σκοράρει 7 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους νικητές ο Μοσχούτης είχε 8 πόντους και ο Μολογιάννης άλλους 8. Από την Προοδευτική ο Παπαμάρκος είχε 7 πόντους, ο Τζιλιάνος 5 και ο Κοτσάκος 4.

Κλειστό ήταν το ματς του Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με τον Πήγασο Κορυδαλλού, που βρήκε νικητή τον Δ.Α.Ο. με 24-16, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το ματς ήταν στο 6-4 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Δημόπουλο να έχει 5 πόντους. Στο ημίχρονο ο Δ.Α.Ο. κέρδιζε με 13-9 με τρίποντο του Πλαστήρα στο τέλος.

Το ματς έμεινε ντέρμπι και στην 3η περίοδο με τον Καλεβέα να βάζει και τους 5 πόντους του Πήγασου ως το 18-14. Ο αγώνας κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, όταν ο Πήγασος έμεινε στους 2 πόντους από την άμυνα του Δ.Α.Ο. και η διαφορά ανέβηκε στους 8, 24-16.

Ο Δημόπουλος είχε 7 πόντους για τους νικητές και οι Ευαγγελινός και Ρουσάκης από 4 με τον Πλαστήρα να προσθέτει 3, ενώ για τον Πήγασο ο Καλεβέας είχε 6 πόντους και ο Καλιβάκης 3.

Ένωση Αμφιάλης – Ένωση Ιλίου 32-15
(6-0, 14-6, 24-8, 32-15)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης Γ. 8, Χειλαδάκης Ν., Ξενάκης Σ. 6, Μπέλλος Σ. 4, Τσολάκογλου Κ., Χειλαδάκης Δ. 4, Ζαρίφης Γ. 2, Κορδάς Κ. 4, Τσάφος Α., Δρίβας Χ. 2, Σαρδής Φ., Σταγιάς Θ. 2.

Ένωση Ιλίου (Σκαλωμένος): Μαριόλης Χ., Τσιαγθής Μ. 5, Γιαννίτσης Β., Ορφανάκης Δ., Διαμαντόπουλος Κ. 2, Μπουλουγάρης Γ., Φλάκας Σ., Νταντάσιος Γ. 7, Αλφαντής Λ., Αναστασόπουλος Τ., Φοντούλης Κ. 1, Φοντούλης Σ.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. 27-20
(16-0, 19-2, 25-15, 27-20)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 8, Σταμούλης Ν. 2, Ναυπλιώτης Μ., Μολογιάννης Ο. 8, Κουρτζάς Α. 2, Μαρκομιχάλης Σ., Κυριακίδης Κ. 1, Μαράτος Χ., Τέκος, Κατρίτσης Γ. 2, Σάκκος Γ. 2, Καραμούζης Δ. 2.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 2, Λεβούκης Π. 2, Καπνιάς Β., Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 7, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 5, Κοτσάκος Γ. 4, Μάνιος Ε.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Πήγασος Κορυδαλλού 24-16
(6-4, 13-9, 18-14, 24-16)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ανδρεόπουλος Γ. 2, Ευαγγελινός Ν. 4, Δημόπουλος Τ. 7, Δελής Χ. 2, Δημητρόπουλος Σ. 2, Ρουσάκης Π. 4, Στεφανής Γ., Συμεωνίδης Μ., Μοίρας Α., Πλαστήρας Ν. 3, Δημητριάδης Δ.,Μιχελής Α.

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσιας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 1, Παναγόπουλος Α., Παναγόπουλος Η., Γκαραγκουνούλης Π., Καλιβάκης Π. 3, Καλούδης Δ. 2, Κρητικός Μ., Παπούλης Α. 2, Καλεβέας Π. 6, Καραβανάς Κ. 2.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …