Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ήττα για Σιένα, νίκη με Έλληνες για Αρμάνι!

Ήττα για Σιένα, νίκη με Έλληνες για Αρμάνι!

Η Σιένα έχασε στην 3η αγωνιστική της LegaBasket από την Καζέρτα στην έδρα της με 65-69, σε μια μεγάλη έκπληξη, καθώς η πρωταθλήτρια δεν συνηθίζεται τέτοιου είδους αποτελέσματα στην έδρα της. Βέβαια, η απόκτηση του Ιγκόρ Ρακόσεβιτς που γράφουν τα ιταλικά μέσα, ίσως “μαλακώσει” τον πόνο της ήττας για τη Σιένα. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Καντού, που κέρδισε με 76-90 στην έδρα της Βενέτσια, έμεινε μόνη πρώτη με 3-0, αήττητη μαζί με την Καζέρτα (2-0). Περίπατος για την Αρμάνι με την Μπολόνια, ενώ η Μπενετόν γνώρισε νέα ήττα, από την Αβελίνο αυτή τη φορά.

Περίπατο έκανε η Αρμάνι Μιλάνο με την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια, καθώς στην 3η περίοδο διέλυσε την αντίπαλό της στο δρόμο για το 79-64. Ως το ημίχρονο το ματς ήταν στο 37-31. Στην 3η περίοδο, με τον Μπουρούση να παίζει 9:45 και τον Φώτση 7:30, η Αρμάνι είχε επιμέρους σκορ 29-14 για να ξεφύγει με 21 πόντους.

Ο Μπουρούσης είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 11 ranking στην περίοδο, ο Φώτσης 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 10 ranking, με τους δύο Έλληνες να σουτάρουν 5/6 εντός παιδιάς (3/3 ο Φώτσης) και να παίζουν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του νικητή στο ματς. Η Αρμάνι τελείωσε το δεκάλεπτο με 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 12 ριμπάουντ με 6 ασίστ, ενώ η Μπολόνια είχε 4/15 σουτ και 4 λάθη με τον Φινέλι να βάζει 9 παίκτες στην περίοδο, αλλά να μη βρίσκει τρόπο να σταματήσει την επέλαση της Αρμάνι.

Απίστευτη ήττα για τη Σιένα στην έδρα της, με τους πρωταθλητές να καταρρέουν πλήρως στην 3η περίοδο, πράγμα σπάνιο για την ποιότητα και τα όσα μας έχει συνηθίσει η ομάδα του Πιανιτζάνι. Φαίνεται πως η πολύ κακή βραδιά του Ζήση στοίχισε πάρα πολύ στη Σιένα. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 35-28 για τη Σιένα που έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο η Σιένα έχασε με 8-22 έχοντας 3/17 σουτ, 3/13 δίποντα και 0/4 τρίποντα, και 7 λάθη με 0 ασίστ! Η Καζέρτα μπόρεσε να την εγκλωβίσει τελείωσε και χωρίς να παίξει απίστευτο μπάσκετ, κατάφερε να πάει από το -7 στο +7 παίρνοντας 13 πόντους από τον Άντρε Σμιθ!

Όμως, την πιο σημαντική δουλειά η Καζέρτα την έκανε στην 4η περίοδο, όταν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά και να πάρει την τρομερή νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 σουτ, ενώ η Σιένα 8/19 και, παρότι ανάγκασε την αντίπαλό της σε 7 λάθη, δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ. Η Σιένα μείωσε σε 46-50, η Καζέρτα πήγε στο 51-62, αλλά δέχτηκε ένα 12-2 και εκεί έμοιασε ότι το ματς θα γυρίσει. Η Σιένα μισό λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισε με τον Αραντόρι αλλά δέχτηκε καλάθι από τον Στιπάνοβιτς και ο Στόουνρουκ έχασε το τρίποντο της νίκης για να κάνει με βολές το 65-69 λίγο πριν την εκπνοή ο Ριγκέτι και να φύγει πανηγυρίζοντας η Καζέρτα.

Νίκη στο δεύτερο ημίχρονο για τη Ρόμα επί της Μοντεγκρανάρο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 31-42 την επανάληψη για να πάρουν τη νίκη. Ντατόμε, Μαεστράνζι, Ντζέντοβιτς ξεχώρισαν μετά την ανάπαυλα, με τον Ντατόμε να βάζει 13 πόντους με 5/5 σουτ στο 4ο δεκάλεπτο, 18 ranking στην περίοδο σε 7:30 λεπτά! Η Ρόμα ήταν πίσω με 63-61 στο 38ο λεπτό, αλλά ακολούθησαν 2 κολλητά τρίποντα από Ντατόμε και Τάκερ για το 63-67 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για να κερδίσει τελικά η Ρόμα το ματς στο τέλος.

Βενέτσια και Καντού μπήκαν ισόπαλες με 73-70 στο τελευταίο 1,5 λεπτό του αγώνα, με τους Μπαζίλε και Στσέβτσικ να σκοράρουν τρίποντα για το 76-73. Οι βολές του Μπαζίλε, το άστοχο σουτ του Κλαρκ και το καλάθι του Λέουνεν έδωσαν προβάδισμα στην Καντού με 76-77. Το ματς κρίθηκε στα δύο άστοχα τρίποντα του Σλέι και του Μπάουερς από πλευράς Βενέτσια, με τον Λέουνεν να έχει στο ενδιάμεσο 2/2 βολές για το 76-79. Στην εκπνοή ο Λέουνεν είχε 1/2 βολές για το τελικό 76-80 της Καντού που πέρασε πολύ δύσκολα από την έδρα της Βενέτσια και έμεινε αήττητη.

Ήττα για την Μπενετόν στην έδρα της Αβελίνο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το ματς στην τελευταία περίοδο. Εκεί είχαν 5/13 σουτ (0/1 τρίποντο) και 7 λάθη, αλλά έχασαν από την Αβελίνο, που είχε μεν 24% εντός παιδιάς, αλλά πήρε 21 σουτ, καθώς είχε 11 επιθετικά ριμπάουντ στο δεκάλεπτο. Έτσι, με 5/21 σουτ (2/9 τρίποντα) και 4 λάθη κατάφερε να ξεφύγει με 14 πόντους λίγο πριν το τέλος και να μην κινδυνεύσει στο φινάλε (η Μπενετόν έβαλε 8 από τους 12 πόντους της στην περίοδο, όταν το ματς είχε κριθεί στο τελευταίο δίλεπτο).

Στην τάπα του Ντρέικ Ντίνερ στην εκπνοή στο σουτ-προσευχή του Ντανιέλε Τσιντσιαρίνι κρίθηκε το ματς της Κρεμόνα με τη Σασάρι, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 89-92. Η Κρεμόνα είχε 4/4 βολές στο τελευταίο λεπτό, μείωσε σε 89-90, αλλά ο Τράβις Ντίνερ είχε 3/4 βολές ως το 89-92, μέχρι την τάπα του Ντρέικ Ντίνερ που έκλεισε τον αγώνα νικηφόρα για τη Σασάρι, για να πάει χαμένη η πολύ καλή εμφάνιση του Ουέιφερ που είχε 23 πόντους με 8/15 σουτ (0/4 τρίποντα) και 7/11 βολές.