Home / ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ / Ακάθεκτες Αθηναϊκός και Εσπερίδες!

Ακάθεκτες Αθηναϊκός και Εσπερίδες!

Αήττητες στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1γυναικών μετά από 5 αγωνιστικές παραμένουν ο Αθηναϊκός, που κέρδισε εκτός έδρας με 50-78 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, και οι Εσπερίδες, που επικράτησαν μετά από απίστευτο ντέρμπι της ΦΕΑ Νέας Χαλκηδόνας με 83-86. Νίκες για Παναθηναϊκό και Αστέρα Εξαρχείων επί του Άρη και του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας αντίστοιχα, με τον δεύτερο να παίρνει τεράστιο ματς από την Ζέντα Μελνίκα, νίκη για τον ΔΑΣΑΛ επί του Κρόνου, ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα του Πανιωνίου, αλλά έχασε τη Σταμολάμπρου που τραυματίστηκε.

Εύκολο έργο με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς είχαν οι πρωταθλήτριες κοπέλες του Αθηναϊκού, αφού από νωρίς είχαν χτίσει διψήφια διαφορά, 13-24 στην πρώτη περίοδο και 29-40 στο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να καταρρέει πλήρως στην 3η περίοδο και να σκοράρει όλους κι όλους 4 πόντους, για να πάει η διαφορά στους 26 (33-59) και να τελειώσει και τυπικά το θέμα του νικητή στην αναμέτρηση. Αυτή ήταν η 79η σερί νίκη του Αθηναϊκού στην Α1 και με άλλη μία ισοφαρίζει το μεγάλο ρεκόρ του Άρη του ’80. Ο Απόλλων έκανε 30 λάθη στο ματς, με τον Αθηναϊκό να κλέβει 17 μπάλες, ενώ η Καλέντζου τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 7/9 τρίποντα. Η Κοτσόπουλος ήταν 2η σκόρερ με 16 πόντους και παρουσία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Από τον Απόλλωνα δεν έπαιξε η Νικολαΐδου, που έχει υποχρεώσεις με την εθνική Αστυνομίας.

Μεγάλη νίκη για τις Εσπερίδες επί της ΦΕΑ μετά από ματς-διαφήμιση που έληξε με 83-86. Η Λατόγια Ουίλιαμς έκανε και πάλι ό,τι ήθελε στις ρακέτες με 35 πόντους και 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, με 12/19 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 8/11 βολές. Πάρα πολύ καλή ήταν και η Τζεγιαννάκη με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα. Οι Εσπερίδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς με 0-12 και 5-14, αλλά δέχτηκαν σερί 30-5 από την ΦΕΑ για να μείνουν πίσω με 35-19. Όμως, το ματς έγινε ντέρμπι ως το τέλος της 3ης περιόδου, αφού οι Εσπερίδες μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 52-52. Η Ντέιβις αποβλήθηκε με 5ο φάουλ (τεχνική ποινή) και η ρακέτα της ΦΕΑ έμεινε γυμνή για να γίνει ακόμα πιο εύκολη η δουλειά της Ουίλιαμς. Το φάουλ σε τρίποντο των Εσπερίδων και το λάθος στην επαναφορά από την ΦΕΑ ουσιαστικά στοίχισαν το ματς στις γηπεδούχους ενώ το τρίποντο της Σταμάτη κάτω από δύσκολες συνθήκες στο 83-86 ήταν άστοχο και το ματς δεν πήγε παράταση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε ο Παναθηναϊκός το ματς με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, αφού ως τότε το ματς ήταν 46-42 για τις γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-23 και κέρδισε χωρίς δυσκολία στο τέλος. Η πρώην παίκτρια του Άρη, Αναστασία Σλούκα, ήταν πρωταγωνίστρια για τις φιλοξενούμενες με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ η Ντιάνα Ντέλβα είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ με 7/11 σουτ, με την Αφροδίτη Κοσμά να κάνει αισθητή και πάλι την παρουσία της στη ρακέτα με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στην απίστευτη απόδοση της Ζέντα Μελνίκα στηρίχτηκε ο Αστέρας Εξαρχείων για να κερδίσει με 72-66 τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας. Οι παίκτριες του Απόλλωνα θα κάνουν καιρό να ξεχάσουν την Μελνίκα, καθώς οι 23 πόντοι, τα 14 ριμπάουντ και οι… 7 τάπες της έκαναν τη διαφορά στο ματς. Ο Αστέρας είχε μόλις 8 λάθη (15 ο Απόλλων), ενώ είχε και 11/14 αιφνιδιασμούς στο ματς, κερδίζοντας παρά τα 1/13 τρίποντα. Το ματς δεν ήταν εύκολο και ο Αστέρας κέρδισε στην 4η περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενες κουράστηκαν αρκετά. Την ερχόμενη εβδομάδα ο Αστέρας θα δοκιμαστεί απέναντι στις Εσπερίδες σε ένα πραγματικά μεγάλο ματς, όπως δείχνει και η βαθμολογία των δύο ομάδων.

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στην Πυλαία επί του Πανιωνίου με 80-77. Βέβαια, πύρρειος ήταν η νίκη για τις γηπεδούχους καθώς έχασαν για 3 εβδομάδες την Άννα-Μαρία Σταμολάμπρου, που έσπασε το μικρό δάχτυλο του αριστερού της χεριού. Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να κερδίσει, παρότι ο Πανιώνιος πάλεψε ως το τέλος, στηριζόμενος σε Τζόνσον, Παπαμιχαήλ και Μίλκοβα. Οι φιλοξενούμενες είχαν 20 λάθη (13 ο ΠΑΟΚ), ενώ οι δύο ομάδες πήραν… 34 επιθετικά ριμπάουντ (19 ο ΠΑΟΚ, 14 ο Πανιώνιος), με τον ΠΑΟΚ να έχει 9/17 τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ είχε 5 παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Αυτζή να έχει 4/8 τρίποντα και την Ντέιβις 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Και πάλι επιθετικό πρόβλημα είχε ο Κρόνος, που δεν μπόρεσε να κερδίσει τον ΔΑΣΑΛ, χάνοντας με 58-65. Το ματς κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, όταν το 37-37 έγινε 46-58 για τις φιλοξενούμενες, που έλεγξαν τον αγώνα. Ο Κρόνος πάλεψε στην τελευταία περίοδο, κράτησε τον ΔΑΣΑΛ στους 7 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς. Για τον ΔΑΣΑΛ η Πλανέτα είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 40 λεπτά, ενώ η Κένεντι είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ με 3 κλεψίματα.